Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #251  
Vechi 08.09.2011, 14:20:23
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de VictorS Vezi mesajul
A trecut o noapte lunga si grea in care m-am gandit la ce a fost. Am citit si recitit incurajarile si mustrarile (binevenite) voastre. Furia de ieri s-a mai domolit. Desi ieri ziceam ca nu mai trec pe la biserica cel putin o perioada pana ma linistesc azi in drum spre birou pasii m-au dus spre aceeasi biserica la care am fost zilnic in perioada asta. Desi eram hotarat sa abandonez am iesit din biserica cu gandul ca trebuie sa ma rog in continuare pentru impacarea noastra, pentru reunirea familiei si sa nu renunt. Poate ca sunt eu ca nu pot accepta deocamdata acest final si ma agat de o himera sau poate chiar asta trebuie sa fac; in orice caz sunt hotarat sa ma rog in continuare pentru impacare ca nu am nimic de pierdut. Pana cand ? Nu stiu, probabil pana o sa pierd orice urma de speranta in legatura cu aceasta posibila impacare.
Sper sa nu va suparati pe mine ca-mi schimb atitudinea de la o zi la alta sau chiar de la ora la ora dar sunt tare confuz :).

O zi buna
Doamne ajuta
Poate ar trebui sa te rogi pentru a accepta ceea ce iti da Domnul? Fie impacare, fie alt drum??
Zic si eu, te rog sa nu te superi.
Reply With Quote
  #252  
Vechi 08.09.2011, 14:43:44
VictorS
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Nu stiu ce sa zic. Dar daca nu e de la Domnul aceasta certa si despartire ? Poate este doar un test, poate este un semn ca trebuie sa ne apropiem mai mult de el, poate ca pana la urma insistenta mea va da roade. Imi vine in minte iar exemplul foarte frumos postat de glykys cu Sfintii Parinti Ioachim si Ana si mare dreptate a avut cand mi-a dat acest exemplu. Daca si ei spuneau ca de la Domnul este ca sa nu aiba copii si abandonau ?
O sa vorbesc zilele astea si cu duhovnicul dar si sfaturile si parerile voastre aici pe forum sunt foarte importante pentru mine.
O zi buna
Reply With Quote
  #253  
Vechi 08.09.2011, 14:47:35
spre_rasarit spre_rasarit is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 544
Implicit

Citat:
În prealabil postat de monicapotop Vezi mesajul
buna, ma numesc monica si sunt casatorita cu sotul meu de 4 ani jumatate. el este sufletul meu, ne cunoastem de cand eram copii si practic am crescut impreuna. necazul meu amar e ca nu putem avea copii. sotul a trecut printr-o operatie de un an si desi medicii ne dau putine sanse pentru a face copii, repectiv prin inseminare tot nu am reusit.
ne rugam seara de seara la bunul Dumnezeu sa se indure de noi. Nu stiu...as muri sa am o viata fara copii. Am cheltuit foarte mult pe medicamente si analize si tot felul si Dumnezeu ne-a scos in cale si oameni buni si mai putini buni. Stiu ca nu sunt raspunsuri de dat, dar durerea e foarte mare pentru amandoi si la 30 ani ni-e greu sa ne impacam cu ideea ca nu vom avea copii.
Am citit undeva o revelatie in care se spunea ca cei nascuti in eprubeta nu ar avea suflet. Apoi unii embrioni sunt distrusi altii inseminati, dar distrugerea embrionilor poate fi considerata ca avort ce se iarta prin spovedire si tot asa.Nu stiu adevarul dar e probabil mai bine sa fie adoptie in cazul asta. Dar ultimul cuvant trebuie sa il aiva preotul.

Rugaciunile la icoane facatolrare de minuni saul la sfinti ca Sf Nicolae, au adus copii nascuti natural unde nu se astepta nimeni, inclusiv doctorii. Eu cred ca bine ca parintii sa isi dea copii lui Dumnezeu asa cum a fost dat Imparatul Constantin si Parintele Cleopa.

