Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #161  
Vechi 08.05.2009, 16:56:01
ionpat ionpat is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.05.2009
Locație: Capitala
Mesaje: 61
Implicit

1.Erau banii parintilor ei
2.Cred ca nu vezi esentialul...vorbeam despre atentii
Pt AlinB
  #162  
Vechi 08.05.2009, 17:00:36
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bmd Vezi mesajul
Clevetire inseamna sa denigrezi un om, sa-l ponegresti...
Toate astea le-a facut el insusi.
Sau asta iti place tie sa crezi..
Ai incercat sa asculti inregistrarile facand abstratie de subtitrari.
Incearca.

Citat:
Pe noi (unii) ne doare consecitele a ce a facut. Daca ar fi doar un necunoscut ca mine, n-ar interesa pe nimeni. In momentul cind esti cine esti arunci murdaria pe tot "subalternii" si pe "institutia" din care faci parte. Acum cam cum crezi ca o sa ma simt eu intre colegii mei de servici carora le-am impuiat capul cu superioritatea ortodoxa cind o sa ajunga la urechile lor?
Care va sa zica asta te doare, iti afecteaza politica "misionara". Pai poate a fost conceputa prost, nu te-ai gandit la asta?
Adica mai bine era sa afli tu ce e aia ortodoxie si pe urma sa le "impuiesti" capul cu ce trebuie, nu cu subiectivisme.

Citat:
Cind locuiesti in Romania nu prea priveste pe nimeni, nu afecteaza imediat fapte ca acestea dar in diaspora tot ce se intimpla in Romania se rasfringe asupra ta, tot ce faci tu se rasfringe asupra tarii. Asta-i realitatea.
Poate trebuia sa ramai aici.

Citat:
Mie personal imi este egal cum se va termina tot bilciu. Oricum se va termina tot prost o sa fie!
Pai da, ce conteaza omul, adevarul, dreptatea?
Mai importanta este imaginea.
Si ne miram cand ne acuza altii de superficialitate.

Citat:
Dar ca omul sper si eu ca poate apuc ziua in care fiu mindru ca-s ortodox, sa ma mindresc cu ierarhii mei, cu biserica mea, cu fratii mei.
Ei, poate ei in considerare candva si varianta cu smerenia..
Ai o ocazie minunata sa incepi chiar acum.

[qoute]Pentru voi toti IPS este un ierarh siii datoram respect si ascultare. Pentru mine relatia cu el (chit ca nu-l cunosc) este alta: imi este frate! [/quote]
Daca asta e purtarea fata de frati, n-as vrea sa stiu cum e cu dusmanii..

Citat:
Sa va iubiti unul pe altul! Pai iubire nu inseamna in nici un caz sa inchizi ochii cind celalalt greseste!
Nu, da inseamna sa judeci sanatos ceea ce vezi si sa u iei de bun tot ce vezi, inainte sa te pronunti asupra a ce face altul.

Citat:
In privinta faptului ca-mi dai tu dreptate sau nu, IMI ESTE PERPENDICULAR!
Perpendicular? Serios? Eu te vad mai ..paralel.
  #163  
Vechi 08.05.2009, 17:06:00
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ionpat Vezi mesajul
1.Erau banii parintilor ei
2.Cred ca nu vezi esentialul...vorbeam despre atentii
Pt AlinB
Serios frate? Ce atentii? Se duce IPS in vacanta pe Coasta de Azur? Isi cumpara masina noua?
El nu are nimic personal si daca are nevoie de ceva, Biserica ii pune la dispozitie.
Eu n-am auzit in acele inregistrari nici un moment in care IPS sa ceara bani.
Nici macar intrebarea cu "esti bogat?" n-am auzit-o (facem abstractie de subtitrare).

Iar esentialul e altul, matale esti inca furios pe fosta prietena si era o ocazie buna sa-i tragi o palma in public, chit ca nu stie. Ca de altfel legatura pe care o faci matale intre fosta ta prietena si IPS mi-aduce aminte de vorba ceea romaneasca cu stampila primariei si coada vacii..
  #164  
Vechi 08.05.2009, 17:06:44
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
Pai eu nu inteleg ai mers la preot si preotul te-a trimis la episcop ca acela sa iti dea un post daca avea disponibil.
Si acum de unde ai tras concluzia ca trebuie sa dai spaga?
Ai mers la episcop?

Mai Mihail, tu unde traiesti?...deci daca femeia i-a spus de spaga inseamna ca asta A INTELS EA din DISCUTIE cu el si ca o dovada aditionala este faptul ca preotul nu s-a ofuscat ci doar a rugat-o sa schimbe TERMENUL pe care-l foloseste ca SUNA AIUREA CUMVA...este incredibil ce se intimpla!!!

