Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Preotul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 21.01.2011, 22:14:14
AdrianAamz AdrianAamz is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Elada / Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 523
Implicit

Din moment ce raspunderea pentru administrarea impartasaniei revine preotului, mi se pare justificat ca sunt preoti care impartasesc copiii de pana la 6-7 ani chiar si daca au mancat.

Cunosc o fata de 13 ani care are retard mintal destul de sever. Desigur, a fost botezata in pruncie, inainte de a se descoperi problema ei. Preotul de care apartine o impartaseste de cateva ori pe an, cand e solicitat de familie.
Am aflat aceasta fiind o data in casa respectiva chiar la momentul impartasaniei fetei. Cand am ridicat problema cu spovedania, constiinta de sine etc., care se cer la copilul de peste 7 ani, preotul a spus: "eu o impartasesc ca pe un copil de 1 an; atat e varsta ei mintala, chiar daca trupul arata de 13 ani. Asa cum am botezat-o si imediat am impartasit-o acum 13 ani, asa o impartasesc si acum. Pentru ea, nu a trecut decat echivalentul unui an. Nu pot sa-i refuz pe Hristos doar pentru ca nu-L intelege pe Hristos. Cati dintre noi se pot lauda ca il inteleg pe Hristos ? Eu nu, caci de exemplu inca nu imi pot iubi vrajmasii".

Eu n-am mai avut replica, de teama sa nu aud ceva si mai teribil despre lucrarea lui Hristos in Biserica ortodoxa, acolo unde pana si "defavorizatii" sortii au parte de Hristos in forma considerata cea mai plenara: impartasirea cu Trupul si Sangele Lui.

Dar... ma gandeam la doctrina botezului adultilor: aceasta fata, daca era (neo)protestanta, nu mai putea fi botezata niciodata, fiindca ea nu putea nici la 18, nici la 30 de ani, sa fie o persoana adulta responsabila, care sa faca "pactul" cu Hristos in deplina cunostinta de cauza. Si m-am gandit: daca Hristos S-a jertfit pentru toti oamenii, inclusiv pentru cei mai mari pacatosi si ticalosi, oare trebuie ca unele confesiuni care isi zic crestine sa refuze intrarea imparatiei cerurilor unor nevinovati care au avut ghinionul sa se nasca cu o minte care nu poate evolua normal ?
Aceasta deschidere a imparatiei lui Dumnezeu pentru toti, neconditionata de nici un factor social, intelectual sau de alta natura, m-a facut sa ma intereseze ortodoxia, ca domeniu de studiere. Altfel, nu sunt cine stie ce credincios .
Reply With Quote
  #42  
Vechi 08.04.2011, 01:23:30
Moon27 Moon27 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.04.2011
Mesaje: 1
Question Sfanta taina a impartasaniei la copii de 9 anisori

Buna ziua. Am si eu o nelamurire... Am o fetita de aproape 9 anisori in clasa a 3 a... si face religie la scoala. Noi am incercat sa o invatam cat de mult am stiut si noi despre religie si despre Dumnezeu... insa din pacate ne-am lovit de foarte multe ori de cateva aspecte care in opinia noastra contrazic credinta si ceea ce stim noi. Un exemplu ar fi faptul ca am vrut sa o impartasim insa copilul era bolnav si era sub medicatie cu antibiotice care trebuiau luate la ore fixe. In consecinta la ora 9 i-am dat antibioticul si am asteptat pana la ora 11 pana s-a terminat slujba... dar surpriza... preotul ne-a anuntat ca nu poate sa o impartaseasca pentru ca a baut apa... i-am explicat ca a baut apa din cauza medicatiei dar... am plecat cu fata neimpartasita dupa ce am tinut-o nemancata pana la ora 11... si ceva ... Dar asta a trecut... un alt aspect care ne-a socat este.... ca ne-am gandit sa vorbim cu preotul de la scoala (profesorul de religie) ca inainte de Paste sa impartaseasca toti copiii... i-am explicat ca daca este nevoie aducem noi tot ce necesita Sfanta Taina a Impartasaniei... insa surpriza... a refuzat... Si acum vine marea mea nelamurire... poate un preot sa refuze Sfanta Taina a Impartasaniei la 23-25 de copii? (nu stiu exact cati elevi sunt in clasa). Va multumesc
Reply With Quote
  #43  
Vechi 08.04.2011, 01:27:12
Mia Mia Mia Mia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Locație: Transilvania
Religia: Ortodox
Mesaje: 145
Implicit

