Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #121  
Vechi 10.07.2012, 17:25:06
Illuminatu Illuminatu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.03.2012
Locație: Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 951
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Eu consider că l-am dat.
Ah, sa-nteleg ca daca cel de langa tine este agresat tu iti vezi de drum mai departe multumit fiind ca, cel putin nu te-ai alaturat agresorilor?
Vei trece si tu "pe alaturi"?

Din gluma ta nesarata cu barul chiar nu reusesc nicidecum sa intuiesc raspunsul tau.
Iti croiesti din confuzie o haina... chiar nu stiu de ce...

Asta este o concluzie dramatica valabila pentru voi: miscandu-va mereu in confuzie, veti deveni confuzi. Mai mult, voi credeti ca aceasta confuzie este o virtute, un fel de miscare a inteligentei in sfere inalte, neintelese de toti. De aceea, si miscarile voastre religios-filosofice (mai mult filosofice decat religioase) sunt din start elitiste, deci exclusiviste.
Dar, slava lui Dumnezeu, adevarul este simplu, necompus, asemenea lui Dumnezeu.

Last edited by Illuminatu; 10.07.2012 at 17:33:07.
Reply With Quote
  #122  
Vechi 10.07.2012, 17:42:13
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Illuminatu Vezi mesajul
Ah, sa-nteleg ca daca cel de langa tine este agresat tu iti vezi de drum mai departe multumit fiind ca, cel putin nu te-ai alaturat agresorilor?
Vei trece si tu "pe alaturi"?

Din gluma ta nesarata cu barul chiar nu reusesc nicidecum sa intuiesc raspunsul tau.
Iti croiesti din confuzie o haina... chiar nu stiu de ce...

Asta este o concluzie dramatica valabila pentru voi: miscandu-va mereu in confuzie, veti deveni confuzi. Mai mult, voi credeti ca aceasta confuzie este o virtute, un fel de miscare a inteligentei in sfere inalte, neintelese de toti. De aceea, si miscarile voastre religios-filosofice (mai mult filosofice decat religioase) sunt din start elitiste, deci exclusiviste.
Dar, slava lui Dumnezeu, adevarul este simplu, necompus, asemenea lui Dumnezeu.
Bine și conform "adevărului [tău] simplu", cum ar trebui procedat? La violență să răspunzi cu violență, bineînțeles acolo unde cauza este dreaptă! Dar ce înseamnă "cauză dreaptă"? Oamenii întodeauna găsesc justificări pentru a-și apăra cauza lor "dreaptă". Când vrei să-ți înghesui preopinentul la colț, îi pui o asemenea întrebare paradoxală; orice ar răspunde va răspunde greșit, chiar dacă ar aplica metoda WWJD.
Reply With Quote
  #123  
Vechi 10.07.2012, 18:17:55
Illuminatu Illuminatu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.03.2012
Locație: Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 951
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Bine și conform "adevărului [tău] simplu", cum ar trebui procedat? La violență să răspunzi cu violență, bineînțeles acolo unde cauza este dreaptă! Dar ce înseamnă "cauză dreaptă"? Oamenii întodeauna găsesc justificări pentru a-și apăra cauza lor "dreaptă". Când vrei să-ți înghesui preopinentul la colț, îi pui o asemenea întrebare paradoxală; orice ar răspunde va răspunde greșit, chiar dacă ar aplica metoda WWJD.
Eu cred ca simplul gest de a opri un conflict nu inseamna automat apartenenta la o cauza. Este doar un gest - curajos prin excelenta - de a opri o agresiune si de a da ragaz celor implicati sa cugete asupra faptelor lor.
"Fericiti facatorii de pace, ca aceia fiii lui Dumnezeu se vor chema!"

