Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 09.11.2011, 08:52:17
cocacoc cocacoc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.05.2010
Mesaje: 449
Implicit Cum se imbogatesc preotii din defrisari ilegale .

http://www.romanialibera.ro/exclusiv...zi-243942.html

Jaful castanilor. Cum se îmbogățesc preoții și călugărițele din defrișări ilegale în pădurile Mănăstirii Hurezi

Sute de hectare de pădure protejată au dispărut în ultimii zece ani din jurul mănăstirii vâlcene Hurezi. Tăierile nu au fost anchetate niciodată de autorități, pentru că defrișările sunt făcute chiar de oamenii Bisericii Ortodoxe Române.
Mănăstirea Hurezi din Vâlcea a avut de recuperat peste 600 de hectare de pădure naționalizate de comuniști. O parte din fondul forestier era format din castani comestibili, o specie foarte căutată pe piața de mobilă, dar care poate fi tăiată numai cu autorizații speciale. În 2000, a intrat în vigoare Legea Lupu, care prevedea că pădurile nu pot fi retrocedate decât parțial. În aceste condiții, conducătorii Episcopiei Râmnicului au hotărât să solicite cele 600 de hectare nu doar în numele mănăstirii, ci și a parohiilor din jurul orașului Horezu. Deși acestea din urmă nu avuseseră niciodată pădure, au primit de la stat câte 30 de hectare.

În 2007, când guvernul Tăriceanu a permis restituirea integrală a proprietăților naționalizate, mănăstirea Hurezi a luat înapoi terenul forestier pe care îl lăsase în administrarea parohiilor. Între timp însă, o mare parte fusese deja defrișat.

Preoții au simțit că pădurea este o sursă importantă de venit și fiecare a început să scoată bani din cadoul primit de la Episcopie. De exemplu, parohul din comuna Urșani, Constantin Mănescu, ne-a explicat că cea mai mare parte din cele 200.000 de lei de care a avut nevoie pentru consolidarea bisericii din sat au provenit din comerțul cu lemn. Părintele ne-a dezvăluit că el a fost totuși „cel mai cuminte" dintre reprezentanții bisericii din zonă.

...
Reply With Quote
  #2  
Vechi 09.11.2011, 10:27:56
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

nu am vazut "cum se imbogatesc preotii" ci cum "se consolideaza Biserica".
Din cate am inteles , padurea devenise prpprietate privata. Deci nu poti fura un bun propriu.
Sunt de acord ca defrisarea masiva poate produce un dezastru ecologic. Dar nu am nici o sursa ca asa s-a procedat. Sunt ciudate legile asta, chiar prostesti as spune. Spre ex, am o cunostinta intr-un cartier al Tm, care in urma cu multi ani si-a cumparat o suprafata de teren foarte mare. A facut in timp doua case, si i-a ramas o bucata mare de pamant folosita ca livada. Acum doreste sa isi construiasca pe proprietatea personala o casa ptr una din fete. Si autoritatile ce crezi? NU, ptr ca e inregistrat ca spatiul verde, si e plantat cu pomi(pe care tot gazda i-a plantat ) si nu are voie sa construiasca nimic acolo. Pana unde isi permite acest virus sa intre in vietile noastre?Pana unde isi permite sa ne lezeze libertatea tocmai in numele asa ziselor drepturi ale omului?
Asa ca toate aceste remarci rautacioase, sunt spuse doar de un suflet certat cu Dumnezeu, care mocneste de fustrare si rautate.
Oare ma intreb, unii oameni nu au altceva de facut decat sa trieze toate stirile care defaimeaza Biserica si apoi sa inceapa sa improste cu noroi?
E dovada cea mai clara a unuei persoane intr-un continuu razboi sufletesc.
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 09.11.2011, 12:43:16
horatiu.miron's Avatar
horatiu.miron horatiu.miron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2010
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 816
Implicit

Nu e nimic ciudat, poti sa ai in proprietate privata padure, insa sunt legi care spun ca nu poti pur si simplu s-o defrisezi. Este un caz unde dreptul de uzufruct asupra unui bun este ingradit de ratiuni de rang mai inalt, cum ar fi pastrarea padurilor.
__________________
Quidquid latine dictum sit, altum sonatur.

