Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 29.01.2011, 08:46:42
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Omul ...frumos este cel in al carui ochi toate chipurile celorlalti sunt frumoase...
Reply With Quote
  #42  
Vechi 13.01.2013, 17:36:14
Crestin_Simona
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit omul frumos=prietenul bun

Atât de mare lucru este un prieten bun, încât de dragul lui sunt iubite și locurile și vremile [legate de el].
Căci după cum corpurile strălucitoare își lasă lumina să cadă în locurile din apropiere, așa și prietenii își lasă harul [farmecul] în locurile în care au fost prezenți
Și adeseori stând fără prieteni în locurile acelea, am lăcrimat și am suspinat, aducându-ne aminte de zilele în care eram [acolo] dimpreună cu ei.

Sfantul Ioan Gura de Aur - despre prietenie
Reply With Quote
  #43  
Vechi 13.01.2013, 18:36:02
Ana Tr.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Nu vi s'a intamplat sa va prinda nicodata inima un om care nu exceleaza cu nimic in cele ale trupului, adica nu ochi minunati, nu nas cine stie cum sau ce fel de mijloc, trup sau muschi... pur si simplu cu ceva netrupesc, cu o lumina, cu zambetul permanent, cu o naturalete aparte, cu ceva odihnitor?
Ba da. Si ca sa raspund si la intrebare, eu nu pot sa definesc omul frumos. E ... probabil cineva care iti aduce liniste.
Reply With Quote
  #44  
Vechi 13.01.2013, 22:03:13
calatorul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

E acel om in prezenta caruia te simti bine.
Reply With Quote
  #45  
Vechi 17.06.2016, 14:55:32
amatyyy amatyyy is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2009
Locație: Chisinau
Religia: Ortodox
Mesaje: 131
Implicit Va multumesc tuturor pentru raspunsuri!

Frumusetea adevarat a unui om vine din dragoste pentru Dumnezeu, si apoi pentru aproapele. Fiindca, daca iubesti Dumnezeirea, iubesti si tot ce Dumnezeu a creat ,si esti bun si frumos si pentru oameni, indiferent cum ai arata la chip.
Si mai sunt de parerea ca omul cu adevarat frumos este acel om care iubeste dezinteresat, si il mangaie pe aproapele cazut cu dragoste, fara sa-l judece, si mai si contribuie la tamaduirea ranii lui.
__________________
"Credința face totul posibil, dragostea face totul ușor."

"Dumnezeu fiind iubire, revarsă peste toți dragostea Sa."
Reply With Quote
  #46  
Vechi 17.06.2016, 15:31:28
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de amatyyy Vezi mesajul
Frumusetea adevarat a unui om vine din dragoste pentru Dumnezeu, si apoi pentru aproapele.
Pai ca sa-l iubesc pe Dumnezeu nu trebuie sa-mi iubesc aproapele mai intai ?
Reply With Quote
  #47  
Vechi 17.06.2016, 15:39:20
crinrin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
Pai ca sa-l iubesc pe Dumnezeu nu trebuie sa-mi iubesc aproapele mai intai ?
Sunt si situatii in care aproapele iti este indiferent sau il urasti si atunci trebuie sa inveti sa-l iubesti prin Dumnezeu. Iubind pe Dumnezeu, iubesti pe toata lumea si toata creatia Lui.
Reply With Quote
  #48  
Vechi 17.06.2016, 15:52:08
flying's Avatar
flying flying is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2010
Locație: MIGREZ PRIN DIFERITE LOCURI ALE INIMII IN CAUTAREA LUI DUMNEZEU
Religia: Ortodox
Mesaje: 867
Arrow

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
Pai ca sa-l iubesc pe Dumnezeu nu trebuie sa-mi iubesc aproapele mai intai ?
Nu.Trebuie sa-l iubesti pe Dumnezeu mai intai asa cum poti,ca sa-ti dea, apoi, sa intelegi ce inseamna cu adevarat iubirea. Atunci o sa stii sa o daruiesti (inapoi lui )Dumnezeu si aproapelui .
__________________
https://youtu.be/mvZARLkQmLk
Reply With Quote
  #49  
Vechi 17.06.2016, 16:07:17
crinrin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

7. Iubiților, să ne iubim unul pe altul, pentru că dragostea este de la Dumnezeu și oricine iubește este născut din Dumnezeu și cunoaște pe Dumnezeu.
8. Cel ce nu iubește n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru că Dumnezeu este iubire.
9. Întru aceasta s-a arătat dragostea lui Dumnezeu către noi, că pe Fiul Său cel Unul Născut L-a trimis Dumnezeu în lume, ca prin El viață să avem.
10. În aceasta este dragostea, nu fiindcă noi am iubit pe Dumnezeu, ci fiindcă El ne-a iubit pe noi și a trimis pe Fiul Său jertfă de ispășire pentru păcatele noastre.
11. Iubiților, dacă Dumnezeu astfel ne-a iubit pe noi, și noi datori suntem să ne iubim unul pe altul.
12. Pe Dumnezeu nimeni nu L-a văzut vreodată, dar de ne iubim unul pe altul, Dumnezeu rămâne întru noi și dragostea Lui în noi este desăvârșită.
13. Din aceasta cunoaștem că rămânem în El și El întru noi, fiindcă ne-a dat din Duhul Său.
14. Și noi am văzut și mărturisim că Tatăl a trimis pe Fiul, Mântuitor al lumii.
15. Cine mărturisește că Iisus este fiul lui Dumnezeu, Dumnezeu rămâne întru el și el în Dumnezeu.
16. Și noi am cunoscut și am crezut iubirea, pe care Dumnezeu o are către noi. Dumnezeu este iubire și cel ce rămâne în iubire rămâne în Dumnezeu și Dumnezeu rămâne întru el.
17. Întru aceasta a fost desăvârșită iubirea Lui față de noi, ca să avem îndrăznire în ziua judecății, fiindcă precum este Acela, așa suntem și noi, în lumea aceasta.
18. În iubire nu este frică, ci iubirea desăvârșită alungă frica, pentru că frica are cu sine pedeapsa, iar cel ce se teme nu este desăvârșit în iubire.
19. Noi iubim pe Dumnezeu, fiindcă El ne-a iubit cel dintâi.
20. Dacă zice cineva: iubesc pe Dumnezeu, iar pe fratele său îl urăște, mincinos este! Pentru că cel ce nu iubește pe fratele său, pe care l-a văzut, pe Dumnezeu, pe Care nu L-a văzut, nu poate să-L iubească.
21. Și această poruncă avem de la El: cine iubește pe Dumnezeu să iubească și pe fratele său. (Întâia epistolă sobornicească a Sfântului Apostol Ioan, cap. 4)
Reply With Quote
  #50  
Vechi 17.06.2016, 16:37:40
amatyyy amatyyy is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2009
Locație: Chisinau
Religia: Ortodox
Mesaje: 131
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
Pai ca sa-l iubesc pe Dumnezeu nu trebuie sa-mi iubesc aproapele mai intai ?
In Biblie este scris, Si sfintii Parinti spun sa Il iubim mai inta pe Domnul Dumnezeu nostru din toata inima, din tot sufletul ,si din tot cugetul nostru si apoi pe aproapele nostru ca pe noi insine,, caci nu putem pune pe om mai presus de Dumnezeu in dragostea noastra.
__________________
"Credința face totul posibil, dragostea face totul ușor."

"Dumnezeu fiind iubire, revarsă peste toți dragostea Sa."
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Este adevarat? ToaderValentin Intrebari utilizatori 8 13.11.2012 13:21:49
Este adevarat? ToaderValentin Intrebari utilizatori 9 24.08.2012 14:29:37
Va rog frumos o rugaciune pt tatal meu care se stinge! Patrice Generalitati 41 21.04.2011 19:03:46
Este adevarat? heaven Preotia (Hirotonia) 11 22.12.2010 21:11:53
Este adevarat ca... Kaiserslautern21 Mari Duhovnici si predicile lor 2 31.10.2009 01:25:54