Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Despre Forum > Reguli generale de utilizare a forumului
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 31.05.2013, 13:08:32
motan25 motan25 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.10.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 29
Arrow Jocurile pe calculator, cu violenta, sunt sau nu crestinești?

În ziua de azi mai oricine a făcut contactul cu un calculator (inclusiv voi cei care citiți acum). clar că tot aceeași oameni au auzit și de jocuri pe calculator. Jocurile acestea sunt de mai multe tipuri: de acțiune (pot cuprinde violență), simulatoare, de strategie, chiar erotice, etc.
În mare parte a jocurilor, de regulă cele de acțiune, personajul principal se află în situația de a folosi o armă letală (pistol, pușcă, cuțit, etc.). Dar personajul din joc este condus de către înseși cel jucătorul. Cum vede biserica acest lucru? În realitate știm că nu trebuie să folosim violența (și clar că nu trebuie sub nicio formă să omorâm), dar în joc singurul "dumnezeu" este reprezentat de creatorii și jucătorii acestora.
Întrebarea e: cum vede biserica violența din jocurile video?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 31.05.2013, 13:28:37
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

BO, ca entitate bisericeasca, nu a facut o declaratie oficiala referitoare la subiect.
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 31.05.2013, 16:25:15
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de motan25 Vezi mesajul
În ziua de azi mai oricine a făcut contactul cu un calculator (inclusiv voi cei care citiți acum). clar că tot aceeași oameni au auzit și de jocuri pe calculator. Jocurile acestea sunt de mai multe tipuri: de acțiune (pot cuprinde violență), simulatoare, de strategie, chiar erotice, etc.
În mare parte a jocurilor, de regulă cele de acțiune, personajul principal se află în situația de a folosi o armă letală (pistol, pușcă, cuțit, etc.). Dar personajul din joc este condus de către înseși cel jucătorul. Cum vede biserica acest lucru? În realitate știm că nu trebuie să folosim violența (și clar că nu trebuie sub nicio formă să omorâm), dar în joc singurul "dumnezeu" este reprezentat de creatorii și jucătorii acestora.
Întrebarea e: cum vede biserica violența din jocurile video?
mie îmi plac jocurile, chiar violente.
dar nu îmi plac cele catalogate la "violență extremă".
nici nu le-am încercat, dar am văzut poze și am citit articole despre ele.
pentru unii pot fi o descărcare a violenței și furiei, dar alții pot fi stimulati.
oricum, astfel de jocuri au trecut pe cutie "+18".
Reply With Quote
  #4  
Vechi 31.05.2013, 19:58:48
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Dacă incită la violență, nu sînt creștinești. Vezi unde poate duce efectul spălării creierului în cazul http://ro.wikipedia.org/wiki/Masacru...ceul_Columbine .

Nu văd cum de exemplu Carmageddon ar avea efecte benefice asupra unui copil sau adolescent care face puncte omorînd oameni cu mașina.

Dar e bine de știut că Biserica tolerează întrecerile sportive, avem un singur citat din Noul Testament:

”Iar când se luptă cineva, la jocuri, nu ia cununa, dacă nu s-a luptat după regulile jocului.”

Dar de la jocurile olimpice pînă la a sta acum de mic în fața calculatorului pentru ca părinții să aibă mai mult timp liber e cale lungă. Mare greșeală să-ți lași de copilul, cu orele chiar, în fața unui comp care mai e legat și la Internet de obicei.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 31.05.2013, 20:26:12
Marcel_Ionut's Avatar
Marcel_Ionut Marcel_Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 390
Implicit

Citat:
În prealabil postat de motan25 Vezi mesajul
În ziua de azi mai oricine a făcut contactul cu un calculator (inclusiv voi cei care citiți acum). clar că tot aceeași oameni au auzit și de jocuri pe calculator. Jocurile acestea sunt de mai multe tipuri: de acțiune (pot cuprinde violență), simulatoare, de strategie, chiar erotice, etc.
În mare parte a jocurilor, de regulă cele de acțiune, personajul principal se află în situația de a folosi o armă letală (pistol, pușcă, cuțit, etc.). Dar personajul din joc este condus de către înseși cel jucătorul. Cum vede biserica acest lucru? În realitate știm că nu trebuie să folosim violența (și clar că nu trebuie sub nicio formă să omorâm), dar în joc singurul "dumnezeu" este reprezentat de creatorii și jucătorii acestora.
Întrebarea e: cum vede biserica violența din jocurile video?
Virgiliu Gheorghe ne vorbeste in cartea sa despre efectele tv-ului si a internetului asupra mintii umane despre jocurile pe calculator

http://www.youtube.com/watch?v=Eoskic7pZrc

http://www.youtube.com/watch?v=jqoKhIiuZVM

http://www.librariasophia.ro/carti-E...u--so-439.html
__________________
,,Cu Dumnezeu nu-i nevoie să fii politicos; pur și simplu, varsă-ți inima ta în fața Lui."
Pr Sofronie Saharov
Reply With Quote
  #6  
Vechi 31.05.2013, 23:23:39
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Dacă incită la violență, nu sînt creștinești. Vezi unde poate duce efectul spălării creierului în cazul http://ro.wikipedia.org/wiki/Masacru...ceul_Columbine .

Nu văd cum de exemplu Carmageddon ar avea efecte benefice asupra unui copil sau adolescent care face puncte omorînd oameni cu mașina.

