Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 23.02.2009, 01:10:22
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit ce se intimpla cind o persoana nu poate ierta un rau care i s-a facut?

Am o prietena foarte buna, este o fata buna, insa problema ei este ca nu poate ierta. Nu poate din cuza ca i s-a facut mult rau in viata de catre cineva drag ei.
Este foarte corecta, foarte plcut, insa din pacate nu poate reusi sa ierte.
Care ar fii consecintele pentru ea? Pentru sufletul ei?
Imi este foarte draga, dar stiu ca nu e bine sa.
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #2  
Vechi 23.02.2009, 04:53:19
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Nu trebuie sa-si impuna sa simta altceva decât simte. nedreptatile suferite lasa o rana permanenta în inima, oricât ne-am stradui sa nu o mai simtim, rana care se vindeca ori prin cainta celui ce a gresit ori la Judecata de apoi.

Iertarea poruncita de Mântuitorul se refera la a nu ne bloca în aversiune fata de cineva, fiindca orice rau, chiar facut "pentru dreptate", se întoarce asupra celui ce-l face. Deci trebuie sa fie un echilibru în miscarile inimii, nici a nu urma patima dar nici a nu ne impune miscari ale inimii. Lupta cu gândurile rele nu consta în împotriviri, nu e ceva activ ci consta în a nu urma gândul rau.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 23.02.2009, 07:10:29
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Multumesc Traditie, pentru raspuns.

Nu ne impunem sa ne jucam cu sentimentele, sa ne jucm cu raul care vine de la cineva drag tie, insa exista limite a iertarii, a greselii si a trece peste ceva urat.

Totul in viata te marcheaza si-ti ramane un gust amar, uneori e greu s-o iei de la capat, alteori e usor, doar amintindu-ti ca nu toti sint la fel.

Mantuitorul a cerut totusi sa iertam. Ca sa fim la randul nostru iertati.

Fa bine si asteapta bine, fa rau si asteapta rau, cam asa ceva mi se pare ca merge in viata, desi nu este o regula, adica exista exceptii.
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #4  
Vechi 23.02.2009, 08:54:27
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Sa stea inaintea icoanei Mantuitorului si sa spuna: "Doamne, vreau sa pot ierta, vreau sa pot iubi.. vezi ca nu pot, ca inima mi-e impietrita si neiubitoare.. ajuta'ma sa pot iubi, spre slava Numelui Tau." Si tot asa.

Asta daca fata vrea si nu poate. Daca insa nu vrea, nu ai ce-i face. Roaga'te tu pentru ea.

Recunoasterea neputintelor este o rugaciune, si inca una foarte buna.

Doamne, nu ma pot ruga, ajuta'ma. Doamne, vreau sa iubesc si nu pot, fa ceva !

Doamne, imi pare rau ca nu ma pot pocai, pe Tine Te astept sa faci ceva.

Zi cu pace si bucurie.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 23.02.2009, 09:00:48
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Au mai fost multe topice pe această temă.
Porunca este clară"De nu veți ierta nici Tatăl vostru din ceruri nu vă va ierta pe voi" sau"Si ne iartă nouă grșiților Tăi/Precum și noi iertăm greșiților nostri" -deci porunca și măsura iertării!
Dacă ești creștin ortodox și respecți Legea Nouă pe care a adus-o Iisus Hristos prin jertfa sa pe cruce vei ierta "de saptezeci de ori câta șapte"
Și unde-i lege nu-i tocmeală!
Dar dacă nu ai făcut rău cuiva și acela crede că i-ai făcut și te urăște și nu te iartă deși i-ai cerut iertare.?
Vinovat pentru toate relele este vrăjmașul ,urâtorul de bine care se teme de faptele bune și încearcă să le impiedice cu orice preț căci un suflet neiertător aparține celui întunecat.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 23.02.2009, 13:43:18
carmina carmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.01.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 693
Implicit

pana cand nu constientizam ca doar iertarea ne poate aduce liniste si echilibru,este destul de greu.

dar,asta se intampla dupa un sir de neplaceri care,de fapt,au acest scop!

in capul listei,de obicei se afla deterioarea relatiilor (in sensul tensionarii lor treptate,cu toata lumea),sentimentul ca esti victima se poate transforma in realitate-victima a imprejurarilor,pierderi la nivel material-esecuri,cheltuieli neprevazute,pierderea locului de munca,apoi este vizata starea de sanatate.

si mai este un lucru important- din punctul meu de vedere - atunci cand raspunzi cu aceeasi moneda,nu numai ca "imprumuti" gandurile negative ale celuilalt,dar contribui si tu,amplificandu-le.

ps:cele scrise mai-sus reprezinta doar parerea personala bazata pe observatie.
__________________
"De te vei amărî după ce ai căzut în ispită, și-ți mai faci și făgăduințe hotărând că ,,de-acum înainte n-o să se mai întâmple niciodată”, este semn limpede că te afli pe un drum greșit: ți s-a rănit încrederea în tine.

