Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 01.02.2007, 21:03:53
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Iubiti crestini, vreau sa ridic o problema pe care am auzit-o de mai multe ori din partea celor ce au aminat marturisirea pacatelor invocind rusinea faptelor si nu in ultimul rind, neincrederea ca faptele lor vor fi auzite chiar de la duhovnic. Care este parerea voastra sincera despre secretul spovedaniei. Poate ca,presupun doar, inainte de 1990 au fost cazuri. Spre exemplu la ce ma refer, daca cineva marturisea ca a ucis sau a comis un viol sau alte fapte foarte grave fara ca autoritatile sa le cunoasca, putea fi dat in vileag chiar de preot? Cum priviti voi aceasta problema ,a rusinii si a "datului in primire". Se justifica in vreun fel?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 15.02.2007, 04:26:01
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.566
Implicit

Eu cred ca daca criminalul de care vorbesti s-a hotarit sa se spovedeasca, el a facut deja un pas inainte catre ispasirea pedepsei. Duhovnicul lui ce face este sa-i ridice aceasta piatra de pe suflet, ii inlaturra valul rusinii de a-si privii semenii in fata si cred ca acest lucru ii va da acestui violator de care vorbesti, curajul sa se prezinte in fata autoritatilor, a comunitatii din care face parte si sa se caiasca in fata lor pentru atrocitatile comise si evident sa plateasca prin inchisoare pentru ce a savirsit. Diferenta enorma zic eu este ca o face cu o constiita mai eliberata si poate in timp prin intermediul Proniei Dumnezeiesti sa redevina un bun crestin si sa nu mai greseasca.
Preotii nostri au puterea Duhului Sfint ca sa ne vindece, sa ne ajute si ca urmare sa ne schimbe directia gresita, pacatoasa in care mergem.
Noi pe de alta parte trebuie sa ne incredem in Taina Spovedaniei si sa nu mai pacatuim, deoarece detinem resposabilitatea liberului arbitru si chiar si spovediti putem sa continuam sa pacatuim.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 02.03.2007, 18:32:02
umilinta umilinta is offline
Member
 
Data înregistrării: 01.03.2007
Mesaje: 35
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56
Iubiti crestini, vreau sa ridic o problema pe care am auzit-o de mai multe ori din partea celor ce au aminat marturisirea pacatelor invocind rusinea faptelor si nu in ultimul rind, neincrederea ca faptele lor vor fi auzite chiar de la duhovnic. Care este parerea voastra sincera despre secretul spovedaniei. Poate ca,presupun doar, inainte de 1990 au fost cazuri. Spre exemplu la ce ma refer, daca cineva marturisea ca a ucis sau a comis un viol sau alte fapte foarte grave fara ca autoritatile sa le cunoasca, putea fi dat in vileag chiar de preot? Cum priviti voi aceasta problema ,a rusinii si a "datului in primire". Se justifica in vreun fel?
Am vorbit odata cu un politist paznic la puscarie si mi-a spus ca preotul care vine la penitenciar
spune spovedania detinutilor (ce au mai furat fara sa fi spus la dosar sau alte fapte rele).
Se intampla si-n zilele noastre nu numai pe vremea comunismului. Mie mi s-a intamplat ca
fostul duhovnic sa-mi zica ca sunt mandru (am zis si eu la spovedanie asta si nu trebuia sa zica el)
pentru ca ascult cuvintele sfintilor si nu sunt de acord cu gresalele lui.
Spovedania fara lacrimi este ca botezul fara apa(nu are nici o valoare).
Din partea mea nu are decat sa-mi stie toti spovedania,dar sa fie facuta cu lacrimi ca sa nu le
marturisesc dracilor :si eu am cazut,sunt ca voi ( mandru , invidios, manios ) si de-al vostru.
Despre preotii care spun spovedania pot spune ca nu au voie nici sa o asculte( Vezi pe
My blog.ro scriind dreapta sus Tainele Bisericii.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 02.03.2007, 18:49:53
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Umilinta: "Am vorbit odata cu un politist paznic la puscarie si mi-a spus ca preotul care vine la penitenciar spune spovedania detinutilor (ce au mai furat fara sa fi spus la dosar sau alte fapte rele). "

E posibil oare ca sa fie doar un politist deghizat in preot? Altfel nu-mi pot imagina, ca un preot adevarat sa-si vanda de buna voie sufletul satanei.
Eu cred ce spui. Cu toate astea imi vine greu sa cred... Daca nu ma mai pot increde in preot la spovedanie, atunci imi pierd increderea in tot si toate si...asta nu se poate!

