Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 24.07.2008, 19:46:45
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

sf.Evanghelie dupa Marcu(cap.9):
"17. Si I-a raspuns Lui unul din multime: Invatatorule, am adus la Tine pe fiul meu, care are duh mut.
18. Si oriunde-l apuca, il arunca la pamant si face spume la gura si scrasneste din dinti si intepeneste. Si am zis ucenicilor Tai sa-l alunge, dar ei n-au putut.
19. Iar El, raspunzand lor, a zis: O, neam necredincios, pana cand voi fi cu voi? Pana cand va voi rabda pe voi? Aduceti-l la Mine.
20. Si l-au adus la El. Si vazandu-L pe Iisus, duhul indata a zguduit pe copil, si, cazand la pamant, se zvarcolea spumegand.
21. Si l-a intrebat pe tatal lui: Cata vreme este de cand i-a venit aceasta? Iar el a raspuns: din pruncie.
22. Si de multe ori l-a aruncat si in foc si in apa ca sa-l piarda. Dar de poti ceva, ajuta-ne, fiindu-Ti mila de noi.
23. Iar Iisus i-a zis: De poti crede, toate sunt cu putinta celui ce crede.
24. Si indata strigand tatal copilului, a zis cu lacrimi: Cred, Doamne! Ajuta necredintei mele.
25. Iar Iisus, vazand ca multimea da navala, a certat duhul cel necurat, zicandu-i: Duh mut si surd, Eu iti poruncesc: Iesi din el si sa nu mai intri in el!
26. Si racnind si zguduindu-l cu putere, duhul a iesit; iar copilul a ramas ca mort, incat multi ziceau ca a murit.
27. Dar Iisus, apucandu-l de mana, l-a ridicat, si el s-a sculat in picioare.
28. Iar dupa ce a intrat in casa, ucenicii Lui L-au intrebat, de o parte: Pentru ce noi n-am putut sa-l izgonim?
29. El le-a zis: Acest neam de demoni cu nimic nu poate iesi, decat numai cu rugaciune si cu post."
Reply With Quote
  #12  
Vechi 24.07.2008, 20:15:49
pacifistul pacifistul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.05.2008
Mesaje: 107
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita
sf.Evanghelie dupa Marcu(cap.9):
"17. Si I-a raspuns Lui unul din multime: Invatatorule, am adus la Tine pe fiul meu, care are duh mut.
18. Si oriunde-l apuca, il arunca la pamant si face spume la gura si scrasneste din dinti si intepeneste. Si am zis ucenicilor Tai sa-l alunge, dar ei n-au putut.
19. Iar El, raspunzand lor, a zis: O, neam necredincios, pana cand voi fi cu voi? Pana cand va voi rabda pe voi? Aduceti-l la Mine.
20. Si l-au adus la El. Si vazandu-L pe Iisus, duhul indata a zguduit pe copil, si, cazand la pamant, se zvarcolea spumegand.
21. Si l-a intrebat pe tatal lui: Cata vreme este de cand i-a venit aceasta? Iar el a raspuns: din pruncie.
22. Si de multe ori l-a aruncat si in foc si in apa ca sa-l piarda. Dar de poti ceva, ajuta-ne, fiindu-Ti mila de noi.
23. Iar Iisus i-a zis: De poti crede, toate sunt cu putinta celui ce crede.
24. Si indata strigand tatal copilului, a zis cu lacrimi: Cred, Doamne! Ajuta necredintei mele.
25. Iar Iisus, vazand ca multimea da navala, a certat duhul cel necurat, zicandu-i: Duh mut si surd, Eu iti poruncesc: Iesi din el si sa nu mai intri in el!
26. Si racnind si zguduindu-l cu putere, duhul a iesit; iar copilul a ramas ca mort, incat multi ziceau ca a murit.
27. Dar Iisus, apucandu-l de mana, l-a ridicat, si el s-a sculat in picioare.
28. Iar dupa ce a intrat in casa, ucenicii Lui L-au intrebat, de o parte: Pentru ce noi n-am putut sa-l izgonim?
29. El le-a zis: Acest neam de demoni cu nimic nu poate iesi, decat numai cu rugaciune si cu post."
si sa inteleg ca dracului ii e frica de Diazepam. pt ca atunci cand ii faci unui om ce are o convulsie Diazepam intravenos imediat se opreste convulsia. sa inteleg ca si Diazepamul e sfant? credeti mereu ad literam ce scrie in biblie, insa nu e bine. biblia are f multa simbolistica.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 24.07.2008, 20:15:55
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Citat:
În prealabil postat de pacifistul

terminati cu demonii ca simt ca imi vine rau aici!!! ce demoni visati? credeti ca eu vb baliverne? ei bine nu spun baliverne, si asta pt ca eu SUFAR DE EPILEPSIE!!!!!!!! asa ca terminati odata cu prostiile astea cu demonii ca simt ca innebunesc. si sa stiti ca sunt si student la farmacie, asa ca mai am cunostinte in domeniul medical. doar v-am explicat de ce se intampla o criza. iar in 75% din cazuri se cunoaste cauza: cazatura, encefalita, febra mare, traumatisme, cat si pe cale ereditara se poate transmite, in special in cazurile in care viitoarea mama sufera de o forma grava de epilepsie(mai rar) trebuie neaparat sa vin cu asemenea argumente ca sa intelegeti? unde scrie de epilepsie in biblie?
De ce te oftici? Nu este demonu in tine, ca ar fi facut prapad, dar e langa tine si te freaca mereu cu crizele alea, facandu-ti "vizite". Iti este imposibil de crezut asa ceva? Asta e frate, intotdeauna adevarul a fost respins sau imposibil de crezut, dar e un adevar pe care vrei nu vrei sa-l accepti, el exista. :|
Reply With Quote
  #14  
Vechi 24.07.2008, 20:30:29
pacifistul pacifistul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.05.2008
Mesaje: 107
Implicit

bine fratilor. n-are rost sa mai ma omor aici pt ca oricum nu o scot la capat cu voi. sa stiti ca eu mi-am acceptat de mult boala, insa faza cu demonul este deplasata rau de tot. adica exista dovezi certe ce arata ce se intampla in timpul unei crize si ce anume o determina, iar voi o tineti mortis cu demonii. serios, deja aici devenim ridicoli.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 24.07.2008, 20:38:16
pacifistul pacifistul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.05.2008
Mesaje: 107
Implicit

si am sa mai scriu ceva si va las: daca intr-adevar in timpul unei crize ar fi prezent demonul, atunci aplicand medicina cea de toate zilele ar rezulta ca orice manifestare a oricarei boli este rezultatul interventiei demonului in viata persoanei respective. sa fim seriosi...
Reply With Quote
  #16  
Vechi 24.07.2008, 21:22:31
alynna alynna is offline
Member
 
Data înregistrării: 23.11.2007
Mesaje: 47
Implicit

Citat:
În prealabil postat de pacifistul
intr-adevar, e bine sa incerci si metode neconventionale: fitoterapie, homeopatie, acupunctura s.a. numai sa nu intrerupi tratamentul alopat. e f important.
Homeopatia, acupunctura, radiestezia nu sunt practici folositoare!!! Dimpotriva, sunt daunatoare sufletului, indeparteaza oamenii de la adevaratul Doctor al sufletelor si al trupurilor noastre, Care este Dumnezeu. Despre raul facut de homeopatie vorbeste Pr Paisie Aghioritul.
Nu mai sfatuiti pe oameni sa mearga pe calea care nu duce catre Dumnezeu!
Si da, epilepsia nu este o simpla boala, este legata de diavoli. Deci parintii copilului trebuie sa mearga la spovedit, sa se roage pentru copil, sa asculte de duhovnic etc.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 24.07.2008, 21:39:03
pacifistul pacifistul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.05.2008
Mesaje: 107
Implicit

voi stiti ce e homeopatia? aveti idee cum functioneaza? care e diferenta intre homeopatie si alopatie?
Reply With Quote
  #18  
Vechi 24.07.2008, 22:26:42
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

