Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #701  
Vechi 12.08.2016, 22:11:57
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Emiliane, după faza cu "studiul" despre care pretinzi că există dar refuzi să arăți unde, mai ai tupeul să-i acuzi pe alții de minciună ?!!!!!!!
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi
Reply With Quote
  #702  
Vechi 12.08.2016, 22:13:39
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Iuliu, dezinformezi. (?) minți. (??)

Am cartea care ai pus-o mai sus, chiar acum în fața mea. Are ISBN: 973-8926-04-1 978-973-8926-04-2



Și chiar acum o am deschisă la pagina 26, și nici pomeneală să fie adevărată imaginea ta scanată.
E o fabulație imaginea ta scanată.

Am dus imprimanta la servici, trebuie să aștepți până mâine, dacă vrei scanarea reală, demascarea mincunii, pentru pagina 26.

La pagina 26, scrie doar de bula papală "Laetentur caeli", unde latinii se numesc "biserică" și urmașii lui Petru.

Atât...

Sfântul MARCU al Efesului, NU îi numește pe latini "biserică" și nici "creștini". Cel puțin nu din sursele tale. Și punct.

Te rog să nu mai dezinformezi.
Cauta capitolul ala cu citirea canoanelor ca eu am luat cartea de pe net, poate difera paginile. Aia cu bula e pe la pagina 12 in cartea asta. Cauta deci peste vreo 14 pagini. Apoi cere-ti scuze, spune-ne daca scrie sau nu Biserica, si gaseste vreun motiv pentru care cartea aia ar fi eretica, ca nu cred eu ca o sa intelegi vreodata ca asa e normal sa te adresezi celorlalti deci sigur ca Sf. Marcu nu avea cum sa spuna asta sau daca a spus-o a facut-o din cine stie ce alte motive inalte. :)
Reply With Quote
  #703  
Vechi 12.08.2016, 22:16:00
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
.....
Sfântul MARCU al Efesului, NU îi numește pe latini "biserică" și nici "creștini". Cel puțin nu din sursele tale. Și punct.

Te rog să nu mai dezinformezi.
Te rog să te liniștești și să fii mai împăcat și să-ți odihnești creierii prea încinși căci te iert pentru ce ai spus despre mine sau despre N.I.P. și nu te mai năcăji căci îmi dau seama ce e cu tine, te înțeleg... și nu te condamn, mă rog Domnului să te ierte... așa că poți să dormi liniștit.

Îți urez noapte bună și să ne ierte Dumnezeu și te rog să mă ierți dacă te-am supărat sau te-am speriat sau dacă te-am mustrat și dojenit prea dur.

Iartă-mă frate... mai mic, căci uite eu care sunt mai mare ca tine îți cer iertare ca un frate mai mic.
Reply With Quote
  #704  
Vechi 12.08.2016, 22:17:13
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Emiliane, după faza cu "studiul" despre care pretinzi că există dar refuzi să arăți unde, mai ai tupeul să-i acuzi pe alții de minciună ?!!!!!!!
Se pare ca onestitatea este, intr-adevar, un dar al Cerului...
La ce te asteptai? E prima data cand le intoarce ca la Ploiesti?
Reply With Quote
  #705  
Vechi 12.08.2016, 22:19:38
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan67 Vezi mesajul
Se pare ca onestitatea este, intr-adevar, un dar al Cerului...
La ce te asteptai? E prima data cand le intoarce ca la Ploiesti?
Nu... Este a nuștiu câta oară.

Aici se poate vedea textul cărții:

https://archive.org/stream/marcu-al-...a3ele_djvu.txt

Într-adevăr, în ea scrie ce spune Iuliu că scrie.

Emiliane, acuma ar fi un moment potrivit să-ți ceri scuze.
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi
Reply With Quote
  #706  
Vechi 12.08.2016, 22:34:44
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Emiliane, după faza cu "studiul" despre care pretinzi că există dar refuzi să arăți unde, mai ai tupeul să-i acuzi pe alții de minciună ?!!!!!!!
Frățior eretic, n-ai cuvânt, ești off-topic și deplasat total... de la subiectul de aici. Am spus și acum repet pentru tine, acolo cu studiul de psihologie, intenționat nu vreau să îl pun aici pe forum, ca să nu smintesc, să nu condamn, să nu instig, creștinii sunt ai Iubirii, dar trebuie amintit și greșeala stricată, să ne știm feri de ea, fiindcă:
"nu fiți părtași la faptele cele fără roadă ale întunericului, ci mai degrabă, osândiți-le pe față." - Efeseni 5, 11
Dar văd că orice îți spun, tu tot nu primești. Tot de ereziile latine te ții. Și psihologul Ioan te susține, că studiul acela îi acuză domeniul. Dar, cu mila Domnului, întradevăr, onestitatea e un dar, așa este.

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Cauta capitolul ala cu citirea canoanelor ca eu am luat cartea de pe net, poate difera paginile. Aia cu bula e pe la pagina 12 in cartea asta. Cauta deci peste vreo 14 pagini. Apoi cere-ti scuze, spune-ne daca scrie sau nu Biserica, si gaseste vreun motiv pentru care cartea aia ar fi eretica, ca nu cred eu ca o sa intelegi vreodata ca asa e normal sa te adresezi celorlalti deci sigur ca Sf. Marcu nu avea cum sa spuna asta sau daca a spus-o a facut-o din cine stie ce alte motive inalte. :)
Am verificat, în traducerea noastră, în cartea verde, de la pagina 20, până la 40, nu am găsit nimic. Și îmi pare rău, eu nu i-au surse de pe net, decât cu trimitere exactă în cartea macră, brută, reală. Altfel, pe net, fiecare poate scrie și posta orice vrea.

