Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Preotul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 09.04.2009, 21:03:21
monica.miholca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cred ca este mai bine sa tinem cu dragoste de canoanele Bisericii noastre, si sa nu discutam fara rost "de ce nu se poate lucrul asta sau celelalt"; fiindca altfel putem incepe sa gustam tot ce ne ofera pe tava azi curentul acesta anticrestin (dar viclean) care stim noi la ce duce...
Si mi se pare nefiresc ca o femeie sa slujeasca in Biserica. in plus, argumentele de mai sus (mai ales acela ca Mantuitorul nostru Iisus Hristos si-a ales apostoli numai dintre barbati, desi erau si femei virtuoase acolo ) sunt suficiente pentru a nu ne mai pune intrebari despre acest subiect.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 09.04.2009, 21:23:55
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de monica.miholca Vezi mesajul
Cred ca este mai bine sa tinem cu dragoste de canoanele Bisericii noastre, si sa nu discutam fara rost "de ce nu se poate lucrul asta sau celelalt"; fiindca altfel putem incepe sa gustam tot ce ne ofera pe tava azi curentul acesta anticrestin (dar viclean) care stim noi la ce duce...
Si mi se pare nefiresc ca o femeie sa slujeasca in Biserica. in plus, argumentele de mai sus (mai ales acela ca Mantuitorul nostru Iisus Hristos si-a ales apostoli numai dintre barbati, desi erau si femei virtuoase acolo ) sunt suficiente pentru a nu ne mai pune intrebari despre acest subiect.
Ce bine ar fi Monica dragă, ca numai aici să fie viclenia, dar privește ceva mai sus la domnul Manuel și mai sus și cam peste tot, sunt rătăciri, în jurul nostru, pe stradă, la muncă și ori unde. Selecția și vigilența trebuie puse la treabă 24 de ore din 24. Discernământ și cumpătare !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #23  
Vechi 09.04.2009, 22:27:17
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
...chiar el declara ca o spune intr-o maniera meschina...cu alte cuvinte , "ca asa vrea muschiul meu". Cine stabileste rolul lor in privinta slujirii? din Scripturi nu de la Moise...vremuri drastice unde nu misca nici o femeie in front... Acest comentariu a inceput promitator insa la sfirsit a esuat pe bancuri de nisip neavind argumente solide ci doar cel al controlului absolut detinut de barbati in defavoarea femeilor. Fara suparare George dar poate mai ai si altceva...

...ce inseamna "nu ni se pare FIRESC ca femeile sa slujeasca"?...stiind foarte bine ca ce NI SE PARE NOUA este in proportie de 99% ceea ce ni s-a transmis "en gros" de societatea de consum si mai putin din cercetarea minutioasa a detaliilor
Am sa dau un argument din Triadologie, ca sa intaresc ceea ce spunde parintele John Breck in legatura cu paternitatea. In Sfanta Treime vorbim despre insusiri personale sau caracteristici personale ale persoanelor Sfintei Treimi: Tatal-nenascut,nepurces, Fiul -nascut si Duhul Sfant -purces, imprumuta o insusire a Tatalui la celelate Persoane sau a Fiului si vei ajunge la confundarea lor. Relatiile persoanelor Sfintei Treimi trebuie sa se reflecte si in relatiile interumane.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 09.04.2009, 23:39:18
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Avind in vedere ca tot ce a facut Hristos pe pamint a fost sa pregateasca SUFLETUL pentru Imparatia Cerurilor si deci sexul nu conteaza....eu zic Anca ca nu i-ai raspuns INCA la intrebare...continua te rog :)...
Topicul se refera la hirotonia femeilor. Din cate se stie, sexul frumos nu are ce cauta in altar, cu trupul, nu cu sufletul. Cat timp suntem in trup de femeie, nu avem voie sa fim hirotonisite.
Spui ca impresiile noastre sunt dictate de societatea de consum? Pai, societatile de consum au hirotonisit femea si au distrus credinta. Iti spune aceast lucru ceva? Mie, da si ma cutremur la gandul ca ar putea patrunde si in Romania acest lucru total gresit.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 10.04.2009, 00:12:17
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Ceea ce am postat, initial, a fost pentru teroarea ca s-ar putea ntimpla si in tara.
M-am infiorat.
In anumite secte- aici la penticostali, de ex, au femei care predica...deja...
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #26  
Vechi 11.04.2009, 13:48:18
Saurian Saurian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.08.2006
Mesaje: 257
Implicit

