Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Alte Religii
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #141  
Vechi 31.03.2014, 16:44:37
MadnZz MadnZz is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 20.11.2013
Mesaje: 17
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Cine te-a pacalit pe tine ca dracii nu pot indeparta boala?

Daca o pot aduce, o pot si indeparta.

Vezi cazul cu Iov, cand Dumnezeu a permis, ca sa-l incerce, dar multi sunt la cheremul diavolilor pentru ca l-au respins pe Dumnezeu din viata lor.

Si o indeparteaza, dandu-ti tie impresia ca esti mare credincios, vindecator si fiinta "divina" ca asa cum te-a inselat pe tine sa duca si pe altii la inselare.
Pai si nu sunt fiinta divina ? :) cum se face ca Dumnezeu iti da tot ce vrei de la el daca il lasi sa se manifeste prin tine ? Toti suntem parte din Dumnezeu, toti formam un intreg, sufletul unui om e divinul din el, nu corpul fizic. Am argument ca nu sunt draci, exista sfintii parinti cu vedere in duh, primita direct din infinitatea si abundenta sursei Divina, ei stiu asta, si iti pot spune ca terapeutii sunt permanent inconjurati de ingerasi ca sa poata face bine cu energia primita de la Dumnezeu, toti oamenii o au, toti oamenii o pot folosi, daca nu ai mori, practic e energia vitala din tine, numita si lumina, duh sfant sau chi. Nu iti trebuie reiki sa poti vindeca prin palme, trebuie doar sa fii dispus sa practici. :)
Reply With Quote
  #142  
Vechi 31.03.2014, 20:17:58
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Dumnezeu e Dumnezeu, tu ești tu.Cum să fii parte din Creator? De când Creatorul se amestecă cu creația? Vorbești prostii, iartă-mă!
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #143  
Vechi 31.03.2014, 20:50:15
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MadnZz Vezi mesajul
Unor oameni le trebuie sa si verifice ce este si ce nu este, am fost ateu pana sa descopar reiki sa stii. Mi.a trebuit pur si simplu un motiv sa pot atinge acest prag. Viata mea de atunci s.a indreptat catre una mult mai buna, catre smerenie si iubire neconditionata catre fiecare, nu exista nimic dracesc in arhangheli, si dracii nu vindeca, nu au puterea asta asupra omenirii. Stiu sa fac diferenta intre un inger care ma insoteste sau un drac care imi poarta sambetele, pe care am invatat sa.l alung ! Sa stiti ca vindecarea prin canal de lumina prin palmele terapeutuli o facea si Iisus, si chiar el a zis " adevarat va spun, ce fac eu puteti face si voi, daca nu chiar mai bine'. Deschidetiva ochii dragi credinciosi catre toate minunile facute de Dumnezeu prin oameni de rand, ca mine, ca tine, ca el, ea.... Sa nu credeti ca numai unii au access la iluminare si revelatie divina.Nu asteptati sa va cada banana in gura din copac, munciti pt asta ! Dumnezeu face cuib doar la barza chioara, noi suntem parte din Dumnezeu, fiinte divine infinite, el vrea sa muncim si singuri sa ne facem viata frumoasa, nu numai sa il rugam toata ziua ca sa primim detoate. :D .
Daca vreti sa stiti mai multe... Uitativa la maestrul Lin Kai Ting al ChiKungului, el nu este crestin dar face "minuni", si stie mai mult ca sigur cine a fost Iisus Hristos, si il iubeste lafel de mult cum iubeste oamenii si viata in sine :)
Nu ti se pare, asa un pic, dovada de tupeu sa vorbesti despre Iisus, despre ce facea Mantuitorul, despre ce invata Mantuitorul cand tu nici macar nu stii ce invata credinta care urmeaza invataturile lui?
Si poate ne spui si noua cum se impaca jertfa de pe cruce a Fiului lui Dumnezeu cu minunile
"maestrul Lin Kai Ting al ChiKungului, care nu este crestin si a ajun sla iluminare si la revelatia divina"? Vezi ca e o varza in capusorul tau?
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #144  
Vechi 01.04.2014, 11:45:41
MadnZz MadnZz is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 20.11.2013
Mesaje: 17
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Nu ti se pare, asa un pic, dovada de tupeu sa vorbesti despre Iisus, despre ce facea Mantuitorul, despre ce invata Mantuitorul cand tu nici macar nu stii ce invata credinta care urmeaza invataturile lui?
Si poate ne spui si noua cum se impaca jertfa de pe cruce a Fiului lui Dumnezeu cu minunile
"maestrul Lin Kai Ting al ChiKungului, care nu este crestin si a ajun sla iluminare si la revelatia divina"? Vezi ca e o varza in capusorul tau?
Aoleu, prietene, s-o crezi tu ca raiul e decat pentru crestini =))
Reply With Quote
  #145  
Vechi 01.04.2014, 11:48:15
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MadnZz Vezi mesajul
Aoleu, prietene, s-o crezi tu ca raiul e decat pentru crestini =))
Da' dăcât pentru cini-i?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #146  
Vechi 01.04.2014, 12:35:04
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Astia sunt pagani care incearca sa se foloseasca de crestinism, jongaland cu 2-3 cuvinte cu iz crestin, pentru a insela oamenii naivi.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #147  
Vechi 01.04.2014, 12:50:57
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Lupșori în blană de oaie.
Reply With Quote
  #148  
Vechi 01.04.2014, 20:35:29
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MadnZz Vezi mesajul
Aoleu, prietene, s-o crezi tu ca raiul e decat pentru crestini =))
Nu, nu, raiul e "decat" pentru cei care stiu sa vorbeasca limba romana corect.
Tu nu stii sa vorbesti corect si ai pretentii ca ai fi "iluminat, superior si deschis la minte". Mai du-te pe la scoala, incepe cu abecedarul, cu gramatica elementara, treci prin basme, dupa ceva carti mai serioase si abia apoi apuca-te si de "materia grea".
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #149  
Vechi 01.04.2014, 21:08:31
oaie_cugetatoare oaie_cugetatoare is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MadnZz Vezi mesajul
Unor oameni le trebuie sa si verifice ce este si ce nu este, am fost ateu pana sa descopar reiki sa stii. Mi.a trebuit pur si simplu un motiv sa pot atinge acest prag. Viata mea de atunci s.a indreptat catre una mult mai buna, catre smerenie si iubire neconditionata catre fiecare, nu exista nimic dracesc in arhangheli, si dracii nu vindeca, nu au puterea asta asupra omenirii. Stiu sa fac diferenta intre un inger care ma insoteste sau un drac care imi poarta sambetele, pe care am invatat sa.l alung ! Sa stiti ca vindecarea prin canal de lumina prin palmele terapeutuli o facea si Iisus, si chiar el a zis " adevarat va spun, ce fac eu puteti face si voi, daca nu chiar mai bine'. Deschidetiva ochii dragi credinciosi catre toate minunile facute de Dumnezeu prin oameni de rand, ca mine, ca tine, ca el, ea.... Sa nu credeti ca numai unii au access la iluminare si revelatie divina.Nu asteptati sa va cada banana in gura din copac, munciti pt asta ! Dumnezeu face cuib doar la barza chioara, noi suntem parte din Dumnezeu, fiinte divine infinite, el vrea sa muncim si singuri sa ne facem viata frumoasa, nu numai sa il rugam toata ziua ca sa primim detoate. :D .
Daca vreti sa stiti mai multe... Uitativa la maestrul Lin Kai Ting al ChiKungului, el nu este crestin dar face "minuni", si stie mai mult ca sigur cine a fost Iisus Hristos, si il iubeste lafel de mult cum iubeste oamenii si viata in sine :)
De curiozitate, tu cati ani ?
Reply With Quote
  #150  
Vechi 23.05.2014, 02:26:24
Badescu's Avatar
Badescu Badescu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2014
Locație: Tirgu Jiu
Religia: Ortodox
Mesaje: 19
Implicit

