Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sarbatori > Diverse Sarbatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 27.02.2010, 14:02:44
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

În familia mea am hotărât să nu sărbătorim 8 martie, din cauză că e o sărbătoare comunistă. Din acest motiv, nu sărăbătorim nici 1 mai sau 30 decembrie.

De 1 Martie însă, oferim mărțișoare și un gând bun tuturor femeilor și fetelor.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 27.02.2010, 14:09:33
CRIS2010
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
În familia mea am hotărât să nu sărbătorim 8 martie, din cauză că e o sărbătoare comunistă. Din acest motiv, nu sărăbătorim nici 1 mai sau 30 decembrie.

De 1 Martie însă, oferim mărțișoare și un gând bun tuturor femeilor și fetelor.
Un gand bun si mai ales un comportament pe masura , sa-l avem tot timpul fata de cele ce ne-au infrumusetat viata ! Femeia ne-a fost daruita de Dumnezeu , sa o iubim, sa o respectam si sa-i fim tot timpul ajutor ! ! !
Reply With Quote
  #13  
Vechi 27.02.2010, 14:22:32
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

@Cris2010
1. Te rog sa-ti controlezi cuvintele si sa nu jignesti/faci atac la persoana pe forum, mai ales crestin si mai ales in Postul Pastelui.
Ciulama nu face nimeni aici. Fiecare scrie ce si cat stie.

2. Te rog sa si explici afirmatia ta. De ce sa fie Zamislirea Maicii Domnului sarbatoarea femeii? Nici nu este trecuta in calendar pe 8 Decembrie.
La fel cum nu se (prea) vorbeste despre parintii Ei. Ia uita-te cum e scris in 9 Septembrie! Sunt alte doua sarbatori cu cruce neagra, nicidecum la Ioachim si Ana.
Sunt mai multe sarbatori crestine care pot fi sarbatori ale femeii crestine, de la nasterea Maicii Domnului pana zilele multelor sfinte femei din calendar.
Mult se vorbeste de femeile mironosite, de Marta si Maria (sora ei).
3. Nu e vorba a sarbatori comercial, cu petereceri si cadouri scumpe. Cati isi permit asta? Macar o zi libera de la munca, o floare si un la multi ani.
Se mai facea asta.

1 Martie nu este ziua femeii. Este o sarbatoare a primaverii. Martisorul inseamna altceva. De altfel stiu ca in unele regiuni femeile il ofera barbatilor.

La fel ca si iubirea, femeia, barbatul, familia, copilul, trebuie serbat si iubit in fiecare zi, prin respect, caldura, tandrete, grija, etc.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #14  
Vechi 27.02.2010, 15:43:37
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Primavara vesnica a vietii noastre : FEMEIA - La multi ani FEMEIE oriunde ai fi !

Femeia e o frumusete / Cand in credinta sporeste, / A ei gura nu rasuna / Pentru ca are cununa . / I se cere asculare / Ca sa aiba incununare , / Castitatea s-o cinsteasca / Prin curata viata , aleasa . / Vorba ei sa fie moale / Si rostita cand se cade / Supunerea ii ramane / Semnul cel mai sfant pe lume . / Mult sa fie respectata / Sa fie alintata / Si sa aiba ocrotire , / Sa rodeasca in iubire . / Raspunderea ei e mare , / Ca sa fie ca o floare, / Ce miroase asa frumos / Intr-o lume cu Hristos .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #15  
Vechi 27.02.2010, 16:44:28
eclat_de_lune eclat_de_lune is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 215
Implicit

Cat eram mica, de 1 Martie, am fost invatata sa ofer martisoare si baietilor nu doar colegelor. Deci, asa cum spunea cineva mai sus, martisoare se ofera si baietilor/barbatilor -cel putin, la noi, in Moldova, asa era.
Iar de 8 martie, sarbatoream femeia.
__________________
"În inima ce și a pierdut vechile certitudini, cântarea lumii pătrunde mai ușor."
Reply With Quote
  #16  
Vechi 27.02.2010, 16:50:43
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eclat_de_lune Vezi mesajul
Cat eram mica, de 1 Martie, am fost invatata sa ofer martisoare si baietilor nu doar colegelor. Deci, asa cum spunea cineva mai sus, martisoare se ofera si baietilor/barbatilor -cel putin, la noi, in Moldova, asa era.
Iar de 8 martie, sarbatoream femeia.
Uite ca tot te-am prin aici pe topicu asta si eu sunt dintr-o bucata , si cand imi vine atunci o spun : Cine te-a mahnit atat de tare de ti-ai sters toata lista de prieteni ? De mult ma roade intebarea asta . Te rog sa nu te superi pentru indiscretia mea facuta public : Cu drag - Cristian
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #17  
Vechi 27.02.2010, 17:09:45
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
În familia mea am hotărât să nu sărbătorim 8 martie, din cauză că e o sărbătoare comunistă. Din acest motiv, nu sărăbătorim nici 1 mai sau 30 decembrie.