Dar e bine de știut că Biserica tolerează întrecerile sportive, avem un singur citat din Noul Testament:

”Iar când se luptă cineva, la jocuri, nu ia cununa, dacă nu s-a luptat după regulile jocului.”

Dar de la jocurile olimpice pînă la a sta acum de mic în fața calculatorului pentru ca părinții să aibă mai mult timp liber e cale lungă. Mare greșeală să-ți lași de copilul, cu orele chiar, în fața unui comp care mai e legat și la Internet de obicei.
in primul, asta cu jocurile video violente au provocat Columbine e o tampenie zisa de asociatile de parinti speriati(asta si muzica lore).
Erau 2 tacaniti care aveau acces la arme de mare calibru.
Daca asculti jurnalurile lor, aveau probleme, dar jocurile video nu erau una din ele.

p.s.: Carmagedon e de cand eram eu mic. Macar pune ceva mai nou.
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 04.06.2013, 17:11:47
Marcel_Ionut's Avatar
Marcel_Ionut Marcel_Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 390
Implicit

Am stat si m-am gandit la ce sa-ti mai scriu. Nu cred ca biserica a facut un sinod ecumenic impotriva jocurilor pe calculator :)) in fine. Si eu de la varsta de 15 ani cand mi-am luat calculatorul am avut contact cu mai multe jocuri, de ex: Fifa 07-08 si altele mai vechi, Need for speed carbon, most wanted, underground si multe alte jocuri. Cert este ca nu mi-au facut bine, din cauza la fifa am spart vreo 2 tastaturi, am lovit monitorul, boxele :)) asta si din cauza ca sunt o fire mai agresiva. Am varsat multi nervi, m-am consumat foarte mult, desi inca ma mai joc, sanatatea este buna, slava Domnului...dar sunt altii care saracii numai din asta traiesc si sufera enorm. Chiar ma gandeam la faptul ca noi baietii ne jucam, si asta e o mare problema. Ca sa iesim din cercul asta vicios ne trebuie alternative de ex: Filme, sport, lecturarea cartilor, iesiri in parc, excursii s.a.m.d. Si va intreb pe cei de aici ce alternative dati la situatia mea. Sa zicem ca ma las de jocuri, bun, pe timpul zilei se gaseste ocupatie dar seara ce sa fac de la 7 incolo? avand in vedere ca stau intr-o garsoniera unde trebuie sa aud toate prostiile alor mei, care deschid tv-ul si se uita la toate stirile si la kanal d unde zic eu ca este cel mai prost canal de stiri....
__________________
,,Cu Dumnezeu nu-i nevoie să fii politicos; pur și simplu, varsă-ți inima ta în fața Lui."
Pr Sofronie Saharov
Reply With Quote
  #8  
Vechi 22.06.2013, 17:21:33
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marcel_Ionut Vezi mesajul
Ca sa iesim din cercul asta vicios ne trebuie alternative de ex: Filme, sport, lecturarea cartilor, iesiri in parc, excursii s.a.m.d. Si va intreb pe cei de aici ce alternative dati la situatia mea. Sa zicem ca ma las de jocuri, bun, pe timpul zilei se gaseste ocupatie dar seara ce sa fac de la 7 incolo? avand in vedere ca stau intr-o garsoniera unde trebuie sa aud toate prostiile alor mei, care deschid tv-ul si se uita la toate stirile si la kanal d unde zic eu ca este cel mai prost canal de stiri....
Vizionarea unui film de calitate este in opinia mea o investitie a timpului mult mai buna. Sa nu mai spun ca cititul este cu adevarat un mare castig. Poti sa inveti o limba straina, este nevoie de vointa si timp, dar te va ajuta pe viitor pentru un serviciu mai bun. Poti sa inveti ceva nou, sa folosesti timpul in favoarea ta, ceva din care pe viitor sa poti sa castigi si bani. Jocurile pe calculator sunt mari consumatoare de timp, energie, nervi, fara sa iti foloseasca in mod concret.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 22.06.2013, 17:41:32
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ekaterina Vezi mesajul
Vizionarea unui film de calitate este in opinia mea o investitie a timpului mult mai buna. Sa nu mai spun ca cititul este cu adevarat un mare castig. Poti sa inveti o limba straina, este nevoie de vointa si timp, dar te va ajuta pe viitor pentru un serviciu mai bun. Poti sa inveti ceva nou, sa folosesti timpul in favoarea ta, ceva din care pe viitor sa poti sa castigi si bani. Jocurile pe calculator sunt mari consumatoare de timp, energie, nervi, fara sa iti foloseasca in mod concret.
jocurile pe calculator pot sa dezvolte latura violență a copiilor, pot sa îi facă sa se izoleze. dar pot sa le dezvolte creativitatea și atenția vizuală.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 24.06.2013, 19:14:22
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
jocurile pe calculator pot sa dezvolte latura violență a copiilor, pot sa îi facă sa se izoleze. dar pot sa le dezvolte creativitatea și atenția vizuală.
Creativitatea si atentia vizuala se pot dezvolta si in alt mod. Cu siguranta sunt mult mai multe aspecte negative pe care le implica jocurile pe calculator decat cele enumerate mai sus.

Nu am ajuns inca la aceasta etapa in care cei mici sa descopere jocurile pe calculator. Ma gandesc ca este bine ca acest timp sa fie limitat, sa fie un fel de program in care pe langa toate celelalte activitati sa se bucure si de un joc pe calculator. Ce mi se pare periculos este dependenta care se naste fata de aceste jocuri ca sa nu mai vorbim si de timpul pierdut.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare