Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Reguli in Biserica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 03.01.2010, 04:58:52
al3xa3's Avatar
al3xa3 al3xa3 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.01.2010
Locație: Hunedoara.Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 4
Angry Am nevoie de sfaturile voastre

LA MULTI ANI!
sunt noua pe acest forum si mi-am creeat acest cont deoarece am simtit azi ca doar Dumnezeu imi mai poate alina durerea din suflet acum.
nu am mai mers la Biserica de foarte multi ani si vroiam sa ma intorc la credinta daca puteti sa intelegeci ce vreau sa spun.
din 2003 am avut o relatie care a dus la casatorie in 2007 si apoi un divort acum in 2009.
sotul meu, fostul meu sot este catolic. el era ceva mai credincios in sensul ca mergea la Biserica insa eu nu prea mergeam cu el simteam ca nu imi este locul .
nu dau vina pe el stiu ca singura m-am indepartat.
acum pentru ca sunt foarte suparata as vrea sa incep sa ma rog ,sa merg la Biserica sa fac tot ce trebuie si tot ce trebuia sa fac insa nu stiu cum sa incep si de unde.
am avut atatea probleme in viata si am suferit atat de mult incat sunt momente in care ma gandesc ca probabil am fost blestemata sau ceva de genul chiar daca nu vreau sa cred ma gandesc ca...parca prea rau mi-a mers.
sunt o "oaie ratacita" si am nevoie de ajutor e tot ce pot sa spun.
sper sa nu va scandalizeze postarea mea nu stiu in definitiv ce a fost .nu stiu daca am cerut un sfat ,m-am plans ...stiu doar ca am nevoie de ajutor pentru ca am ajuns sa am drept unica dorinta moartea si uneori aproape sa o provoc eu am fost in stare .
nu pot nici sa dorm noaptea de cele mai multe ori ma prinde 5-6 dimineata iar cand dorm visez urat ma trezesc tipand...intr-un cuvant sunt RAU.
in dimineata acesata as vrea sa merg la Biserica . ma simt rau pt ca am uitat ce am de facut acolo,am uitat rugaciunile ...dar am sa merg ,vreau sa merg.
daca ma puteti ajuta cu sfaturi cum pot sa redevin un bun crestin sau cum pot sa fiu cum ar vrea Dumnezeu va rog sa ma ajutati!
va multumesc !
Reply With Quote
  #2  
Vechi 03.01.2010, 06:49:21
getasart's Avatar
getasart getasart is offline
Member
 
Data înregistrării: 12.08.2005
Locație: Roman- Neamt
Religia: Ortodox
Mesaje: 58
Implicit

Daca vrei sa asculti sfatul meu,uite,ti-l dau; mergi la un pr.mai in virsta,sovedeste-te,fa canocul care-l primesti;Trimite pomelnic la manastire,daca nu poti ajunge singura;si incet,cu rabdare,cu staruinta si credinta,vei izbindi;
Daca vrei,iti pot da adresa Mastirei de la Frasinei-Vilcea;noi,eu si sotul trimitem acolo anual pomelnic; si nu spun ca nu avem ispite,dar le putem depasi; Si roaga-te asa cum simti si cum stii,ca si cum ai vorbi cu o prietene,cu Maica Domnului; Asa fac eu,si ma ajuta intodeauna;
Doamne ajuta!
Astept vesti de la tine
Reply With Quote
  #3  
Vechi 03.01.2010, 08:24:40
caliyo caliyo is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.10.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 257
Implicit

Multi dintre noi am fost in situatia asta sau poate mai grea, dar am depasit-o. Nimic pe lumea asta nu e de depasit. Dar trebuie multa rabdare ,sa lasi timpul sa treaca. Ranile nu se vindeca de pe azi pe maine. Fa ce ti-a zis colega pe forum si o sa vezi ca pe masura ce te apropii de Dumnezeu( prin rugaciune, citirea cartilor religioase, ascultarea unei casete religioase), te vei linisti.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 03.01.2010, 15:09:57
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de al3xa3 Vezi mesajul
LA MULTI ANI!
sunt noua pe acest forum si mi-am creeat acest cont deoarece am simtit azi ca doar Dumnezeu imi mai poate alina durerea din suflet acum.
nu am mai mers la Biserica de foarte multi ani si vroiam sa ma intorc la credinta daca puteti sa intelegeci ce vreau sa spun.
din 2003 am avut o relatie care a dus la casatorie in 2007 si apoi un divort acum in 2009.
sotul meu, fostul meu sot este catolic. el era ceva mai credincios in sensul ca mergea la Biserica insa eu nu prea mergeam cu el simteam ca nu imi este locul .
nu dau vina pe el stiu ca singura m-am indepartat.
acum pentru ca sunt foarte suparata as vrea sa incep sa ma rog ,sa merg la Biserica sa fac tot ce trebuie si tot ce trebuia sa fac insa nu stiu cum sa incep si de unde.
am avut atatea probleme in viata si am suferit atat de mult incat sunt momente in care ma gandesc ca probabil am fost blestemata sau ceva de genul chiar daca nu vreau sa cred ma gandesc ca...parca prea rau mi-a mers.
sunt o "oaie ratacita" si am nevoie de ajutor e tot ce pot sa spun.
sper sa nu va scandalizeze postarea mea nu stiu in definitiv ce a fost .nu stiu daca am cerut un sfat ,m-am plans ...stiu doar ca am nevoie de ajutor pentru ca am ajuns sa am drept unica dorinta moartea si uneori aproape sa o provoc eu am fost in stare .
nu pot nici sa dorm noaptea de cele mai multe ori ma prinde 5-6 dimineata iar cand dorm visez urat ma trezesc tipand...intr-un cuvant sunt RAU.
in dimineata acesata as vrea sa merg la Biserica . ma simt rau pt ca am uitat ce am de facut acolo,am uitat rugaciunile ...dar am sa merg ,vreau sa merg.
daca ma puteti ajuta cu sfaturi cum pot sa redevin un bun crestin sau cum pot sa fiu cum ar vrea Dumnezeu va rog sa ma ajutati!
va multumesc !
In primul rand, bine-ai venit pe forum. Te rugam sa ai incerdere si rabdare fiindca aici fiecare incearca sa-ti dea un sfat bun, fara sa te judece si fara sa te ironizeze.
Banuiesc ca la aceasta ora tu deja ti-ai dus la bun sfarsit gendul de a merge la biserica. Dincolo de orice alt sfat, acesta ar trebui sa fie intaiul. Nimic nu e mai bine primit la Dumnezeu, pentru noi mirenii de rand (si nu pentru pusnicii care se roaga in felul lor si sunt feriti de ispitele lumii) decat inima smerita in Sfanta Biserica. Acolo sa dai o lumanare si un pomelnic la Sf Altar. Si sa nu intorci spatele si sa pleci ca si cum ti-ai fi facut deja datoria, ci sa stai pana la sfarsit cand parintele te va unge cu Sf. mir, iar tu vei lua Sf nafura. Zilele care urmeaza sunt oarecum mai speciale in acest sens, pentru ca urmeaza Botezul Domnului, iar tu vei putea lua aghiazma mare in fiecare dimineata pana pe 14 daca nu ma insel. Iti recomand deasemenea sa tii post negru in ajunul Bobotezei fiindca este foarte important pentru tine. In rest, lasa grijile in seama Lui Dumnezeu, increde-te Lui si-ai sa vezi Miracolul in viata ta, aproape in fiecare zi. Aprinde, seara cate o lumanare (pana iti vei procura o candela) aseaz-o langa icoana care-o ai in casa si zi tot ce ai tu pe suflet. Nu te invinovati si nu cauta vinovati. Doar roaga-te, TU! Nu astepta s-o faca altii pentru tine, atat timp cat esti sanatoasa si intreaga la minte! Si-ai sa vezi ce o sa se intample. (Eventual poate o sa ne povestesti si noua peste cateva luni! )
Doamne-ajuta!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 03.01.2010, 16:01:02
al3xa3's Avatar
al3xa3 al3xa3 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.01.2010
Locație: Hunedoara.Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 4
Implicit

vA multumesc pentru sfaturi si pentru caldura,pozitivismul si increderea ce mi-ati transmis! eu nu sunt acum in stare sa scriu prea multe dar citesc ce scrieti voi si am increderea ca sunt pe drumul bun si ca am sa fiu bine .
Reply With Quote
  #6  
Vechi 03.01.2010, 16:06:35
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Dar trebuie sa ascrii
Trebuie sa spui daca ai fost azi la Biserica
Trebuie sa spui daca incerci sa te rogi ,si daca atunci cand incerci poti sau sti
Nu trebuie neaparat sa scrii despre durerile din trecut ,ci despre Dumnezeu care apare atunci cand toate celelalte ne infrang si ne parasesc
"Duhul umilit ,inima infranta si smerita ,Dumnezeu nu o va urgisi"
Reply With Quote
  #7  
Vechi 03.01.2010, 17:10:05
mc2009 mc2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.04.2009
Mesaje: 112
Implicit

Toate trec, nimeni nu scapa de necazuri si suparari; sunt altii care le au si mai mari. Sa ai nadejde ca Dumnezeu nu te va lasa.

