Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 22.07.2008, 07:45:37
achimovjan
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat
Citat:
În prealabil postat de quasar
plus ca P Arsenie Boca spunea ca organismul femeii are nevoie de o substanta care nu este secretata decat de organismul barbatului..nu retin acum..imi amintesc si completez..
prostii. nu s-ar cere calugaritelor sa depuna votul castitatii daca ar fi nociv pentru ele sa nu aiba barbat.
Ceea ce spune Parintele Arsenie este demonstra stiintific,si anumefaptul ca organismul femeii nu secreta un hormon,care insa este luat de la barbat,prin relatiile intime.Acest hormon este responsabil de multe reactii in organismul femeii si al barbatului.Par Arsenie spune ca asa a hotarat Dumnezeu cand a spus femeii,dupa caderea din Rai,"vei fii atrasa de barbatul tau,si acesta te va stapani".Cat despre monahii,ele nu se mai supun legilor firesti,pentru ca Mirele lor este Hristos.Ele au iesit din ordinea firesaca a lucrurilor,si sunt in cea suprafireasac,in legea harului(bineinteles,eu ma refer aici la monahiile adevarate,ca sun texceptii,si inca multe ,asta ste lata poveste)In ordine fireasca insa,Dumnezeu a pus legi foarte stricte,tocmai pentru ca,la sursa caderii din Rai afost tocmai lipsa dragostei dintre cei doi,asa ca Dumnezeu a rezolvat "problema" foarte strict.Ceav de genul,"daca voi de bunavoie nu ati avut grija unul de altul,si v-ati dus amandoi ca prostii la Diavol,sa luati de la el sfat,atunci ma va dnevoit sa va fac dependenti unul de celalalt,ca macar asa sa nu mai intrati sub influenta Diavolului".
Reply With Quote
  #52  
Vechi 22.07.2008, 09:36:42
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

domnule nu a hotarat ceva infailibil ca o lege ce se va face, o lege hormonal existentziala ce va constrange ea asha shi ei vor fi sclavi ei, acestei legi caci lucrurile erau creata ci Dumnezeu le-a dat canon la Adam shi Eva! "vei fi atrasa de barbatul tau shi acesta te va stapani" deci e canon de indreptare, la fel cum, "voi spori mult durerile tale shi in dureri vei nashte fii" "voi pune vrajmashie intre semintzia ta shi semintzia sharpelui..." "sa-tzi dea pamantul spini shi palamida..." sunt canoane de indreptare pentru omul care a cazut de la Dumnezeu shi nu mai asculta de El ci s-a inhaitat cu mandria shi cu dracii... shi apoi legamantele de indreptare date prin Noe pentru neluciferizarile inclinate spre rau, prin Avraam, shi asha mai departe... sunt canoane de indreptare ale omului cazut de la fericirea cumuniunii cu Duhul Sfant...

Explicatziile hormonale ale par Arsenie Boca sunt ca ei, barbatul shi femeia sa vor fi un singur trup, deci vor forma un singur trup... shi nu pentru a se da apa la moara placerilor satisfactziilor sexuale... fie ele chiar in cadrul casatoriei... dar decat sa huleasca sa stea asha cum stau ei, dar mai bine ar fi sa plece de la Hristos decat sa huleasca... 7x???:(:(
Reply With Quote
  #53  
Vechi 22.07.2008, 10:14:38
Noesis Noesis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2007
Mesaje: 320
Implicit

Citat:
În prealabil postat de achimovjan
Ceea ce spune Parintele Arsenie este demonstra stiintific,si anumefaptul ca organismul femeii nu secreta un hormon,care insa este luat de la barbat,prin relatiile intime.Acest hormon este responsabil de multe reactii in organismul femeii si al barbatului.
Prostii. Unde anume este demonstrat stiintific?? Asa ca a spus nu stiu cine, nu cred. Parintele Arsenie Boca, cu tot respectul, dar a spus si multe ciudatenii in care el nu avea pregatirea stiintifica ca sa isi dea cu parerea. Cum de expemplu este cazul asta.
Reply With Quote
  #54  
Vechi 22.07.2008, 13:15:43
alynna alynna is offline
Member
 
