Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Preotul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #111  
Vechi 23.01.2008, 18:05:22
alynnna alynnna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2007
Mesaje: 385
Implicit

http://www.interesulpublic.ro/eveniment_13/ochiul-dracului-a-dezbinat-clericii-bihoreni_7728:(
Reply With Quote
  #112  
Vechi 20.03.2011, 15:26:44
sasniresan sasniresan is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 20.03.2011
Mesaje: 1
Talking salut am si eu o mica intrebare

cine ar putea sami spune un preot cu har din apropierea jud brasov ?va multumesc
Reply With Quote
  #113  
Vechi 20.03.2011, 15:40:21
Templier Knight's Avatar
Templier Knight Templier Knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.11.2010
Locație: Unknown
Religia: Ortodox
Mesaje: 262
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ColdFusion Vezi mesajul
Cred in Dumnezeu, cred in bine, cred in a ajuta oamenii, dar cum poti sa crezi intr-o biserica ai carei conducatori sunt majoritatea homosexuali, care "insamanteaza" credinta in sotiile si femeile din satele sau orasele in care locuiesc, care pacatuiesc mai mult decat ar putea un individ normal sa o faca in 2 vieti, nu una? Imi este scarba de biserica asta si de tot ce inseamna religie. O solutie pe vremuri, un mare ghimpe si o mare minciuna azi.
NU generaliza , nu i baga pe toti in aceeasi oala, fiecare padure isi are uscaciunile
__________________
"Daca Hristos n-a inviat, zadarnica este atunci propovaduirea noastra, zadarnica si credinta voastra" (I Corint. XV, 14)
Reply With Quote
  #114  
Vechi 20.03.2011, 18:08:00
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Mai, fratilor, eu nu inteleg de unde stiti voi ce e in casa preotului, daca s-a insurat virgin sau nu, ce afaceri face, cand si cu cine se culca... treaba lui, nu afecteaza mantuirea mea. Acum, recunosc ca si eu am pretentii si iau seama in primul rand cu cata daruire se roaga la slujba, ce transmite, cum rosteste cuvintele, daca scurteaza sau nu rugaciunea, ce privire are, cum se poarta cu credinciosii, bunica mea ii aprecia indeosebi pe cei care "invata lumea", adica fac cateheza la predici, dar m-a ajutat Dumnezeu si mi-a scos in cale numai preoti buni, saritori si care nu au cerut plata (poate doar cu mici exceptii, care probabil ca au si alea un temei).
Eu cred ca poti recunoaste un preot bun in timpul actului de cult. In afara slujbelor bisericesti, e persoana privata si nu ne intereseaza cum se poarta. Dar bine, eu vorbesc din perspectiva bucuresteanului care are o gramada de biserici si manastiri in cale si care vede preotul ca pe un mijlocitor intre Dumnezeu si credincios, care oficiaza slujbe la care mi-e drag sa particip si care sunt necesare anumitor nevoi. In comunitatile mai mici poate ca e altfel, preotul fiind mai mult un model social.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #115  
Vechi 20.03.2011, 19:16:31
padrevicentiu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sasniresan Vezi mesajul
cine ar putea sami spune un preot cu har din apropierea jud brasov ?va multumesc
Toti preotii au har de la hirotonie,acest har nu se ia nici la caterisire!Poate vrei sa spui harisme,adica abilitati speciale izvorate din har,de exemplu canta foarte frumos,predica minunat sau(in unele cazuri) are darul vederii inainte.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Preoti de tara sau preoti de oras? paulac Preotul 38 26.06.2013 10:55:03
preoti rentea Preotul 5 01.04.2013 11:52:24
Preoti fara har? costel Preotia (Hirotonia) 82 03.08.2012 16:19:07
Pareri pro&contra despre reportajul protv-ului legat de preoti!!! ovidiu.mihai05 Biserica Ortodoxa Romana 11 16.05.2011 18:52:48