Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Vrajitoria
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 17.04.2012, 15:33:58
tinutza tinutza is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 123
Implicit

Pt ca nu stiu intreb: reflexoterapia este si ea promovata de catre New Age?


Am vazut niste poze care aratau cum un timpan se regenera, pe parcursul a mai multor sedinte de reflexoterapie. Si am aflat de la diferite persoane ca s-au simtit mult mai bine dupa ce au facut reflexoterapie sau masaj pt drenaj limfatic.

Tot ce-i posibil ca tratatul de accupunctura sa fi venit din partea asa-zis-ilor zei, care s-ar putea sa fie mai degraba ingerii decazuti (daca au fost martori la actul de creatie e posibil sa posede multe cunostinte despre om si nu numai). Daca cineva ar afla felul in care functioneaza un om, din ce este alcatuit (inclusiv medicina cuantica incepe sa afle diverse lucruri) e de rau ?
Ma gandesc ca aceste chestiuni au caracter de lege cum ar fi legea gravitatiei spre exemplu. Asa ne-a facut Dumnezeu. Chiar daca aflam despre asta din alte surse, tot adevar ramane, cred.

Sau...tabelul lui Mendeleiev, se spune ca ar fi tot lasat. Datorita diverselor cunostinte lasate avem tehnica din ziua de azi. Daca le folosim nu e neaparat de rau. Daca trebuie sa calatoresti cu avionul calatoresti, etc.

Astfel, intreb, daca cineva practica reflexoterapia risca sa fie influentat de duhurile demonice ?

Last edited by tinutza; 17.04.2012 at 15:36:06.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 17.04.2012, 16:27:46
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
Am vazut niste poze care aratau cum un timpan se regenera, pe parcursul a mai multor sedinte de reflexoterapie. Si am aflat de la diferite persoane ca s-au simtit mult mai bine dupa ce au facut reflexoterapie sau masaj pt drenaj limfatic.
Perforatia membranei timpanului se poate reface spontan, natural, in 2-3 saptamani, daca nu depaseste o patrime din suprafata membranei. Daca e mai mare, ai nevoie de interventie chirurgicala de transplant de membrana. Nu vad "rolul" reflexoterapiei.

Citat:
În prealabil postat de tinutza Vezi mesajul
Astfel, intreb, daca cineva practica reflexoterapia risca sa fie influentat de duhurile demonice ?
Este influentat sa cheltuie cat mai mult pe aceste metode, vazand rezultatele imediate, fara efect pe termen lung, caci omul va reveni la vechile obiceiuri. Daca omul ar avea un regim de viata echilibrat, n-ar mai avea nevoie de drenaj limfatic pentru a reduce depunerea de grasime si a celulitei, daca ar tine post, nu ar mai avea nevoie de reflexoterapie pentru a elimina acumularile de toxine din organism, daca s-ar ruga constant, n-ar mai avea nevoie de reiki pentru a-si reduce stresul, daca si-ar impartasi grijile unui duhovnic sau macar unui prieten, n-ar mai avea nevoie de hipnoza sa-si trateze depresia si fobiile etc. Cu alte cuvinte, daca modul tau de viata este unul crestin, in adevaratul sens al cuvantului, nu ai nevoie sa apelezi la alternativele enumerate, pentru ca tu duci un stil de viata sanatos atat fizic, cat si spiritual. Spunea bine Loredana: vremurile sunt aceleasi, omul se schimba.

Last edited by ioanna; 17.04.2012 at 16:49:02.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 17.04.2012, 17:22:31
tinutza tinutza is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 123
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Perforatia membranei timpanului se poate reface spontan, natural, in 2-3 saptamani, daca nu depaseste o patrime din suprafata membranei. Daca e mai mare, ai nevoie de interventie chirurgicala de transplant de membrana. Nu vad "rolul" reflexoterapiei.
Tot ce-i posibil ca reflexoterapia sa fi avut un rol mic in regenerarea timpanului. Dar sunt alte cazuri in care reflexoterapia cel putin a amelorat pb de sanatate.

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Este influentat sa cheltuie cat mai mult pe aceste metode, vazand rezultatele imediate, fara efect pe termen lung, caci omul va reveni la vechile obiceiuri.
Daca asta ar fi singura influenta, treaca-mearga. Se poate practica si automasajul, sau masajul facut de cineva din familie, etc care nu ia bani.