Data înregistrării: 23.11.2007
Mesaje: 47
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesis
Citat:
În prealabil postat de achimovjan
Ceea ce spune Parintele Arsenie este demonstra stiintific,si anumefaptul ca organismul femeii nu secreta un hormon,care insa este luat de la barbat,prin relatiile intime.Acest hormon este responsabil de multe reactii in organismul femeii si al barbatului.
Prostii. Unde anume este demonstrat stiintific?? Asa ca a spus nu stiu cine, nu cred. Parintele Arsenie Boca, cu tot respectul, dar a spus si multe ciudatenii in care el nu avea pregatirea stiintifica ca sa isi dea cu parerea. Cum de expemplu este cazul asta.
Nu mai sustineti cu atata tarie ca ce spune Pr Arsenie Boca sunt prostii!
Chiar asa, aruncati cu vorbe grele intr-un mare duhovnic!!! Nu-mi vine sa cred! Cititi cu atentie cartea "Tinerii, familia si copiii nascuti in lanturi" din care a spus Jan aceste lucruri foarte adevarate.
Si nu e adevarat ca Pr Arsenie Boca n-a avut nicio pregatire, dansul a facut Facultatea de Medicina si daca cititi cartea aceasta va explica pas cu pas lcururi referitoare la organismul uman.
In plus, Pr Arsenie Boca a fost un om cu viata sfanta, a facut si multe minuni, cititi viata dansului si marturii despre acestea. Asadar, eu nu cred ca un om cu viata sfanta se poate insela. Pr Cleopa nu a avut niciun fel de studii si vedeti cate sfaturi extraordinare ne-a dat.
Dar repet, daca nu vrei sa crezi, ti se pot aduce o multime de explicatii si tu tot nu crezi!
Reply With Quote
  #55  
Vechi 22.07.2008, 14:32:17
Noesis Noesis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2007
Mesaje: 320
Implicit

Gresit, el nu a facut Facultatea de Medicina. A facut niste cursuri pe ici pe colo la facultate, ceea ce nu il face nici doctor, nici expert, ci simplu amator. Mie mi se pare mai ciudat sa crezi un om (nu e sfant din cate stiu, nu?) pe cuvant in lucruri care sunt stiintifice, cand el nu are pregatirea necesara. Daca imi aratati unde este publicat acest studiu de care jan pomeneste, si daca este intr-adevar publicat nu pe internet, ci intr-o revista stiintifica, atunci respectul meu. Care este acest minunat hormon pe care femeia nu il secreta? Cum se numeste? Daca vreti ca cineva sa nu spuna ca aceste lucruri sunt prostii trebuie sa aduceti argumente solide.

Sunt intr-adevar studii care spun ca oamenii care au o casatorie reusita si fericita traiesc mai mult si sunt mai fericiti in general decat cei necasatoriti. Dar asta nu e din cauza unei substante minune secretata de barbat ci din cauza ca te simti mai in siguranta si ai mai multa incredere in tine si in lume daca ai pe cineva alaturi care te sprijina neconditionat. Aici e vorba de sentimentul dragostei si a iubirii reciproce care o face fericita si sanatoasa pe femeie, dar si pe barbat, si nu nu stiu ce substanta chimica. Si intr-adevar, dragostea fizica facuta din iubire provoaca momentan eliberarea endrofinei, hormonul fericirii la ambii parteneri, ceea ce duce la scaderea stresului, si implicit, o viata mai sanatoasa si mai lunga.

O fi fost Arsenie Boca un mare duhovnic, dar cu siguranta nu a fost medic, nici om de stiinta. Repet, nu contest duhovnicia sa, ci calitatea de om de stiinta care isi permite sa emita teoreme cu caracter de axiomatic in ceea ce priveste sanatatea si corpul uman. Sunt mult oameni cu viata sfanta, dar asta nu inseamna ca sunt infaiibli si ca tot ce spun este adevar gol-golut.
Reply With Quote
  #56  
Vechi 22.07.2008, 16:55:29
petrurar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesis
Gresit, el nu a facut Facultatea de Medicina. A facut niste cursuri pe ici pe colo la facultate, ceea ce nu il face nici doctor, nici expert, ci simplu amator. Mie mi se pare mai ciudat sa crezi un om (nu e sfant din cate stiu, nu?) pe cuvant in lucruri care sunt stiintifice, cand el nu are pregatirea necesara. Daca imi aratati unde este publicat acest studiu de care jan pomeneste, si daca este intr-adevar publicat nu pe internet, ci intr-o revista stiintifica, atunci respectul meu. Care este acest minunat hormon pe care femeia nu il secreta? Cum se numeste? Daca vreti ca cineva sa nu spuna ca aceste lucruri sunt prostii trebuie sa aduceti argumente solide.

Sunt intr-adevar studii care spun ca oamenii care au o casatorie reusita si fericita traiesc mai mult si sunt mai fericiti in general decat cei necasatoriti. Dar asta nu e din cauza unei substante minune secretata de barbat ci din cauza ca te simti mai in siguranta si ai mai multa incredere in tine si in lume daca ai pe cineva alaturi care te sprijina neconditionat. Aici e vorba de sentimentul dragostei si a iubirii reciproce care o face fericita si sanatoasa pe femeie, dar si pe barbat, si nu nu stiu ce substanta chimica. Si intr-adevar, dragostea fizica facuta din iubire provoaca momentan eliberarea endrofinei, hormonul fericirii la ambii parteneri, ceea ce duce la scaderea stresului, si implicit, o viata mai sanatoasa si mai lunga.

O fi fost Arsenie Boca un mare duhovnic, dar cu siguranta nu a fost medic, nici om de stiinta. Repet, nu contest duhovnicia sa, ci calitatea de om de stiinta care isi permite sa emita teoreme cu caracter de axiomatic in ceea ce priveste sanatatea si corpul uman. Sunt mult oameni cu viata sfanta, dar asta nu inseamna ca sunt infaiibli si ca tot ce spun este adevar gol-golut.
soro
vreau sa zic si io ceva in legatura cu ce pot sa spuna unii duhovnici mari
Am citit si io o carte a unui mare duhovnic rus, acum Sfint. si mare mi-a fost mirarea cind am observat ca el foloseste multe cunostinte ce tin de sociologie. si am cugetat io: Dumnezeule, de unde stia acest om aceste concepte, cind la sfirsit de sec. 19 si inceput de sec 20 nu prea se stia de aceasta stiinta.
Noesis, nu confunda cunoasterea lumii cu cea Dumnezeiasca.
de asta si multi sfinti, in vechime, ii uimeau pe carturarii de atunci cu ceea ce stiau.
cu sau fara Facultatea de medicina Parintele Boca avea dreptate in foarte multe chestiuni.
Reply With Quote
  #57  
Vechi 22.07.2008, 17:05:53
pacifistul pacifistul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.05.2008
Mesaje: 107
Implicit

eu nu stiu ce studii avea parintele Arsenie, insa sustin in continuare ca o viata de familie in care partenerii fac dragoste mai des este mai fericita si mai sanatoasa decat o familie in care apare abstinenta. parerea mea...
Reply With Quote
  #58  
Vechi 22.07.2008, 17:18:08
7th_Brigade_TzHL 7th_Brigade_TzHL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.03.2008
Mesaje: 478
Implicit

Si eu cred ca unirea fizica trebuie facuta mai des pentru ca cei doi sa nu fie ispititi... mai ales ca traim intr-o lume plina de tentatii:

1 Corinteni 7:5. Sa nu va lipsiti unul de altul, decat cu buna invoiala pentru un timp, ca sa va indeletniciti cu postul si cu rugaciunea, si iarasi sa fiti impreuna, [color=red]ca sa nu va ispiteasca[/color] satana, din pricina neinfranarii voastre.

Din cate stiu, singurele perioade in care nu e voie, sunt 40 de zile dupa nasterea unui baiat 80 de zile dupa nasterea unei fete, zilele de necuratie ale femeii, si perioada care s-a stabilit in comun acord de catre sot si sotie pentru post. Atat.
Reply With Quote
  #59  
Vechi 22.07.2008, 17:24:49
achimovjan
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesis
Gresit, el nu a facut Facultatea de Medicina. A facut niste cursuri pe ici pe colo la facultate, ceea ce nu il face nici doctor, nici expert, ci simplu amator. Mie mi se pare mai ciudat sa crezi un om (nu e sfant din cate stiu, nu?) pe cuvant in lucruri care sunt stiintifice, cand el nu are pregatirea necesara. Daca imi aratati unde este publicat acest studiu de care jan pomeneste, si daca este intr-adevar publicat nu pe internet, ci intr-o revista stiintifica, atunci respectul meu. Care este acest minunat hormon pe care femeia nu il secreta? Cum se numeste? Daca vreti ca cineva sa nu spuna ca aceste lucruri sunt prostii trebuie sa aduceti argumente solide.

