Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #821  
Vechi 20.02.2017, 14:38:24
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
De acord cu Dragoș. Am scăpat oarecum de angoasele de genul celor ale lui Iuliu când am înțeles că nu sunt trimis la misiune de mărturisire în sensul în care au fost apostolii, ci la una mai limitată, respectiv către familie, prieteni, vecini, colegi – oameni cu care intru în contact datorită circumstanțelor în care trăiesc.

În plus, celei dintâi i-a luat locul o altă angoasă, aceea că n-aș putea vorbi credibil despre Hristos, că oamenii ar putea identifica în mine un fake, și atunci aș face rău în loc de bine, întărindu-le necredința în locul credinței.

Așa am înțeles că mai am mult de lucru la luminarea mea înainte de a dori să-i luminez pe alții. Iar după aceea, mărturisirea s-ar petrece aproape de la sine.
Putem sa ne amagim singuri cat vrem, problema e ca acolo vom fi goi. Si judecata va avea loc si in vazul tuturor. Aia e problema. Iadul deja pare floare la ureche, sa ne gandim cat ne straduim aici sa parem in ochii celorlalti si chiar ai nostri ceea ce nu suntem si dintr-o data o sa vada toata lumea si o sa vedem si noi cat de gaunosi suntem.
Reply With Quote
  #822  
Vechi 20.02.2017, 14:41:16
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de suslik Vezi mesajul
Iuliu, pozitia "elitist-narcisita" e desfiintata tocmai pentru ca toate credintele si cultele, cu mici exceptii, zic asa. E un impuls tipic uman, fireste scuzabil si universal, dar in nici un caz divin inspirat. E varianta religioasa de "luati numai d ela noi, concurenta va vinde fake-uri!". E onest acest impuls doar daca ramine de unde a si izvorit, adica in plan negustoresc. In plan spiritual, e meschin, banal si si duce la fanatism.
Asa un "nu stiu, poate" e de la Dumnezeu cu adevarat, un "nu!" e politic, e un meschin negot spiritual cu tendinta omului de a fi acceptat in grupul celor corecti, salvati.
Asa ca, de data asta, Cristian are dreptate. :-P
Cred ca tipului din Pireu i-ar placea cum combati. :-P
Sati putin! De ce ,,pozitia "elitist-narcisita" e desfiintata tocmai pentru ca toate credintele si cultele, cu mici exceptii, zic asa."? Nu cumva si-a bagat necuratul codita? Ai simtit vreodata caldura Duhului Sfant? Daca ai fi simtit-o, n-ai vorbi asa! In mod normal, politicul ar trebui sa fie subordonat religiei, nu invers! Oamenii se amagesc cautand secte si religii permisive vrand sa-L insele si pe Dumnezeu.

Citeste cum a aparul religia islamica. Mahomed si-a creat o religie care sa-i permita sa aiba mai multe neveste. Cum poti pune crestinismul pe picior de egalitate cu o asemenea credinta?

Catolicii au dorit putere lumeasca si faima. Cum sa spui despre un om ca este infalibil cat timp traieste in trup? Si cum sa pui ortodoxia pe picior de egalitate cu o astfel de erezie? Despre secte, nici nu mai vorbesc. Acestea au deraiat mai mult decat catolicismul, din care se trag. Una e sa-ti sustii o pozitie din dorinta de ase mantui cat mai multi in jurul tau si alta e sa faci prozelitism din motive comerciale.
Reply With Quote
  #823  
Vechi 20.02.2017, 14:42:41
Lancelot Lancelot is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.01.2017
Mesaje: 545
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sofiaiuga Vezi mesajul
“[b]ecumenismul este erezia tuturor ereziilor ,caderea bisericii prin slujitorii ei ,cozile de topor ale apusului ;numai putregaiul cade din biserica fie ei arhierei ,preoti de mir ,calugari sau mireni.Inapoi la sfinta Traditie ,la dogmele si canoanele sfintilor parinti a celor sapte soboare ecumenice,altfel la iad,cu arhierei cu tot!FEREASCA DUMNEZEU!”[/Btot parintele a prezis si prigoana din biserica de acuma,de dupa sinodul cretan.Si a zis ca daca vor fi multi marturisitori Romania va renaste incit va iumi lumea.Pesrsonal pina acuma nu vad sa fie prea multi ,crestiniii suntem calduti asa ca Domnul o sa ne verse din gura lui ,asa cum ne spune in apocalipsa.
delir!

