Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 14.03.2008, 12:55:47
anablandiana anablandiana is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2008
Mesaje: 6
Implicit

nu stiu ce pareri aveti voi dar eu tind sa cred ca acestea sunt niste descoperiri pe care d-zeu le arata unor oameni pt "intarirea sufletului" (daca pot sa spun asa) de exemplu:
mergand la biserica un crestin m-a "tras" deoparte sa-mi spuna ceva legat de fica mea, respectiv "va pierde prima sarcina". vestea a cazut peste mine ca un trasnet m-am infricosat la cele spuse....si ce aveam sa fac decat sa ma rog, plangeam ca nu puteam sa-i spun ei pt ca ea se ruga cu incredere lui d-zeu sa-i deie un copil (medicii nu ii dadea nici o speranta). la cateva luni bucurie mare urma sa fiu bunica dar totul s-a spulberat la o luna cand fiica mea a pirdut sarcina....atunci mi-am dat seama ca asa este voia lui d-zeu si ca aceea persoana a avut chiar o clarviziune, asta pt ca diavolul stie doar trecutul si prezentul iar numai d-zeu este cel care stie viitorul
dar in momentul de fata suntem fericiti pt ca la numai 4 luni de la pierderea sarcinii d-zeu ne-a daruit un nepotel mare frumos si sanatos
astept comentariile voastre cu privire la intamplarea mea sau poate ca v-i s-a intamplat si voua ceva asemanator :rolleyes:
Reply With Quote
  #2  
Vechi 14.03.2008, 13:08:38
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anablandiana
[...]asta pt ca diavolul stie doar trecutul si prezentul iar numai d-zeu este cel care stie viitorul[...]
Sa iti spun ceva: te inseli in privinta asta. Diavolul stie si el foarte bine viitorul, asta spunea chiar marele parinte Ilie Cleopa, ca doar a ramas cu putere ingereasca dupa izgonirea din Imparatia Tatalui, dar nu stie clipa celei de-a doua veniri a lui Iisus. Nu stie gandurile noastre, dar in schimb are putere sa ne ispiteasca in gand, chiar daca nu stie ce gandim.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 14.03.2008, 13:21:38
anablandiana anablandiana is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2008
Mesaje: 6
Implicit

diavolul nu stie viitorul il nimereste eventual, dar ce e de la d-zeu se implineste
vreau sa spun ca sotul meu a fost la un preot cu un coleg de servici si cica a avut o clarviziune despre anul mortii lui....
si de cand trebuia sa moara au trecut deja ani buni si este inca in viata....
si stunci ma intreb din partea cui a venit aceea descoperire?????
deci sunt multe intrebari fara raspuns....
Reply With Quote
  #4  
Vechi 14.03.2008, 14:13:29
sovidiu sovidiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2006
Mesaje: 357
Implicit

Domnule, mie mi se pare ca diavolii shtiu viitorul in sensul ca pot sa-l unelteasca foarte bine, asa shi oamenii, adica, vor sa ti se intample ceva ce vor ei, poi uneltesc pana se intampla asha cum vor ei, ca doar rugaciunea shi ingerul pazitor shi Hristos ii poate opri de ce pun ei la cale... daca shi tu te stradui shi veghezi in credintza shi inima ta...

dar lucrurile Hotarate de Dumnezeu tot se vor intampla la vremea respectiva, ca ce este scris in ceruri la Dumnezeu, aia se intampla... shi este scris, dupa cum spune Hristos, ca oamenii vor merge din rau in mai rau pacatuind shi devenind tot mai rai, dar Hristos nu ii va lasa pe drept-credincioshi... deci e foarte greu acum, mai greu ca inainte din pricina inmultzirii faradelegilor shi ispitelor... dar clarviziunea este un dar al proorociei pentru credinciosul ce vine la Duhovnic dar shi pentru altele, despre ce va fi in viitor cum a fost darul la parintele Arsenie Boca... iar proorocia este a vorbi in loc la Domnul shi in Numele Lui... dar Domnul Iisus Hristos vorbeshte shi nu are nevoie de nici un profet... iar cei ce vor veni sa scoale mortzii sa pacaleasca sa nu-i credem sau sa dea tot felul de semne, sa nu mergetzi auzind ca acolo sau acolo este Domnul ca sunt trimishii celui rau care te face sa te inchini lor, shi daca te-ai inchinat lor, atunci gata, te-ai lepadat... ca aia vin inainte la Hristos de scoala pana shi mortzii dar nu e Hristos ca vor face astea pentru ademenire shi batjocura shi lepadare... ca sa-i ia cu ei... deci au shi ei tot felul de puteri diavoleshti, shi pot maslui viitorul pe secole, pe sute sau mii de ani, ca sa para proorocii de la Hristos... dar atunci sa inshele nishte bietzi naivi cum suntem noi... doar Hristos le strica din planuri... dar va vni o clipa, cat ai clipi si...
Reply With Quote
  #5  
Vechi 14.03.2008, 14:39:30
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anablandiana
diavolul nu stie viitorul il nimereste eventual, dar ce e de la d-zeu se implineste
Se implineste pt.pacatele noastre ,obiceiurile noastre proaste ,etc.
Ne schimbam noi ,se schimba si planul lui Dumnezeu cu noi.
Eu nu sunt de acord cu a merge la preoti pt.aflarea viitorului ,doar pt.folosinta si indemn la rugaciune.
Preotul ne poate indruma ce sa facem sa ne izbavim de diferite necazuri.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 14.03.2008, 14:53:57
C-tin C-tin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.07.2007
Mesaje: 640
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anablandiana
vestea a cazut peste mine ca un trasnet m-am infricosat la cele spuse....si ce aveam sa fac decat sa ma rog, plangeam ca nu puteam sa-i spun ei pt ca ea se ruga cu incredere lui d-zeu sa-i deie un copil (medicii nu ii dadea nici o speranta).
Cand vi se mai spun astfel de "clarviziuni" e bine ca nici sa le credeti, nici sa nu le credeti.
Spuneti acelui clarvazator, ori tie insuti : Stie Dumnezeu mai bine!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 15.03.2008, 09:47:56
Z.Lidia Z.Lidia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.01.1975
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 545
Implicit

Chiar asa! La ce sa foloseasca sa stim viitorul? Mai ales pe cel pe care nu il putem schimba. Ca daca am avut de facut vreo alegere in viata noastra, n-om fi vazut vreun clarvazator ca ne spune ce sa facem.
Adevar amestecat cu fals, asta este lucrul diavolului. Ca poate inghitim si ce e fals. Asta se poate intampla si cand mergem sa ne ghiceasca cineva.
Mi s-a intamplat si mie sa mi se ghiceasca fara sa fi cautat asta, sa mi se spuna ceva din viitor fara sa fi cerut, sa imi dea cineva in carti fara sa fi vrut. Chiar nu inteleg, de ce? Oricum, mi-e greu sa cred ca imi voiau binele.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 17.03.2008, 11:23:55
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

PARINTELE CLEOPA:

SA STITI CA DIAVOLUL SE ARATA IN CHIP DE INGER, SAU IN ALT CHIP, SAU IN CHIPUL LUI HRISTOS, SAU IN CHIP DE ARHANGHEL, DE SFINTI, DE IERARHI, DE CUVIOSI. EL INTAI TE INVATA BINE, PANA I TE INCHINI LUI. IAR DUPA CE TE INCHINI LUI, TE DUCE LA PIERZARE. Nu venea diavolul la un calugar timp de 30 de ani si-i spunea taine mari ? Adica : " Parinte, eu sunt ingerul Domnului. Ia seama ca peste 7 -8 zile or sa-l prade pe calugarul cutare. O sa-i ia lucrurile lui si o sa le ascunda in cutare pestera. Tine minte, sa le iei de acolo si sa le aduci calugarului inapoi ". Apoi i-a indemnat diavolul pe aceia sa fure, si le-a aratat ca este inger.
Se duce " ingerul " acela in chip de calugar si zice : " Vai de mine, m-au pradat hotii, mi-au luat tot !" iar calugarul cel amagit i-a zis : " Hai ca-ti spun eu unde sunt lucrurile tale. A fost ingerul Domnului si mi-a spus unde sunt. Sunt in cutare pestera ". Le-a gasit acolo. Si a zis : " Mai, chiar ca a fost ingerul Domnului, din moment ce a stiut unde au fost puse lucrurile mele ".
Aude un batran de acestea si le spune ca aceia sunt diavoli, si cel care i-a pus sa fure, si cel care se arata in chip de inger, ca sa creada in minciunile lui si sa-i duca la pierzare pe toti. Atunci a intrebat : " De unde stii, parinte, ca ei spun adevarul ? Acestia sunt DRACI PITONICESTI CARE SPUN VIITORUL, CUNOSC VIITORUL SI SPUN CE-O SA FIE PESTE O SAPTAMANA, PESTE O LUNA, CA SA CREZI LOR SI APOI SA TE PRAPADESTI."
Reply With Quote
  #9  
Vechi 17.03.2008, 12:27:04
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

iar pitonul este un sharpe mare shi gros care nu are venin deci pare bun shi neveninos, asha ca o prognoza a vremii, dar omoara prazile strangandu-i de gat... acuma cum te pot omora adevarurile din viitor nu-mi prea dau seama... dar daca itzi zice ce o sa patzeshti maine, poimaine, te cam sufoci mai ales cand nu mai ai alta alternativa, cand ai fost dat deja in vileag... ???

dar clarviziunea, adica vederea curata, a nu mai vedea prin ascutzishul barnei din ochii proprii, se dobandeshte doar prin porunci-post-pocaintza unde "po" pare ca vine de la popor-ul lui Dumnezeu cel iubit shi r de la rabdarea acestuia in a putea plini poruncile in dragoste nefatzarnica fatza de El, deci iata clarviziunea macar in ce te priveshte, dar shi a intui cam unde nadajduieshti sa ajungi dar shi unde ai cam merita... sau macar in a deosebi in ce anume te afli... cum observ la mine ca ma ocup foarte mult in a intretzine obijnuintzele trupeshti, ale firii patimashe, ale imbuibarii shi nelegiuirii cam asha ca o fericire shi o pace, ca ma vad zambitor, tot fiind numai bucuria prostului ce si-a ingrijit dupaamiaza burtzii pline shi seara shi dimineatza letargiei mancand clipe de somn afumat...???:(:(
Reply With Quote
  #10  
Vechi 18.03.2008, 12:33:46
razvan_m
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Clarviziunea, bioenergia, magnetismul si altele asemenea provin de la diavol. Nicaieri in Biblie nu se aminteste ca ele ne-ar ajuta cu ceva-deci, ca ar fi daruri de la Dumnezeu. Acest fapt lamureste in totalitate provenienta lor, vrajmasul diavol.
Incetati sa mai credeti in ele ca sa nu va rataciti sufletele, ca vicleanul atat asteapta, sa puna mana pe ele si sa le inhate cu lacomie - "esti al meu, mie mi-ai fost dat, suflete." .

Domnul sa ne pazeasca de amagirile vrajmasului.
.................................................. ......................................
Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatosul!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Clarviziunea silverstar Generalitati 44 04.11.2006 00:25:45