Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #441  
Vechi 10.08.2016, 13:04:41
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alia28aa Vezi mesajul
Totusi, daca doresti un sfat cu privire la mostenirea genetica a prietenului tau, ar fi bine sa vorbesti cu un consilier in adictii care sa te informeze in baza comportamentelor care iti sunt deja cunoscute, cam cum pot evolua lucrurile pe partea aceasta.
In rest...ce da Domnul.
Va sa zica, la o adica ni-l facem domn si prooroc pe consilier.
In rest, ce da Domnul... Nu de alta, dar se pare ca El nu se pricepe la adictii (altminteri le-ar trata!).
Ce sa zic, se poate si asa, cand cu unul cand cu altul, dupa cum dicteaza avantajul si parerea.
Dar nu-i bai, sunt doar slabiciunile gandirii muieresti la mijloc, intelegem si nu dam in foc.
Reply With Quote
  #442  
Vechi 10.08.2016, 13:13:34
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florinvs Vezi mesajul
Intr-un fel, este ca atunci când un om construieste o casa! Daca fundatia nu este solida, atunci nici casa care se construieste pe aceea fundatie nu ar putea rezista!
Urrra!!! Se scandeaza indelung:

Cea-u-ses-cu fa-ce ca-se
cu fun-da-ti-i-li groa-se!


Tovarasii sunt emotionati, isi sterg ochelarii cu batista, peste intreaga adunare domneste un duh pasnic, tovarasesc, prietenos iar deasupra ... Oare ce zboara pe deasupra? Un MIG in forma de porumbel alb, cu o ramura de maslin in cioc, pe care scrie cu litere aurite "Traiasca pacea si pritinia intre popoare! Traiasca fundatiili solide! Sus tricoloru, vivat tractoru!" si alte asemenea marturii de aleasa stima, consideratiuni, garantii tovarasesti si prosperitate.
Reply With Quote
  #443  
Vechi 10.08.2016, 13:46:31
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.236
Implicit

Din nou forumul pare a fi devenit un spațiu prea strâmt.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)
Reply With Quote
  #444  
Vechi 10.08.2016, 14:01:40
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Citat:
Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Aici pe topicul ăsta, de exemplu, userul "vsovivi" a dat foc la casă, iar ceilalți s-au adunat în jurul focului, unul c-o bere, altul c-o găleată de apă, altul c-o sarcină de lemne în spate, pentru foc... Cu ce poate fiecare...
Haha, tare postarea asta. Memorabila. Haha, tare postarea asta. Memorabila.
În tot răul și-un bine, măcar de-acu' nu ne mai îngheață nasul și picioarele, vorba poetului:

Primăvara de Topîrceanu.

Dupa-atata frig si ceata
Iar s-arata soarele.
De-acum nu ne mai ingheata
Nasul si picioarele!

Cu narcisi, cu crini, cu lotusi,
Timpul cald s-apropie.
Primavara asta totusi
Nu-i decat o copie.

Sub cerdac, pe laurusca,
Cum trecura Babele,
A iesit un pui de musca
Sa-si usuce labele.

Pasarele migratoare
Se re-ntorc din tropice.
Gazele depun la soare
Oua microscopice.

Toata lumea din ograda
Canta fara pauza.
Doi cocosi se iau la sfada
Nu stiu din ce cauza.

Un curcan sta sus, pe-o barna,
Nu vrea sa se bucure.
Motul ii atarna
Moale ca un ciucure.

Doar Grivei, batranul, n-are
Cu ce roade oasele,
Ca de cand cu postul mare
Toate merg de-andoaselea.

Pentru cate-a tras, sarmanul,
Cui sa ceara daune?...
Drept sub nasul lui, motanul
A venit sa miaune.

Dar acum l-a prins potaia
Si-a-nceput sa-l scuture...
Peste toata harmalaia
Trece-n zbor un fluture.

Pe trotoar, alaturi salta
Doua fete vesele...
Zau ca-mi vine sa-mi las barbă
Toate mminteresele!

Last edited by vsovi; 10.08.2016 at 14:04:36.
Reply With Quote
  #445  
Vechi 10.08.2016, 14:02:06
nacu simona nacu simona is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2013
Mesaje: 121
Implicit Parintii sunt impotriva

Citat:
În prealabil postat de ioan67 Vezi mesajul
Nu. Ma tem ca o confundati cu bonjurismul. Poate si cu catolicismul, pe ici pe colo.
P.S. E posibil sa iscati vreo confuzie si cu muierismul, cu babismul si cu snobismul. Umblati cu bagarea de seama, doamna!