User vechi: hmiron.
User si mai vechi: scrabble.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 09.11.2011, 13:12:53
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cocacoc Vezi mesajul
http://www.romanialibera.ro/exclusiv...zi-243942.html

Jaful castanilor. Cum se îmbogățesc preoții și călugărițele din defrișări ilegale în pădurile Mănăstirii Hurezi

Sute de hectare de pădure protejată au dispărut în ultimii zece ani din jurul mănăstirii vâlcene Hurezi. Tăierile nu au fost anchetate niciodată de autorități, pentru că defrișările sunt făcute chiar de oamenii Bisericii Ortodoxe Române.
Mănăstirea Hurezi din Vâlcea a avut de recuperat peste 600 de hectare de pădure naționalizate de comuniști. O parte din fondul forestier era format din castani comestibili, o specie foarte căutată pe piața de mobilă, dar care poate fi tăiată numai cu autorizații speciale. În 2000, a intrat în vigoare Legea Lupu, care prevedea că pădurile nu pot fi retrocedate decât parțial. În aceste condiții, conducătorii Episcopiei Râmnicului au hotărât să solicite cele 600 de hectare nu doar în numele mănăstirii, ci și a parohiilor din jurul orașului Horezu. Deși acestea din urmă nu avuseseră niciodată pădure, au primit de la stat câte 30 de hectare.

În 2007, când guvernul Tăriceanu a permis restituirea integrală a proprietăților naționalizate, mănăstirea Hurezi a luat înapoi terenul forestier pe care îl lăsase în administrarea parohiilor. Între timp însă, o mare parte fusese deja defrișat.

Preoții au simțit că pădurea este o sursă importantă de venit și fiecare a început să scoată bani din cadoul primit de la Episcopie. De exemplu, parohul din comuna Urșani, Constantin Mănescu, ne-a explicat că cea mai mare parte din cele 200.000 de lei de care a avut nevoie pentru consolidarea bisericii din sat au provenit din comerțul cu lemn. Părintele ne-a dezvăluit că el a fost totuși „cel mai cuminte" dintre reprezentanții bisericii din zonă.

...
Asta e preocuparea ta de baza, sa tot deschizi topice cu ceea ce vezi tu negativ in randul preotilor???

Sincer, deja mi se pare ca se intampla ceva ciudat cu tine, numai ce taxe se mai percep, si numai ce fac preotii, dar negativ....mai bine ti-ai vedea de viata ta in liniste, oare nu te-ai simti mai bine daca ai evita sa vezi numai aspectele astea si in rest nimic?

