Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sarbatori > Diverse Sarbatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 28.12.2009, 03:47:59
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit Ce inseamna cuvintul CRACIUN?

Pina nu demult, foarte putini stiau ca este vorba de nasterea Mintuitorului Hristos, mai ales cei care de citeva generatii au crescut la oras
Motivul? lipsa traditiilor de la sat care aminteau de Hristos si neintelegerea cuvintului Craciun. Efectiv daca nu era cineva care sa-ti explice, si acei citiva erau DE NEGASIT, nu aveai de unde sa stii.
Preotii de frica erau legati la gura, pina-n 89, iar parintii erau asa de ocupati de munca de luni pina DUMINICA, INCLUSIV si sedinte la fabrici si combinate incit nici ei nu mai stiau bine ce se intimpla.

Eu stiu doar ca se minca bine, dar in rest de abia muuult mai tirziu am aflat de Sf Scriptura..si Sarbatorile Imparatesti...

Unul din motivele MAJORE, cuvintul Craciun???, care nu include in el NICI O ALUZIE A NASTERII DOMNULUI

La rusi de exemplu este CLAR: ROJDESTVO HRISTOVO!, adica NASTEREA lui Hristos, alt cuvint neexistind pentru Craciun

Ar trebui schimbat acest termen de-a dreptul ciudat, C R A C I U N??? ce-i aia?, nu are nici o logica,... iar pe strada sa ne intrebam unii pe altii:
- Tu ce faci de Nastere?

...asa macar copiii vor intreba, stati asa oameni buni, nasterea CUI?

Last edited by andreicozia; 28.12.2009 at 03:50:04.
Reply With Quote
  #42  
Vechi 30.12.2009, 16:33:53
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Pina nu demult, foarte putini stiau ca este vorba de nasterea Mintuitorului Hristos, mai ales cei care de citeva generatii au crescut la oras
Motivul? lipsa traditiilor de la sat care aminteau de Hristos si neintelegerea cuvintului Craciun. Efectiv daca nu era cineva care sa-ti explice, si acei citiva erau DE NEGASIT, nu aveai de unde sa stii.
Preotii de frica erau legati la gura, pina-n 89, iar parintii erau asa de ocupati de munca de luni pina DUMINICA, INCLUSIV si sedinte la fabrici si combinate incit nici ei nu mai stiau bine ce se intimpla.

Eu stiu doar ca se minca bine, dar in rest de abia muuult mai tirziu am aflat de Sf Scriptura..si Sarbatorile Imparatesti...

Unul din motivele MAJORE, cuvintul Craciun???, care nu include in el NICI O ALUZIE A NASTERII DOMNULUI

La rusi de exemplu este CLAR: ROJDESTVO HRISTOVO!, adica NASTEREA lui Hristos, alt cuvint neexistind pentru Craciun

Ar trebui schimbat acest termen de-a dreptul ciudat, C R A C I U N??? ce-i aia?, nu are nici o logica,... iar pe strada sa ne intrebam unii pe altii:
- Tu ce faci de Nastere?

...asa macar copiii vor intreba, stati asa oameni buni, nasterea CUI?
Pai se pare ca mai intii a fost craciunul, apoi nasterea
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Unde va petreceti Sfanta Sarbatoare a Pastelui? diviner Generalitati 6 22.01.2010 05:50:59
Comuniunea dintre cei vii si cei morti in Sfanta Liturghie georgeval Sfanta Liturghie 2 27.10.2009 23:50:03
pentru catolici: cum vine Sfanta Lumina in fiecare an caminaris Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 13 31.08.2009 20:39:33
Rugaciunile pt. Sf. Fecioara - care si cand si ce inseamna fiecare sophia Rugaciuni 6 11.08.2009 22:50:37