De 1 Martie însă, oferim mărțișoare și un gând bun tuturor femeilor și fetelor.
Tuturor femeilor? Chiar și celor care au fost comuniste?
Reply With Quote
  #18  
Vechi 27.02.2010, 17:19:35
CRIS2010
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14 Vezi mesajul
Tuturor femeilor? Chiar și celor care au fost comuniste?
Exceptie ar trebui s-o faca doar pentru cele ce au fost savante de renume mondial , dar recunosc ca cele nascute dupa '90 sunt mai faine, ca-s mai tinerele . . .
Reply With Quote
  #19  
Vechi 27.02.2010, 19:39:12
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Si care-i problema? Ar trebui sa ne bucuram nespus de mult ca exista diverse zile in care putem sa ne exprimam recunostinta si dragostea pentru mame si sotii. Nu ma asteptam ca aceste scuze( ca este sarbatoare comunista:))neaprobata de biserica)... sa vina din partea unei femei

Preferi indiferenta si raceala lipsei de sarbatoare?

Ce legatura are iubirea cu politica?

Oare nu ne ajung restul de 300+ zile de ura, dispret pentru toti si toate si lipsa de empatie desi este primavara?
Cit de singuri si tristi suntem!
femeia se poate cinsti si in alte zile. 25 martie ar fi o ocazie excelenta, ar putea fi decretata chiar ziua mamei caci este cel mai frumos exemplu de mame din cate au existat vreodata.

nu se pot amesteca lucrurile.spre ex data pastelui(daca se suprapune cu pastele evreiesc,pesah se amana cu o saptamana). daca ar merge dupa logica ta, asta nu ar mai fi o problema.se poate sarbatori oricand.

ce legatura are o sarbatoare de omagiere a femeii crestine cu una a femeii comuniste?
una e femeia crestina, alta e femeia revolutionara.
daca o sa te intorci la origini o sa vezi ca 8 martie coincidea cu o sarbatoare evreiasca, purim(sarbatorirea celebrului masacru al imparatesei estera).
dar asta toate nu conteaza, nu?
oricum linia bisericii e demodata....ce nu lasa omul sa iubeasca?
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #20  
Vechi 27.02.2010, 20:24:55
CRIS2010
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
femeia se poate cinsti si in alte zile. 25 martie ar fi o ocazie excelenta, ar putea fi decretata chiar ziua mamei caci este cel mai frumos exemplu de mame din cate au existat vreodata.

nu se pot amesteca lucrurile.spre ex data pastelui(daca se suprapune cu pastele evreiesc,pesah se amana cu o saptamana). daca ar merge dupa logica ta, asta nu ar mai fi o problema.se poate sarbatori oricand.

ce legatura are o sarbatoare de omagiere a femeii crestine cu una a femeii comuniste?
una e femeia crestina, alta e femeia revolutionara.
daca o sa te intorci la origini o sa vezi ca 8 martie coincidea cu o sarbatoare evreiasca, purim(sarbatorirea celebrului masacru al imparatesei estera).
dar asta toate nu conteaza, nu?
oricum linia bisericii e demodata....ce nu lasa omul sa iubeasca?
Biserica lui Hristos este Biserica Ortodoxa ! Hristos e iubire, iar Biserica Ortodoxa nu are cum sa fie altceva ! ! !
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
1 Martie - 8 Martie geo.nektarios Diverse Sarbatori 107 27.04.2015 19:57:53
9 martie costel Generalitati 5 09.03.2012 10:46:12
4 martie 1977 . . . cristiboss56 Stiri, actualitati, anunturi 10 11.03.2011 17:47:41
8 Martie 2009 arkash Generalitati 0 08.03.2009 16:21:41
8 martie radup Generalitati 61 14.03.2008 22:45:47