acu, el e nevinovat, ca era bolnav, dar voi? la smoala, teica!
Reply With Quote
  #824  
Vechi 20.02.2017, 14:45:31
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Putem sa ne amagim singuri cat vrem, problema e ca acolo vom fi goi. Si judecata va avea loc si in vazul tuturor. Aia e problema. Iadul deja pare floare la ureche, sa ne gandim cat ne straduim aici sa parem in ochii celorlalti si chiar ai nostri ceea ce nu suntem si dintr-o data o sa vada toata lumea si o sa vedem si noi cat de gaunosi suntem.
Mă n-auzi, du-te mă d'aci câ-mi strici ziua!
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #825  
Vechi 20.02.2017, 14:50:31
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.220
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Putem sa ne amagim singuri cat vrem, problema e ca acolo vom fi goi. Si judecata va avea loc si in vazul tuturor. Aia e problema. Iadul deja pare floare la ureche, sa ne gandim cat ne straduim aici sa parem in ochii celorlalti si chiar ai nostri ceea ce nu suntem si dintr-o data o sa vada toata lumea si o sa vedem si noi cat de gaunosi suntem.
Păi da. Și așa găunoși fiind, dacă ne ducem să propovăduim, nu vom aduce un deserviciu credinței? Mai ales că ceilalți au prostul obicei de a-ți depista găunoșenia înaintea ta.

Atunci ce să facem? Să tăcem? Dar dacă vom fi întrebați de ce n-am vorbit? Poate să vorbim cu măsură (ca unii de pe aici, nu dau nume) și cu conștiința propriei noastre mizerii.

Deși - că tot a fost ieri duminica Înficoșatei Judecăți -, nu zice că de propovăduirea verbală ne va întreba Hristos, ci de cât de buni am fost cu semenii.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)
Reply With Quote
  #826  
Vechi 20.02.2017, 14:58:28
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Erezie este sa credeti ca sfintii sunt infailibili.

Duhul Sfant sufla unde voieste, nu unde i se ordona politic. Infailibil este Duhul Sfant care i-a indrumat pe Sfinti. Noi pe Acesta Il cinstim, de fapt. Hula impotriva Duhului Sfant este pedepsita. Tot ce a curatat Dumnezeu este sfant. Sfintii si-au curata sufletul prin pocainta, prin nevointa si prin Tainele Ortodoxe. Si nu s-au declarat sfinti din timpul vietii, ci spuneau despre ei ca sunt pacatosi, din smerenie. Altii le-au apreciat scrierile. Dumnezeu a hotarat momentul in care sa fie declarati sfinti. Nu au fost promovati pe criterii politice! Chiar daca am cinsti pe cineva ca sfant, din nestiinta, la Dumnezeu are locul lui. Si invers.

Nimic necurat nu intra in Impăratia cerurilor. De aceea, nu e bine sa spunem despre cineva care este in viata ca este infailibil, ca este erezie. In privinta sfintilor, este bine sa se pronunte tot un sfant si asa, cu multa rugaciune, sa discearna daca exista ceva care nu este de la Duhul Sfant. Nu asa, ca suntem noi toba de teorie!
Reply With Quote
  #827  
Vechi 20.02.2017, 15:13:27
Lancelot Lancelot is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.01.2017
Mesaje: 545
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Si nu s-au declarat sfinti din timpul vietii, ci spuneau despre ei ca sunt pacatosi, din smerenie.
daca ne uitam la mesajele tale din urma gasim o gramada de "sfinti" si de "vieti sfinte", considerate asa numai de voi, schismaticii.

vezi tu, nu ai cum sa ascunzi ceva in fata Lui! intelegi? El stie tot. cum sa crezi ca poti sa-L minti? numai o minte slaba poate crede asa ceva. deci, daca aia spuneau ca sunt pacatosi din smerenie inseamna ca, de fapt, ei nu se considerau pacatosi, deci minteau! daca minteau nu erau sfinti.

edit.acu, eu stiu ca asa interpretezi tu, treaba cu smerenia, dar vezi ca lucrurile sunt simple de tot, esti sincer sau nu.

Last edited by Lancelot; 20.02.2017 at 15:17:14.
Reply With Quote
  #828  
Vechi 20.02.2017, 18:03:31
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Cătălin, mulțumesc pentru osteneală, însă nu mi se pare că ai răspuns la ce am întrebat. Și cred că n-ai făcut-o din pricină că nu ai un răspuns simplu la întrebarea mea; sau pur și simplu nu ai deloc un răspuns.

Eu am întrebat care este abaterea dogmatică, știind că erezie asta înseamnă; nu un curent, nu o tendință, nu abatere canonică.

