Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sarbatori > Diverse Sarbatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 22.02.2009, 03:27:16
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat Vezi mesajul
va multumesc ca ati impartasit toate acestea, e bine sa mai stim si cum procedeaza altii/ altele, ne mai inspiram :) ... aici la noi nu sunt "adevarat nevoiasi", nu o data mi s-a intamplat sa n-am cui sa dau de pomana (asta a fost mai demult, cand in sambata respectiva n-au venit decat vreo doi oameni la biserica).
E bine sa dam de pomana unora, care nu ne pot da si ei ceva la randul lor. Oameni total straini, nevoiasi, batrani...
Reply With Quote
  #22  
Vechi 22.02.2009, 04:43:48
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

e bine sa dai oricui, eu am intalnit si oameni "bine" care s-au bucurat ca n-au fost trecuti cu vederea la impartit. in sambata respectiva, cand am spus eu ca n-au fost decat vreo 2 oameni, a fost chiar o exceptie... mi-a ramas in minte ptr ca stiu ca pregatisem mai multe pachete si pana la urma a trebuit cred sa dau cate 2 la fiecare. dar nu-i bai!
Reply With Quote
  #23  
Vechi 22.02.2009, 07:21:13
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval Vezi mesajul
Atunci trebuie sa adaugam la milostenia trupeasca pe cea sufleteasca.
am niste prieteni mai in varsta (el - roman, ea - italianca) cu care ma intalnesc aproape in fiecare duminica la biserica... astazi, de sambata mortilor, au trecut 'intamplator' pentru ca uitasera de pomenirile care se fac azi in mod traditional... trecusera pur si simplu ca sa-l ia pe parintele sa-l duca la un (fost) episcop grec, foarte in varsta, aflat acum la un fel de azil. ar fi vrut sa-l spovedeasca si sa-l impartaseasca, sa-i mai usureze suferinta. foarte frumos si neasteptat gest de milostenie, aceea sufleteasca.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 22.02.2009, 08:32:49
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Marina, condoleante pentru tatal tau trecut de partea celor drepti!!!

Domnul Dumnezeu sa-l aseze in loc de pace si liniste cu multa verdeata!!!!
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #25  
Vechi 22.02.2009, 12:59:55
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat Vezi mesajul
e bine sa dai oricui, eu am intalnit si oameni "bine" care s-au bucurat ca n-au fost trecuti cu vederea la impartit. in sambata respectiva, cand am spus eu ca n-au fost decat vreo 2 oameni, a fost chiar o exceptie... mi-a ramas in minte ptr ca stiu ca pregatisem mai multe pachete si pana la urma a trebuit cred sa dau cate 2 la fiecare. dar nu-i bai!
Si la noi la biserica se obisnuieste sa ne dam intre noi pomana; dar pomana adevarata, primita di de Dumnezeu, e aceea in care dam cuiva sarac, care nu are cum sa-ti intoarca gestul.
Oricum, oamenilor "bine", deci nu saraci, daca le dai, le dai ca un surplus la ce au, si NU este milostenie.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 22.02.2009, 16:09:44
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat Vezi mesajul
am niste prieteni mai in varsta (el - roman, ea - italianca) cu care ma intalnesc aproape in fiecare duminica la biserica... astazi, de sambata mortilor, au trecut 'intamplator' pentru ca uitasera de pomenirile care se fac azi in mod traditional... trecusera pur si simplu ca sa-l ia pe parintele sa-l duca la un (fost) episcop grec, foarte in varsta, aflat acum la un fel de azil. ar fi vrut sa-l spovedeasca si sa-l impartaseasca, sa-i mai usureze suferinta. foarte frumos si neasteptat gest de milostenie, aceea sufleteasca.
Asa da. Mare taina sa-L duci pe Hristos celui aflat in suferinta ca "medicament pentru vesnicie".
Reply With Quote
  #27  
Vechi 22.02.2009, 18:43:02
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
Si la noi la biserica se obisnuieste sa ne dam intre noi pomana; dar pomana adevarata, primita de Dumnezeu, e aceea in care dam cuiva sarac, care nu are cum sa-ti intoarca gestul.
Oricum, oamenilor "bine", deci nu saraci, daca le dai, le dai ca un surplus la ce au, si NU este milostenie.
ai si nu ai dreptate. sa stam stramb si sa judecam drept. traim in tari occidentale in care nivelul de trai este ridicat, practic nimeni nu moare de foame. si atunci, fiind tu la biserica noastra si implinind traditia de a face pomana, nu-ti faci pacat daca, la sfarsitul slujbei (care tine cateva ore) atunci cand imparti ceea ce ai adus de pomana (un sandvis, o prajitura, o fructa etc) te uiti sa dai numai la cei care par mai saracuti si pe altii ii treci cu vederea, de parca ei n-ar fi oameni si n-ar gusta si ei ceva? Nu stiu cati oameni vin la voi la biserica in mod curent, dar la noi vin in jur de 60-70 in fiecare duminica, si in general se da cam la toata lumea ceea ce-i de dat.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 22.02.2009, 18:53:29
mara2008's Avatar
mara2008 mara2008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.05.2008
Locație: Orasu cu KM 0 inlacrimat...
Religia: Ortodox
Mesaje: 444
Post Am facut pomenirea tuturor

