Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Resurse ortodoxe on-line
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 10.07.2020, 12:42:43
Ierod. Hrisostom Ierod. Hrisostom is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 10.07.2020
Mesaje: 2
Post Blog cu resurse ortodoxe necesită ajutorul dumneavoastră!

Doamne ajută!

Mă numesc Hrisostom, sunt ierodiacon la mănăstirea Alexandru Vlahuță și, mai mult ca proiect pentru Informatică la Facultatea de Teologie, am făcut un blog cu articole duhovnicești și, de câțiva ani, am adăugat și cărți în format PDF, editate și pregătite pentru imprimare, oferite gratuit vizitatorilor.
După ce am terminat facultatea, am pierdut și posibilitatea de a scana cărți de folos care nu se mai găsesc de cumpărat.
Prin intermediul acestui mesaj fac apelul binevoitorilor să îmi trimită cărți scanate cât mai bine, fără pagini lipsă (imagini separate sau pdf), dar altele decât cele care se gasesc deja pe internet.
Ca să fiu mai concret, îmi trebuie următoarele:
1. Prof. Badea Cireseanu - Tezaur liturgic volumul 2 (se găsește pe internet, dar cu multe pagini lipsă și scanat destul de prost)
2. A.P. Lopuhin - Istoria biblică, volumele 3 și 6 (aceeași poveste: se găsesc pe internet deja, dar foarte prost scanate și cu pagini lipsă)
3. Ilie Miniat - Didahii și predici (scanat, nu text vum am găsit pe internet)
4. Alte cărți din colecția Ogorul Domnului a Patriarhului Nicodim
și paginile 14-15 din Dialoguri liturgice volumul 2 de la editura Bizantină și pag. 13 din volumul 5

Și ce aveți scanat și nu ați uploadat nicăieri și considerați că sunt folositoare nouă ortodocsilor.
Eu le voi prelucra digital și le voi posta pe blog.

Blogul este următorul:

https://editura-apavietii.blogspot.com

Mulțumesc anticipat

Cu respect,
Ierodiacon Hrisostom
Reply With Quote
  #2  
Vechi 10.07.2020, 18:28:16
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit

Doamne ajută părinte!

Cred că sunt rare cărțile pe care le-ați enumerat la acele subpuncte poate doar cineva cu acces la o bibliotecă teologică să le poată împrumuta și scana, asta dacă li se dă voie cu ele acasă.

Cât privește alte cărți, dacă sunt mai noi de 10-15 ani, s-ar putea să nu convină unor edituri publicarea lor pe net, pt că nu ar mai vinde varianta fizică, abia după ce n-ar mai fi la vânzare poate s-ar putea urca scanate, dar și atunci oricând poate veni o notificare de la edituri și trebuie ținut cont de ea.

Nu știu exact termenul în care cărți cu drept de autor devin patrimoniu universal al literaturii și pot fi urcate.

Altfel, inițiativa unei biblioteci online este bună, nu vă supărați că v-am scris.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 10.07.2020, 21:14:35
Ierod. Hrisostom Ierod. Hrisostom is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 10.07.2020
Mesaje: 2
Implicit

Doamne ajută!

Bineînțeles că nu postez decât cărțile care nu se găsesc de cumpărat. Editurile au muncit și au cheltuit bani pentru a le edita și nu este creștinește să le furi munca.

Cărțile pe care aș vrea să le prelucrez sunt acele mai vechi și într-adevăr mai rare. Am făcut apelul sici că poate se găsește printre cititori unul care poate și vrea să ajute. Dacă aveam altă soluție nu ceream ajutor.

Oricum, doritorii pot descărca ce am prelucrat până acum de pe blog.

Multă sănătate tuturor
Reply With Quote
  #4  
Vechi 21.07.2023, 14:25:29
Educat Educat is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.07.2023
Mesaje: 1
Implicit Sfântul Andrei, Ocrotitorul României - resurse pentru copii

Pentru cine este interesat aici găsiți resurse educationale pentru copii pe teme religiose și nu numai: https://www.twinkl.ro/resource/ro-cf...e-powerpoint-1 despre Sfântul Andrei, Ocrotitorul României - resurse pentru copii. Poate ajută pe cineva!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare