Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 20.07.2008, 15:03:46
pacifistul pacifistul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.05.2008
Mesaje: 107
Implicit

Citat:
În prealabil postat de achimovjan

Pai gnadeste-te si tu.Dumnezeu afacut organismul uman,in asa fel incat fiecare instinc sa aiba finalitatea lui.In cazul reproducerii,stii si tu care este finalitatea.Daca se foloseste prezervativul ,se perverteste finalitatea,atat pt barbat cat si pentru femeie.Este ca si cum as mesteca in continuu guma de mestecat,stomacul secreta saracul in permanenta suc gastric,ficatul si el este pregatit de digestie,dar eu nu manac ,ci doar mestec guma.Sau in loc sa beau apa,iau apa,o tin in gura si apoi o scuip.La fel si cu somnul,daca ti-ar fii somn si eu te-as tine treaza,asta ar fii un chin foarte rau.La fel in cazul reproducerii ci prezervativ,organismul femeii se pregateste pentru primirea lichidului seminal,iar acesta este aruncat la gunoi.Pur si simplu,cei care folosesc acesata metoda isi bat joc de femeie,de organismul ei,si pentru asta au sa dea seama in fata lui Dumnezeu.
omul nu face sex din instinct, ci de placere. ca doar asta ne deosebeste de animale. contraceptia trebuie privita din mai multe puncte de vedere: in societatea in care traim o familie nu este dispusa sa aiba in orice moment un copil, pt ca nu e usor de crescut. legile sunt asa cum sunt, si societatea e asa cum e. nu cred ca doreste nimeni sa aiba copii care sa sufere de foame, care sa nu se bucure de copilarie etc. si atunci ce-i de facut? nu poti astepta o viata pt a face dragoste cu nevasta ta, pt ca suntem oameni. sa nu mai ridicam asteptarile din partea noastra la ranguri asa mari, ci mai bine sa fim pragmatici.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 20.07.2008, 15:08:19
alexandra28again alexandra28again is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2007
Locație: aaaaa
Mesaje: 614
Implicit

nu cred ca societetea de acum o duce mai rau decat cea din trecut.din punct de vedere financiar stam mai bine.cum se face ca cei de la tara fac copii mai multi iar cei de la oras nu?sau cum de arabii fac multi copii iar noi nu?mai bine sa recunoastem ca nu prea mai avem chef sa crestem copii si ne gandim mai mult la bunastarea noastra.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 20.07.2008, 15:29:07
achimovjan
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de pacifistul
Citat:
În prealabil postat de achimovjan

Pai gnadeste-te si tu.Dumnezeu afacut organismul uman,in asa fel incat fiecare instinc sa aiba finalitatea lui.In cazul reproducerii,stii si tu care este finalitatea.Daca se foloseste prezervativul ,se perverteste finalitatea,atat pt barbat cat si pentru femeie.Este ca si cum as mesteca in continuu guma de mestecat,stomacul secreta saracul in permanenta suc gastric,ficatul si el este pregatit de digestie,dar eu nu manac ,ci doar mestec guma.Sau in loc sa beau apa,iau apa,o tin in gura si apoi o scuip.La fel si cu somnul,daca ti-ar fii somn si eu te-as tine treaza,asta ar fii un chin foarte rau.La fel in cazul reproducerii ci prezervativ,organismul femeii se pregateste pentru primirea lichidului seminal,iar acesta este aruncat la gunoi.Pur si simplu,cei care folosesc acesata metoda isi bat joc de femeie,de organismul ei,si pentru asta au sa dea seama in fata lui Dumnezeu.
omul nu face sex din instinct, ci de placere. ca doar asta ne deosebeste de animale. contraceptia trebuie privita din mai multe puncte de vedere: in societatea in care traim o familie nu este dispusa sa aiba in orice moment un copil, pt ca nu e usor de crescut. legile sunt asa cum sunt, si societatea e asa cum e. nu cred ca doreste nimeni sa aiba copii care sa sufere de foame, care sa nu se bucure de copilarie etc. si atunci ce-i de facut? nu poti astepta o viata pt a face dragoste cu nevasta ta, pt ca suntem oameni. sa nu mai ridicam asteptarile din partea noastra la ranguri asa mari, ci mai bine sa fim pragmatici.
Eu iti spun ceea ce stiu despre efectele contraceptiei.Acum,eu sunt constient ca sunt multe probleme si nu le neg.Insa,eu am ferma credinta ca Dumnezeu stie strea materiala a unei familii,stie daca poate sau nu creste un copil,stie daca acel copil va suferii din pricina saraciei sau nu.de aceea ,eu am ferma convingere ca Dumnezeu daruieste un copil nu mai atunci cand aecst lucru este necesar si spre mantuirea familiei,nu spre deznadajduirea ei.A nu folosi contraceptive este similar cu a spune lui Dumneze:"faca-se voia ta cu familia mea,daca tu vrei ca eu sa am copii,fie voia ta.daca nu,fie iarasi voia Ta".Altfel,siluim firea,ne batem joc de femeie,ne batem joc de noi ca barbati,si sa nu ne miram ca Dumnezeu va reactiona dupa necredinta noastra.Si sa stiti ca vorbesc din experienta,nu din teorie.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 20.07.2008, 16:43:17
Dia20_diana Dia20_diana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2007
Mesaje: 307
Implicit

Citat:
În prealabil postat de achimovjan
Pai toti medicii sinceri de pe Terra,spun acelasi lucru.contraceptia pentru femeie se lasa cu boli nervoase,hormonale,sterilitate;eu am o prietena care foloseste contarceptibvele,pilule.Mi-a spus chiar ea.Arata atat de imbatranita,slabita,parac n-ar mnaca nimic.Si nu fumeaza,nu bea nu se drogheaza.
probabil nu i le-a presris pe cele care ii corespund corpului ei...contraceptivele au si un rol medical, nu doar cel de a proteja de o sarcina, in unele cazuri ele rezolva multe probleme ginecologice, dar aici este alta poveste
Reply With Quote
  #15  
Vechi 20.07.2008, 18:21:29
pacifistul pacifistul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.05.2008
Mesaje: 107
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alexandra28again
nu cred ca societetea de acum o duce mai rau decat cea din trecut.din punct de vedere financiar stam mai bine.cum se face ca cei de la tara fac copii mai multi iar cei de la oras nu?sau cum de arabii fac multi copii iar noi nu?mai bine sa recunoastem ca nu prea mai avem chef sa crestem copii si ne gandim mai mult la bunastarea noastra.
ca avem sau n-avem chef, asta e societatea. ne-am facut-o cu mana noastra. si o sa ne supunem singuri sa-i urmam legile nescrise.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 20.07.2008, 18:33:15
achimovjan
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dia20_diana
Citat:
În prealabil postat de achimovjan
Pai toti medicii sinceri de pe Terra,spun acelasi lucru.contraceptia pentru femeie se lasa cu boli nervoase,hormonale,sterilitate;eu am o prietena care foloseste contarceptibvele,pilule.Mi-a spus chiar ea.Arata atat de imbatranita,slabita,parac n-ar mnaca nimic.Si nu fumeaza,nu bea nu se drogheaza.
probabil nu i le-a presris pe cele care ii corespund corpului ei...contraceptivele au si un rol medical, nu doar cel de a proteja de o sarcina, in unele cazuri ele rezolva multe probleme ginecologice, dar aici este alta poveste
Eu nu stiu chiar asa multe despre aceste pilule.Insa cand o vad cum arata,imi este asa mila de ea.Am sa vorbesc cu ea,sa vad ce spune.Problema este ca ea nu vrea sa aiba copii,si eu cred ca asta este pacat,si pacatul atrage dupa sine suferinta.Ma gandesc ca orice alte pilule contraceptive i-ar prescrie medicul,ramane problema cu Dumnezeu,care nu este de acord cu nici un fel de contarcepite.Cred ca sufere fiindca se impotriveste lui Dumnezeu.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 20.07.2008, 22:30:34
livadarufelix livadarufelix is offline
Member
 
