Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 06.05.2009, 22:59:53
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Ce ne spun Învățăturile Sfinților Părinți despre : Ură

Pentru că din ce în ce mai mult, pe acest forum se vehiculează în mod direct sau indirect termenul de ură, înverșunare, de judecată a răului și a urii aproapelui, am căutat câte ceva despre ură în cele lăsate de Sfinții Părinți. Ura, ca și celelalte patimi, se naște din iubirea de sine, egoismul, care este maica și rădăcina tuturor păcatelor, după Sfinții Ioan Damaschin și Efrem Sirul. Iar iubirea de sine este " iubirea nerațională față de trup", după Sfântul Maxim Mărturisitorul ( Filocalia , vol . al II-lea , p. 67 ) . Ura este uciderea de om ( I Ioan 3, 15 ) ; ea este permisă numai împotriva diavolului și a păcatului ( Psalm 96, 11 ; Pilde 8, 13 ; Amos 5, 15 ) ; ura este permisă asupra nedreptăților , după cuvântul psalmistului- " nedreptate am văzut si m-am scârbit" ( Psalmi 118, 163 ; Romani 12, 19 ; Pilde 13, 5 ; 17 , 13 ) . Creștinii trebuie să urască minciuna ( Psalm 118, 163 ) , trebuie să urască căile nedrepte ( Psalm 118, 104 ) , precum și "adunarea păcătoșilor" ( Psalm 25, 5 ) . Trebuie să urască sfatul celor ce urăsc pe Dumnezeu ( Psalm 138, 21 - 22 ). Ura se biruieste prin dragoste de Dumnezeu și de aproapele, iar dragostea de Dumnezeu o câștigăm prin toate faptele bune, dar mai ales prin rugăciunea cea curată. Care este deosebirea între ură, mânie, invidie, zavistie, certare și pizmă și care sunt urmările lor ? Ura este rădăcina patimilor arătate mai sus, iar acestea sunt ramurile ei, cum vorbește Sfânul Efrem Sirul în cuvântul său pentru deosebirea patimilor. Urmarea urii și a ficelor ei este moartea sufletului. < Extras din Convorbiri duhovnicești cu părintele Cleopa >
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #2  
Vechi 06.05.2009, 23:04:27
adorcrysti
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Să purtăm în inimă doar dragostea!

Creștinul nu are nici un temei să țină în inimă ură împotriva cuiva, ura fiind lucrul diavolului. Creștinul se cuvine să țină în inimă numai dragoste. Și fiindcă dragostea nu gândește răul, nu trebuie să poarte gând rău împotriva nimănui. Când nu am nici o dovadă în această privință, nu se cuvine să gândesc despre altul că e rău, trufaș sau altcumva. Să cred, bunăoară, că dacă îi voi arăta respect, el va cădea în trufie, sau dacă îi voi trece cu vederea o jignire, mă va jigni din nou sau își va bate joc de mine. Trebuie să nu lăsăm răul să se cuibărească în noi sub nici o formă. Iar răul pe care îl face ura poate fi, de cele mai multe ori, lesne descoperit.

(Sfântul Ioan de Kronstadt - Viața mea în Hristos)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 06.05.2009, 23:05:23
adorcrysti
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Trebuie să ne chinuim să nu mai judecăm pe nimeni

Trebuie să vă siliți, rugându-vă lui Dumnezeu și sfinților, a le*păda toate împătimirile lumești față de oameni și de lucruri, altfel spus orice părtinire față de oameni și de lucruri, și a-i iubi pe toți ca pe niște frați și surori cu toată bunăvoința, ca pe voi înșivă.



(Sfântul Ioan de Kronstadt - Ultimile însemnări)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 06.05.2009, 23:06:53
adorcrysti
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Nu judecați!

Nu judecați, ca să nu fiți judecați. Căci cu judecata cu care veți ju*deca, cu aceea veți fi judecați (Mt. 7,1). Doamne, dă-ne să nu-i judecăm pe vii, și cu atât mai puțin pe morți. Tu, ca Făcător și Legiuitor, ești singurul Judecător drept al viilor și al morți*lor. Iar nouă dă-ne să ne osândim cu asprime pe noi înșine și să cerem pentru cei adormiți iertarea și lăsarea păcatelor de voie și fără voie.

(Sfântul Ioan Kronstadt - Ultimile însemnări)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Moaștele sfinților Apostoli Carmen FUNIERU Sfintii Apostoli Petru si Pavel 5 08.10.2010 21:44:04
Sfinții Părinți Ioachim și Ana Carmen FUNIERU Din Noul Testament 2 09.09.2010 23:43:51
Duminica : Aflarea moaștelor Sfinților Mucenici din Eghenia + cristiboss56 Diverse Sarbatori 0 22.02.2009 15:24:19