Ai spus de rugaciuni, in afara de 'Tatal nostru', uite inca o rugaciune folositoare:

"Doamne, viforul necazurilor se ridica asupra mea si ape intrat-au pana la sufletul meu - dar intru Tine este toata nadejdea mea. Tu cunosti pricina raului ce ma bantuie. La Tine perii capului meu sunt numarati. La Tine deci scap si pe Tine Te rog sa departezi de la mine orice rau pierzator de suflet si sa-mi ajuti a birui toate ispitele ce ma invaluie - ca Tu esti intarirea, scaparea si izbavitorul meu, Hristoase Dumnezeule, si Tie slava inaltam, Tatalui si Fiului si Sfantului Duh. Amin."

Iar cea mai simpla: "Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine, pacatoasa!", poti sa o spui oricand.

Acestea alunga tot felul de ganduri de deznadejde ... Apoi, ce a spus getastart, te va ajuta mult. Daca doresti, te putem trece si noi la pomelnic, numai sa stim prenumele.

Curaj si Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 03.01.2010, 21:18:28
al3xa3's Avatar
al3xa3 al3xa3 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.01.2010
Locație: Hunedoara.Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 4
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mc2009 Vezi mesajul
Toate trec, nimeni nu scapa de necazuri si suparari; sunt altii care le au si mai mari. Sa ai nadejde ca Dumnezeu nu te va lasa.

Ai spus de rugaciuni, in afara de 'Tatal nostru', uite inca o rugaciune folositoare:

"Doamne, viforul necazurilor se ridica asupra mea si ape intrat-au pana la sufletul meu - dar intru Tine este toata nadejdea mea. Tu cunosti pricina raului ce ma bantuie. La Tine perii capului meu sunt numarati. La Tine deci scap si pe Tine Te rog sa departezi de la mine orice rau pierzator de suflet si sa-mi ajuti a birui toate ispitele ce ma invaluie - ca Tu esti intarirea, scaparea si izbavitorul meu, Hristoase Dumnezeule, si Tie slava inaltam, Tatalui si Fiului si Sfantului Duh. Amin."

Iar cea mai simpla: "Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine, pacatoasa!", poti sa o spui oricand.

Acestea alunga tot felul de ganduri de deznadejde ... Apoi, ce a spus getastart, te va ajuta mult. Daca doresti, te putem trece si noi la pomelnic, numai sa stim prenumele.

Curaj si Doamne ajuta!


multumesc pentru aceste rugaciuni! aceasta scurta ne-o spunea parintele in scoala generala imi amintesc ne tot repeta si ne spunea ca nu o uitam.

nu am reusit dimineata aceasta sa merg la Biserica . nu dormisem toata noaptea si la 7 jumate 8 m-a sfatuit cineva sa merg m-am sculat din pat dar mi-am gasit tot felul de motive si nu am mai ajuns.m-a lovit somnul pot sa spun si foamea si multe altele ma simteam si vinovata dar nici destul de puternica nu am fost sa infrunt ispitele si gandurile.
am nevoie sa imi gasesc duhovnicul si pentru asta pot sa spun ca ma rog in felul meu ma rog ca si cum as vb cu Dumnezeu il rog pur si simplu sa imi arate calea .toata ziua ma gandesc la asta si stiu ca la EL este alinarea mea.stiu ca este cu mine mereu si peste tot stiu ca ma iarta doar sa-mi para rau cu toata inima sa regret si sa nu mai fac.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 03.01.2010, 21:20:28
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit Da-Mi inima ta!

Pentru a prinde putere, iti las cuvintele Domnului Iisus Hristos spuse Sf.Siluan Athonitul! El a fost si el in viata lui tare obraznic si nu avea nimci de-aface cu Biserica, cu Hristos! Dar in clipa cand credea ca nu mai poate... ca este terminat... disperat... i-a aparut Domnul Hristos si i-a spus:
„Nu-mi spune nimic...Îti cunosc mizeria, necazurile, luptele si ispitele sufletului tau, asa cum esti tu. Da-mi inima ta!
Daca o sa astepti sa devii un înger ca sa mi te daruiesti întru iubire, atunci n-o sa ma iubesti niciodata. Chiar când esti las, fricos, neîncrezator în împlinirea dragostei si în savârsirea dragostei si a sfinteniei, chiar când ai sa recazi în acele pacate pe care nu ai vrea sa le mai faci, Eu nu îti dau voie sa nu ma iubesti. Iubeste-ma asa cum esti tu! În orice moment si în orice situatie te-ai afla, în credinciosie sau în tradare, în râvna sau în uscaciune, tu iubeste-Ma asa cum esti. Eu vreau sa Ma poti iubi din putina si saraca ta inima. Daca voi astepta pâna vei fi desavârsit, atunci n-ai sa Ma iubesti niciodata. N-as putea Eu oare sa fac din fiecare fir de nisip un serafim? Un înger care sa straluceasca de curatie si dragoste? Nu sunt Eu Domnul Dumnezeul Care am creat toate si pot totul? Omule, ti-ai dat tu viata pentru lume din dragoste pentru oameni; sau ai murit din iubire pentru Mine? Atunci din ce motiv nu ma lasi sa te iubesc?
Fiul Meu, lasa-ma sa te iubesc, Eu îti vreau inima care este locasul Meu. Desigur, cu timpul am sa te shimb, însa, chiar pâna atunci, iubeste-Ma asa cum esti tu, fiindca Eu te iubesc cu toate ca esti asa. Eu vreau ca dragostea ta pentru Mine sa se nasca din putina si saraca ta inima; din adâncul neputintei si al murdariei tale.
Eu te iubesc si când esti slab si necurat. Nu vreau o dragoste izvorâta si hranita din mândria „virtutilor” tale, ci dintr-o inima smerita pe care o pot curati oricând.
N-am nevoie de „virtutile” tale, de „talentele” tale, de „întelepciunea” ta. Eu vreau doar sa ma iubesti si sa lucrezi cu dragoste pentru Mine. Nu „virtutile” tale doresc; daca ti le-as da, tu esti asa de slab si mândru, încât as hrani amorul tau propriu si nu M-ai cinsti pe Mine. Deci ele sa nu fie un motiv pentru care Tu nu ma cauti si stai departe de Mine.
Apropie-te cu dragoste!
Unui fier negru flacarile unui foc nu numai i-ar curata rugina, dar l-ar face incandescent.
Iubeste-Ma, deci, si pacatele se vor arde, iar tu vei fi fericit!
Iubeste-Ma nu numai ca sa fi curat, asta ar fi din nou o mândrie pentru tine, ci pentru ca Eu vreau sa ma odihnesc în inima ta. Deci nu te mai îngrijora de asta.
As putea sa fac prin tine lucruri mari pentru mintea omeneasca, dar nu; tu ai sa fii sluga rea si nefolositoare si neputincioasa.
Am sa-ti iau si putinul pe care tu te încrezi ca-l ai.
Eu te-am facut din iubire si pentru ca sa-ti dau iubirea, fara ca tu sa-mi poti da ceva. Nu încerca sa-Mi platesti iubirea prin nimic. Asta Ma doare atât de mult la tine!
Iubeste-Ma în dragostea Duhului Meu si fara motive! Nu mai sta departe de Mine! Îti lipseste nu sfintenia – pe care numai Eu ti-o pot da – ci o inima gata sa ma iubeasca oricând si pâna la capat. Astazi Eu stau la usa inimii tale ca un cersetor, Eu singurul si adevaratul Împarat si Domn. Eu bat si astept.
Grabeste-te sa-Mi deschizi prin smerenie; nu mai aduce motiv întinaciunea si saracia ta. Daca ti-ai cunoaste-o pâna în acânc si deplin, ai muri de durere.