Mihail, tu nu ai vazut intregistrarea video CLARA de la COZIA(citeva pagini mai sus)...nu te-ai convins care este mersul si cum se trimit clientii de la unul la altul?...cum s-a trivializat totul?...cit de putine lucruri au ramas serioase..restul fiind mistocareala si dialog pur lumesc
  #165  
Vechi 08.05.2009, 17:08:08
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Este foarte interesant cum fiecare intelege ce vrea din aceasta scena cutremuratoare din Evanghelii

Hristos nu a condamnat-o?.... Dinpotriva a condamnat-o intre patru ochi,cu blindete, insa intr-un fel in care a luat-o cu frisoane si sudori, cind s-a uitat in ochii ei, adinc, si recomandindu-i sa nu se mai culce cu nimeni de acum inainte, ea SI-A VAZUT MOARTEA CU OCHII, IN CAZ CA O VA MAI FACE...ea s-a ingrozit de moarte, a vazut cu ochii ei Iadul ce o astepta, si l-a simtit, si si-a dat seama ca singura scapare este sa-L URMEZE!
Asta a avut loc intre El si ea

Partea I referitoare la lectia pe care i-a invatat pe cei ce voiau sa o omoare a FOST o LECTIE care-i viza in special PE EI, pe cei care voiau sa o execute

Asa cum am mai vorbit noi despre schimbarea in ALT OM, asa si cei MARI care gresesc trebuie sa se schimbe RADICAL
...si asta nu ca le spunem noi pacatosii de rind ce sa faca, CA NU ASTA URMARIM, dar ei mai presus de orice :

SUNT MODELELE NOASTRE!!!!! SI ALE COPIILOR NOSTRI!

Ca urmare sa se hotarasca RAPID ce vor sa faca, si cu cine voteaza!!!!!!...
Intrebare intrebatoare.
Daca esti crestin, care e modelul crestinului?
Daca stii raspunsul la intrebare, ai gasit si modelul pentru copiii tai.
Daca nu..mai cauta.
  #166  
Vechi 08.05.2009, 17:10:04
ionpat ionpat is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.05.2009
Locație: Capitala
Mesaje: 61
Implicit

Pai cum IPS nu are nimic pe numele lui? Adic juridic care e situatia lui?
Nu are patrimoniu personal? E un cetatean al Romaniei si nu are nimic pe numele lui?
  #167  
Vechi 08.05.2009, 17:11:19
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Mai Mihail, tu unde traiesti?...deci daca femeia i-a spus de spaga inseamna ca asta A INTELS EA din DISCUTIE cu el si ca o dovada aditionala este faptul ca preotul nu s-a ofuscat ci doar a rugat-o sa schimbe TERMENUL pe care-l foloseste ca SUNA AIUREA CUMVA...este incredibil ce se intimpla!!!

Mihail, tu nu ai vazut intregistrarea video CLARA de la COZIA(citeva pagini mai sus)...nu te-ai convins care este mersul si cum se trimit clientii de la unul la altul?...cum s-a trivializat totul?...cit de putine lucruri au ramas serioase..restul fiind mistocareala si dialog pur lumesc
Vezi ca nu judeci drept.
Fata/femeia vorbea de ceva, tu vorbesti de Cozia.
Ca si cand ce s-a intamplat acolo (nu stiu ce s-a intamplat, n-am urmarit) ar fi musai o regula peste tot.
Asta imi aduce aminte de povestea cu ochiul curat care le vede pe toate curat, dar ochiul murdar..
  #168  
Vechi 08.05.2009, 17:19:06
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
judecati apriori pe baza unor lucruri care le cunoastem prea putin sau le cunoastem indirect.

[/b]

Tu vrei sa ne prostesti in fata.
Cind vezi si auzi o inregistrare care nu mai lasa loc interpretarilor, ce sa mai astepti, SA TE INVETE ALTUL CUM SA PRIVESTI CEEA CE VEZI ALB PE NEGRU??? ...pina vin avocatii de lux si-ti "demonstreaza" ei stiintific ca 1+1 = 5. Stim foarte bine cum lucreaza justitia...cistiga cel care are cei mai multi bani pentru avocati
  #169  
Vechi 08.05.2009, 17:21:51
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Vezi ca nu judeci drept.
Fata/femeia vorbea de ceva, tu vorbesti de Cozia.
Ca si cand ce s-a intamplat acolo (nu stiu ce s-a intamplat, n-am urmarit) ar fi musai o regula peste tot.
Asta imi aduce aminte de povestea cu ochiul curat care le vede pe toate curat, dar ochiul murdar..
Da e o regulă.Nu dai nu obții nimic nicăieri.Și eu dau căci altfel nu se poate. Consider că este un păcat și mă spovedesc după ce o fac și cer canon pentru aceasta.Nu știu dacă ce fac eu este plăcut lui Dumnezeu dar încerc să "dau Cezarului ce este al Cezarului și ce este a lui Dumnezeu lui Dumnezeu"
  #170  
Vechi 08.05.2009, 17:22:37
ionpat ionpat is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.05.2009
Locație: Capitala
Mesaje: 61
Implicit

andreicozia Amin la ce ai zis de avocati si justitie. Ca un viitor avocat iti spun ca banii fac justitia si sper ca IPS are ceva ca nu vad cum o sa iasa din situatia asta daca se ajunge acolo.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
A plecat la Dumnezeu Arhiepiscopul Buzaului si Vrancei maria-15 Generalitati 7 09.01.2013 14:38:47
Cum isi vinde cineva sufletul diavolului? elom Generalitati 40 18.07.2012 13:10:38
Daca vinde cineva unele carti sunsray Stiri, actualitati, anunturi 4 20.03.2012 22:34:34
IPS Teodosie padrevicentiu Generalitati 1 12.09.2009 21:08:35