pacifistule, stai si nu-ti pierde cumpatul.
Diferenta mare intre cauza si efect. Tu spui mai sus ca medicina trateaza cauzele bolii. De fapt ea trateaza efectele bolii, dovada ca bolnavii se declara ameliorati nu vindecati.
Biserica trateaza cu adevarat cauzele bolilor, caci originea acestora este in pacatele noastre. Biserica are la indemana mijloace foarte eficiente pentru refacerea sanatatii omului, si anume Maslul. Oameni grav bolnavi si-au revenit dupa ce au fost la Maslu, s-au spovedit si s-au impartasit. De ce? pentru ca i-a vindecat Medicul Ceresc.
Preotii nu opresc bolnavul de a merge la medic, de a urma tratamentul prescris.
Oare cum ii sta unui om sa spuna ca Biserica nu-l poate ajuta pe un bolnav? Nu e asta pura mandrie in detrimentul pacientului?
Maslul, spovedania, impartasania nu pot daúna, in vreme ce medicamentele au si efecte secundare, care pot la randul lor sa cauzeze alte boli. Si atunci, nu e de preferat a imbina ambele metode de tratament, avand in vedere ca important e ca bolnavul sa se vindece?!?
Reply With Quote
  #19  
Vechi 24.07.2008, 23:10:46
pacifistul pacifistul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.05.2008
Mesaje: 107
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ancah
pacifistule, stai si nu-ti pierde cumpatul.
Diferenta mare intre cauza si efect. Tu spui mai sus ca medicina trateaza cauzele bolii. De fapt ea trateaza efectele bolii, dovada ca bolnavii se declara ameliorati nu vindecati.
Biserica trateaza cu adevarat cauzele bolilor, caci originea acestora este in pacatele noastre. Biserica are la indemana mijloace foarte eficiente pentru refacerea sanatatii omului, si anume Maslul. Oameni grav bolnavi si-au revenit dupa ce au fost la Maslu, s-au spovedit si s-au impartasit. De ce? pentru ca i-a vindecat Medicul Ceresc.
Preotii nu opresc bolnavul de a merge la medic, de a urma tratamentul prescris.
Oare cum ii sta unui om sa spuna ca Biserica nu-l poate ajuta pe un bolnav? Nu e asta pura mandrie in detrimentul pacientului?
Maslul, spovedania, impartasania nu pot daúna, in vreme ce medicamentele au si efecte secundare, care pot la randul lor sa cauzeze alte boli. Si atunci, nu e de preferat a imbina ambele metode de tratament, avand in vedere ca important e ca bolnavul sa se vindece?!?
eu nu spun ca omul sa nu se duca la biserica. niciodata nu am spus asta. am spus doar ca nu te poti baza numai si numai pe biserica. iar faza cu homeopatia este gresita. am sa va spun si cum functioneaza: principiul este de a se administra o substanta care provoaca aceleasi simptome specifice bolii, diferentaa fiind ca se administreaza in dilutii f mari(infinitezimale). astfel organismul produce anticorpii necesari acelei cantitati de substanta, iar acei anticorpi vor actiona si asupra bolii, diminuand simptomele ei si ajungandu-se, intr-un final, la vindecare. este o terapie naturala, (fata de cea alopata in care se actioneaza direct cu substante sintetice si care are si alte reactii adverse), care de multe ori are efecte extraordinare. ce e impotriva lui Dumnezeu aici? eu vad o modalitate de tratament ce foloseste 100% natura si organismul. iar homeopatia a aparut odata cu alopatia, pe timpul lui hipocrate, doar ca nu prea a fost folosita, ea dezvoltandu-se in sec XVIII.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 25.07.2008, 06:58:44
MarinaAlca's Avatar
MarinaAlca MarinaAlca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2008
Locație: The Land from Down Under
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.048
Implicit

Citat:
În prealabil postat de veilur

De ce te oftici? Nu este demonu in tine, ca ar fi facut prapad, dar e langa tine si te freaca mereu cu crizele alea, facandu-ti "vizite". Iti este imposibil de crezut asa ceva? Asta e frate, intotdeauna adevarul a fost respins sau imposibil de crezut, dar e un adevar pe care vrei nu vrei sa-l accepti, el exista. :|
CHIAR ATATA CRUZIME SI RAUTATE IN RASPUNSURI PTR UN OM CARE INTR-ADEVAR SUFERA???????.. SI NU PTR CA S-A TAIAT LA DEGETUL DE LA O MANA SAU CA A FACUT INSOLATIE... PACIFISTUL CHIAR ARE O MARE DURERE.... E ATAT DE GREU SA INTELEGEM?? EVIDENT CA NUMAI CINE E BOLNAV POATE SA AIBA COMPASIUNE PTR UN ALTUL AFLAT IN SUFERINTA.. IN REST.. HAI SA DAM CU BATA!!! MA INGROZESC DE CEEA CE CITESC PE ACEST FORUM.. PE CUVANT!
STII CE AS DORI SA TE INTREB VEILUR? TU CHIAR CREZI CA DEMONUL IL CHINUIE NUMAI PE PACIFIST?? PAI DRAGULEEEEEEEEEEEEEEEE , TREZESTE-TE!!!!!! DEMONII ISI BAT JOC DE NOI TOTI.. PTR CA NE ADEMENESC INTR-UN FEL SAU ALTUL SI ISI RAD DE SUFLETUL SI DE TRUPUL NOSTRU... BINE CA VEDEM PAIUL DIN OCHIUL VECINULUI DAR CU BARNA DIN OCHIUL NOSTRU CUM RAMANE??
SI SA ITI MAI POVESTESC O ISTORIOARA REALA... O INTAMPLARE DIN VIATA MEA....

CU ANI IN URMA PE VREMEA CAND ERAM TANARA SI NAIVA... AM APUCAT EU SA JUDEC , DIN RAUTATE, DIN INVIDIE,NICI EU NU MAI STIU CE SENTIMENTE NEGATIVE AMESTECATE OI FI AVUT SI EU IN MINTEA MEA DE GAINA DE ATUNCI....AM JUDECAT O FEMEIE BOLNAVA.. NU I-AM SPUS-O IN FATZA CI DOAR IN SINEA MEA... DAR CREZI CA ASTA A CONTAT????
TOTUL ARE PLATA!!!!!!!!!!!!!!!
DUMNEZEUL DRAGUTZUL S-A GANDIT CA NU MI-AR STRICA O LECTIE CA SA MA FACA SA INTELEG PE PIELEA MEA CUM E SA JUDECI CEEA CE NU POTI INTELEGE CU MINTEA TA LIMITATA DE BIET OMULETZ ORBIT DE CELE LUMESTI...
BANUIESC CA DORESTI SA AFLI SI CONCLUZIA: NU LA FOARTE MULT TIMP DUPA CEEA CE AM FACUT, M-AM IMBOLNAVIT DE EXACT ACEIASI BOALA CA SI FEMEIA RESPECTIVA, SI NU STIU DACA EXAGEREZ CAND SPUN CA E POSIBIL SA AM O FORMA CHIAR MAI AVANSATA DECAT A EI... NU MA VAIT!! AM PRIMIT CEEA CE AM MERITAT SI MA BUCUR.... DECI TE ROG DIN EXPERIENTA MEA TRISTA, AI MAAAAAAAAAAARE GRIJA CUM ARUNCI CU VORBELE ASTEA LA ADRESA CELOR BOLNAVI CA UITE NU SE STIE CUM MAINE TE POATE "PASTE NOROCUL"SA CAZI TU IN LOCUL LUI!!!!!!!!!!!!!!!!!





SPUN CEVA VEILUR
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Va cer un sfat Dreamm Generalitati 20 12.07.2011 09:46:19
Un sfat? silent assasin Generalitati 24 30.03.2011 22:24:41
un sfat va rog monacu Impartasania (Taina Euharistiei) 14 25.03.2011 15:01:31
Un sfat va rog potoceanc Generalitati 33 07.09.2010 00:44:39
un sfat de la voi pacifistul Generalitati 19 14.10.2008 19:30:25