Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Preotul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 30.11.2009, 22:18:17
elizabeta elizabeta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Locație: Bucuresti
Mesaje: 711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de geo.nektarios Vezi mesajul
E mai bine sa faci ce iti spune duhovnicul, CLAR!!! Dar pt o mai buna sporire duhovniceasca si mai multa indepartare de PACAT, mai bine sa cereti asta duhovnicului (sa va spovediti DES) chiar daca nu va impartasiti.
Pt spovedanie nu trebuie post, sau sa nu mananci inainte! O poti face ORICAND si la ORICE ORA!!! Puteti sa va marturisiti la fiecare 2 saptamani si la 6 sa va impartasiti! Pt o viata duhovniceasca cu sporire si binecuvantare, relatia cu duhovnicul trebuie tinuta cat se poate de des!!
Pai ne tinem, dar daca ar fi dupa mine, m-as spovedi in fiecare zi!
Post ni se cere - trei zile!
Reply With Quote
  #12  
Vechi 14.03.2010, 16:31:38
alinnasser2010 alinnasser2010 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 161
Implicit

Desigur ca are voie,la fiecare liturghie savarsita in Biserica fiecare preot care a slujit la altar si a tinut un canon special inainte se poate impartasi,preotii se spovedesc la alti preoti nu conteaza rangul...Numai preotul care a slujit la altar in timpul slujbei se poate impartasi restu sunt opriti,si bineinteles cei care au respectat canonul inainte ...

Last edited by alinnasser2010; 14.03.2010 at 16:43:17.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 09.06.2010, 17:27:24
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alinnasser2010 Vezi mesajul
Desigur ca are voie,la fiecare liturghie savarsita in Biserica fiecare preot care a slujit la altar si a tinut un canon special inainte se poate impartasi,preotii se spovedesc la alti preoti nu conteaza rangul...Numai preotul care a slujit la altar in timpul slujbei se poate impartasi restu sunt opriti,si bineinteles cei care au respectat canonul inainte ...
Toti preotii prezenti la Liturghie trebuie sa se impartaseasca, nu doar cei care au slujit. Am participat la o Liturghie care preceda o conferinta a preotilor. Toti preotii din biserica si-au pus epitrahilul si s-au impartasit. Dar asta trebuie sa o facem si noi, ca doar preotul nu spune din cand in cand, ci in orice Liturhie "cu frica cu credinta si cu dragoste sa va apropiati".
Reply With Quote
  #14  
Vechi 18.06.2010, 17:42:10
88hharalambos 88hharalambos is offline
Member
 
Data înregistrării: 29.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 52
Implicit

preotii nu se spovedesc inainte de fiecare impartasire/liturghie(in general vorbesc) ,regula este valabila si pt mireni daca au o viata duhovniceasca pe masura cerintelor poruncilor evanghelice si bisericesti si daca duhovnicul lor accepta acest lucru si daca au voie sa se impartaseasca mai des.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 31.07.2010, 12:13:22
Iubirea's Avatar
Iubirea Iubirea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.06.2010
Locație: Bucuresti in C.I
Religia: Ortodox
Mesaje: 689
Implicit

Citat:
În prealabil postat de elizabeta Vezi mesajul
Pai ne tinem, dar daca ar fi dupa mine, m-as spovedi in fiecare zi!
Post ni se cere - trei zile!
Pentru spovedanie nu trebuie sa tii post...in nici un canon nu se spune asta, ci doar pentru impartasanie. Stiu ca sunt duhovnici care cer si la spovedanie post...dar nu comentez.

De asemeni nu se da bani la spovedanie sau la miruit...spun asta pt. ca am vazut persoane care fac asa ceva ca si cum asa trebuie...ok, este alegerea fiecaruia, dar asta nu inseamna ca trebuie sa platesti ca esti miruit sau spovedit...iar tu daca vrei sa dai un ban, poti sa pui in cutia milei.
__________________
"Sa nu spui tot ce stii, sa nu faci tot ce poti, sa nu crezi tot ce auzi!" (pr. Paisie Olaru)
http://www.youtube.com/watch?feature...v=y8zZ_NGRoJo#!
Reply With Quote
  #16  
Vechi 31.07.2010, 15:19:24
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iubirea Vezi mesajul
Pentru spovedanie nu trebuie sa tii post...in nici un canon nu se spune asta, ci doar pentru impartasanie. Stiu ca sunt duhovnici care cer si la spovedanie post...dar nu comentez.
Nu te supara, dar de unde stii ca nu se tine post inainte de Spovedanie? Este o Sfanta Taina care necesita o pregatire, nu te duci oricum ci dupa un post de 3-5 zile, dupa citirea rugaciunilor de spovedanie, dupa o cercetare a constiintei...!

In Pelerinul Roman dupa lista pacatelor dupa care se pot ghida credinciosii pentru spovedanie scri calr ca la spovedanie mergem nemancati dupa ce am tinut post 5 zile! Tu de unde dar stii altfel?

In caz de urgenta da, se poate spovedi fara post dar nu cred ca asta ar putea deveni o obisnuinta mai ales cand este o perioada de post mai lunga.

Last edited by gabriela8; 31.07.2010 at 15:38:30.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 31.07.2010, 15:28:47
Iubirea's Avatar
Iubirea Iubirea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.06.2010
Locație: Bucuresti in C.I
Religia: Ortodox
Mesaje: 689
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabriela8 Vezi mesajul
Nu te supara, dar de unde stii ca nu se tine post inainte de Spovedanie? Este o Sfanta Taina care necesita o pregatire, nu te duci oricum ci dupa un post de 3-5 zile, dupa citirea rugaciunilor de spovedanie, dupa o cercetare a constiintei...!