Din cate stiu, copiii se impartasesc pana la 7 ani fara spovedanie, dupa acesta varsta trebuie sa se spovedeasca.Poate ne ajuta cineva cu mai multe informatii.
__________________
"Nu te teme, Eu sunt cu tine."
Reply With Quote
  #44  
Vechi 08.04.2011, 03:25:52
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Moon27 Vezi mesajul
un alt aspect care ne-a socat este.... ca ne-am gandit sa vorbim cu preotul de la scoala (profesorul de religie) ca inainte de Paste sa impartaseasca toti copiii... i-am explicat ca daca este nevoie aducem noi tot ce necesita Sfanta Taina a Impartasaniei... insa surpriza... a refuzat... Si acum vine marea mea nelamurire... poate un preot sa refuze Sfanta Taina a Impartasaniei la 23-25 de copii? (nu stiu exact cati elevi sunt in clasa). Va multumesc
Nu este nimic socant. Sf. Impartasanie trebuie sa se intample intr-un anumit context, acesta fiind Sf. Liturghie. Un preot nu poat epur si simplu sa ia niste paine si niste vin (aduse eventual chiar de parinti), sa le imparta la copii si sa spuna ca aceasta este Sf. Impartasanie. Si nici Sf. Liturghie nu poate avea loc oriunde si oricum, sau oricand.

Apoi de ce trebuie sa fie cu clasa? Cu siguranta ca daca merg acesti copii duminica la biserica, pregatiti, si vor sa se impartaseasca, NU vor fi refuzati.
__________________
„Mare ești tu, Doamne, și preavrednic de laudă (…) Căci pentru tine ne‑ai creat și neliniștită este inima noastră până sa-si afle odihna in tine.” (Sfântul Augustin).
Reply With Quote
  #45  
Vechi 08.04.2011, 11:10:03
kouklakys kouklakys is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.12.2010
Locație: capitala
Religia: Ortodox
Mesaje: 25
Implicit

Si eu am un baiat de 9 ani si o fata de 14... La scoala lor , Doamna de religie, ii duce in Saptamana Mare la biserica ( in general in preajma sarbatorilor ), in timpul orelor de curs , cu acordul directiunii bineinteles. Nu la spovedit , nu la impartasit ci pur si simplu la o lectie "speciala" . Copiii sunt foarte incantati .
De doi ani ,si baiatul merge mai intat la spovedit si apoi primeste Sf.Impartasanie . Ma uit la el cat de emotionat este inainte ...si cat de linistit si "luminos" este la fata cand termina.....
Am incercat , atat cat am putut si am stiut , sa ii invat . Nu ii duc la biserica "obligat"...nu ii fortez... Am vrut si vreau sa "simta" ei "chemarea". Poate gresesc ...poate nu...

Doamne ajuta !
Reply With Quote
  #46  
Vechi 08.04.2011, 20:42:19
spre_rasarit spre_rasarit is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 544
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AdrianAamz Vezi mesajul
Din moment ce raspunderea pentru administrarea impartasaniei revine preotului, mi se pare justificat ca sunt preoti care impartasesc copiii de pana la 6-7 ani chiar si daca au mancat.

Cunosc o fata de 13 ani care are retard mintal destul de sever. Desigur, a fost botezata in pruncie, inainte de a se descoperi problema ei. Preotul de care apartine o impartaseste de cateva ori pe an, cand e solicitat de familie.
Am aflat aceasta fiind o data in casa respectiva chiar la momentul impartasaniei fetei. Cand am ridicat problema cu spovedania, constiinta de sine etc., care se cer la copilul de peste 7 ani, preotul a spus: "eu o impartasesc ca pe un copil de 1 an; atat e varsta ei mintala, chiar daca trupul arata de 13 ani. Asa cum am botezat-o si imediat am impartasit-o acum 13 ani, asa o impartasesc si acum. Pentru ea, nu a trecut decat echivalentul unui an. Nu pot sa-i refuz pe Hristos doar pentru ca nu-L intelege pe Hristos. Cati dintre noi se pot lauda ca il inteleg pe Hristos ? Eu nu, caci de exemplu inca nu imi pot iubi vrajmasii".

Eu n-am mai avut replica, de teama sa nu aud ceva si mai teribil despre lucrarea lui Hristos in Biserica ortodoxa, acolo unde pana si "defavorizatii" sortii au parte de Hristos in forma considerata cea mai plenara: impartasirea cu Trupul si Sangele Lui.