Am citit doar ultima pagina a topicului, desi poate cand o sa am timp o sa citesc mai mult, pot aduce anumite informatii in legatura cu reiki sau "vindecare". In fine, am citit totusi pe ultima pagina o discutie cum ca, crestinismul ar fi singura solutie de mantuire.

As vrea sa punctez ceva ceea ce cred ca este foarte important. Hristos nu afirma ca nu mai sunt alte cai inafara de Ortodoxie pentru mantuire, nici Sfintii Parinti nu afirma ca nu mai sunt alte cai. Dar, Sfintii Parinti spun ca Ortodoxia e ce-a mai simpla metoda de a te mantui, mai exact, sa faci parte din sanul Bisericii, sa te impartasesti si sa te spovedesti regulat si nu in ultimul rand sa inveti din scrierile Sfintilor Parinti, in concluzie, sa primesti ajutor asa cum numai Biserica Ortodoxa ti-l poate da. Spun asta nu pentru ca ar mai fi si alte religii care te-ar putea mantui, in nici un caz, toate religiile sunt facute de oameni, cel mai probabil cu "ajutorul" demonilor.

Nu stim cum lucreaza Dumnezeu, unii se pot mantui prin milostenie de exemplu. Deci, ce vreau eu sa spun e ca este posibil si ca cei care nu au gasit insasi Ortodoxia sa traiasca Ortodoxia si sa se poata mantui, pentru ca Ortodoxia e firea omului. Ce au ortodocsii in plus fata de cei care nu au gasit Ortodoxia? .... ajutorul

In final as vrea sa punctez, sa precizam cuvantul "Ortodoxie" atunci cand vorbim despre Ortodoxie. Catolicii inteleg prin Crestinism, catolicism. Protestantii inteleg prin Crestinism, protestantism. Ortodocsii inteleg prin Crestinism, Ortodoxia. Ceea ce vreau eu sa spun e ca intre aceste "Crestinisme" e diferenta de la cer la pamant. Ortodoxia este insasi firea si naturaletea omului, e imposibil ca cineva sa o poata schimba, pentru ca sunt razele unui adevar absolut care dainuie vesnic in om... pe cand celalalte chiar daca mai au o farama de adevar in ele, se pot modifica dupa bunul plac al societatii.
__________________
Aceasta pagina vine in ajutorul adevarului. Este creata pentru combaterea minciunilor, demascarea inselatoriilor si a lucrarilor intunericului. http://demascarea-inselatoriei.blogspot.ro
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Acupunctura, Hipnoza, Reiki, Radiestezia reprezinta vrajitorie sau nu? mihaisepo Vrajitoria 58 06.11.2018 02:27:29
Reiki Riluri Intrebari utilizatori 95 05.11.2015 17:48:52
reiki eulaura Generalitati 138 05.11.2015 17:46:54