Tot ceea ce se poate reproșa astăzi celor numiți ecumeniști este faptul că aceștia nu contestă posibilitatea ca harul lui Dumnezeu să se reverse și peste cei de alte confesiuni.
Eu am raspuns chiar cu lux de amanunte, de aceea am facut acea introducere. Nu am scris de pelagianism? Dar de cate ori nu am discutat noi si ti-am dat citate din catehism si sfinti? Nu e mai mult decat clar ce spune in catehism? Dar in Crez nu spune de o singura Biserica? Si Iisus ce spune de Botez si mantuire? Aceasta invatatura o gasesti in toata Biserica si la toti sfintii, nu o sa gasesti alta invatatura, adica cea protestanta.
Tu nu intelegi pentru ca unele invataturi le intelegi prin prisma invataturii protestante. Tocmai de aceea am scris la inceputul mesajului de invatatura protestanta si diferenta fata de invatatura ortodoxa. De exemplu ce este Botezul, de ce S-a intrupat Iisus, cum beneficiaza credinciosii de lucrarea Mantuitorului. Astfel, in protestantism lucrarea lui Iisus a avut efect asupra fiecarui om, el trebuie doar sa creada in Iisus si lucrarea are efect asupra lui. In ortodoxie lucrarea lui Iisus nu are efect direct asupra oamenilor, are efect doar atunci cand credinciosul se boteaza. La fel, in ortodoxie Iisus a venit sa aduca harul pierdut, fara de care nimeni nu se putea mantui. Iar harul il primeste omul prin Botez, numai prin Botez (dupa acea trebuie sa conclucreze cu el prin fapte si credinta). Daca omul putea primi harul prin faptele sale nu mai era necesara venirea lui Iisus si oamenii se puteau mantui. Daca ai inteles bine ceea ce spui tu ca sustin ecumenistii nu e ceva nou, se numeste pelagianism.
Dupa aceasta introducere, chiar in acel canon scria si despre primirea harului, dar eu am citat doar anumite pasaje. Iar in canonul Sf. Vasile e descris si mai clar. Dar mult mai clar e scris in catehism, am dat de multe ori pasajul din catehism despre har si mantuire.
Il mai dau inca o data, de observat ca acolo scrie doua lucruri importante:
1. Omul nu se poate mantui fara har;
2. Harul nu poate fi primit prin faptele sale, nu poate obtine harul oricate fapte bune ar face. Harul se primeste prin Botez (si Mirungere).
"Nu, omul nu se poate mantui fara de har (Efes. 2, 8; Ioan 15, 5). Harul ii este de trebuinta omului chiar de la inceput (Ioan 3,5). Harul pune inceputul mantuirii in om, si nu omul prin staruintele sale.

Aceasta inseamna ca harul ii vine in dar (Rom. 3, 24), nu pentru oarecare fapte ale sale. Inainte de a veni harul, omul nu poate face fapte prin care sa se mantuiasca, sau macar sa induplece pe Dumnezeu sa-i dea harul prin care sa se mantuiasca. Omul poate face anumite fapte bune, dar nu le face asa de statornic si dintr-un cuget asa de curat, incat sa se sfinteasca prin ele si sa se mantuiasca. Omul are libertatea de a face binele si cata vreme e in robia pacatului stramosesc, dar aceasta e o libertate slabita. Ea e marita tocmai de harul care vine la inceput fara nici un merit al omului."
Reply With Quote
  #829  
Vechi 20.02.2017, 18:14:11
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Episcopia Severinului, cateheza despre Sfanta Biserica: http://www.episcopiaseverinului.ro/s...a-biseric.html
Citez: "- mântuirea are două aspecte esențiale: obiectivă și subiectivă; cea obiectivă se mai numește și răscumpărare, cu trei dimensiuni: de jertfă, recapitulativă și ontologică; cea subiectivă se numește și îndreptare, fiind lucrarea de însușire personală a mântuirii obiective, cu ajutorul harului, prin credință și fapte bune;

- mântuirea subiectivă (sau personală) nu se poate realiza decât în Biserică, pentru că aici se dobândește harul, prin Sfintele Taine, începând cu Botezul ("De nu se va naște cineva din apă și din Duh, nu va putea să intre în împărăția lui Dumnezeu" - Ioan 3, 5), căci în afara Bisericii nu există mântuire ("Extra Ecclesia nulla salus", a spus Sf. Ciprian[1] și tot el a afirmat: "Cine nu are ca mamă Biserica, nu poate avea pe Dumnezeu ca tată"[2]).

" Biserica este darul lui Dumnezeu în care și prin care dobândim mântuirea. Acest adevăr incontestabil a fost exprimat într-un mod deosebit de inspirat de către Fericitul Augustin: "În afara Bisericii poți avea totul în afară de mântuire. Poți avea cinstire, poți deține Evanghelia, poți avea credință și să predici în numele Sfintei Treimi, dar niciodată nu vei putea găsi mântuire decât în Biserică!".
Reply With Quote
  #830  
Vechi 20.02.2017, 18:27:44
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de suslik Vezi mesajul
Iuliu, pozitia "elitist-narcisita" e desfiintata tocmai pentru ca toate credintele si cultele, cu mici exceptii, zic asa.
Am vazut ca s-a mai afirmat asta pe acest topic, dar suna mai mult ca o gluma. Tine de adevarul relativ din religiile orientale: fiecare vede adevarul prin prisma lui, nu exista un adevar absolut.
Ca o comparatie, daca cineva spune ca Bucuresti e in Ungaria, altul spune ca e in China, altul ca e in Romania ar rezulta ca Bucurestiul nu exista, pentru ca mai multe persoane zic adevaruri diferite. Nu inseamna ca unul zice adevarul iar ceilalti zic ceva gresit?
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare