Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 09.05.2009, 23:06:06
naephius
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Ratiune si Treime

De ce nu ne-a dat Dumnezeu capacitatea intelectuala sa intelegem taina Sfintei Treimi, tinand cont ca suntem creati dupa chipul si asemanarea Lui ? De ce unele aspecte ale Sfintei Treimi sunt antinomice ratiunii noastre, tinand cont ca avem si noi ratiune dupa chipul Ratiunii care ne-a inzestrat cu ea ? Intrebarea e valabila si pentru alte antinomii pe care nu le putem intelege.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 09.05.2009, 23:22:28
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Dumnezeu ni se reveleaza treptat, in timp. Solutia pe care o cauti sta in urmarea modelului lui Hristos, care ne-a aratat cum sa ne traim viata pentru a placea lui Dumnezeu. In Hristos, Fiul lui Dumnezeu, este taina lui Dumnezeu descoperita noua si in doua vorbe se rezuma la jertfire si iubire. Aceasta stare traita de omul crestin il face asemanator cu Dumnezeu. Dar asemanarea inseamna de fapt un urcus spiritual care continua la nesfarsit, vesnic, evoluand mereu in perspectiva deplinei asemanari in har cu Dumnezeul Creator.

Chipul Lui in om reprezinta faptul ca omul exista, este nemuritor, este rational, capabil de sentimente si liber. Idem pentru ingeri.

Daca tu vrei insa sa-L intelegi pe Dumnezeu in Fiinta Sa, atunci asta n-o sa se intample niciodata. Nici Heruvimii, nici Serafimii nu pot s-o faca.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 09.05.2009, 23:38:47
ClaudiuT's Avatar
ClaudiuT ClaudiuT is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.04.2009
Locație: Vatra Dornei, student: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 147
Implicit

Citat:
În prealabil postat de naephius Vezi mesajul
De ce nu ne-a dat Dumnezeu capacitatea intelectuala sa intelegem taina Sfintei Treimi, tinand cont ca suntem creati dupa chipul si asemanarea Lui ? De ce unele aspecte ale Sfintei Treimi sunt antinomice ratiunii noastre, tinand cont ca avem si noi ratiune dupa chipul Ratiunii care ne-a inzestrat cu ea ? Intrebarea e valabila si pentru alte antinomii pe care nu le putem intelege.
Frate, daca noi am fi primit taina de a-l cuprinde pe Dumnezeu adica pe Sfanta Treime cu ratiunea noastra, asta ar inseamna ca Dumnezeu n-ar mai fi de necuprins si atotputernic, acest lucru determinand o neputinta la nivel de Dumnezeire, si automat n-ar mai fi Dumnezeu.
Intelegi foarte pe scurt de ce n-am primit taina Trimica?
Dumnezeu e totul, infinit si de necuprins; dovada ca e Dumnezeu.


Har si Pace de la Domnul!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 09.05.2009, 23:45:53
naephius
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Dar tocmai asta e intrebarea, de ce nu pot sa inteleg rational Sfanta Treime, nu spun sa cunosc in intregime cum fiinteaza, dar macar intelegerea pe care o am pana la un punct sa fie complet rationala; macar sa inteleg, neantinomic, cum e El unul in fiinta si intreit in Persoane ? Daca Dumnezeu ne-a inzestrat cu ratiune facuta dupa chipul Ratiunii Sale, de ce nu putem intelege asta ? Sa fie din cauza ca s-a corupt ratiunea umana in urma caderii omului in pacat ? Care e motivul pentru care nu puteam intelege un atribut atat de esential al Sfintei Treimi ?
Reply With Quote
  #5  
Vechi 10.05.2009, 00:27:45
naephius
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Adica pricep ca nu pot intelege Sfanta Treime in mod strict rational in adancul fiintei Ei, dar de ce nu pot intelege strict rational macar o asa (aparent) simpla caracteristica a Ei, ca unitatea in trinitate, din moment ce sunt creat dupa chipul si asemanarea Lui ?
Reply With Quote
  #6  
Vechi 10.05.2009, 01:19:43
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Vom avea timp în eternitate sa urcam în cunoasterea Lui. Deocamdata sunt alte urgente iar mintea noastra nu poate patrunde anumite lucruri, asa cum un copil de gradinita nu poate întelege ce învata un scolar.

Sau poate e o cunoastere care ne-ar vatama, cel putin în stadiul nostru prezent.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 11.05.2009, 09:53:46
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Nu poti pricepe treimea rational pentru ca este un concept irational
Simplu
Reply With Quote
  #8  
Vechi 11.05.2009, 10:17:51
ioan_si.atat's Avatar
ioan_si.atat ioan_si.atat is offline
Member
 
Data înregistrării: 05.01.2009
Locație: Bucharest village
Religia: Ortodox
Mesaje: 74
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ioan_si.atat
Implicit

Citat:
În prealabil postat de naephius Vezi mesajul
Dar tocmai asta e intrebarea, de ce nu pot sa inteleg rational Sfanta Treime, nu spun sa cunosc in intregime cum fiinteaza, dar macar intelegerea pe care o am pana la un punct sa fie complet rationala; macar sa inteleg, neantinomic, cum e El unul in fiinta si intreit in Persoane ? Daca Dumnezeu ne-a inzestrat cu ratiune facuta dupa chipul Ratiunii Sale, de ce nu putem intelege asta ? Sa fie din cauza ca s-a corupt ratiunea umana in urma caderii omului in pacat ? Care e motivul pentru care nu puteam intelege un atribut atat de esential al Sfintei Treimi ?
Nu cred ca vei putea gasi raspuns la intrebarile tale. Cel putin nu pe lumea asta. Nu cred ca avem suficiente aptitudini spirituale sau la nivel rational pentru a putea percepe tainele Dumnezeiesti. Mai putem gasi mii de alte intrebari la care nu vom avea raspuns si poate, nu-l vom avea decat in momentul in care ne despartim de lumea materiala. Eu personal nu-mi pun astfel de intrebari al caror raspuns nu-l pot afla in conditia mea umila de om. Poate reusesc altii, chiar sunt curios.

Doamne-ajuta!
__________________
Fiindca atat de mult a iubit Dumnezeu lumea, ca a dat pe singurul Lui Fiu, pentru ca oricine crede in El, sa nu piara, ci sa aiba viata vesnica. (Ioan 3:16)

http://taramulfagaduintei.blogspot.com/

http://teatrulviselor.blogspot.com/
Reply With Quote
  #9  
Vechi 11.05.2009, 10:23:14
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan_si.atat Vezi mesajul
Nu cred ca vei putea gasi raspuns la intrebarile tale. Cel putin nu pe lumea asta. Nu cred ca avem suficiente aptitudini spirituale sau la nivel rational pentru a putea percepe tainele Dumnezeiesti. Mai putem gasi mii de alte intrebari la care nu vom avea raspuns si poate, nu-l vom avea decat in momentul in care ne despartim de lumea materiala. Eu personal nu-mi pun astfel de intrebari al caror raspuns nu-l pot afla in conditia mea umila de om. Poate reusesc altii, chiar sunt curios.

Doamne-ajuta!
Altii au reusit. Sint cel putin cei care au inventat notiunea.

Deci, se poate
Reply With Quote
  #10  
Vechi 11.05.2009, 10:29:17
luchian
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de naephius Vezi mesajul
De ce nu ne-a dat Dumnezeu capacitatea intelectuala sa intelegem taina Sfintei Treimi, tinand cont ca suntem creati dupa chipul si asemanarea Lui ? De ce unele aspecte ale Sfintei Treimi sunt antinomice ratiunii noastre, tinand cont ca avem si noi ratiune dupa chipul Ratiunii care ne-a inzestrat cu ea ? Intrebarea e valabila si pentru alte antinomii pe care nu le putem intelege.
"Fericiti cei curati cu inima, ca aceia vor vedea pe Dumnezeu".

Mijloacele sunt la indemana oricui, dar acesta asceza pentru curatirea inimii nu este usora, pentru a-l putea primi pe Dumnezeu.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ratiune si Credinta tara tara vrem ostas Generalitati 31 05.08.2011 22:06:42
Dincolo de ratiune OmuBun Teologie si Stiinta 51 01.08.2010 23:52:48