Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1041  
Vechi 12.08.2014, 22:15:50
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Gunner vorbeste de faptul ca creationistii spun ca raportul C12-C14 la inceputul pamantului era 0, ceea ce, da , este absurd din mai multe puncte de vedere.

Dar faptul ca avem mai mult carbon in atmosfera sub forma dioxidului de carbon nu este ceva nou. Cam de aceea o sa avem maine 37 de grade la Bucuresti...
Da, pai de aceea stim ca nu o sa avem calote glaciare de anul trecut sau anul asta. Soarele nu are nici o influenta, noi suntem rai ca ardem tot felul de chestii fara sa platim taxe in plus.
Doar aia care neaga holocaustul nu-s de acord ca nu mai exista calote glaciare.
  #1042  
Vechi 12.08.2014, 22:24:12
t4ilgunn3r's Avatar
t4ilgunn3r t4ilgunn3r is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2013
Mesaje: 308
Implicit

Cred ca trebuie cu totii sa mai priviti o data graficul postat de mine si, eventual sa cititi sursa. Sunt 7 metode de datare care nu sunt radiometrice, si care confirma justetea metodei C14. Unele dintre ele, cronodendrologia, a mai avansat ceva de atunci, acum merge pana dupa 10.000 de ani.
  #1043  
Vechi 12.08.2014, 22:32:41
oaie_cugetatoare oaie_cugetatoare is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de t4ilgunn3r Vezi mesajul
Cred ca trebuie cu totii sa mai priviti o data graficul postat de mine si, eventual sa cititi sursa. Sunt 7 metode de datare care nu sunt radiometrice, si care confirma justetea metodei C14. Unele dintre ele, cronodendrologia, a mai avansat ceva de atunci, acum merge pana dupa 10.000 de ani.
Priveste graficul putin si fa calcul de eroare prin abaterea patratica medie(dar mai intai trebuie sa calculezi dispersia
de la dreapta de interpolare).De curiozitate ai facut calcul sa vezi eroarea ?

Last edited by oaie_cugetatoare; 12.08.2014 at 22:35:40.
  #1044  
Vechi 12.08.2014, 22:40:10
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de oaie_cugetatoare Vezi mesajul
Priveste graficul putin si fa calcul de eroare prin abaterea patratica medie(dar mai intai trebuie sa calculezi dispersia
de la dreapta de interpolare).De curiozitate ai facut calcul sa vezi eroarea ?
Ce calcule ma nu auzi ca-i chirurgie pe creier dar sa nu te puna ...sa datezi ceva mai vechi de 50k ani ca ies rezultate aiurea ? Adica daca gasesti tesut moale vechi de zeci de milioane de ani pentru ca asa crezi tu ca-ti spun pietrele si pomu` lu` Darwin, nu-l data cu C14 ca s-ar putea sa-ti dea 30k-40k ani. Deci metoda e super dar doar atunci cand e conforma cu pomu` care e adevarat dincolo de orice indoiala.
  #1045  
Vechi 12.08.2014, 22:43:24
t4ilgunn3r's Avatar
t4ilgunn3r t4ilgunn3r is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2013
Mesaje: 308
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Concret, pe ce baza s-ar rejecta un rezultat de 30.000 sau 40.000 ani ? Mai ales ca este foarte consistent cu faptul ca exista tesut moale.
Doar pentru ca tu crezi ca pietrele sunt vechi de milioane de ani ? De aia esti nevoit sa inventezi contaminari si alte chestii.
Cred ca te-ai apucat sa critici ceva ce acum afli ce inseamna (datarea C14). Cred ca habar n-aveai ca datarea C14 a ceva foarte vechi masoara maidegraba... curatenia din laborator (intrucat C14 din contaminare e mai mult decat cel din mostra). Cred ca habar n-aveai ca fosilele nu se dateaza C14 (fiind pietre). Mai cred ca habar nu ai ca tesutul moale nu s-a gasit decat in oase conservate anaerob si in interiorul oaselor fosilizate deci care nu se pot data C14. De asemenea, cred ca habar n-aveai ca tesutul devenea moale numai dupa ce a stat in solutie de apa cu acid doua saptamani - deci de asemenea nu se poate data.

Mai cred, daca imi este permis, ca ne vei da multe mostre de ignoranta pe topicul asta, intrucat pari a fi un om odihnit.
  #1046  
Vechi 12.08.2014, 22:59:22
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de t4ilgunn3r Vezi mesajul
Cred ca te-ai apucat sa critici ceva ce acum afli ce inseamna (datarea C14). Cred ca habar n-aveai ca datarea C14 a ceva foarte vechi masoara maidegraba... curatenia din laborator (intrucat C14 din contaminare e mai mult decat cel din mostra). Cred ca habar n-aveai ca fosilele nu se dateaza C14 (fiind pietre). Mai cred ca habar nu ai ca tesutul moale nu s-a gasit decat in oase conservate anaerob si in interiorul oaselor fosilizate deci care nu se pot data C14. De asemenea, cred ca habar n-aveai ca tesutul devenea moale numai dupa ce a stat in solutie de apa cu acid doua saptamani - deci de asemenea nu se poate data.