Citat:
În prealabil postat de monica.miholca Vezi mesajul
Cred ca este mai bine sa tinem cu dragoste de canoanele Bisericii noastre, si sa nu discutam fara rost "de ce nu se poate lucrul asta sau celelalt"; fiindca altfel putem incepe sa gustam tot ce ne ofera pe tava azi curentul acesta anticrestin (dar viclean) care stim noi la ce duce...
Dar unii, ca mine, ar fi interesați să afle motivele astea. Adică nu cred că Sfinții Părinți ce au rânduit Sfintele Canoane au făcut-o că așa li s-a năzărit. Iar dacă noi acceptăm anumite lucruri din cauză că așa sunt, ajungem ca un fel de eretici care cred în infaibilitate ( papală sau a Scripturei ). Trebuie să fie motive întemeiate și care să nu sună a misoginism sau a disprețuirii femeii. Ar fi interesant să le explice cineva care ar fi mai în domeniu.

Fără să încurajez neascultarea Sf. Canoane, mă gândesc: dacă o femeie ar încălca unele Canoane ( despre perioada de curăție etc. ) din neștiință oare Hristos ar acuza-o cu ceva? Nu cred ( mai ales că sunt cazuri în Sf Tradiție de oameni ce au încălcat Sf Canoane și a fost bine-plăcută fapta asta în fața lui Dumnezeu ). În general, consider că ar trebui să fac lucrul ăsta din motivul x nu că nu e voie așa și altele ( că altfel ajungem în perioada Vechiului TEstament cu "nu atinge, nu e voie" ). Dar asta pentru cei mai sporiți căci celor prunci în credință e bună și ascultarea asta ( dar să nu se smintească sectarii și necredincioșii de asta ). Părerea mea...

Apropo de ultimul aliniat: cine se poate crede de pe forumul ăsta atât de sfânt încât să încalce canoanele?
Reply With Quote
  #27  
Vechi 11.04.2009, 14:32:12
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Saurian Vezi mesajul
Dar unii, ca mine, ar fi interesați să afle motivele astea. Adică nu cred că Sfinții Părinți ce au rânduit Sfintele Canoane au făcut-o că așa li s-a năzărit. Iar dacă noi acceptăm anumite lucruri din cauză că așa sunt, ajungem ca un fel de eretici care cred în infaibilitate ( papală sau a Scripturei ). Trebuie să fie motive întemeiate și care să nu sună a misoginism sau a disprețuirii femeii. Ar fi interesant să le explice cineva care ar fi mai în domeniu.

Fără să încurajez neascultarea Sf. Canoane, mă gândesc: dacă o femeie ar încălca unele Canoane ( despre perioada de curăție etc. ) din neștiință oare Hristos ar acuza-o cu ceva? Nu cred ( mai ales că sunt cazuri în Sf Tradiție de oameni ce au încălcat Sf Canoane și a fost bine-plăcută fapta asta în fața lui Dumnezeu ). În general, consider că ar trebui să fac lucrul ăsta din motivul x nu că nu e voie așa și altele ( că altfel ajungem în perioada Vechiului TEstament cu "nu atinge, nu e voie" ). Dar asta pentru cei mai sporiți căci celor prunci în credință e bună și ascultarea asta ( dar să nu se smintească sectarii și necredincioșii de asta ). Părerea mea...

Apropo de ultimul aliniat: cine se poate crede de pe forumul ăsta atât de sfânt încât să încalce canoanele?
S-a răspuns destul de clar la acest subiec , care până la urmă nu ne aduce nimic în plus în credința noastră. Împrăștierea minții cu tot felul de întrebări la nesfârșit e mult mai dăunătoare decât am crede noi. Cei ce s-au rătăcit și s-au rupt de Biserica Ortodoxă, tot astfel au început , prin întrebări, invenții, născociri de tot felul .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #28  
Vechi 12.04.2009, 06:35:11
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
S-a răspuns destul de clar la acest subiec , care până la urmă nu ne aduce nimic în plus în credința noastră. Împrăștierea minții cu tot felul de întrebări la nesfârșit e mult mai dăunătoare decât am crede noi. Cei ce s-au rătăcit și s-au rupt de Biserica Ortodoxă, tot astfel au început , prin întrebări, invenții, născociri de tot felul .

Uite aici un raspuns:
Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14 Vezi mesajul
In invataturile Sfintilor Parinti spune"cine vrea sa se mintuiasca cu intrebarea sa calatoreasca" si nu "crede si nu cerceta" asa cum unii in mod eronat afirma,asadar nu vad unde am gresit daca mi-am pus aceasta intrebare.Daca aveam raspunsul mu o mai lansam.Daca am gresit sa-mi fie cu iertare!
Mi se pare corect ce a spus Dorina aici.
A intreba si a cerceta, este a urma invataturile Sfintilor Parinti.
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #29  
Vechi 13.04.2009, 11:57:32
sherlock_holmes sherlock_holmes is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2008
Locație: commonwealth
Religia: Ortodox
Mesaje: 386
Implicit

Un articol interesant :
http://www.crestinortodox.ro/editori...zitia-ortodoxa

.....
[SIZE=2]Intreaga argumentatie a celor ce sustin hirotonia femeii se bazeaza pe conceptia primatului naturii asupra persoanei, afirmandu-se ca Fiul lui Dumnezeu prin actul intruparii, asuma natura umana, mai presus de distinctia barbat femeie. De aici logica simplista: impartasind aceeasi natura umana, femeia trebuie sa fie partasa intregii activitati umane, inclusiv la preotie.[/SIZE]

[SIZE=2]Hristos, spunem noi, si-a asumat intreaga natura - este adevarat - dar ipostatic, in chip barbatesc si in acest sens, preotul il reprezinta iconic pe Hristos, Biserica - Trupul lui Hristos - reflectand lucrarea Duhului Sfant care a sfintit pe Fecioara Maria, vasul indumnezeit din care S-a intrupat Darul suprem.[/SIZE]

In iconomia mantuirii sunt doua realitati fundamentale: Fiul intrupat al lui Dumnezeu si Fecioara Maria din care Se intrupeaza si care naste pe Iisus Hristos. Altfel spus, cele doua realitati sunt: Arhiereul si Biserica. Acestea trebuie sa fie arhetipul cuplului barbat-femeie. Barbatul trebuie sa exprime preotia sacerdotala si functionala, iar femeia pe cea universala: "in imparatie toate functiunile inceteaza in fata lui Hristos, Unicul Preot. Hristos savarseste Liturghia cereasca, dar in fruntea poporului, a preotiei universale ramane Theotokos - Nascatoarea de Dumnezeu -, caci ea exprima aceasta preotie in calitatea sa de esse a imparatiei insesi.
...

[SIZE=2]Pentru final, fac din nou apel la cuvintele marelui teolog Paul Evdochimov: "Aceasta lume, prea masculina, in care harisma femeii nu joaca nici un rol, in care femeia se masculinizeaza, este din ce in ce mai mult o lume fara Dumnezeu, fiindca este fara Maica Theotokos si Dumnezeu nu se poate naste aici. Este simptomatic ca in aceasta ambianta, desfranarea copiilor, incestul si Homosexualitatea se afirma deschis", iar Giradoux, in Sodoma si Gomora, spunea: "vremea in care femeia nu mai stie sa iubeasca si sa se daruiasca este sfarsitul lumii".[/SIZE]

[SIZE=2]Pr. dr. Ioan Moldoveanu[/SIZE]
__________________
Singura dragoste adevarata este cea care încredinteaza aproapelui viata vesnica! Sfintul Iustin Popovici
Reply With Quote
  #30  
Vechi 13.04.2009, 12:58:33
Saurian Saurian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.08.2006
Mesaje: 257
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sherlock_holmes Vezi mesajul
am mai citit linkul și nu am priceput mai nimic... adică mi s-a părut că "s-a cam bătut câmpii" și textul e într-un limbaj mai .... intelectualist. Eu prefer să îmi spună de ce lucrurile stau așa un călugăr ce nu are nici 4 clase decât un doctorand în teologie. Doctorandul parcă vorbește în chineză și se pierde în detalii pe când călugărul prost e mai direct și înțelegi mai clar ce vrea să spună.

Părerea mea...
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
hirotonia intru diacon ioanhodean Preotia (Hirotonia) 29 25.02.2017 21:10:09
Hirotonia si parohia pe bani? pacatosul Despre Biserica Ortodoxa in general 123 29.09.2012 19:36:34
Hirotonia intru arhiereu a Parintelui Arhim. Dr. Mihail Filimon tanaseva Intrebari utilizatori 0 05.01.2011 19:01:35
hirotonia nicolaee Preotia (Hirotonia) 15 15.01.2009 16:52:17
Hirotonia alecsandru Preotia (Hirotonia) 14 17.05.2008 09:50:25