In Pelerinul Roman la sfarsitul listei pacatelor dupa care se pot ghida credinciosii pentru spovedanie scrie clar ca la spovedanie mergem nemancati dupa ce am tinut post 5 zile! Tu de unde dar stii altfel?
Eu nu ma supar...dar daca ar fi precum spui, eu cred ca ar fi o regula pentru toate manastirile si bisericile, asa cum este pentru impartasanie. Faptul ca scrie in nu stiu ce carte sau ca o practica nu stiu ce duhovnic nu inseamna ca este o regula canonica. Este alegerea respectivului din prea multa dragoste pentru spovedanie...dar nu are legatura cu canoanele bisericii...are legatura cu evlavia lui.
Cat am studiat eu la Liturgica in facultate despre Sf. Taine nicaieri...dar chiar nicaieri nu exista scris asa ceva.
Daca cineva din preoti stie altceva...ca ei aprofundeaza mai mult facand pastorala, va rog sa-mi spuneti si mie sa ma documentez.
__________________
"Sa nu spui tot ce stii, sa nu faci tot ce poti, sa nu crezi tot ce auzi!" (pr. Paisie Olaru)
http://www.youtube.com/watch?feature...v=y8zZ_NGRoJo#!
Reply With Quote
  #18  
Vechi 31.07.2010, 15:42:58
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iubirea Vezi mesajul
Eu nu ma supar...dar daca ar fi precum spui, eu cred ca ar fi o regula pentru toate manastirile si bisericile, asa cum este pentru impartasanie. Faptul ca scrie in nu stiu ce carte sau ca o practica nu stiu ce duhovnic nu inseamna ca este o regula canonica. Este alegerea respectivului din prea multa dragoste pentru spovedanie...dar nu are legatura cu canoanele bisericii...are legatura cu evlavia lui.
Cat am studiat eu la Liturgica in facultate despre Sf. Taine nicaieri...dar chiar nicaieri nu exista scris asa ceva.
Daca cineva din preoti stie altceva...ca ei aprofundeaza mai mult facand pastorala, va rog sa-mi spuneti si mie sa ma documentez.
Si totusi cred ca una este situatia de urgenta si alta este pregatirea care se face in timpul postului. Nici mie nu imi e straina Liturgica si chiar daca nu se precizeaza acest post consider ca este de la sine inteles din moment ce dupa Spovedanie urmeaza Sfanta Impartasanie sau Aghiazama Mare sau nimic daca esti legat de catre duhovnic. Totusi a elimina postul cu desavarsire inaintea Spovedaniei mi se pare o greseala; repet una e situatia de urgenta alta e perioada de post!
Reply With Quote
  #19  
Vechi 31.07.2010, 15:59:19
Iubirea's Avatar
Iubirea Iubirea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.06.2010
Locație: Bucuresti in C.I
Religia: Ortodox
Mesaje: 689
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabriela8 Vezi mesajul
Si totusi cred ca una este situatia de urgenta si alta este pregatirea care se face in timpul postului. Nici mie nu imi e straina Liturgica si chiar daca nu se precizeaza acest post consider ca este de la sine inteles din moment ce dupa Spovedanie urmeaza Sfanta Impartasanie sau Aghiazama Mare sau nimic daca esti legat de catre duhovnic. Totusi a elimina postul cu desavarsire inaintea Spovedaniei mi se pare o greseala; repet una e situatia de urgenta alta e perioada de post!
Nu vorbesc nici eu de perioada de post cand atunci este clar...ci pur si simplu in timpul anului cand cineva doreste doar sa se spovedeasca, eu la asta ma refer...nu este obligatoriu ca daca te-ai spovedit sa te si impartasesti.
Poti sa te spovedesti zilnic sau saptamanal, ceea ce nu se poate spune si de impartasanie...marea majoritate a duhovnicilor indica impartasania la 40 zile si asta daca ai o viata duhovniceasca cat de cat pusa la punct.
__________________
"Sa nu spui tot ce stii, sa nu faci tot ce poti, sa nu crezi tot ce auzi!" (pr. Paisie Olaru)
http://www.youtube.com/watch?feature...v=y8zZ_NGRoJo#!
Reply With Quote
  #20  
Vechi 31.07.2010, 16:01:36
Iubirea's Avatar
Iubirea Iubirea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.06.2010
Locație: Bucuresti in C.I
Religia: Ortodox
Mesaje: 689
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabriela8 Vezi mesajul
Si totusi cred ca una este situatia de urgenta si alta este pregatirea care se face in timpul postului. Nici mie nu imi e straina Liturgica si chiar daca nu se precizeaza acest post consider ca este de la sine inteles din moment ce dupa Spovedanie urmeaza Sfanta Impartasanie sau Aghiazama Mare sau nimic daca esti legat de catre duhovnic. Totusi a elimina postul cu desavarsire inaintea Spovedaniei mi se pare o greseala; repet una e situatia de urgenta alta e perioada de post!
...si inca ceva, in ritualul ortodox nu face fiecare ce vrea si ce considera...ci ce este lasat de la Sf. Parinti prin canoane si carti...
__________________
"Sa nu spui tot ce stii, sa nu faci tot ce poti, sa nu crezi tot ce auzi!" (pr. Paisie Olaru)
http://www.youtube.com/watch?feature...v=y8zZ_NGRoJo#!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Vreau sa ma fac preot petrisor.nicu Intrebari utilizatori 24 17.05.2011 19:18:46
Recomandare de la preot CristianB Resurse ortodoxe on-line 28 26.06.2008 23:57:08
Criticat de preot cozia Preotul 26 23.03.2008 23:10:44
PREOT alexandra Preotul 24 20.01.2007 23:47:25