Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 12.12.2014, 09:08:31
florentina2014 florentina2014 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.04.2014
Locație: constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 123
Implicit "Ajutorul" acesta este neplacut Domnului?

Revin cu un alt subiect care as vrea sa stiu cate ceva.Sora mea este mai mica decat mine,casatorita,de altfel si casnicia ei este mai dificila,dar este mai "avuta material".Ea are tot ce I-ar trebui si vazand ca parintii nostri nu se pot descurca ii ajuta.Dar cum (fara sa stie sotul ei) mai pune cate 5 lei deoparte,minte ca si-a cumparat un medicament,ca si-a luat o haina,,ca a costat mai mult cutare lucru si asa strange banuti si ii ia mamei de mancare,alimente,o haina care nu o are,o masina de spalat semi-automata caci biata de ea avea dureri de oase si maini si nu mai putea spala,ba chiar anul acesta auzind ca tata este bolnav si ca doctorii I-au spus ca daca mai fumeaza va muri,maicuta mea a inceput a plange ca nu are bani sa ia cele necesare,ca ce va face,unde va cere,cine ii va da.Surioara mea la fel a strans ban pe ban,fara sa stie sotul ei si a pus ceva deoparte catdecat sa fie acolo Doamne frest in caz de vreun necaz.Intrebarea mare este...E un pacat grav ceea ce face sora mea?Faptul ca "piteste bani" sa ajute parintii?Poate acest lucru sa se intoarca prin rau in casa ei si anume certuri neintelegeri,boala la copii sau rau in familia parintilor mei?Sa li se intample accidente,boli,,parintilor,darorita faptului ca accepta bani de la ea care sunt "furati" din familia ei?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 12.12.2014, 09:43:16
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.236
Implicit

Recent a fost sărbătorită sfânta Filofteia, o copilă care, iubindu-L pe Hristos Îl asculta pe Acesta, făcând milostenie pe ascuns, pentru că tatăl său și mama sa vitregă erau împotrivă.

Deci întâi este ascultarea de Dumnezeu, iar cea față de om numai în această ordine, dacă și el ascultă de Dumnezeu.

În ce privește teama de consecințele nefaste, o găsesc nejustificată în situația de față, având în vedere dragostea lui Dumnezeu pentru noi, care chiar și pe cel ce păcătuiește îl iubește și îl vrea mântuit. Sigur, depărtarea noastră de Dumnezeu, prin păcat, dă loc și putere vrăjmașului asupra noastră. Dar a avea o inimă milostivă nu te depărtează de El, ci te apropie.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 12.12.2014, 09:48:02
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

Nu vad de ce ar fi un pacat asa mare. Nu zic ca n-ar fi pacat deloc (in opinia unora ce putin), dar nu cred ca e atat de mare incat sa afecteze pe viitor. Totusi, nu e vorba de sume enorme; si nici macar nu sunt sume furate, pentru ca si sora ta are draptul la bani din venitul familiei, ce putin teoretic; si o face cu un rost, nu ia aia 5-6 lei care ii aduna zilnic ca sa-i dea pe nebunii, ci face un bine cu ei.
Eu personal nu vad in asta pacat deloc, dar asta e doar opinia mea.
Sotul ei nu e de acord sa o ajute pe soacra?!
__________________
Zambeste, maine poate fi mai rau.
Iarta, maine poate ai tu nevoie de iertare.
Iubeste si nu astepta nimic in schimb.
Daruieste si vei primi la randul tau.
Traieste ca si cum ar fi ultima ta zi de viata.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 12.12.2014, 09:52:25
florentina2014 florentina2014 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.04.2014
Locație: constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 123
Implicit

Cand o sa ii spun surorii mele o sa se simta mai linistita,caci biata de ea mereu ma intreba daca va avea de suferit pentru ceea ce face,ca de multe ori se simte prost si I e frica ca tatal nostru s-au mama sa nu pateasca ceva rau din suma pe care o primesc si ajutorul care ea il ofera pentru ei.Si sotul ei este o alta fire si nu vrea sa dea nimic nimanui.Spune ca fiecare sa se descurce.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 12.12.2014, 10:00:30
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

Urata mentalitate are cumnatul tau, dar asta e, oamenii sunt diferiti, iar diferentele pot fi si nu tocmai placute.
Dar sincer, sora ta face tot posibilul sa fie bine pe ambele parti si chiar reuseste asta. Asa ca, eu personal, o felicit pentru ceea ce face si ii doresc sa ramana la fel. Cand ajuti faci un lucru bun, indiferent cum ajuti; iar, sa fim seriosi, acei 4-5-6 lei care ii pune deoparte din cumparaturi nu sunt o suma enorma, astfel incat sa se simta si e mult mai bine ca acei banuti sa mearga undeva unde e nevoie, pentru ca acei banuti oricum s-ar fi dus pe altceva, poate chiar pe lucruri nefolositoare. Sora ta ii investeste, pot sa zic, in ceva folositor, si bravo ei. E o femeie de laudat.
__________________
Zambeste, maine poate fi mai rau.
Iarta, maine poate ai tu nevoie de iertare.
Iubeste si nu astepta nimic in schimb.
Daruieste si vei primi la randul tau.
Traieste ca si cum ar fi ultima ta zi de viata.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 12.12.2014, 10:08:36
florentina2014 florentina2014 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.04.2014
Locație: constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 123
Implicit

Ma bucur din suflet ca nu este atat de grav,si o sa ne mai scoatem din cap ideeile ca daca se intampla ceva rau poate fi din aceasta cauza.Nu stiu daca merita felicitari,dar ne iubim parinti foarte mult si vrem sa le facem numai bine si sa ii facem feritici si mandri de noi!Chiar daca din pacate recurgem la astfel de gesturi.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 12.12.2014, 11:55:55
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Fiecare lucru trebuie facut cu echilibru in viata.

1. A ajuta pe cineva este un lucru bun. A ajuta parintii este o datorie. E bine sa ajute. Asta este o fapta buna si nu pacat.

2. Ajutorul trebuie facut "la vedere".
Daca afla barbatu-su ca scoate bani din casa prin spate nu o sa-i fie bine.
Depinde de barbat: unul o rupe in bataie, unul o cearta. Scandal oricum o sa iasa.
Asta este o greseala si din punctul meu de vedere nu cred ca trebuie procedat asa.

Isi poate sparge casa cu lucrul asta. Daca face asta pe ascuns cu siguranta ca are un motiv - barbat rau,... etc; asa ca daca ala afla sa nu o umfle cu bataia.

A scoate bani din casa pe termen lung, constant, fara acordul celuilalt e gresit indiferent de suma. Mai ales cand cel de langa tine chiar este langa tine intr-o forma sau alta. Parerea mea.


Cel mai frumos este sa spuna clar barbatului ei ca din cand in cand mai cumpara si ea "mai putin" pentru parintii ei. Sa zica ca da, dar nu pe real, sa nu-l supere pe ala.
Si sa nu se vada chiar asa de tare. Sa stie ca scoate 10 lei si atat.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 12.12.2014, 12:32:22
crinrin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
2. Ajutorul trebuie facut "la vedere".
Daca afla barbatu-su ca scoate bani din casa prin spate nu o sa-i fie bine.
Depinde de barbat: unul o rupe in bataie, unul o cearta. Scandal oricum o sa iasa.
Asta este o greseala si din punctul meu de vedere nu cred ca trebuie procedat asa.

Isi poate sparge casa cu lucrul asta. Daca face asta pe ascuns cu siguranta ca are un motiv - barbat rau,... etc; asa ca daca ala afla sa nu o umfle cu bataia.

A scoate bani din casa pe termen lung, constant, fara acordul celuilalt e gresit indiferent de suma. Mai ales cand cel de langa tine chiar este langa tine intr-o forma sau alta. Parerea mea.


Cel mai frumos este sa spuna clar barbatului ei ca din cand in cand mai cumpara si ea "mai putin" pentru parintii ei. Sa zica ca da, dar nu pe real, sa nu-l supere pe ala.
Si sa nu se vada chiar asa de tare. Sa stie ca scoate 10 lei si atat.
Nici ca se putea sa sfatuiesti mai gresit!

florentina2014 - am citit cu bucurie despre faptele bune ale surorii tale! Sa-i dea Dumnezeu sanatate, tarie si minte luminata sa continue cu astfel de virtuti!!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 12.12.2014, 13:17:46
ioana5760 ioana5760 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2014
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 229
Implicit

Daca era vorba de ajutat parinti lui tot asa proceda, adica "fiecare cu familia lui"?
Reply With Quote
  #10  
Vechi 12.12.2014, 13:51:20
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de crinrin Vezi mesajul
Nici ca se putea sa sfatuiesti mai gresit!

florentina2014 - am citit cu bucurie despre faptele bune ale surorii tale! Sa-i dea Dumnezeu sanatate, tarie si minte luminata sa continue cu astfel de virtuti!!
Si daca peste ... 2 luni vine toata batuta cu un post pe forum de genul, 2 dinti lipsa si altele... ? Si casa sparta ? Raspunzi tu pentru binefacerile facute si dintii lipsa ?

Crestinii sunt invatati in primul rand sa faca binele si adevarul. Si sa-l faca la vedere, cum l-a facut Hristos. In special in casnicie.

Eu zic ca se poate cu siguranta face acest lucru la vedere si asta zic; sa-si anunte sotul ca isi mai ajuta cate putin mama. Sa micsoreze si sa minimizeze ce face, dar sa-l anunte, sa stie si el.

Daca sotul afla dupa 1-2 ani de zile ca sotia prin spate a scos bani din casa nu va mai avea incredere in veci in ea . Ori increderea este temelie a casniciei. Iar a scoate bani din casa fara stirea celuilalt este un lucru serios.



Casnicia este primul lucru de care trebuie avut grija. Iar ajutorarea trebuie facuta fara sa-ti spargi casa.
Iar daca este o casnicie corecta, cu siguranta ca acest lucru (ajutorarea) se poate face in 2 si nu pe la spate.

Iar virtutea maxima este echilibrul si intelepciunea. Se poate face binele si "pe corect".

Last edited by gpalama; 12.12.2014 at 13:58:01.
Reply With Quote
Răspunde