Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 18.07.2008, 01:55:46
pacifistul pacifistul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.05.2008
Mesaje: 107
Implicit

eu am sa pun o intrebare: ce conteaza daca exista sau nu? are vreo importanta? ma incalzeste pe mine cu ceva asta? o sa fie mai bine sau mai rau? o sa fie la fel, va spun eu. iar daca exista si alte forme inteligente nu ne vor vizita niciodata. suntem mult prea rai ca sa o faca...
Reply With Quote
  #12  
Vechi 18.07.2008, 11:26:13
alexandra28again alexandra28again is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2007
Locație: aaaaa
Mesaje: 614
Implicit

eu inteleg prin metafora "de la marginile cerurilor pana la celelalte margini" la faptul ca Dumnezeu ii va aduna din toate colturile lumii pe cei ai Sai.
exista o pictura care ar parea ca reveleaza existenta ozn-urilor.nu stiu povestea ei dar este foarte cunoscuta.cine stie ,sa ne spuna.

Reply With Quote
  #13  
Vechi 18.07.2008, 11:29:41
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alexandra28again
eu inteleg prin metafora "de la marginile cerurilor pana la celelalte margini" la faptul ca Dumnezeu ii va aduna din toate colturile lumii pe cei ai Sai.
exista o pictura care ar parea ca reveleaza existenta ozn-urilor.nu stiu povestea ei dar este foarte cunoscuta.cine stie ,sa ne spuna.
Da, o stiu si eu. Chiar m-am gandit s-o postez, dar nu am stiut cum se numeste. :)

Reply With Quote
  #14  
Vechi 18.07.2008, 11:34:02
7th_Brigade_TzHL 7th_Brigade_TzHL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.03.2008
Mesaje: 478
Implicit

Isaia 34:4. Toata ostirea cerului se va topi, cerurile se vor strange ca un sul de hartie si toata [color=maroon]ostirea lor[/color] va cadea cum cad frunzele de vita si cele de smochin.

Evrei 1
10. Si: "Intru inceput Tu, Doamne, [color=red]pamantul l-ai intemeiat[/color] si [color=blue]cerurile sunt lucrul mainilor Tale;[/color]
11. Ele vor pieri, dar Tu ramai, si toate ca o haina se vor invechi;
12. Si [color=green]ca un pe un vesmant le vei strange si ca o haina vor fi schimbate.[/color] Dar Tu acelasi esti si anii Tai nu se vor sfarsi".


marginile cerurilor = si ostirea de ingeri
Reply With Quote
  #15  
Vechi 18.07.2008, 11:46:31
7th_Brigade_TzHL 7th_Brigade_TzHL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.03.2008
Mesaje: 478
Implicit

Referitor la acea imagine apare intradevar un corp ca o nava. In cartea Iezechiel din Sfanta Scriptura, de asemenea apare descrierea a ceva ce pare o nava.

Dar astfel de evenimente nu sunt totdeauna de la Dumnezeu. Ci pot exista si lucruri malefice. Si exista oameni care au ramas posedati prin setea prea fara discernamant de cunoastere a acestor fenomene. De aceea e nevoie de discernamant.

Domnul Iisus Hristos ne spune sa fugim de o astfel de sete de senzational:

Matei 24
23. Atunci, de va va zice cineva: Iata, Mesia este aici sau dincolo, sa nu-l credeti.
24. Caci se vor ridica hristosi mincinosi si prooroci mincinosi si vor da [color=red]semne mari si chiar minuni, ca sa amageasca, de va fi cu putintă, si pe cei alesi.[/color]
25. Iata, v-am spus de mai inainte.


Cine va avea discernamantul sa vada ca multe din astfel de fenomene sunt de natura malefica?
Reply With Quote
  #16  
Vechi 18.07.2008, 11:47:52
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Parerea ta.

Cerurile pot sa insemne: Universul "vizibil", dar si dimensiunile invizibile in care fiinteaza ostirea ingerilor.

Insa expresia marginile cerurilor se refera la faptul ca Universul nostru este limitat (in sensul explicat de atrofizicieni, spatiu-timpul este finit si fara margini in 4D). Iar cei alesi nu cred ca fac parte din categoria ingerilor buni, ca ei deja sunt bine-merci acolo in preajma lui Dumnezeu.

Parerea mea (si a lui C-tin Galeriu)...
Reply With Quote
  #17  
Vechi 18.07.2008, 11:49:16
alexandra28again alexandra28again is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2007
Locație: aaaaa
Mesaje: 614
Implicit

bine,aici se refera la profetii mincinosi,care chiar au pacalit o multime de lume.1 miliard si ceva de musulmani plus restul adeptilor profetilor mai putini cunoscuti.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 18.07.2008, 11:53:04
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Care e pasajul din Iezechiel?

Multzam.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 18.07.2008, 12:11:38
7th_Brigade_TzHL 7th_Brigade_TzHL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.03.2008
Mesaje: 478
Implicit

Iezechiel 1 este o descriere a ceea ce unii pot considera o nava...

Eu dau doar urmatorul pasaj:
Iezechiel 1
16. Aceste roti, dupa infatisarea lor, parca erau de crisolit, iar dupa faptura toate aveau aceeasi infatisare. si dupa alcatuirea si dupa faptura lor ele parca erau varate una in alta.
17. Ele inaintau in toate cele patru parti, si in timpul mersului nu se intorceau.
18. Obezile lor formau un cerc larg si de o inaltime infricosatoare si aceste obezi la toate patru erau pline de ochi de jur imprejur.
19. Cand mergeau fiarele, mergeau si rotile de langa ele, si cand se ridicau fiarele de la pamant, se ridicau si rotile.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 18.07.2008, 12:24:29
Chriss-tian78 Chriss-tian78 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2005
Mesaje: 112
Implicit

daca ar esista aceste fiinte extratereste de ce nau venit sa i se inchine Mantuitorului dupa nasterea SA, precum au facut cei 3 magii?? ca doar Dumnezeu este cel CAre a creat Universul sau inca nu inventasera inca caruta casa ajnga pe pamant:))):D
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
EXTRA ECCLESIA NULA SALUS SINEQVANON Generalitati 8 07.04.2008 18:26:39