Cu toate acestea de mai sus pe care le-ai enumerat te confrunti singur cand nu ai codul bunelor maniere, dintre care multe sunt copia "manierelor" crestine, ca de exemplu a nu tine coatele pe masa atunci cand mananci. Sau copitele, depinde.
Reply With Quote
  #446  
Vechi 10.08.2016, 14:05:37
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Din nou forumul pare a fi devenit un spațiu prea strâmt.
Pentru că Dumnezeu preferă lemnul... și spațiile mici. :))
Reply With Quote
  #447  
Vechi 10.08.2016, 14:11:18
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.236
Implicit

Avem, deja, meci. Sunt curios cine o să-l câștige; conform normelor creștinești, evident.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)
Reply With Quote
  #448  
Vechi 10.08.2016, 14:14:14
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nacu simona Vezi mesajul
... de exemplu a nu tine coatele pe masa atunci cand mananci. Sau copitele, depinde.
P'aia cu copitele n-o stiam, dar pe asta cu coatele am mai auzit-o. Si totusi n-o pricep! Vreti sa fiti buna sa imi deslusiti si mie enigma asta? Chiar asa: cum e doamna, de ce sa nu tinem coatele pe masa cand mancam? Ce maniere elegante se pitesc pe aici, prin codul asta care nu primeste cotul?
Reply With Quote
  #449  
Vechi 10.08.2016, 14:16:55
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nacu simona Vezi mesajul
Incearca sa fii mai atent si incearca sa nu mai minti.Eu am scris despre vedenia lui Samuel. Vedenia lui Samuel era de la diavol. Deci "aratarea", "spiritul" chemat de vrajitoare, "vedenia", aceea nu era Samuel, nu era nici sufletul lui.Nu era nimic, era o infatisare demonica, o vedenie, un diavol care luase chipul lui Samuel. In ce limba sa-ti vorbesc, cum sa ma exprim? Ori ai...nu stiu ce, ori nu ai ... nu stiu ce, ori probabil o faci dinadins. Altfel nu-mi explic cum de reusesti sa le intelegi toate pe dos!


Nu ma superi, nu esti un om rau, e clar, dar ... nu inteleg cum reusesti ... in fine!
Păi în vedenia aia s-a arătat Samuel și a grăit cu Saul regele lui Israel.

Vrăjitoarea la care s-a dus și care deși ghicea în ascuns și chema morții, lucru interzis, era tolerată în Israel și ea doar l-a trezit... pe Samuel care adormise.

Deci nu eu te-am mințit ci te-a mințit marele ''exeget'' care ți-a tălmăcit dea-ndoaselea scriptura dorind poate să te ferească de vrăjitoarele care trezesc morții dar Samuel nu era mort ci doar adormise.

În acea VEDENIE s-a arătat deci nu satana cum persiști să crezi tu ci s-a arătat adevăratul SAMUEL și deci nu e cum crezi de la ''marele'' exeget că satana a luat chipul lui Samuel și că l-a păcălit pe Saul ca să se sinucidă ci acel Samuel i-a întărit lui Saul voia lui Dumnezeu zicîndu-i că asta trebuie să facă, să moară pentru Israel a doua zi apărîndu-l pe Israel de filisiteni, întărind proorocia.

De aia s-a dus să discute Saul cu Samuel pentru că Domnul nu îi mai răspundea de multă vreme la rugăciuni oricît se ruga și oricît chema numele Domnului... nu-i mai răspundea Dumnezeu pentru că era un rege neascultător și trădător care se lepădase de Dumnezeu pentru iubirea și mărirea de sine însuși. Deci de asta l-a și uns Domnul prin Samuel, chiar în timpul domniei regelui Saul, pe David ca rege arătînd tuturor de cine trebuie să asculte Israel, de un rege ales după inima lui Dumnezeu.

ÎNFĂȚIȘAREA, VEDENIA, DECI ERA A LUI SAMUEL CARE CHIAR EL ÎI VORBEA LUI SAUL!

Last edited by vsovi; 10.08.2016 at 14:37:54.
Reply With Quote
  #450  
Vechi 10.08.2016, 14:28:42
nacu simona nacu simona is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2013
Mesaje: 121
Implicit Parintii sunt impotriva

Citat:
În prealabil postat de vsovi Vezi mesajul
Păi în vedenia aia s-a arătat Samuel și a grăit cu Saul regele lui Israel.

Vrăjitoarea doar l-a trezit... pe Samuel care adormise.

Deci nu eu te-am mințit ci te-a mințit marele ''exeget'' care ți-a tălmăcit dea-ndoaselea scriptura dorind poate să te ferească de vrăjitoarele care trezesc morții dar Samuel nu era mort ci doar adormise.

În acea VEDENIE s-a arătat deci nu satana cum persiști să crezi tu ci s-a arătat adevăratul SAMUEL și deci nu e cum crezi de la ''marele'' exeget că satana a luat chipul lui Samuel și că l-a păcălit pe Saul ca să se sinucidă ci acel Samuel i-a întărit lui Saul voia lui Dumnezeu zicîndu-i că asta trebuie să facă, să moară pentru Israel a doua zi apărîndu-l pe Israel de filisiteni.

De aia s-a dus să discute cu Samuel pentru că Domnul nu îi mai răspundea de multă vreme la rugăciuni oricît se ruga și oricît chema numele Domnului... nu-i mai răspundea Dumnezeu pentru că era un rege neascultător și trădător care se lepădase de Dumnezeu pentru iubirea și mărirea de sine.

ÎNFĂȚIȘAREA DECI ERA A LUI SAMUEL CARE CHIAR EL ÎI VORBEA LUI SAUL!

Ok, dragule, cand voi gasi exegeza la acest text o voi posta.
Reply With Quote
Răspunde