Da mirela,am facut coliva,mancare,am impartit la cei cu adevarat necajiti vase cu mancare ,coliva,o prajitura,un fruct,am pomenit pe toti cei ce stiu din familie sau cunoscuti,ca peste exact o luna sa ii fac si mamei de 6 luni parastas.
Ce sa facem ,macar cu o rugaciune si o mica milostenie sa alinam si sa le ajutam sufletele celor dusi ,uni foarte dragi.
__________________
O,vorba buna balsam pentru suflet!
Reply With Quote
  #29  
Vechi 22.02.2009, 20:39:21
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

In Romania sunt foarte mulți oameni sărmani,iar unii nu au nimic,nici casă proprie,nici serviciu,nimic,nimic.Fiecare stradă are săracii ei,unele au mai mulți.Îi cunoaștem cu toții dar eu mă întreb de ce sărăcia este aproape întodeauna însoțită de mizerie și de viciu.
Îmi amintesc o povestioară de-a părintelui Cleopa care spunea că un om mai înstărit vede două femei care cerșeau și scoate niște bani din portofel.Uneia îi dădu mai mult și celeilalte cu mult mai puțin.Întrebat fiind de ce a procedat așa a răspuns că a dat mai mult celei care era spălată și îngrijită căci aceia, la fel de săracă a avut totuși decența de a se mai și spăla.
Îi cunosc pe mulți dintre ei și ei pe mine dar de unii vă rog să mă credeți că mă tem.Sunt drogați sau alcoolici care dacă le-ai dat odată fără a ști că sunt așa te urmăresc și te amenință și nu scapi de ei decât dacă le dai iar dacă le dai puțin te înjură sau te blestemă.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 22.02.2009, 22:11:10
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14 Vezi mesajul
In Romania sunt foarte mulți oameni sărmani,iar unii nu au nimic,nici casă proprie,nici serviciu,nimic,nimic.Fiecare stradă are săracii ei,unele au mai mulți.Îi cunoaștem cu toții dar eu mă întreb de ce sărăcia este aproape întodeauna însoțită de mizerie și de viciu.
Îmi amintesc o povestioară de-a părintelui Cleopa care spunea că un om mai înstărit vede două femei care cerșeau și scoate niște bani din portofel.Uneia îi dădu mai mult și celeilalte cu mult mai puțin.Întrebat fiind de ce a procedat așa a răspuns că a dat mai mult celei care era spălată și îngrijită căci aceia, la fel de săracă a avut totuși decența de a se mai și spăla.
Îi cunosc pe mulți dintre ei și ei pe mine dar de unii vă rog să mă credeți că mă tem.Sunt drogați sau alcoolici care dacă le-ai dat odată fără a ști că sunt așa te urmăresc și te amenință și nu scapi de ei decât dacă le dai iar dacă le dai puțin te înjură sau te blestemă.
Dorina te rog să vi in Capitalâ și te vei obișnui. Eu merg zilnic peste 30 de km cu mașina prin București ( serviciu dus și intors ) , tai Bucureștiul in două . M-am obișnuit și cu mulțumiri și cu injurături și cu amenințări și cu zgâriatul mașinii . Capitala te călește și la propriu și la figurat. Merem inainte !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sambata Mortilor - Mosii de iarna glykys Diverse Sarbatori 1 14.02.2015 06:47:33
Mosii de toamna - Pomenirea mortilor lenuta67 Intrebari utilizatori 11 01.11.2012 23:07:28
Mosii de vara, pomenirea generala a mortilor mihele_m Intrebari utilizatori 0 22.05.2010 19:05:50
Pomenirea mortilor - Mosii de iarna toadercarmen Intrebari utilizatori 8 08.02.2010 23:45:53
Sambata, ziua mortilor bogdanm.marin Intrebari utilizatori 1 05.02.2010 21:18:06