Acela ce nu se bizuie pe sine însuși e uimit cum de n-a căzut mai rău și dă slavă lui Dumnezeu că i-a trimis ajutorul la vreme, fără de care ar fi zăcut mai departe acolo în adânc."

Reply With Quote
  #7  
Vechi 23.02.2009, 14:21:57
ancablue ancablue is offline
Banned
 
Data înregistrării: 22.02.2009
Mesaje: 16
Implicit

Cine nu poate ierta, nu are liniste in aceasta viata, si ajunge in Iad.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 23.02.2009, 14:33:39
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de patinina34 Vezi mesajul
Am o prietena foarte buna, este o fata buna, insa problema ei este ca nu poate ierta. Nu poate din cuza ca i s-a facut mult rau in viata de catre cineva drag ei.
Este foarte corecta, foarte plcut, insa din pacate nu poate reusi sa ierte.
Care ar fii consecintele pentru ea? Pentru sufletul ei?
Imi este foarte draga, dar stiu ca nu e bine sa.
E greu sa ierti atunci cand raul este mare dar nu imposibil.
Trebuie sa se straduiasca sa ierte ca sa aiba parte de binecuvantari de la Dumnezeu si raspuns bun la Judecata.
Sa spuna cat se poate de des cand ii vin ganduri rele impotriva acelei persoane "Doamne Iisuse Hristoase,fiul lui Dumnezeu ,miluieste-ma pe mine pacatoasa" si daca poate cat se poate de des aceasta rugaciune.
Si sa se straduiasca sa vada parte buna a lucrurilor ,parte plina a paharului.
O cunostinta a mea a avut fratele inchis pentru frauda ,desi vina nu a fost atat de mare.S-a dovedit ca in inchisoare s-a lasat de baut ,era alcoolic.
Nu stim care sunt judecatile lui Dumnezeu.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 23.02.2009, 16:13:01
carmina carmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.01.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 693
Implicit

Citat:
În prealabil postat de carmina Vezi mesajul
pana cand nu constientizam ca doar iertarea ne poate aduce liniste si echilibru,este destul de greu.

dar,asta se intampla dupa un sir de neplaceri care,de fapt,au acest scop!

in capul listei,de obicei se afla deterioarea relatiilor (in sensul tensionarii lor treptate,cu toata lumea),sentimentul ca esti victima se poate transforma in realitate-victima a imprejurarilor,pierderi la nivel material-esecuri,cheltuieli neprevazute,pierderea locului de munca,apoi este vizata starea de sanatate.

si mai este un lucru important- din punctul meu de vedere - atunci cand raspunzi cu aceeasi moneda,nu numai ca "imprumuti" gandurile negative ale celuilalt,dar contribui si tu,amplificandu-le.

ps:cele scrise mai-sus reprezinta doar parerea personala bazata pe observatie.
in definitiv,iertand, acceptam trecutul-care oricum nu mai poate fi schimbat-si abia dupa aceea traim prezentul.
__________________
"De te vei amărî după ce ai căzut în ispită, și-ți mai faci și făgăduințe hotărând că ,,de-acum înainte n-o să se mai întâmple niciodată”, este semn limpede că te afli pe un drum greșit: ți s-a rănit încrederea în tine.

Acela ce nu se bizuie pe sine însuși e uimit cum de n-a căzut mai rău și dă slavă lui Dumnezeu că i-a trimis ajutorul la vreme, fără de care ar fi zăcut mai departe acolo în adânc."

Reply With Quote
  #10  
Vechi 23.02.2009, 16:18:32
scrabble
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Nu poate sa ierte? Mai asteapta sa treaca niste timp. Cu cat mai mare raul, cu atat mai mult dureaza pana cand putem ierta.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Se poate ierta un astfel de pacat ? marianmarian Generalitati 22 05.10.2013 09:45:59
Ajutor. Mama se opune casatoriei. Nu poate ierta trecutul sotului meu ioanacluj Nunta 270 27.02.2013 10:12:37
Despre multul rau pe care l-am facut cu unele postari ale mele aci mihailt Generalitati 2 05.01.2010 18:17:06