Poate ca uneori a face pace intre beligeranti inseamna a interveni in forta. Dar ragazul dat agresorilor de a nu mai face raul - chiar daca acest ragaz este impus cu forta - eu cred ca e un lucru bun.
Reply With Quote
  #124  
Vechi 10.07.2012, 18:37:54
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Eu consider că l-am dat.
amice, ipocrizia NU e buna! Vrei sa spui ca daca esti pe strada seara cu sotia si iti ies in fata 2 golani care vor sa-ti violeze sotia, tu ii vei lasa pe principiul ca "cine scoate sabia de sabie v-a pieri" si NU vei riposta? Asta vrei sa zici?
Reply With Quote
  #125  
Vechi 10.07.2012, 18:50:54
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Illuminatu Vezi mesajul
Eu cred ca simplul gest de a opri un conflict nu inseamna automat apartenenta la o cauza. Este doar un gest - curajos prin excelenta - de a opri o agresiune si de a da ragaz celor implicati sa cugete asupra faptelor lor.
"Fericiti facatorii de pace, ca aceia fiii lui Dumnezeu se vor chema!"

Poate ca uneori a face pace intre beligeranti inseamna a interveni in forta. Dar ragazul dat agresorilor de a nu mai face raul - chiar daca acest ragaz este impus cu forta - eu cred ca e un lucru bun.
A opri un conflict pe cale pașnică e un gest mai curajos decât acțiunea "făcătorilor de pace" cu un Peacemaker de 9 mmm, iar dacă cei doi sunt "beligeranți", în niciun caz nu poate fi socotită victimă inocentă vreunul din ei.
Văd că ai trecut sub tăcere "metoda WWJD", consideri că este greșită?
Reply With Quote
  #126  
Vechi 10.07.2012, 20:59:01
MihaiG MihaiG is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Locație: Timișoara
Religia: Catolic
Mesaje: 1.242
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Văd că ai trecut sub tăcere "metoda WWJD", consideri că este greșită?
În esență, da, este o filosofie greșită și periculoasă. Pentru că înseamnă să încercăm să ne punem în locul lui Dumnezeu.

Este o diferență fundamentală între imitatio Christi și WWJD.
Reply With Quote
  #127  
Vechi 10.07.2012, 21:22:30
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

as dori sa-l intreb pe domnul "osutafaraunu", daca in prezent, in Romania, membrii cultului Adventist de ziua a 7-a, refuza sa faca instructie militara.
Multumesc!
Reply With Quote
  #128  
Vechi 11.07.2012, 07:58:01
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MihaiG Vezi mesajul
În esență, da, este o filosofie greșită și periculoasă. Pentru că înseamnă să încercăm să ne punem în locul lui Dumnezeu.

Este o diferență fundamentală între imitatio Christi și WWJD.
Deci a opta pentru metoda lui Isus de a acționa în situații limită, e periculos căci "ne punem în locul lui Dumnezeu"; iar a lua viața unui om (din rațiuni de autoapărare, ori apărare a țării) nu înseamnă a ne pune în locul lui Dumnezeu... Bravos!
Reply With Quote
  #129  
Vechi 11.07.2012, 07:58:33
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cornel Urs Vezi mesajul
as dori sa-l intreb pe domnul "osutafaraunu", daca in prezent, in Romania, membrii cultului Adventist de ziua a 7-a, refuza sa faca instructie militara.
Multumesc!
În prezent nu se mai face instrucție militară decât cu cei care doresc, armata fiind formată doar de profesioniști.
Reply With Quote
  #130  
Vechi 11.07.2012, 08:51:12
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
În prezent nu se mai face instrucție militară decât cu cei care doresc, armata fiind formată doar de profesioniști.
Si cand armata era obligatorie, care era optica adventistilor de ziua a saptea cu privire la efectuarea instructiei?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Daca nu sintem ecumenisti ce rost are sa discutam cu sectantii? bmd Secte si culte 177 08.11.2010 20:20:53
Ignorati Sf.Asteapta Generalitati 5 03.05.2010 07:01:32