Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 23.05.2012, 14:06:49
lorena29 lorena29 is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.06.2009
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 35
Implicit De ce a vrut Domnul sa-l omoare pe Moise?

Citind Biblia, am descoperit un paragraf (printre multe altele), pe care nu l-am inteles. Daca este cineva care ma poate ajuta cu trimiteri sau inscrisuri, va rog sa le postati. Este vorba despre Exod (Iesirea), Cap 4, Versetele: "24 În timpul călătoriei, într-un loc unde a rămas Moise peste noapte, l-a întâlnit Domnul și a vrut să-l omoare.

25 Sefora a luat o piatră ascuțită, a tăiat prepuțul fiului său și l-a aruncat la picioarele lui Moise, zicând: „Tu ești un soț de sânge pentru mine.”

26 Și Domnul l-a lăsat. Atunci a zis ea: „Soț de sânge!”, din pricina tăierii împrejur."
__________________
Lorena Savin
Reply With Quote
  #2  
Vechi 23.05.2012, 14:18:07
MihaiG MihaiG is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Locație: Timișoara
Religia: Catolic
Mesaje: 1.242
Implicit

Iată explicația din Biblia Anania:

În Varianta Ebraică: „Tu-mi ești un soț sângeros“ sau: „Tu-mi ești un soț de / prin sânge“. Se pare că circumcizia era practicată încă înainte de epoca bronzului (vezi folosirea tradițională a cuțitului de piatră). Episodul enigmatic din versetele 24-26 exprimă superstiția păgână (Sefora era o madianită!) după care ritualul (premarital) al circumciziei, însoțit de o anume formulă magică, avea puterea de a alunga duhurile inoportune. E stufărișul animist din care avea să se limpezească religia lui Israel, monoteistă.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 23.05.2012, 14:29:55
lorena29 lorena29 is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.06.2009
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 35
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MihaiG Vezi mesajul
Iată explicația din Biblia Anania:

În Varianta Ebraică: „Tu-mi ești un soț sângeros“ sau: „Tu-mi ești un soț de / prin sânge“. Se pare că circumcizia era practicată încă înainte de epoca bronzului (vezi folosirea tradițională a cuțitului de piatră). Episodul enigmatic din versetele 24-26 exprimă superstiția păgână (Sefora era o madianită!) după care ritualul (premarital) al circumciziei, însoțit de o anume formulă magică, avea puterea de a alunga duhurile inoportune. E stufărișul animist din care avea să se limpezească religia lui Israel, monoteistă.
Si totusi.. de ce a vrut Domnul sa omoare pe Moise?
__________________
Lorena Savin
Reply With Quote
  #4  
Vechi 23.05.2012, 14:43:09
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lorena29 Vezi mesajul
Si totusi.. de ce a vrut Domnul sa omoare pe Moise?
Fiindcă neglijase să facă ceea ce era atunci ritualul inițierii în adevărata religie: circumcizia. De asta femeia l-a circumcis atunci, pe loc, ca să abată mânia Domnului.

"Domnul", probabil că a fost vorba de un înger. În special exegeza iudaică la Vechiul Testament (rabinii) insistă că atunci când citim despre întâlniri dintre Dumnezeu și om, trebuie să înțelegem un trimis al lui Dumnezeu, un înger din cel mai înalt rang, al Tronurilor (tradiția iudaică îi atribuie numele de "Metathron"). Este o prefigurare (antitip) a ce se întâmplă când creștinii nu își botează copiii: devin pradă unui înger al distrucției.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 23.05.2012 at 14:49:57.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Dumnezeu ar putea sa il omoare pe diavol? annajanette Generalitati 91 02.12.2010 05:42:18
Miracolul lui Moise se intampla an de an (?) carmina Generalitati 8 19.07.2010 11:25:16
si eu am vrut sa ma calugaresc maiami Calugarul 63 31.03.2009 00:27:00
Codul lui Moise... silverstar Generalitati 8 30.01.2009 22:25:04
Cu cine a vorbit Moise pe munte??????? ARHANGHELUL Din Vechiul Testament 7 14.02.2007 04:31:06