Sunt intr-adevar studii care spun ca oamenii care au o casatorie reusita si fericita traiesc mai mult si sunt mai fericiti in general decat cei necasatoriti. Dar asta nu e din cauza unei substante minune secretata de barbat ci din cauza ca te simti mai in siguranta si ai mai multa incredere in tine si in lume daca ai pe cineva alaturi care te sprijina neconditionat. Aici e vorba de sentimentul dragostei si a iubirii reciproce care o face fericita si sanatoasa pe femeie, dar si pe barbat, si nu nu stiu ce substanta chimica. Si intr-adevar, dragostea fizica facuta din iubire provoaca momentan eliberarea endrofinei, hormonul fericirii la ambii parteneri, ceea ce duce la scaderea stresului, si implicit, o viata mai sanatoasa si mai lunga.

O fi fost Arsenie Boca un mare duhovnic, dar cu siguranta nu a fost medic, nici om de stiinta. Repet, nu contest duhovnicia sa, ci calitatea de om de stiinta care isi permite sa emita teoreme cu caracter de axiomatic in ceea ce priveste sanatatea si corpul uman. Sunt mult oameni cu viata sfanta, dar asta nu inseamna ca sunt infaiibli si ca tot ce spun este adevar gol-golut.
Din mesajele mele pe forum,cred ca ti-ai dat seama ca eu nu accept afirmatiile nicunui duhovnic,doara pentru ca are renume de mare duhovnic.Ai zis foarte bine,nici un om nu este infailibil,si cei mai mari sfinti au facut greseli.In cazul discutata de noi,par Arsenie nu aduce in discutie decat ceea ce se afla si in manualele de anatomie si fizologie,deci nu vreun sfat duhovnicesc.nu este nici o substanta minune,este vorba de un hormon care lipseste femeii.Asa a vrut Dumnezeu,si este clar si de ce,pentru ca ,de bunavoie,barbatul si femeia nu au colaborat,si atunci Dumnezeu a pus un stimul,o carenta in insasi trupul fiacaruia,pentru a-i ajuta sa se apropie.Nu ma intelege gresit,nu asta este baza unei relatii barbat -femeie,dragostea este.Insa,pentru a contracara influenta negativa a diavolului,care,ca si in cazul Adam si Eva a gasit o modaliaite de a-i desparti pe oameni unul de altul,si de Dumnezeu prin trup,tot prin trup Dumnezeu ii ajuta sa se apropie.Cu aceeasi arma cu care au fost loviti,prin trup,Dumnezeu ii mantuieste pe oameni,tot prin trup.Despre acesti hormoni si multe alte detalii gasesti in cartea "Ridicarea casatoriei la rang de Taina" se gaseste si pe net,sau daca ai timp,cauta in manulale de anatomie.Eu unul,sa ma ierti,nu prea am timpul necesar.
Reply With Quote
  #60  
Vechi 22.07.2008, 17:25:15
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de 7th_Brigade_TzHL
1 Corinteni 7:5. Sa nu va lipsiti unul de altul, decat cu buna invoiala pentru un timp, ca sa va indeletniciti cu postul si cu rugaciunea, si iarasi sa fiti impreuna, [color=red]ca sa nu va ispiteasca[/color] satana, din pricina neinfranarii voastre.
Bravo!!! In sfarsit versetul pe care-l cautam!

Felicitari!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
rugaciuni pentru ajutor la casatorie (dupa parintele ARGATU) veronica78 Rugaciuni 160 18.10.2017 12:27:35
Barbatul/femeia inainte si dupa casatorie caty_deea Nunta 76 21.01.2013 11:57:04
Sexul fara casatorie filipstefan Intrebari utilizatori 1 19.08.2011 22:13:55
Sexul si mantuirea Florin-Ionut Nunta 577 20.10.2010 13:54:46