Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Umanitare
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 12.06.2011, 20:09:21
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Dumnezeu sa o ierte si in randul dreptilor sa o aseze!
Reply With Quote
  #12  
Vechi 13.06.2011, 00:06:07
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Va multumesc din suflet tuturor pentru rugaciuni, sfaturi si vorbe de alinare.
Dumnezeu sa va binecuvanteze bunatatea!

@ MariS
Offff ai dreptate dragul meu prieten, matusa mea cred ca de mult avea nevoie de ingrijiri dar si-a dus suferinta pe picioare, nespunand la nimeni nimic. A indurat si rabdat zambind ( spunand deseori ca ea nu-si permite nici sa se raceasca ca trebuie sa-l ingrijeasca pe sotul ei) pana a cazut lata si atunci s-a aflat ca nu se mai putea face nimic. Se pare ca afectiunea cronica a colecistului i-a imbolnavit iremediabil pancreasul.Ceea ce eu am admirat mereu la ea, nu a fost sacrificiul facut pentru sotul ei ci MODUL in care l-a facut. I se parea firesc sa il iubeasca si sa il ingrijeasca ( singura il ridica sa il intoarca, sa il schimbe, sa il spele, etc) . Nimeni nu a vazut-o bombanind, injurand, oftand,etc..Ea mereu era binevoitoare, buna, zambea si incerca deseori sa ascunda cu o gluma buna, tristetea care ii razbea din priviri.
Dar numai ea si Dumnezeu stiu cat o fi plans saracuta pe ascuns, cand n-o vedea nimeni..

@ Glykys
Multumesc draga mea pentru tot ce mi-ai scris. Matusa mea este in Timisoara si la pomana nu o sa poata fi doar o mana de oameni dar sper eu ca nici ca l-a nunta nu va fi.Oricum sa stii ca am transmis acum prin mama mea care deja a ajuns la TM inainte de lasarea serii, ce mi-ai spus despre pomana( nu am stiut ca nu e bine sa fie lume multa) si despre citirea Psaltirei la capataiul ei pana va fi ingropata.

Am sa-ti mai scriu imediat pe privat .Iti multumesc frumos inca o data.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 13.06.2011, 00:09:06
icamilin's Avatar
icamilin icamilin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2007
Locație: Timisoara Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 737
Implicit Odihna vesnica!

" Miluieste, Doamne, sufletul roabei tale Ileana si iarta-i orice, ca un om din neputinta firii, a gresit cu cuvantul, sau cu lucrul sau cu cugetul. Te rugam Doamne, primeste-o in mainile Tale, ca binecuvantat esti in veci vecilor, Amin!"

Bunul Dumnezeu s-o ierte si s-o odihneasca in randul celor drepti pe sora Ileana! Sincere condoleante familiei indoliate!
__________________
" Fiti buni intre voi si milostivi, iertand unul altuia, precum si Dumnezeu v-a iertat voua in Hristos "
Reply With Quote
  #14  
Vechi 13.06.2011, 00:21:16
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Eu ti-am spus sa nu fie lume multa, pentru a nu se transforma pomana in petrecere, balci sau prilej de barfa, dar trebuie multa milostenie si multe rugaciuni!
E foarte bine sa i se citeasca Psaltirea la capatai, face fiecare cu randul, citeste unul o catisma-doua, apoi altul in continuare si asa mai departe, pana se termina. Vezi ca dureaza vreo 6-7 ore, daca nu si mai mult. Noi am avut o singura noapte la dispozitie sa o facem pentru bunica, dar am avut oameni de nadejde care sa citeasca. La sfarsit, in zori, noi am facut si paraclisul Maicii Domnului si acatistul Sfintei Parascheva, si toti am remarcat ca fata bunicii se luminase si avea un zambet care nu exista cand ne-am apucat de rugaciune.
Sper ca a venit preotul sa ii faca stalpii, daca nu, aceia se pot citi si la inmormantare. Citeste si ce scrie in acel link! Sunt multe de spus, dar cel mai important e sa fie pomenita la liturghii, 40 de zile, in cat mai multe manastiri.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 13.06.2011, 01:55:15
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de icamilin Vezi mesajul
" Miluieste, Doamne, sufletul roabei tale Ileana si iarta-i orice, ca un om din neputinta firii, a gresit cu cuvantul, sau cu lucrul sau cu cugetul. Te rugam Doamne, primeste-o in mainile Tale, ca binecuvantat esti in veci vecilor, Amin!"

