Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #81  
Vechi 13.09.2007, 14:33:55
erzbet erzbet is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2007
Mesaje: 535
Implicit

Citat:
În prealabil postat de urzicuta
..ei na..si eu am avut caine la tara..si ma jucam cu el fiindca eram copil,cainele ,vaca,calul sunt animale de cele mai multe ori blande....pentru copii animalul de multe ori tine locul prietenului de joaca,locul jucariei..dar mai tarziu de ce oamenii nu gasesc alti oameni spre care sa-si indrepte atentia,alaturi de care sa stea..si se aciueaza pe langa caini..sau acestia pe langa ei?Pana acum explicatiile voastre nu m-au convins.Si stiti de ce oamenii se simt tradati de alti oameni,neintelesi..fiindca sunt mandri,nu suporta sa fie trasi de maneca,contrazisi cu ceva..asa incat cainele inghite saracul toATE mofturile stapanului,toate capriciile acestuia,dupa care e mangaiat parinteste pe cap si din mana care l-a lovit primeste zahar...si uita bietul.E convenabil un caine,nu?!
Eu nu sunt de acord cu cei ce se refugiaza in prietenul necuvantator si se izoleaza de ceilalti. Acesti oameni, cu sau fara animale, au probleme de adaptare. Am atat caine cat si viata sociala, pentru un om normal cainele nu este un inlocuitor. Oamenii despre care vorbesti se numesc egoisti, rasfatati si le compatimesc pe bietele animale. Pentru un copil un caine nu trebuie sa reprezinte centrul universului, nici decum, dar inseamna totusi o responsabilitate pe care aproape orice copil si-o asuma cu placere.

"Pana acum explicatiile voastre nu m-au convins" Nici nu incercam sa convingem :) mie chiar imi place discutia si recunosc ca am aflat si alte puncte de vedere la care nu m-as fi gandit vreodata
Reply With Quote
  #82  
Vechi 13.09.2007, 14:47:24
consuela consuela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.02.2006
Mesaje: 295
Implicit

Nu am caine, si de multe ori mi-a fost frica de maidanezi sa nu ma muste pe strada. Sunt niste descreerati care ar trebui Am zis ca exista si cersetori care nu sunt viciati dar in proportie de 5%.
Ideea e ca daca chiar te apuci sa ajuti singur un astfel de om incat sa ii oferi o casa a lui si masa zilnic ajungi mai cersetor decat el. Statu care fura ar trebui sa se ocupe de ei cu case si cantina pt saraci, nu zis ca nu le dam si noi dar nu bani direct ca ii folosesc pe batii si tigari, mai bine le-am da direct produse. Desi stiu betivani care de ciuda ca nu le-ai dat bani te blesteama si le arunca.
Cazuri sunt de toate felurile, dar majoritatea cersetorilor sunt viciati si indraciti .
Eu nu am caine si nu am avut niciodata, dar asta nu inseamna ca nu iubesc animalele.
Imi place ce ai povestit vsovi, am vazut un film "Toti cainii ajung in rai".
L-am vazut in perioada in care imi era cam frica de cainii de la mine de la bloc pt ca era o catea cu pui si latra cam rau, dar am aflat ca nu musca, dupa ce i-au facut un cotet undeva cu puii asezati in siguranta era foarte cuminte.
Oricum filmul ala mi s-a parut mult mai impresionat decat multe altele siropoase cu oameni viciati si dezaxati care sunt in topul preferintelor.
Reply With Quote
  #83  
Vechi 13.09.2007, 14:49:32
consuela consuela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.02.2006
Mesaje: 295
Implicit

scuze mi s-a sters...sunt niste descreerati la noi in zona care lovesc cateii din senin, ii chinuie le dau foc, ar trebui sa infunde puscaria, din cauza los sunt cainii asa speriati si musca sa se apere. Are dreptate cine a zis ca oamenii sunt de vina daca cainii musca!
Reply With Quote
  #84  
Vechi 13.09.2007, 15:07:28
urzicuta urzicuta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 858
Implicit

ufffff!consuela te compatimesc daca asa gandesti.nadajduiesc sa-ti arate Dumnezeu cat gresesti cand vorbesti de acei copii ai nimanui care de multe ori ajung betivi,drogati,crezi ca daca ai fi in situatia lor,sa nu ai acte,unde dormi,unde manca ai putea sa reusesti in viata?Statul suntem noi..dar daca noua nu ne pasa..ne pasa de orice altceva..sa spalam cainii pe dinti,sa plombam maselele laurangutani,sa facem locuri de joaca pentru caini,sa facem saloane cosmetice pentru acestia,sa ..voi stiti cate miliarde de dolari se cheltuie pentru intretinerea animalelor de companie,ce fonduri uriase folosesc cei de la postul tv Animal Planet..chiar a lasat Mantuitorul sa ne ingrijim noi de vietatile lui..sau ele trebuie sa se apere,vaneze singure..de aceea isi pierd si instinctele de vanatoare.Nu se face asa ceva.Animalul a fost lasat sa se apere sa se hraneasca singur.De ce grija exagerata???????E de la cel rau ca sa ne distraga atentia de la lucrurile cu adevarat serioase.se ingrijesc de animalele din africa,de lei,de girafe,dar acesti ecologisti sunt orbi..la cativa km.de ei se afla copii subnutriti care se hranesc cu rumegus cu coaja de copaci,intr-atatat sunt de saraci,oameni pentru care cuv.viitor nu exista..nemaigandindu-ne la ai nostri saraci din Romania.Si sa nu ne culcam pe-o ureche nu se stie daca nu suntem noi urmatorii..oricand se pot inversa rolurile Consuela draga..nu afisa prea multa siguranta si sictir fata de oamenii care miros si arata urat.au fata desfigurata,umflata de frig,dintii distrusi din cauza igienei precare si a limentatiei,miros fiindca nu au unde sa se spele..e cazul sa arati mai multa compasiune,dar de multe ori au mai multa bunatate si compasiune decat noi.
eventual fa un ex,de imaginatie,pune-te in locul lor.
Reply With Quote
  #85  
Vechi 13.09.2007, 15:39:56
urzicuta urzicuta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 858
Implicit

in Libertatea(maculator)de azi pe prima pag."cainii lui Sabin Balasa 325 euro pe luna..pai cu banii astia cresti 3 copii.Ieri am citit despre cateii vedetelor(a cata oara?)rasfatati cu parfumurile cele mai faine,cu lese batute in pietre pretioase..cu hainute de firma,despre motanul unei pseudo actrite care a primit de la stapana lui cadou de 1000 de euro..bun..veti spune dar noi nu suntem vedete,,nu avem acei bani..credeti ati rezista tentatiei magazinelor de lux pt.catei,daca ati avea mulkti bani..eu nu cred ca veti alerga la primul orfan..ca doar aceluia nu-i cunoasteti trecutul,parintii nu aveti incredere sa-i dati ceva,sa ii oferiti o masa in livingul casei dvs.,dar cainele..care a crescut de mic in casa,manca-l-ar mama..care v-a lins mana si a dat din coada de bucurie cand veneati dintr-o calatorie..cum sa nu-i cumpere mamita zgarda cu semipretioase,el care e atat de destept si cuminte?Poate ati vazut Bubico cu Horatiu Malaele si Florina Cercel..cam asa arata mamitele de caine..caraghioase.
Reply With Quote
  #86  
Vechi 13.09.2007, 15:40:02
consuela consuela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.02.2006
Mesaje: 295
Implicit

Te deranjeaza postul Animal Planet, care e singurul la care te poti uita fara sa iti vina greata, dar nu te deranjeaza ca romania devine de fapt mai rau ca india din cauza celor care le dau bani la tiganii cersetori (ca astia sunt majoritarii cersetori din romania), in plus fara de ce fura ei.
Reply With Quote
  #87  
Vechi 13.09.2007, 15:57:27
consuela consuela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.02.2006
Mesaje: 295
Implicit

"Cainii lui Sabin Balasa 325 euro pe luna..pai cu banii astia cresti 3 copii"
Tot cu banii astia altii platesc la bordeluri si raspandesc sida si alte nenorociri.
Sau isi cumpara masini care merg cu 250 km/h si te fac afis in strada ca la noi nu exista legi.
Deci ce preferi sa ii dea pe catel sau celelalte 2 variante muult mai des intalnite?