Last edited by spre_rasarit; 08.09.2011 at 14:51:17.
Reply With Quote
  #254  
Vechi 08.09.2011, 16:09:13
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de VictorS Vezi mesajul
Este foarte greu sa mai gasesc motivatia sa ma rog. Sunt aproape sigur ca raspunsul o sa fie acelasi oricare ar fi motivul pentru care ma rog fie el sanatate, iertarea pacatelor sau mai stiu eu ce. La biserica daca e sa ma mai duc o sa ma duc probabil doar de frica judecatii. Am avut in perioada asta o experienta (nu personala) care mi-a aratat ca daca nu crezi ti-o iei urat de tot. Mi-ar fi placut ca relatia mea cu Domnul sa fie una bazata pe iubire, nu pe teama. In orice caz concluzia mea dupa aceasta perioada este ca daca ai ceva de rezolvat in viata, rezolva singur pentru ca cerand ajutor de la cineva ai toate sansele sa ramai cu ochii in soare.
Dumnezeu nu este un pompier ,ai nevoie de el si apoi rupi relatia ,indiferent ca te-a ajutat sau nu.
Voia Lui nu coincide mereu cu voia noastra.
Noi sa ne vedem de mantuire ,la Judecata mergem singuri.
Relatia de iubire cu Dumnezeu nu o are toata lumea de la inceput ,se spune ca daca iti iubesti aproapele il iubesti si pe Dumnezeu.
Cititi cartile "Marturii din lumea Fagarasului " Vol.1 si veti vedea cazul unui tanar parasit de sotie si copii fara nici un motiv.
Parintele il sfatuia sa isi duca viata in credinta.
Nu intotdeauna pentru pacatele noastre patimim ci si pentru cele ale parintilor sau ale stramosilor nostri.
Reply With Quote
  #255  
Vechi 08.09.2011, 16:17:12
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de VictorS Vezi mesajul
A trecut o noapte lunga si grea in care m-am gandit la ce a fost. Am citit si recitit incurajarile si mustrarile (binevenite) voastre. Furia de ieri s-a mai domolit. Desi ieri ziceam ca nu mai trec pe la biserica cel putin o perioada pana ma linistesc azi in drum spre birou pasii m-au dus spre aceeasi biserica la care am fost zilnic in perioada asta. Desi eram hotarat sa abandonez am iesit din biserica cu gandul ca trebuie sa ma rog in continuare pentru impacarea noastra, pentru reunirea familiei si sa nu renunt. Poate ca sunt eu ca nu pot accepta deocamdata acest final si ma agat de o himera sau poate chiar asta trebuie sa fac; in orice caz sunt hotarat sa ma rog in continuare pentru impacare ca nu am nimic de pierdut. Pana cand ? Nu stiu, probabil pana o sa pierd orice urma de speranta in legatura cu aceasta posibila impacare.
Sper sa nu va suparati pe mine ca-mi schimb atitudinea de la o zi la alta sau chiar de la ora la ora dar sunt tare confuz :).

O zi buna
Doamne ajuta
Vedeti ca Dumnezeu va iubeste ,v-a dat gandul cel bun sa intrati in biserica.
Mergeti duminica la sf.Liturghie si incercati sa fiti atent la slujba.
Veti pleca cu totul alt om.
Dumnezeu ne vrea alaturi de El prin incercarile si necazurile pe care le primim.
Reply With Quote
  #256  
Vechi 08.09.2011, 16:56:56
truthtostone's Avatar
truthtostone truthtostone is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 249
Implicit

iubesc pe cine nu trebuie si ma sting incet. ma sufoc acasa,ies pe strada,ma uit in gol,iar acasa cad adesea jos si nu vreau sa ma ridic in picioare.
__________________
Nu îi spune Lui Dumnezeu cât de mari sunt problemele tale.Spune-le problemelor tale cât de mare este Dumnezeu.
Reply With Quote
  #257  
Vechi 08.09.2011, 17:18:50
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Draga Victor, niciodata sa nu crezi ca Dumnezeu l-a dat uitarii pe cineva dintre noi. Nu te mai intreba de ce s-au intamplat toate acestea. Pune in locul acestor ganduri, gandul la Dumnezeu si vei avea parte de liniste si bucurie. Chiar daca pentru noi unele chemari sunt de neinteles, ia cele intamplate ca pe un mod de chemare a lui Dumnezeu catre El. Si de-ti va fi necesara impacarea, sa stii ca ea va veni prin lucrarea lui Dumnezeu.
Reply With Quote
  #258  
Vechi 08.09.2011, 18:30:32
Adriana-Simona's Avatar
Adriana-Simona Adriana-Simona is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Mesaje: 181
Smile