Am verificat sursa cărții celei verzi: este după traducerea de la ediția "The Lives of the pillars of Orthodoxy" published by Holy Apostles Convent and Dormition Skete, Buena Vista, Colorado, USA, 1990.

Din moment ce nu are trimitere în PG, și cel puțin cea verde nu are, poate fi considerată o istorisire, o povestire, a faptelor întâmplate, dar nu cuvintele din gura Sfântului Marcu al Efeselui.

În cele două volume anterioare, Opere complete, ale Sfântului Marcu, se scrie doar din PG, ediție bilingvă, se verifică instant, spontan, originalele grecești și acolo Sfântul Marcu al Efesului îi numește pe apuseni: "latini" și "fiii satanei".

Te rog tu să-ți ceri scuze, pentru minciună și dezinformare și până nu îmi arăți exact unde, pagina din cartea verde, românească, unde scrie ce spui tu, eu nu am de ce să-mi scuze, că n-am greșit cu nimic.

Tot tu greșești, și tot tu vrei să ți se ceară scuze? Da, desigur, așa e creștinește: te rog să mă ierți, chiar te rog să mă ierți, dar te rog nu mai lovi Biserica Ortodoxă.

Mă lupt pentru Biserică, pentru Sinodul de la Creta, pe care-l iubesc, mai ales după ce și-a schimbat primele afirmații, mă lupt pentru ierarhii care au participat acolo, că ne păstoresc spre Ceruri, să ne rugăm cu post, să fie feriți de erezii și de orice lucru rău, pentru Biserică.

Doamne ferește... :-(
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 20.04.2018 at 13:59:44.
Reply With Quote
  #707  
Vechi 12.08.2016, 22:41:05
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Altfel, pe net, fiecare poate scrie și posta orice vrea.
Aici, din păcate, cam ai dreptate. Și ai dovedit-o, cu asupra de măsură, în nenumărate rânduri.
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi
Reply With Quote
  #708  
Vechi 12.08.2016, 22:43:09
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Fiti atenti ce de capcane intinde smecherul Igor. Dupa ce minte ca in carte nu scrie ce scrie, deja discrediteaza si sursa, deh, e o traducere dupa o carte americana, nu-i dupa originale asa cum am eu. Traducerile mele sunt bune, celelalte sunt cah.

Desi cartea e plina si de pasaje in care catolicii sunt numiti latini. Dar asta nu inseamna ca atunci cand li s-a adresat nu a folosit formula Biserica Romei. Dar cum sa-i iasa teologhia marelui traitor de aici de pe forum daca ar recunoaste lucrul asta ? Ca deja ne-a spus ca daca ii numesti biserica, nu esti ortodox. :)

Sunt sigur ca si Parintele Pruteanu are surse pentru ce a scris ( de altfel cred ca si da o trimitere greceasca ). Dar nu cred ca are cu cine vorbi, ca Igor o sa tina la ideile lui pana o sa ajunga acolo unde ii este locul.
Reply With Quote
  #709  
Vechi 12.08.2016, 22:45:31
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Igor citeste-ne tu din opere complete, cuvantul Sf. Marcu atunci la citirea canoanelor. :)

Uite aici cartea in format electronic, compar-o cu cartea ta pe hartie si poate asa o sa-ti fie mai usor sa gasesti pasajul :

http://www.sufletortodox.ro/arhiva-b...nevointele.pdf

Sigur ca fiind o traducere dupa o carte americana si nu dupa originale asa cum ai tu, e gresit ce scriu aia acolo, dar nu ne dai tu din originale citatul exact din momentul respectiv ? :)

Last edited by iuliu46; 12.08.2016 at 22:50:51.
Reply With Quote
  #710  
Vechi 12.08.2016, 22:47:57
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Și spun și întăresc acest argument și aspect, tocmai cu scopul declarat, că vreau să îmi păzesc ierarhii, din toate cele 14 Patriarhii, să nu cadă în viitor în vreo erezie !
Eu te sfătuiesc să trimiți o enciclică către cele 14 Patriarhii, prin care să le atragi atenția ca nu cumva să nege, vreodată, că Duhul Sfânt poate să intre în măgari, ca să nu cadă, Doamne ferește, în erezie.

Și încă o enciclică, în care să arăți, celor 14 patriarhi, că unui creștin îi este îngăduit să bea doar vin (jumătate de litru pe zi), dar nu bere - să nu cadă, Doamne ferește, în erezie.

P.S. Și ca să nu se îndoiască de autoritatea cu care îți îngădui să faci asemenea avertismente, să nu uiți să menționezi că ți s-a arătat, în pruncie, Lumina Necreată. Cu asta, sigur îi dai gata, că eu n-au auzit despre niciunul din cei 14 Patriarhi să fi susținut că au văzut Lumina.
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi

Last edited by GMihai; 12.08.2016 at 22:50:50.
Reply With Quote
Răspunde