"Poate ati vazut Bubico cu Horatiu Malaele si Florina Cercel..cam asa arata mamitele de caine..caraghioase."

Ce e mai caraghios, filmul ala sau cel facut de curand de americani tot in Romania, in care arata ca suntem ultimii in lume, mai rau ca triburile? Asta nu te deranjeaza, numai ca are catelul nu stiu ce accesorii , aia da, merita greva in strada!

Reply With Quote
  #88  
Vechi 13.09.2007, 16:03:39
urzicuta urzicuta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 858
Implicit

pe mine ma ingretoseaza tocmai acest canal daca nuai inteles,veterinarii aceia naivi taaaaaaaaaaaaaare sufletisti care stau bot in bot cu tot felul de javre,detest sa simt respiratia unui caine,da..e ceva anormal?detest pierderea de vreme..ai auzit de habitat natural pentru animale?..motivul cel mai important pentru care vietuitoarele supravietuiesc este tocmai zborul,vanatul,coabitatea in medii naturale,unele sunt solitare..dar omul egoist vrea si el sa aiba o puma,o iguana,un sorecar..si nu-i mai pasa..isi manifesta atentia in cele mai penibile moduri,duce puma la dentist sa-i faca detrartraj,aceste animale nu mai sunt reginele savanelor,sunt niste pacalici in maNA Omului."Bine ca murit elefantul!"l-am auzit exclamand pe fiul meu..este vb.de elefantul gaia de la Zoo..zic de ce te bucuri?..pai..a venit raspunsul nevinovat al copilului..decat sa-l fugareasca saracul prin tarc cu politia mai bine ca a murit,decat legat de picior cu lantul acela gros si cu ochii plansi.
Reply With Quote
  #89  
Vechi 13.09.2007, 17:41:57
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Azi, punandu-i zgarda lui "Bubico" al meu si vazand cat se bucura, caci zgarda insemna ceea ce-i place, si anume plimbarea, dar si semn al lipsei delibertate, am realizat cum e cu pacatul si cu pierderea libertatii.
Si pacatul iti ofera ceva ce-ti place si-ti ia libertatea, punandu-ti "zgarda" la vederea careia ne bucuram si noi precum cainii. Atata doar ca noi suntem oameni si nu suntem creati pentru a fi dependenti, ci liberi de pacat.
Iata ca sunt si cinii buni la ceva.
Reply With Quote
  #90  
Vechi 13.09.2007, 17:53:29
bmd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Azi, punandu-i zgarda lui "Bubico" al meu si vazand cat se bucura, caci zgarda insemna ceea ce-i place, si anume plimbarea,
Ce-i place sau ce-i lipseste????
Sa nu-mi spui ca te duci 5 ore cu el la plimbare pe zi ca....tot nu ajunge!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Iubirea exagerata fata de animale Dorinuta Intrebari utilizatori 31 25.05.2012 02:26:27
ce credeti despre frica exagerata de a nu gresi? cred_cu_adevarat Generalitati 1 04.10.2011 15:37:38
De ce dragostea este un acziune "murdara" pentru religie? KittyNou Generalitati 27 14.06.2010 18:14:36
cati dintre voi imi vor tine "companie" in iad?! clujeanul33 Generalitati 21 13.02.2010 23:33:22
ANIMALE PISICUTA35 Generalitati 23 18.05.2007 13:36:06