Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 29.11.2012, 21:52:17
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit O carte excepțională, mai ales pentru cei care sunt în căutări duhovnicesti

Dragii mei,
Sunt entuziasmată! Abia acum l-am descoperit cu adevărat pe părintele Sofronie Saharov. Da, cu adevărat, a fost un sfânt al epocii noastre!
Auzisem de mai mult timp despre părintele Sofronie, știam că a fost ucenicul cel mai drag al Sfântului Siluan Athonitul și părintele duhovnicesc al părintelui Rafail Noica. Ieri, însă, am început pentru prima dată să citesc o carte scrisă de acest minunat părinte: "Vom vedea pre Dumnezeu precum este". Este o carte excepțională, de o uimitoare profunzime teologică, duhovnicească și filosofică, de o deosebită frumusețe literară! Traducerea realizată de părintele Rafail, puțin arhaică, are un farmec ce sporește plăcerea lecturii.
Citiți această carte. Dacă nu mă credeți, citiți doar primele câteva pagini, că după aceea... nu vă veți mai putea opri. :)
Această carte - adevărat jurnal al unei autentice vieți duhovnicești trăite în slujba lui Hristos, cu multe căderi, deznădejdi, ridicări și bucurii înălțătoare - este o autobiografie duhovnicească a părintelui Sofronie. El nu-și relatează viața socială, ci o evocă doar pe cea duhovnicească.
Cred că această scriere a unui intelectual creștin autentic al vremii noastre (călugăr care a trecut inclusiv prin momente de gravă rătăcire, aderând, în căutările sale spirituale, chiar și la credințe preluate din religiile orientale) le este deosebit de folositoare mai ales celor care se află în căutări, în clipe de cădere, în încercări de reconvertire... dar, până la urmă, oare nu suntem noi toți căutători ai lui Hristos?... Oare nu trecem toți printr-un proces de "conversio continua", fiind conduși de către Dumnezeul nostru, pe drumurile întortochiate ale acestei vieți, "din slavă în slavă" și din biruință în biruință?
Nu vă spun mai multe... De fapt, eu însămi abia am început să citesc cartea, am parcurs doar câteva zeci de pagini până acum.
Vă recomand cu drag s-o citiți! Nu veți regreta!
Lectură plăcută și cu mult folos duhovnicesc!
Domnul nostru Iisus, pentru rugăciunile tuturor Sfinților Săi cei iubiți, să lumineze drumul nostru către Împărăția dragostei Sale!
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca

Last edited by laurastifter; 29.11.2012 at 21:55:41.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 29.11.2012, 23:09:34
-radu-'s Avatar
-radu- -radu- is offline
Member
 
Data înregistrării: 19.02.2012
Locație: Oradea
Religia: Ortodox
Mesaje: 31
Implicit

E o apariție mai veche? pe site-ul librariei Sophia scrie că stocul e epuizat.

Sunt convins că e foarte interesantă...
Reply With Quote
  #3  
Vechi 30.11.2012, 23:00:40
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de -radu- Vezi mesajul
E o apariție mai veche? pe site-ul librariei Sophia scrie că stocul e epuizat.

Sunt convins că e foarte interesantă...
Da, ediția pe care o am eu este din 2005. O am de la un prieten care mi-a spus că a găsit-o pe site-ul libris.ro, sper din tot sufletul s-o găsiți și dvs.

Doamne ajută!
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
  #4  
Vechi 05.01.2013, 16:04:11
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Ai mare dreptate Laura, cartea este mai mult decat minunata. La fel sunt si celelalte carti ale Parintelui, traduse in limba romana:

Cuvantari duhovnicesti. Vol. 1
Cuvantari duhovnicesti. Vol. 2
Rugaciunea, experienta Vietii Vesnice
Nasterea intru Imparatia cea neclatita
Nevointa cunoasterii lui Dumnezeu
Cuviosul Siluan Athonitul

Toate sunt de mare folos.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 28.01.2013, 23:52:24
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Unde pot gasi cartea aceasta?Se gasesc la librariile crestine?De unde ai luat-o?Doamne ajuta ,m-ai facut curios.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 29.01.2013, 01:05:41
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Am dat un search pe libris.ro si nu apare nimic. Nici pe librarie.net

Posibil sa se gaseasca la manastiri si/sau la biserici. Am observat ca unele carti care nu sunt online, sunt la magazinele manastirilor. Sau anticariat online ar fi o obtiune. Interesant cum multe carti f.bune nu prea se mai gasesc.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 29.01.2013, 01:22:15
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9 Vezi mesajul
Unde pot gasi cartea aceasta?Se gasesc la librariile crestine?De unde ai luat-o?Doamne ajuta ,m-ai facut curios.
O gasesti aici
http://colportaj.ro/product.php?id_product=529

Am vazut ca se gaseste mai greu, multe librarii nu o mai au. Cartea merita cumparata, este foarte buna, de altfel orice carte a Parintelui Sofronie Saharov este de mare, mare folos.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 08.02.2013, 17:03:35
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Azi am cumparat cartea.Sunt fericit ca am gasit-o.Daca a impresionat multi oameni ma va impresiona si pe mine mai ales ca este o CARTE PENTRU SUFLET!Am gasit-o la libraria crestina:''Lumina'' din Galati.Am luat-o la recomandarea Laurei Stifter!Si ii multumesc pentru ca ne-a recomandat-o.Prima impresie(n-am citit-o,doar am rasfoit-o)este minunata,cu putin stil filosofic.Doamne ajuta!Multumim!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 17.02.2015, 20:54:01
arad 74 arad 74 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 17.02.2015
Mesaje: 3
Implicit caut aceasta carte

Vom vedea pe Dumnezeu precum este. Arhimandritul Sofronie.
daca cineva stie unde pot sa o gasesc raman recunoscator.
multumesc anticipat!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 17.02.2015, 21:02:45
cristirg cristirg is offline
Banned
 
Data înregistrării: 26.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 577
Implicit

http://www.sophia.ro/Vom-vedea-pe-Du...tor-ro-169.htm
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Vitamine duhovnicesti pentru intarirea sufletului Laura19 Despre Biserica Ortodoxa in general 1 30.07.2012 17:41:10
Discretia care pazeste taina vietii duhovnicesti autentice Adriana Cluj Calugarul 3 12.03.2012 18:33:52
Rugativa pentru noi caci grele si dureroase sunt vremurile care le traim emiliulia Umanitare 82 28.07.2010 12:49:27
Pentru cei sau cele care poate sunt pe aici si vor alecsandru Stiri, actualitati, anunturi 2 09.04.2009 10:36:14