Dar... ma gandeam la doctrina botezului adultilor: aceasta fata, daca era (neo)protestanta, nu mai putea fi botezata niciodata, fiindca ea nu putea nici la 18, nici la 30 de ani, sa fie o persoana adulta responsabila, care sa faca "pactul" cu Hristos in deplina cunostinta de cauza. Si m-am gandit: daca Hristos S-a jertfit pentru toti oamenii, inclusiv pentru cei mai mari pacatosi si ticalosi, oare trebuie ca unele confesiuni care isi zic crestine sa refuze intrarea imparatiei cerurilor unor nevinovati care au avut ghinionul sa se nasca cu o minte care nu poate evolua normal ?
Aceasta deschidere a imparatiei lui Dumnezeu pentru toti, neconditionata de nici un factor social, intelectual sau de alta natura, m-a facut sa ma intereseze ortodoxia, ca domeniu de studiere. Altfel, nu sunt cine stie ce credincios .
Uite mai multe relatii despre botezul tarziu.

Iisus a venit in anul 33 si a facut Biserica ortodoxa.Prima Biserica din lume, cea de la Ierusalim intemeiata de Apostoli este azi ortodoxa ca si toate Bisericile in Biblie poate inafara de cea din Roma. In anul 1500+ apare prima Biserica protestanta.

Pana la 1500 toate Bisericile din lume botezau copiii . Toate. Si protestantii au botezat copiii.

In 1700+ intr-o tara in care taxele se plateau de cei botezati, s-a decis amanarea Botezului pentru a scapa de taxe si apoi s-a incercat si gasit o rastalmacire a unui vers din Biblie care sa suporte asta.

Invatatura de a boteza pe adulti nu este invatatura Apsotolica ci pur omeneasca si a aparut dupa anul 1700 de la Iisus au trecut 1700+ ani. Bisericile protestante au schimbat multe invataturi.

De ce?

Din cauza sola scriptura. Din cele 1 miliard de documente istorice despre crestinism protestantismul arunca totul pe geam dupa ce scot Biblia si apoi in loc de a folosi documentele folosesc imaginatia si de aceea sunt 30 000 culte portestante iar debterile de credinta sunt debaterile intre lucrul imaginatiei si lucrul bazat pe documentele istorice sustinul de ortodoxie.

Partea cea mai rea la Protestantism e inlocuirea mancarii pentru viata vesnica cu simboluri , vorbe sau nimic. Cat de bune sunt aceste inlocuiri Dumnezeu stie.

Daca viata vesnica e importanta , daca imortalitatea e importanta, adica sa ai un suflet vesnic , vezi Ioan 6:54 , cum a fost inainte de caderea in pacat, atunci locul tau e in ortodoxie.

Ortodoxia are pomul vietii vesnice, dand sfanta impartasanie oamenilor. Cine moare impartasit se duce direct in rai ca il are pe Hristos in el.

Protestantismul e usor de dovedit in greseala. Protestantismul spune ca tot ce e necesar mantuirii este in Biblie. Dar protestantismul nu e in Biblie deci nu e necesar mantuirii conform a ceea ce crede el.

Last edited by spre_rasarit; 08.04.2011 at 20:50:15.
Reply With Quote
  #47  
Vechi 08.04.2011, 21:55:02
AdrianAamz AdrianAamz is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Elada / Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 523
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Moon27 Vezi mesajul
Buna ziua. Am si eu o nelamurire... Am o fetita de aproape 9 anisori in clasa a 3 a... si face religie la scoala. Noi am incercat sa o invatam cat de mult am stiut si noi despre religie si despre Dumnezeu... insa din pacate ne-am lovit de foarte multe ori de cateva aspecte care in opinia noastra contrazic credinta si ceea ce stim noi. Un exemplu ar fi faptul ca am vrut sa o impartasim insa copilul era bolnav si era sub medicatie cu antibiotice care trebuiau luate la ore fixe. In consecinta la ora 9 i-am dat antibioticul si am asteptat pana la ora 11 pana s-a terminat slujba... dar surpriza... preotul ne-a anuntat ca nu poate sa o impartaseasca pentru ca a baut apa... i-am explicat ca a baut apa din cauza medicatiei dar... am plecat cu fata neimpartasita dupa ce am tinut-o nemancata pana la ora 11... si ceva ... Dar asta a trecut...
Cum spuneau ceilalti participanti la discutie, copiii de peste 7 ani trebuie sa se spovedeasca inainte de impartasire si trebuie sa fie nemancati si nebauti.

In cazul in care fata dvs. trebuia sa ia medicamentele la ora 9, trebuia vorbit dinainte cu preotul si o putea impartasi inainte de a fi luat medicamentele, cu impartasania uscata care se pastreaza de-a lungul anului pentru cazuri deosebite (bolnavi, urgentze...).