Dar, ceea ce m-ar durea pe Mine, ar fi ca tu, si acum, sa te îndoiesti de dragostea ce o am pentru tine. Crede ca Eu pot totul si tu nu poti nimic fara Mine; doar pacatul esti în stare sa-l faci fara ajutorul Meu. Sa nu te încrezi în tine fara Mine, caci altfel voi fi nevoit sa te las în cadere în masura cu care tu te apreciezi. Nu te framânta ca n-ai virtuti. Am sa-ti dau Eu sfintenia Mea. Deschide-ti inima pentru pocainta si Ma primeste în potirul sufletului tau prin Trupul si Sângele Meu, pe care ti-l dau în dar la Sfânta Liturghie. Atunci o sa te fac sa întelegi totul si sa Ma iubesti mai mult decât îti poti închipui. Lasa sa curga Sângele Meu în sângele tau si sa bata inima Mea în inima ta. Eu ti-am dat-o pe Sfânta si Preacurata Mea Maica. Lasa sa treaca totul prin inima ei curata, încât sa poata mijloci pentru tine.
Orice s-ar întâmpla, nu astepta nicidecum sa devii sfânt, ca pe urma sa ma iubesti. În acest fel, tu nu m-ai iubi niciodata.
Eu sunt cu tine!”
__________________
Reply With Quote
  #10  
Vechi 04.01.2010, 02:45:52
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de al3xa3 Vezi mesajul
LA MULTI ANI!
sunt noua pe acest forum si mi-am creeat acest cont deoarece am simtit azi ca doar Dumnezeu imi mai poate alina durerea din suflet acum.
nu am mai mers la Biserica de foarte multi ani si vroiam sa ma intorc la credinta daca puteti sa intelegeci ce vreau sa spun.
din 2003 am avut o relatie care a dus la casatorie in 2007 si apoi un divort acum in 2009.
sotul meu, fostul meu sot este catolic. el era ceva mai credincios in sensul ca mergea la Biserica insa eu nu prea mergeam cu el simteam ca nu imi este locul .
nu dau vina pe el stiu ca singura m-am indepartat.
acum pentru ca sunt foarte suparata as vrea sa incep sa ma rog ,sa merg la Biserica sa fac tot ce trebuie si tot ce trebuia sa fac insa nu stiu cum sa incep si de unde.
am avut atatea probleme in viata si am suferit atat de mult incat sunt momente in care ma gandesc ca probabil am fost blestemata sau ceva de genul chiar daca nu vreau sa cred ma gandesc ca...parca prea rau mi-a mers.
sunt o "oaie ratacita" si am nevoie de ajutor e tot ce pot sa spun.
sper sa nu va scandalizeze postarea mea nu stiu in definitiv ce a fost .nu stiu daca am cerut un sfat ,m-am plans ...stiu doar ca am nevoie de ajutor pentru ca am ajuns sa am drept unica dorinta moartea si uneori aproape sa o provoc eu am fost in stare .
nu pot nici sa dorm noaptea de cele mai multe ori ma prinde 5-6 dimineata iar cand dorm visez urat ma trezesc tipand...intr-un cuvant sunt RAU.
in dimineata acesata as vrea sa merg la Biserica . ma simt rau pt ca am uitat ce am de facut acolo,am uitat rugaciunile ...dar am sa merg ,vreau sa merg.
daca ma puteti ajuta cu sfaturi cum pot sa redevin un bun crestin sau cum pot sa fiu cum ar vrea Dumnezeu va rog sa ma ajutati!
va multumesc !
Ai acolo linga tine pe Pr Arsenie la Prislop da fuga pina la el si roaga-l din inima sa te ajute sa treci prin necazul tau, si nu dispera stiu... divortul te demoralizeaza am trecut si nu a fost usor dar Dumnezeu intii iti da rau din cauza pacatelor noastre sa te caiesti de ele sa te spovedesti ....ca sa ajungi apoi la bine sau binisor in cazul meu.
Maica Domnului sa te indrume pe drumul drept si luminos.
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Chestionar licenta (am nevoie de raspunsurile voastre) sourire Generalitati 18 26.05.2011 11:00:48
Vise urate in post? Am nevoie de sfaturile voastre!!! Si totusi... Intamplari adevarate 4 10.03.2011 15:30:23
Va rog, avem nevoie de rugaciunile voastre! Anna Vasilica Pocainta 2 24.11.2010 21:24:37
Sfaturile evanghelice seal_enia Intrebari utilizatori 4 19.04.2010 15:17:32
vreau sfaturile voastre andorueca Generalitati 12 13.11.2009 10:23:04