Citat:
În prealabil postat de truthtostone Vezi mesajul
iubesc pe cine nu trebuie si ma sting incet. ma sufoc acasa,ies pe strada,ma uit in gol,iar acasa cad adesea jos si nu vreau sa ma ridic in picioare.
Te-ai intrebat vreodata ca poate nu iubesti cum trebuie?
Ca de iubit trebuie sa iubim si sa ne fie drag de toata lumea, doar ca in diverse feluri, de preferinta cat mai frateste si cat mai curat.
De la patimi vine tot raul, un duhovnic bun ar fi tare folositor in cazul tau, si un pic de smerenie.
__________________
"Tu cel care nu stii la ce iti foloseste apendicele, cum indraznesti sa spui ca ai inteles lumea intreaga si pe Cel ce a creat-o?"
My blog...enjoy: http://anairda-photography.blogspot.com/
Reply With Quote
  #259  
Vechi 08.09.2011, 19:00:29
truthtostone's Avatar
truthtostone truthtostone is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 249
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana-Simona Vezi mesajul
Te-ai intrebat vreodata ca poate nu iubesti cum trebuie?
Ca de iubit trebuie sa iubim si sa ne fie drag de toata lumea, doar ca in diverse feluri, de preferinta cat mai frateste si cat mai curat.
De la patimi vine tot raul, un duhovnic bun ar fi tare folositor in cazul tau, si un pic de smerenie.
Iubesc si ma gandesc la o familie. Cum ar trebui?
__________________
Nu îi spune Lui Dumnezeu cât de mari sunt problemele tale.Spune-le problemelor tale cât de mare este Dumnezeu.
Reply With Quote
  #260  
Vechi 09.09.2011, 10:01:59
VictorS
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Draga Victor, niciodata sa nu crezi ca Dumnezeu l-a dat uitarii pe cineva dintre noi. Nu te mai intreba de ce s-au intamplat toate acestea. Pune in locul acestor ganduri, gandul la Dumnezeu si vei avea parte de liniste si bucurie. Chiar daca pentru noi unele chemari sunt de neinteles, ia cele intamplate ca pe un mod de chemare a lui Dumnezeu catre El. Si de-ti va fi necesara impacarea, sa stii ca ea va veni prin lucrarea lui Dumnezeu.
Nu am cum sa nu ma gandesc de ce s-au intamplat toate. Cel putin pentru a vedea unde am gresit si sa nu mai repet acele greseli. De rugat, da o sa ma rog in continuare la Dumnezeu si Maica Domnului pentru impacarea noastra si refacerea familiei, iar daca Domnul va vrea impacarea, va veni ca doar bucata aia de hartie nu conteaza in fata Lui. Simt ca este datoria mea sa ma rog in continuare pentru reintregirea familiei. Daca aceasta despartire este de la cel rau atunci Domnul o sa-mi ajute sa inving pana la urma; daca despartirea a venit prin voia Lui si vrea ca sa fie definitiva o sa-mi arate asta, dar repet asa simt eu ca nu e bine sa renunt.

Doamne ajuta

Last edited by VictorS; 15.09.2011 at 14:50:16.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Care este scopul vietii? amatyyy Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 53 23.05.2013 21:57:02
Discretia care pazeste taina vietii duhovnicesti autentice Adriana Cluj Calugarul 3 12.03.2012 19:33:52
Care este pozitia BOR fata de persoanele care fac doar cununuia civila? elom Nunta 38 17.08.2011 00:45:58
Ce asteapta o fata care vrea sa se casatoreasca de Ioan_Ciobota Generalitati 42 28.07.2007 02:13:20