Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #91  
Vechi 13.09.2007, 18:08:35
krabu krabu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.07.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 336
Implicit

Dragostea exagerata! Nu cred ca este ceva in neregula cu ea.
Poate cu ura exagerata! si sunt cazuri multe de genul acesta.

Aceasta dragoste exagerata nu poate fi pacat pentru ca nu este un viciu. Daca iti iubesti aproapele (oamenii de langa tine) si ajuti oamenii saraci cu mancare, cu o vorba buna, cu un pahar de apa si iubesti si exagerat de mult animalele nu faci pacat.

Reply With Quote
  #92  
Vechi 13.09.2007, 18:11:53
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Chiar daca zgarda e lunga, totusi eu sunt stapana. Ii trebuie plimbare, asa cum si noua oamenilor ne e necesara plimbarea pe jos, nu in sareta! Fiind bichon, e un caine de mici dimensiuni si oboseste relativ repede, iar cand e ploaie face calea intoarsa de la usa. Bichonul e animal de companie, dar si animal de paza. Cred ca in curand ma dau vecinii afara, atat ma apara de toti care trec prin fata usii.
Reply With Quote
  #93  
Vechi 13.09.2007, 22:01:02
erzbet erzbet is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2007
Mesaje: 535
Implicit

"Bichonul e animal de companie, dar si animal de paza. Cred ca in curand ma dau vecinii afara, atat ma apara de toti care trec prin fata usii."

Subscriu :D
Reply With Quote
  #94  
Vechi 13.09.2007, 22:07:42
erzbet erzbet is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2007
Mesaje: 535
Implicit

Urzicuta, un om are sansa sa aleaga. Poate munci, poate face ceva cu viata lui.Chiar si un orfan dat afara in strada se poate angaja ca zidar, muncitor, orice. Eu m-am saturat de toti cersetorii care bat la usa pt o bucata de paine si duhnesc a bautura. Un caine chinuit, abandonat, nu are cum sa aleaga. Daca as avea toti bani cu nemiluita nu as i-as irosi pe lucruri de care catelul meu nu are nevoie: nu are nevoie de parfum, haina dior si alte aberatii, ochelari de soare sau ce le mai abereaza mintea vedetelor.

Reply With Quote
  #95  
Vechi 13.09.2007, 22:37:46
ilma ilma is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2007
Mesaje: 121
Implicit

Eu ma topesc de dragul lui Bruno al meu.E caucazian,rasa considerata foarte periculoasa.Dar cu mine e atat de bland si de iubitor.Imi da mereu cate o lectie de viata : cand sunt nervoasa,el da din coada si incearca sa ma inveseleasca.Deci,nu-mi raspunde cu aceeasi moneda,ci ma calmeaza.
Erzbet,iti dau dreptate.
Reply With Quote
  #96  
Vechi 14.09.2007, 07:18:42
bmd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ancah
Cred ca in curand ma dau vecinii afara, atat ma apara de toti care trec prin fata usii.
Vezi Krabule unde duce dragostea exagerata de animale? Ce conteaza vecinii pe care-i deranjaza ciinele meu? EU am ciine!
Eu mergeam cu sareta la munca nu ma plimbam! Si o faceam folosin FOLOSIND un alt animal ; CALUL! Si munca mea avea de aface cu alte animale astfel incit tu si catelul tau sa poti primii ceva de mincare in mijlocul Bucurestilor.
Dragostea exagerata de al primii bine pe IIsus a facut sa fie Marta criticata. Si era vorba de Iisus ...nu de un ciine!
Reply With Quote
  #97  
Vechi 14.09.2007, 10:01:56
consuela consuela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.02.2006
Mesaje: 295
Implicit

Sa stii urzicutza ca si mie imi era foarte mila de elefantul de la Zoo. L-am vazut inaite sa moara cu ceva timp, era trist se vedea clar, mi-a parut foarte rau pentru el am si plans la propriu. Problema globala e ca oamenii au invadat teritoriul peste masura, nu le mai ajung resursele si au invadat spatiul unde traiesc animalele.
Tot la Animal Planet arata cum in casa unuia a intrat un pinguin cu puii, ca acolo era teritoriul lor (omul si-a facut casa in zona unde traiau ei). Daca erau in romania cred ca ii mancau pe bietii pinguini, acolo a venit un agent de la Animal Planet si i-a luat sa-i duca intr-o rezervatie.