Mai cred, daca imi este permis, ca ne vei da multe mostre de ignoranta pe topicul asta, intrucat pari a fi un om odihnit.
Uite ma ca ai gasit un motiv, aveau aia niste C14 sub covor prin laborator, doar cand se obtin datele care ne convin noua fac curat. Da eu am mintea odihnita, nu tu care gasesti tot felul de motive prostesti. ]

Deci hai sa vedem ce scuza a inventat aparatorul evolutionismului si al datarii cu C14 : Exista contaminare in laborator si astfel o proba de zeci de milioane de ani poate da 30-40k ani. Pai asta inseamna ca o proba de 50k ani o sa-ti dea vreo 25k, o proba de 10k o sa-ti dea 9k si asa mai departe.

Daca asa se intampla atunci plimba ursul cu chirurgia ta. Ti se explica acolo ce s-a prelevat si s-a datat, si anume material organic (de exemplu colagen) si nu pietre.
  #1047  
Vechi 12.08.2014, 23:32:54
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Asa se intampla cand omul nu mai are de unde sa se inspire si e fortat sa gandeasca singur. Ca aia de pe talkorigins iti spun ca nu merge, dar nu-ti mai spun si de ce n-ar merge pentru ca nu exista scuze pentru asta daca metoda functioneaza.
Orice proba mai veche de 50k ani, ar trebui sa dea +50k. Lasand la o parte faptul ca unii se lauda ca ajung si la 100k.
  #1048  
Vechi 13.08.2014, 07:23:05
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Asa se intampla cand omul nu mai are de unde sa se inspire si e fortat sa gandeasca singur. Ca aia de pe talkorigins iti spun ca nu merge, dar nu-ti mai spun si de ce n-ar merge pentru ca nu exista scuze pentru asta daca metoda functioneaza.
Orice proba mai veche de 50k ani, ar trebui sa dea +50k. Lasand la o parte faptul ca unii se lauda ca ajung si la 100k.
Orice proba mai veche de 50K ani ar trebui sa dea un rezultat care depinde de contaminarea lui cu C14. N-o sa dea 50K+ decat daca a fost complet necontaminat, ceea ce este destul de imposibil, avand in vedere ca suntem inconjurati de C14.

Iuliu, nu e vorba ca nu intelegi, ci ca nu vrei sa intelegi. Ai pus un zid intre tine si orice fel de cunoastere stiintifica din lumea asta, si prin zid ai lasat o gaurica prin care vezi numai ce-ti place. Incearca sa nu mai respingi tot ce vine din afara convingerilor tale, pentru ca explicatii exista o gramada pentru ce spui tu. Poate nici noi nu suntem experti in domeniu, dar daca treci de cealalta parte a zidului, sigur o sa gasesti toate raspunsurile de care ai nevoie. Trebuie doar sa-ti deschizi mintea un pic.
  #1049  
Vechi 13.08.2014, 09:50:05
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Orice proba mai veche de 50K ani ar trebui sa dea un rezultat care depinde de contaminarea lui cu C14. N-o sa dea 50K+ decat daca a fost complet necontaminat, ceea ce este destul de imposibil, avand in vedere ca suntem inconjurati de C14.

Iuliu, nu e vorba ca nu intelegi, ci ca nu vrei sa intelegi. Ai pus un zid intre tine si orice fel de cunoastere stiintifica din lumea asta, si prin zid ai lasat o gaurica prin care vezi numai ce-ti place. Incearca sa nu mai respingi tot ce vine din afara convingerilor tale, pentru ca explicatii exista o gramada pentru ce spui tu. Poate nici noi nu suntem experti in domeniu, dar daca treci de cealalta parte a zidului, sigur o sa gasesti toate raspunsurile de care ai nevoie. Trebuie doar sa-ti deschizi mintea un pic.
Ma voi sunteti batuti in cap sau ce ?
Daca exista contaminare in laborator asa incat o proba veche de zeci de milioane de ani poate indica 30-40k, atunci nu vei obtine niciodata valori mai mari de 30-40k indiferent ce ai masura.
E ca un cantar masluit, care indica deja 2kg din start. Nu poti obtine niciodata valori mai mici de 2 kg, orice ai cantari.
Doamne, parca sunt in Twilight Zone. Oameni care nu pot gandi cu capul lor, imi spun sa-mi deschid mintea ca sa inteleg ceea ce nu e de inteles.
  #1050  
Vechi 13.08.2014, 10:15:58
oaie_cugetatoare oaie_cugetatoare is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Ma voi sunteti batuti in cap sau ce ?
Daca exista contaminare in laborator asa incat o proba veche de zeci de milioane de ani poate indica 30-40k, atunci nu vei obtine niciodata valori mai mari de 30-40k indiferent ce ai masura.
E ca un cantar masluit, care indica deja 2kg din start. Nu poti obtine niciodata valori mai mici de 2 kg, orice ai cantari.
Doamne, parca sunt in Twilight Zone. Oameni care nu pot gandi cu capul lor, imi spun sa-mi deschid mintea ca sa inteleg ceea ce nu e de inteles.
Si cand te gandesti ca unii sunt absolventi de facultate , productie recenta.
Tu daca ai fi patron ai angaja astfel de specimene ?
Subiect închis