Bunul Dumnezeu s-o ierte si s-o odihneasca in randul celor drepti pe sora Ileana! Sincere condoleante familiei indoliate!
Multumesc in suflet draga mea!
Reply With Quote
  #16  
Vechi 13.06.2011, 01:59:43
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Eu ti-am spus sa nu fie lume multa, pentru a nu se transforma pomana in petrecere, balci sau prilej de barfa, dar trebuie multa milostenie si multe rugaciuni!
E foarte bine sa i se citeasca Psaltirea la capatai, face fiecare cu randul, citeste unul o catisma-doua, apoi altul in continuare si asa mai departe, pana se termina. Vezi ca dureaza vreo 6-7 ore, daca nu si mai mult. Noi am avut o singura noapte la dispozitie sa o facem pentru bunica, dar am avut oameni de nadejde care sa citeasca. La sfarsit, in zori, noi am facut si paraclisul Maicii Domnului si acatistul Sfintei Parascheva, si toti am remarcat ca fata bunicii se luminase si avea un zambet care nu exista cand ne-am apucat de rugaciune.
Sper ca a venit preotul sa ii faca stalpii, daca nu, aceia se pot citi si la inmormantare. Citeste si ce scrie in acel link! Sunt multe de spus, dar cel mai important e sa fie pomenita la liturghii, 40 de zile, in cat mai multe manastiri.
A fost preotul dupa masa asta si a facut slujba "Stalpilor". Multumesc si pentru link, sunt multe lucruri de folos acolo si multe lucruri pe care nu le stiam.

Inca o data, multumesc frumos pentru grija ta.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 13.06.2011, 06:07:38
mihaila_alin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Bunul Dumnezeu sa o hodineasca in veci,si sufletul ei bun,si sa il salasluiasca in curtile Sale pre cum este scris,in nadejdia invierii,si vietii de veci.Amin.

Last edited by mihaila_alin; 13.06.2011 at 06:18:02.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 13.06.2011, 06:08:53
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Condoleante, Melissa. Dumnezeu s-o odihneasca cu sfintii pe matusa ta, iar pe voi sa va intareasca si sa va miluiasca. Amin !
Reply With Quote
  #19  
Vechi 13.06.2011, 07:55:17
machho's Avatar
machho machho is offline
Member
 
Data înregistrării: 12.08.2010
Locație: Eforie N
Religia: Ortodox
Mesaje: 39
Implicit Doamne!! odihneste sufletul roabei Tale Ileana...alaturi de sufletul s..... m...

...condoleante familiei.

Moarte, moarte nemiloasa,
Tu pe toti îi scoti din casa.
De-ar fi tânar sau batrân,
De-ar fi sluga sau stapân,
De-ar avea el tot pamântul,
Tu îi pregatesti mormântul.
De-ar trai el cât de bine,
Nimeni nu-l scapa de tine.
La unii vii cu masina,
La altii plivind gradina,
Iar la unii vii asa,
Ca le opresti inima.
Si chiar, în definitiv,
La toti vii cu un motiv.
Si fara motiv de vrei,
Tot mai vii si tot mai iei.
Vai, te rog, moarte, plângând,
De-i veni cât de curând,
Te rog sa nu vii mânioasa
Sa ma tai cu a ta coasa
Nici sa-mi pui ?n al tau pahar
Vreun medicament amar,
Ci, c-un ciocanas usor,
Sa ma dezlegi încetisor
De la cap pân' la picioare
De pacatul ce ma doare.
Ca medicamentul ti-i bun,
N-am cuvânt ca sa ti-l spun.
Si ciocanasul tau îi sfânt,
Ca ma desparte de pamânt.
Si asa sa fii de buna
Sa ma mângâi cu-a ta mâna
Gura ta cea vesnic dulce
Sa-mi dea voie sa-mi fac cruce
Si cu gura sa pot spune
Cea din urma rugaciune.
Lacrimi multe sa îmi lasi
Ca sa-mi ude-ai mei obraji
Si sa-mi spal al meu pacat
Cu care pe Domnul am suparat.
Si asa, cu lacrimi multe,
Maica Domnului sa-mi ajute
De trup sa ma despart usor
Si cu liniste sa mor.
Iar îngerasul lui Hristos
Sa s-arate bucuros
Sa-mi zica: "Hai, dragul meu,
Sa te duc la Dumnezeu".
AMIN......paisie olaru
Reply With Quote
  #20  
Vechi 13.06.2011, 10:43:52
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Aline,Mirela,Machho va multumesc din suflet pentru bunatatea voastra.

Dumnezeu sa va rasplateasca grija si voua, si sa va binecuvanteze !
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
A mai trecut un suflet la Domnul mela me Slujba inmormantarii 76 26.03.2016 20:24:54
Parintele Arsenie Papacioc s-a mutat in Cer laurschepsis Generalitati 3 19.07.2011 16:34:16
Viitorul FOARTE apropiat al Occidentului andreicozia Generalitati 25 26.02.2010 00:15:14
IPS Damaschin s-a mutat la cele vesnice eduardd Stiri, actualitati, anunturi 18 26.04.2009 12:59:52