Ma intreb, cum ti-ar placea ca fiecare pacat al tau sa fie expus pe acest forum....asa cum faci tu legat de altii, fara a-i lasa in plata Domnului!?
Reply With Quote
  #5  
Vechi 09.11.2011, 13:15:46
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
nu am vazut "cum se imbogatesc preotii" ci cum "se consolideaza Biserica".
Din cate am inteles , padurea devenise prpprietate privata. Deci nu poti fura un bun propriu.
Sunt de acord ca defrisarea masiva poate produce un dezastru ecologic. Dar nu am nici o sursa ca asa s-a procedat. Sunt ciudate legile asta, chiar prostesti as spune. Spre ex, am o cunostinta intr-un cartier al Tm, care in urma cu multi ani si-a cumparat o suprafata de teren foarte mare. A facut in timp doua case, si i-a ramas o bucata mare de pamant folosita ca livada. Acum doreste sa isi construiasca pe proprietatea personala o casa ptr una din fete. Si autoritatile ce crezi? NU, ptr ca e inregistrat ca spatiul verde, si e plantat cu pomi(pe care tot gazda i-a plantat ) si nu are voie sa construiasca nimic acolo. Pana unde isi permite acest virus sa intre in vietile noastre?Pana unde isi permite sa ne lezeze libertatea tocmai in numele asa ziselor drepturi ale omului?
Asa ca toate aceste remarci rautacioase, sunt spuse doar de un suflet certat cu Dumnezeu, care mocneste de fustrare si rautate.
Oare ma intreb, unii oameni nu au altceva de facut decat sa trieze toate stirile care defaimeaza Biserica si apoi sa inceapa sa improste cu noroi?
E dovada cea mai clara a unuei persoane intr-un continuu razboi sufletesc.
Exact, cum deschid forum-ul tot vad...cocacoc....si ce mai vede ea negativ in randul preotilor, ferit-a Sfantul sa ii atraga atentia si ei ceva pozitiv despre vreun preot!!!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 09.11.2011, 13:18:23
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Ce să înțelegem de aici, că nimeni nu are dreptul să-i critice pe preoți, nici măcar atunci când încalcă legile țării ?
Reply With Quote
  #7  
Vechi 09.11.2011, 13:20:18
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Asta e preocuparea ta de baza, sa tot deschizi topice cu ceea ce vezi tu negativ in randul preotilor???
Macar de n-ar publica zilnic un anunt din asta si sa vina cu vreo 10 stiri la pachet, sa avem ce comenta :) Asa sunt unii, au satisfactie sa sanctioneze BOR-ul, numai BOR-ul, prin faptele individuale ale unor clerici. Revenind la subiect, daca in cartea funciara terenul tau iti figureaza ca “padure”, tu legal poti defrisa 5% din suprafata forestiera, deci ,ori operezi in CF (destul de greu sa modifici categoria de folosinta in pasune), ori faci un abuz si defrisezi cat ai nevoie.

Cocacoc, ce stire ne-ai pregatit pentru maine? Banuiesc ca ai un "pachet" pregatit din timp, insa ne arunci zilnic doar cate o pastila.

Last edited by ioanna; 09.11.2011 at 13:25:58.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 09.11.2011, 13:27:29
cocacoc cocacoc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.05.2010
Mesaje: 449
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Macar de n-ar publica zilnic un anunt din asta
Sunt inregistrat pe forum de ~500 zile. Am 21 thread-uri deschise, din care vreo 8 cu stiri din ziare. Cale lunga pana la zilnic :) .
Reply With Quote
  #9  
Vechi 09.11.2011, 13:30:36
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cocacoc Vezi mesajul
Sunt inregistrat pe forum de ~500 zile. Am 21 thread-uri deschise, din care vreo 8 cu stiri din ziare. Cale lunga pana la zilnic :) .
Sigur ca da!

Cate kg de aur vedeti?
Cum se imbogatesc preotii?
Cat costa o inmormantare?
Catedrala Mantuirii Neamului pentru ce?
Noi Nascuti traficati de Biserica Catolica

etc, etc.

Vad ca te "macina" crunt "afacerile" bisericii, esti foarte activ pe unele topice :)
Eu iti propun sa vorbesti cu administratorul site-ul, sa-ti deschida o sectiune speciala, "afaceri necurate", unde sa postezi tot ce doresti tu, adunate din toate sursele, sa sanctionezi biserica, etc, etc. ... sa fie toate la un loc, sa ne putem face o imagine, nu tot forumul sa fie umplut cu materiale, unele demne de can-can.

Last edited by ioanna; 09.11.2011 at 13:34:37.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 09.11.2011, 13:33:44
cocacoc cocacoc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.05.2010
Mesaje: 449
Implicit

Am avut si cu ce . Articolele alea nu le-am scris eu, nu le-am scos asa de la pastrare dintr-un seif .
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Preotii din diaspora sophia Preotul 131 15.06.2010 20:16:58
Cele doua preotii Marius22 Preotul 4 30.09.2009 13:13:02
CE ne fac preotii nostrii Laurentiu Generalitati 50 17.09.2007 19:18:11