E adevarat ca stilul de viata trebuie sa fie unul sanatos ca omul sa nu revina la masaj. Dar, nu poti mereu sa faci ce vrei in viata. Unele lucruri mai depind si de lucruri exterioare, de oamenii din jur, etc. Iar pana la sfintenie s-ar putea sa mai fie cale lunga... Adica s-ar putea sa nu ajunga toti la sfintenie pe cat de repede si-ar dori. Astfel, omul apeleaza si la alte solutii, numai sa fie mai bine.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 17.04.2012, 17:33:48
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tinutza Vezi mesajul
Tot ce-i posibil ca reflexoterapia sa fi avut un rol mic in regenerarea timpanului. Dar sunt alte cazuri in care reflexoterapia cel putin a amelorat pb de sanatate.
Cred ca initiatorul topicului se referea la altceva, nu la masaje terapeutice. N-a spus nimeni ca acestea sunt interzise, doar cu totii le practicam, de la masajul cu gheata la o entorsa, pana la masajul de recuperare in cazul bolnavilor cu afectiuni locomotorii, insa e interzis sa cazi in capcana "practicilor spirituale".

Last edited by ioanna; 17.04.2012 at 17:43:42.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 17.04.2012, 18:01:53
tinutza tinutza is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 123
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Cred ca initiatorul topicului se referea la altceva, nu la masaje terapeutice. N-a spus nimeni ca acestea sunt interzise, doar cu totii le practicam, de la masajul cu gheata la o entorsa, pana la masajul de recuperare in cazul bolnavilor cu afectiuni locomotorii.
Daca ar fi asa ar fi bine, dar...am impresia ca reflexoterapia se inrudeste cu acupunctura, prin faptul ca si ea se foloseste de punctele reflexogene (de data asta de pe talpa piciorului, oarecum si de cele din palma, deci mult mai putine la nr decat cele din acupunctura). Si ambele practici se bazeaza, intr-o oarecare masura, pe meridianele energetice.

Cum au aflat oamenii ca daca isi maseaza un anumit punct din talpa va determina o reactie la nivelul unui anumit organ ?
Talpa este ca o harta a organelor, in reflexoterapie.
Poate ca au aflat tot din vre-un tratat de acupunctura. Punctele de acupunctura pot fi stimulate prin diverse moduri: inteparea cu ace, prin caldura, prin presopunctura, masaj, sau alte metode moderne: prin stimularea cu curenti electrici, parca si prin nu stiu ce raze, mi se pare ca infrarosii.

De asta...am dubii.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 17.04.2012, 20:08:12
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

De fapt, nu există nici cea mai mică legătură între acupunctură și reflexoterapie.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #37  
Vechi 17.04.2012, 20:57:52
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Are. Există o legătură unilaterală între acupunctură și New Age, în sensul că New Age promovează acupunctura, așa cum promovează tot ce e exotic.
Altminteri, să nu uităm că cel mai vechi tratat de acupunctură are multe mii de ani și începe cu cuvintele "După cum ne-au învățat cei dinaintea noastră". Spre deosebire de New Age, care a apărut ieri, cu toate că doctrina gnostică din care coboară are și ea o îndelungată istorie.
Adevarul e ca si practicile paranormale sunt vechi de sute si mii de ani, inrudite cu vrajitoria dar cu denumiri moderne, stiintifice.
In legatura cu acupunctura, nu are legatura cu vrajitoria decat daca e insotita si de alte practici, de exemplu bioenergia. Din ce imi amintesc asa spunea si Cuv. Paisie Aghioritul, dar mai spunea si ca inteparea are ca efect doar amortirea nervilor periferici. Problema e ca teoria pe care se bazeaza aceasta practica nu prea sta in picioare, adica prezenta meridianelor energetice in corpul uman data de energia vitala ki.
Ar ramane doar anestezierea acelor nervi sau eliberarea de endorfine in sistemul nervos central, singurele observate prin cercetare. Chiar si homeopatia are o explicatie mai plauzibila.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 17.04.2012, 21:09:05
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tinutza Vezi mesajul
Pt ca nu stiu intreb: reflexoterapia este si ea promovata de catre New Age?
Nu are importanta ce promoveaza New-Age, pentru ca ei promoveaza chiar si crestinismul, asa cum il inteleg ei. Pot sa promoveze chiar si lucruri bune, fiecare lucru are si unele parti adevarate.
Reflexoterapia nu intra in categoria bioenergie, reiki, hinoza, care tin de practicile samanice, vrajitoresti. Si fata de acupunctura are si explicatii plauzibile, e un fel de masaj. Eu mai demult am intrebat un teolog care cunostea practicile de tip new-age daca e vreun pericol in cazul reflexoterapiei, si mi-a raspuns ce credeam si eu, ca doar daca e combinata cu bioenergia. Unii refexoterapeuti ajung sa practice si alte tehnici, gen reiki sau bioenergie. In schimb doar reflexoterapia nu e un lucru negativ.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 18.04.2012, 01:47:56
tinutza tinutza is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 123
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Nu are importanta ce promoveaza New-Age, pentru ca ei promoveaza chiar si crestinismul, asa cum il inteleg ei. Pot sa promoveze chiar si lucruri bune, fiecare lucru are si unele parti adevarate.
Si eu m-am gandit la asta. Am auzit chiar de bioenergeticieni care recomandau pacientilor,ca sa zic asa, sa se spovedeasca, sa se impartaseasca la biserica.