Data înregistrării: 21.01.2008
Mesaje: 33
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alexandra28again
nu cred ca societetea de acum o duce mai rau decat cea din trecut.din punct de vedere financiar stam mai bine.cum se face ca cei de la tara fac copii mai multi iar cei de la oras nu?sau cum de arabii fac multi copii iar noi nu?mai bine sa recunoastem ca nu prea mai avem chef sa crestem copii si ne gandim mai mult la bunastarea noastra.
Nu poate spune nimeni ca sexul inainte de casatorie, avortul precum si mijloacele contraceptive nu sunt pacate. Toate sunt pacate si manie pe Dumnezeu. Exista doar doua cai daca nu vrei sa pacatuisti: Fie sa faci o gasca de copii 14, 15 sau cati da Dumnezeu sau pur si simplu daca sexul nu reprezinta o prioritate te abtii si o faci doar in zilele cand nu este post si cand femeia nu este in perioada fertila ( foloind metoda calendarului).Am auzit ca si aceasta metoda mai da gres uneori dar de multe ori e si eficienta. Am citit undeva ca unii tineri greci se casatoresc si traiesc ca fratii (asa numita casatorie alba) eu nu spun sa facem ca ei dar daca vrem sa fim buni crestini de ce nu ne-am multumi cu foarte putin, vre-o 10 zile in tot anul cred.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 21.07.2008, 00:21:52
Noesis Noesis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2007
Mesaje: 320
Implicit

Citat:
În prealabil postat de achimovjan
Citat:
În prealabil postat de Dia20_diana
Citat:
În prealabil postat de achimovjan
Pai toti medicii sinceri de pe Terra,spun acelasi lucru.contraceptia pentru femeie se lasa cu boli nervoase,hormonale,sterilitate;eu am o prietena care foloseste contarceptibvele,pilule.Mi-a spus chiar ea.Arata atat de imbatranita,slabita,parac n-ar mnaca nimic.Si nu fumeaza,nu bea nu se drogheaza.
probabil nu i le-a presris pe cele care ii corespund corpului ei...contraceptivele au si un rol medical, nu doar cel de a proteja de o sarcina, in unele cazuri ele rezolva multe probleme ginecologice, dar aici este alta poveste
Eu nu stiu chiar asa multe despre aceste pilule.Insa cand o vad cum arata,imi este asa mila de ea.Am sa vorbesc cu ea,sa vad ce spune.Problema este ca ea nu vrea sa aiba copii,si eu cred ca asta este pacat,si pacatul atrage dupa sine suferinta.Ma gandesc ca orice alte pilule contraceptive i-ar prescrie medicul,ramane problema cu Dumnezeu,care nu este de acord cu nici un fel de contarcepite.Cred ca sufere fiindca se impotriveste lui Dumnezeu.
Poate ca e bolnava. Ar fi bine sa isi faca un set de analize. Poate nu mananca cum trebuie, fumeaza, nu doarme destul, cine stie.

Din cate stiu eu o femeie trebuie sa aiba unul-doi-trei sau mai multi copii ca sa fie sanatoasa pana la adanci batraneti. Neaparat trebuie sa aiba copil/ii. Am si auzit ca de in unele cazuri de boli ginecologice grave doctorii recomanda un copil, sarcina curatind boala.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 21.07.2008, 11:20:31
7th_Brigade_TzHL 7th_Brigade_TzHL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.03.2008
Mesaje: 478
Implicit

Poate gresesc... dar cred ca trebuie urmata calea de mijloc, adica in sensul ca Dumnezeu a lasat casatoria atat pentru:
1. nastere de copii
2. placere

A te concentra doar pe una din astea doua e o extrema. Pacatul lui Onan e ca s-a concentrat doar pe "placere", si a exclus complet "nasterea de copii". Sunt insa si persoane care fac invers. Cred ca ambele extreme is gresite, si doar calea de mijloc, imbinarea celor doua este ok.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 21.07.2008, 11:39:48
Dia20_diana Dia20_diana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2007
Mesaje: 307
Implicit

Oameni buni faceti mai multi copii, e greu sa cresti fara frati, chiar daca parintii se gandesc ca ii ofera doar lui ce au mai bun, tristetea vine ca nu acel copil nu o are cu cine imparti
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
rugaciuni pentru ajutor la casatorie (dupa parintele ARGATU) veronica78 Rugaciuni 160 18.10.2017 12:27:35
Barbatul/femeia inainte si dupa casatorie caty_deea Nunta 76 21.01.2013 11:57:04
Sexul fara casatorie filipstefan Intrebari utilizatori 1 19.08.2011 22:13:55
Sexul si mantuirea Florin-Ionut Nunta 577 20.10.2010 13:54:46