Citat:
În prealabil postat de Moon27 Vezi mesajul
un alt aspect care ne-a socat este.... ca ne-am gandit sa vorbim cu preotul de la scoala (profesorul de religie) ca inainte de Paste sa impartaseasca toti copiii... i-am explicat ca daca este nevoie aducem noi tot ce necesita Sfanta Taina a Impartasaniei... insa surpriza... a refuzat... Si acum vine marea mea nelamurire... poate un preot sa refuze Sfanta Taina a Impartasaniei la 23-25 de copii? (nu stiu exact cati elevi sunt in clasa). Va multumesc

Aici sunt si eu nelamurit: cum adica sa aduceti dvs. tot ce necesita Sfanta Taina a Impartasaniei ?

Sfintele Taine se lucreaza in anumite cirsumstante de catre preoti si episcopi, ajutati uneori de diaconi.
Painea si vinul care devin Sfanta Euharistie (Impartasanie) sunt sfintite in cadrul slujbei Liturghiei si numai asa avem Sfanta Impartasanie.
Dvs. puteati sa aduceti de acasa paine si vin, dar preotul trebuia sa savarseasca Sfanta Liturghie pentru ca painea si vinul respective sa se prefaca in Trupul si Sangele Domnului Hristos.
Dupa cum am spus mai sus, in fiecare biserica se pastreaza impartasanie uscata pentru cazul in care preotul are de impartasit pe cineva in afara Sfintei Liturghii sau chiar la Liturghie, inaintea momentului de impartasire cu Euharistia proaspata.
De exemplu, daca vine cineva cu un copil foarte mic, bebelus, si in biserica e frig sau e curent sau copilul plange din cine stie ce motiv, preotul il poate impartasi cu acea Euharistie uscata, pentru ca persoana care a a dus copilul sa se poata retrage, in asa fel incat sa nu pericliteze sanatatea copilului sau atmosfera de liniste a slujbei.

La fel, daca de exemplu sunt adusi copii in grup, intr-o zi in care nu se savarseste Liturghia, preotul ii poate impartasi cu aceasta Euharistie uscata, fara sa mai trebuiasca sa faca Liturghie.

oricum, cand aveti nelamuriri sau constatati ca nu sunteti suficient de bine informata, sa nu va fie teama sa adresati intrebari, caci ne vom mantui calatorind cu intrebarea.

Last edited by AdrianAamz; 08.04.2011 at 21:58:09.
Reply With Quote
  #48  
Vechi 15.02.2015, 12:29:27
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bmd Vezi mesajul
Vorbeste tatal sau teologul?
Tare curios sint cum ii explici unui copil de 7 ani ca de pe o zi pe alta nu mai are voie sa bea sa manince pina la ora 12!!!!
Nu numai ca nu poti sa-i explici dar nici nu e indicat, Un sugar mai ales daca nu suge din 2 in 2 ore plange de foame, il doare fizic stomacul. Eu nu cred ca o asemenea regula a fost scrisa de un preot de mir ci poate de un calugar care nu stie ce inseamna un bebelus si ce nevoie fiziologice are. Plus ca nu vad logica, ce se intampla daca ia impartasania dupa ce a mancat?
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
  #49  
Vechi 15.02.2015, 13:26:52
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Poate să vomite, aia se poate întâmpla.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #50  
Vechi 15.02.2015, 13:32:16
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Poate să vomite, aia se poate întâmpla.
Poate vomita orice om, oricand si oriunde. Pe principiul asta n-ar trebui sa ne mai impartasim niciodata. Faptul ca nu mananci inainte nu e o garantie ca nu vei vomita. Doar pentru ca "s-ar putea sa" desi de cele mai multe ori nu se intampla, le interzicem impartasania?
Si cum faci un copilas sa treaca peste durerea fizica a stomacului de foame? Il faci sa asocieze Sfanta Impartasanie cu o experienta dureroasa? Il duci la biserica urland de foame? Mai oameni buni voi chiar credeti ca dl Hristos asa ar fi facut? Ar fi chinuit copiii?
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
impartasirea copiilor mici vam Impartasania (Taina Euharistiei) 353 10.03.2020 01:23:29
Carnavalul copiilor( Mosul copiilor din centrele de plasament) mirela1990 Umanitare 0 12.12.2010 00:27:05
Impartasirea copilului mic DariaFlor Generalitati 95 08.09.2010 21:12:34
Impartasirea Preotului un.simplu.gand Preotul 3 06.09.2010 20:06:57