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Din ce imi amintesc asa spunea si Cuv. Paisie Aghioritul, dar mai spunea si ca inteparea are ca efect doar amortirea nervilor periferici. Problema e ca teoria pe care se bazeaza aceasta practica nu prea sta in picioare, adica prezenta meridianelor energetice in corpul uman data de energia vitala ki.
Ar ramane doar anestezierea acelor nervi sau eliberarea de endorfine in sistemul nervos central, singurele observate prin cercetare.
Probabil se referea la cazurile cu dureri fizice, unde ar fi fost nevoie de anesteziere, de amortire, de endorfine. Dar mai sunt muuulte alte cazuri in care organismul raspunde la acupunctura. Nu stiu cum o fi cu teoria, cea cu energia vitala ki si cu meridianele, dar cert e ca practica isi spune cuvantul. Spre ex oameni paralizati care incep sa mearga, etc. Probabil sunt afectiuni ce pot fi tratate cu succes prin acupunctura, iar altele eventual doar ameliorate. Totusi, pt ca nu stiu mecanismul prin care se realizeaza aceste lucruri, nu stiu daca are loc o vindecare autentica (acuma mai depinde si de afectiune), sau este ceva temporar, in care simptomele au disparut, totul pare ok, dar in realitate boala sa existe in continuare sau chiar sa se agraveze fara sa isi dea omul seama. (Un fel de comparatie: Se duce cineva la mecanic cu masina si ii spune ca se aprinde ledul care indica probleme la motor. Ii repara motorul. Omu pleaca multumit. Peste un timp se intoarce cu aceiasi pb. Mecanicul scoate ledul si a rezolvat pb, chipurile). Tot stilul de viata este cheia sanatatii.
Important e si pe mana cui intra pacientul, ca terapeutul poate sa faca aproape ce vrea cu omul, in functie de cunostintele pe care le are si in functie de suflet, interes. De asta e mai sigura reflexoterapia, dar e mai mult de munca, si necesita o durata mai mare de timp pt tratament, in comparatie cu acupunctura (cel putin asa se zice, ca o sedinta de acupunctura face cat nu-stiu-cate de reflexoterapie).
Am lungit un pic discutia in cazul in care intereseaza pe cineva aceste aspecte, pt sanatate. Am vorbit despre partea practica a acupuncturii pt ca am avut ocazia sa observ unele lucruri in realitate, nu doar din citite (caz in care acupunctorul era un asiatic).

Last edited by tinutza; 18.04.2012 at 01:54:06.
Reply With Quote
  #40  
Vechi 18.04.2012, 16:08:49
JoyDivision JoyDivision is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.04.2012
Locație: Chicago, IL
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 434
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
De fapt, nu există nici cea mai mică legătură între acupunctură și reflexoterapie.
dar si acupunctura are origini orientale, totusi acupunctura nu are o dimensiune spirituala, precum alte practici orientale de vindecare, cum ar fi reiki.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Reiki si tentatii oana Re Alte Religii 157 02.09.2017 17:59:59
Reiki Riluri Intrebari utilizatori 95 05.11.2015 17:48:52
reiki eulaura Generalitati 138 05.11.2015 17:46:54
Hipnoza... Exista asa ceva in psihologie? laurastifter Generalitati 253 16.03.2013 05:02:09