Reply With Quote
  #5  
Vechi 03.03.2007, 23:28:40
valentine-c valentine-c is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.03.2007
Mesaje: 9
Implicit

Nu va smintiti , mai sunt multi preoti buni, cercetatii si ve-ti gasi,nu putem crede asa pe oricine spune ,se minte mult,se inseala mult,se fura -lumea e plina de toate la tot pasul.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 04.03.2007, 21:39:30
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56
Iubiti crestini, vreau sa ridic o problema pe care am auzit-o de mai multe ori din partea celor ce au aminat marturisirea pacatelor invocind rusinea faptelor si nu in ultimul rind, neincrederea ca faptele lor vor fi auzite chiar de la duhovnic. Care este parerea voastra sincera despre secretul spovedaniei. Poate ca,presupun doar, inainte de 1990 au fost cazuri. Spre exemplu la ce ma refer, daca cineva marturisea ca a ucis sau a comis un viol sau alte fapte foarte grave fara ca autoritatile sa le cunoasca, putea fi dat in vileag chiar de preot? Cum priviti voi aceasta problema ,a rusinii si a "datului in primire". Se justifica in vreun fel?
SECRETUL SPOVEDANIEI este o taina fara de care nu se poate mintui nici un suflet pt ca fara spovedanie nu poate exista impartasanie si fara ea nu intram in rai ;de altfel DUMNEZEU NU NE VA INTREBA DE PACATELE ALTORA [chiar preoti de ar fi] ci avem sa dam seama numai de ale noastre proprii,de cele nemarturisite.Rusinea o da satana ,dar cind il indeamna pe om sa faca un pacat ii indeparteaza aceasta rusine si o da omului-rusinea- cind trebuie sa o marturiseasca la preot ,ca sa il impiedice de la mintuire. asa ca mare atentie! la aceste aspecte.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 04.03.2007, 21:39:34
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56
Iubiti crestini, vreau sa ridic o problema pe care am auzit-o de mai multe ori din partea celor ce au aminat marturisirea pacatelor invocind rusinea faptelor si nu in ultimul rind, neincrederea ca faptele lor vor fi auzite chiar de la duhovnic. Care este parerea voastra sincera despre secretul spovedaniei. Poate ca,presupun doar, inainte de 1990 au fost cazuri. Spre exemplu la ce ma refer, daca cineva marturisea ca a ucis sau a comis un viol sau alte fapte foarte grave fara ca autoritatile sa le cunoasca, putea fi dat in vileag chiar de preot? Cum priviti voi aceasta problema ,a rusinii si a "datului in primire". Se justifica in vreun fel?
SECRETUL SPOVEDANIEI este o taina fara de care nu se poate mintui nici un suflet pt ca fara spovedanie nu poate exista impartasanie si fara ea nu intram in rai ;de altfel DUMNEZEU NU NE VA INTREBA DE PACATELE ALTORA [chiar preoti de ar fi] ci avem sa dam seama numai de ale noastre proprii,de cele nemarturisite.Rusinea o da satana ,dar cind il indeamna pe om sa faca un pacat ii indeparteaza aceasta rusine si o da omului-rusinea- cind trebuie sa o marturiseasca la preot ,ca sa il impiedice de la mintuire. asa ca mare atentie! la aceste aspecte.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 04.03.2007, 22:44:21
IC IC is offline
Member
 
Data înregistrării: 21.02.2007
Mesaje: 83
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56
Iubiti crestini, vreau sa ridic o problema pe care am auzit-o de mai multe ori din partea celor ce au aminat marturisirea pacatelor invocind rusinea faptelor si nu in ultimul rind, neincrederea ca faptele lor vor fi auzite chiar de la duhovnic. Care este parerea voastra sincera despre secretul spovedaniei. Poate ca,presupun doar, inainte de 1990 au fost cazuri. Spre exemplu la ce ma refer, daca cineva marturisea ca a ucis sau a comis un viol sau alte fapte foarte grave fara ca autoritatile sa le cunoasca, putea fi dat in vileag chiar de preot? Cum priviti voi aceasta problema ,a rusinii si a "datului in primire". Se justifica in vreun fel?
De oameni trebuie sa ne fie rusine, sau de Dumnezeu?
Eu ma duc la spovedanie in fata oamenilor sau in fata Domnului Caruia ii cer iertare pentru faptele comise?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
SECRETUL SPOVEDANIEI ! cristiboss56 Generalitati 22 20.09.2012 15:49:42
Secretul Spovedaniei în situații critice laurastifter Pocainta 6 20.09.2012 15:45:16
Secretul vietii ladyanda Generalitati 10 19.12.2010 20:17:52
RUSINEA DE DINAINTEA SPOVEDANIEI. CUM SA O IN- razvan_m Despre Biserica Ortodoxa in general 6 18.07.2010 00:26:11
Despre Taina Spovedaniei adimirea Generalitati 10 10.11.2009 15:09:52