Iar cu deranjul cainilor care latra, stapanul ar trebui sa ii ocupe timpul cu un os de jucarie, sa il mai mangaie un pic pe cap, etc, Are matusa mea caine cret talie mica si stiu ce bland devine , nu mai scoate nici un scheunat! Dar tiganii cand dau manelele la maxim in apartament la ei de rasuna tot blocul, de ce nu va deranjeaza? Aia nu au leac.
Exista animale de apartament : toti cateii mici de rasa , pisicile, hamsterii , ei sunt adaptati la apartament, nu in alta parte unde ar fi foarte rau pentru ei. Si exista de cand lumea, pentru ca oamenii au avut nevoie de un pet.
Exista si exagerari, dar in toate domeniile nu numai in ingrijirea animalelor. Dar dintre toate exagerarile care exista cred ca asta e pacatul cel mai mic, de fapt nici nu cred ca e un pacat, poate fi doar o investire proasta a banilor-din pct-ul celor din afara de vedere . Dar oamenii aia au muncit cinstit pentru banii lor si pe ei asta ii destinde, e dreptul lor, ar putea si sa ii dea la orfani si saraci , poate ca cei care au dau si pe acolo, ar fi mai bine asa din punct de vedere economic, dar omul dupa munca are nevoie de o destindere si nu cred ca e pacat. Unii se duc in parcul de distractii si se dau in masinariile alea zgomotoase ca simte ca ar avea nevoie de ceva iesit din comun sa scape de rutina poate.
Iar pe animale nu le chinuie cu parfumu si hainute sau pieptanaturi, ca daca nu le-ar place ar riposta. E foarte usor sa te obisnuiesti cu binele, indiferent ca esti om sau animal, mai rau e sa i se ia ce i s-a dat dupa un timp , atunci ar fi o nenorocire.
Un catel spalat si parfumat cu cureluse de piele la gat si spatiu suficient si de joaca si o canapea unde sa doarma nu se simte rau-decat in momentul in care i se iau toate astea dupa ce a fost invatat asa. E adevarat e o irosire a banilor din pct nostru de vedere, dar pentru stapanul animalului e o cerere si oferta-el se destinde se simte ca in rai cand isi alinta animalul si animalul la randul lui se invata cu atentiile deosebite din partea stapanului care daca il iubeste intr-adevar ii face doar ce ii place, chiar daca exagereaza.
Iar ideea de a inchide animalul sa iti faci tie un moft cand lui nu ii place, iese din categoria "dragoste adevarata fata de animale" si intra la o alta forma de egoism a omului.
Reply With Quote
  #98  
Vechi 14.09.2007, 12:31:44
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de consuela
Sa stii urzicutza ca si mie imi era foarte mila de elefantul de la Zoo. L-am vazut inaite sa moara cu ceva timp, era trist se vedea clar, mi-a parut foarte rau pentru el am si plans la propriu. Problema globala e ca oamenii au invadat teritoriul peste masura, nu le mai ajung resursele si au invadat spatiul unde traiesc animalele.
Tot la Animal Planet arata cum in casa unuia a intrat un pinguin cu puii, ca acolo era teritoriul lor (omul si-a facut casa in zona unde traiau ei). Daca erau in romania cred ca ii mancau pe bietii pinguini, acolo a venit un agent de la Animal Planet si i-a luat sa-i duca intr-o rezervatie.

Iar cu deranjul cainilor care latra, stapanul ar trebui sa ii ocupe timpul cu un os de jucarie, sa il mai mangaie un pic pe cap, etc, Are matusa mea caine cret talie mica si stiu ce bland devine , nu mai scoate nici un scheunat! Dar tiganii cand dau manelele la maxim in apartament la ei de rasuna tot blocul, de ce nu va deranjeaza? Aia nu au leac.
Exista animale de apartament : toti cateii mici de rasa , pisicile, hamsterii , ei sunt adaptati la apartament, nu in alta parte unde ar fi foarte rau pentru ei. Si exista de cand lumea, pentru ca oamenii au avut nevoie de un pet.
Exista si exagerari, dar in toate domeniile nu numai in ingrijirea animalelor. Dar dintre toate exagerarile care exista cred ca asta e pacatul cel mai mic, de fapt nici nu cred ca e un pacat, poate fi doar o investire proasta a banilor-din pct-ul celor din afara de vedere . Dar oamenii aia au muncit cinstit pentru banii lor si pe ei asta ii destinde, e dreptul lor, ar putea si sa ii dea la orfani si saraci , poate ca cei care au dau si pe acolo, ar fi mai bine asa din punct de vedere economic, dar omul dupa munca are nevoie de o destindere si nu cred ca e pacat. Unii se duc in parcul de distractii si se dau in masinariile alea zgomotoase ca simte ca ar avea nevoie de ceva iesit din comun sa scape de rutina poate.
Iar pe animale nu le chinuie cu parfumu si hainute sau pieptanaturi, ca daca nu le-ar place ar riposta. E foarte usor sa te obisnuiesti cu binele, indiferent ca esti om sau animal, mai rau e sa i se ia ce i s-a dat dupa un timp , atunci ar fi o nenorocire.
Un catel spalat si parfumat cu cureluse de piele la gat si spatiu suficient si de joaca si o canapea unde sa doarma nu se simte rau-decat in momentul in care i se iau toate astea dupa ce a fost invatat asa. E adevarat e o irosire a banilor din pct nostru de vedere, dar pentru stapanul animalului e o cerere si oferta-el se destinde se simte ca in rai cand isi alinta animalul si animalul la randul lui se invata cu atentiile deosebite din partea stapanului care daca il iubeste intr-adevar ii face doar ce ii place, chiar daca exagereaza.
Iar ideea de a inchide animalul sa iti faci tie un moft cand lui nu ii place, iese din categoria "dragoste adevarata fata de animale" si intra la o alta forma de egoism a omului.
Mai nou am citit Oprah lasa mostenire la cateii ei 30 de milioane dolari.
De asta ce mai ziceti?
Reply With Quote
  #99  
Vechi 14.09.2007, 15:45:26
urzicuta urzicuta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 858
Implicit

Trebuia sa aiba si ea o problema,nu?E prea adulata de public.....fiecare cu pasarelele lui!
Reply With Quote
  #100  
Vechi 14.09.2007, 16:00:09
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.565
Implicit

Daca era crestina ortodocsa traitoare in Hristos cred ca am fi avut ceva de spus dar asa....e pierdere de vreme, si cred ca s-a cam "fumat" topicul asta
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Iubirea exagerata fata de animale Dorinuta Intrebari utilizatori 31 25.05.2012 02:26:27
ce credeti despre frica exagerata de a nu gresi? cred_cu_adevarat Generalitati 1 04.10.2011 15:37:38
De ce dragostea este un acziune "murdara" pentru religie? KittyNou Generalitati 27 14.06.2010 18:14:36
cati dintre voi imi vor tine "companie" in iad?! clujeanul33 Generalitati 21 13.02.2010 23:33:22
ANIMALE PISICUTA35 Generalitati 23 18.05.2007 13:36:06