Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #151  
Vechi 08.08.2011, 22:05:40
vivi88 vivi88 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 15.07.2011
Locație: Iasi, Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 76
Implicit

Familia din care urma sa fac parte avea oameni cu gura ff proasta, in frunte cu SOCRU-MIU!!
Cand intram in casa la ei ma coplesea o energie negativa transmisibila.
Reply With Quote
  #152  
Vechi 08.08.2011, 23:08:23
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vivi88 Vezi mesajul
Familia din care urma sa fac parte avea oameni cu gura ff proasta, in frunte cu SOCRU-MIU!!
Cand intram in casa la ei ma coplesea o energie negativa transmisibila.
Asta inseamna ca te-a ajutat Dumnezeu sa nu faci tampenia de a te lepada de ortodoxie? ma bucur foarte tare. Lasa, se mai gasesc tineri ortodocsi destui, esential e sa ramai in Biserica...
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #153  
Vechi 08.08.2011, 23:17:33
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vivi88 Vezi mesajul
Familia din care urma sa fac parte avea oameni cu gura ff proasta, in frunte cu SOCRU-MIU!!
Cand intram in casa la ei ma coplesea o energie negativa transmisibila.
Din care URMA? Sa inteleg ca ti-ai rezolvat problema? N-am mai urmarit topicul acesta dar stiu ca urma sa ii explici viitorului tau sot ADEVARUL:-)

Se pare ca s-au impartit "prunele":-))Ma bucur sa aud asta si ma bucur din suflet ca esti bine!

Sa-ti ajute Dumnezeu!
Reply With Quote
  #154  
Vechi 08.08.2011, 23:22:57
Azzuurra Azzuurra is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.07.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 152
Smile

Deci nu sunt o persoana "avizata" si sfatul meu este unul personal.

In niciun caz sa faci mirungerea, nu, nu, nu. Eu as aduce un preot pe stil vechi si unul pe stil nou sa ne cunune. As vedea eu cum as face.

"5. Boteaza si cununa a doua oara, savarsind o mare erezie si greseala dogmatica.
Iar daca indraznesc sa boteze a doua oara, atunci se fac eretici, potrivit cu canonul 47 Apostolic si alte canoane.
Calendarul este un ceas al vremii si tu daca ai calendar cu un ceas in urma sau doua, de-acum al tau este bun, ca a ramas in urma ? Sau pentru calendar sa ne sfadim, sa ne dezbinam, sa ne uram ca nu mai suntem ortodocsi ? Ai auzit vreodata zicand : " Sfinte mucenice calendare, roaga-te lui Dumnezeu pentru noi ?" Ai auzit nebunii de acestea ? Calendarul daca ar fi sfant, ar trebui sa ne inchinam la calendar ! Ori calendarul este dogma ? Toate dogmele sunt sintetizate in Crez.
Ai auzit vreodata : " Cred intr-unul calendar ?" Ai auzit nebunii din acestea ? Calendarul, nu-i dogma, nu-i sfant ! Este un ceas al vremii. De ce te inchini la el si din cauza lui nu te supui Bisericii si te apuci sa faci de capul tau hirotonii si sa botezi din nou ? Tine-te de Biserica ! Toate sectele care s-au rupt de Biserica, s-au rupt din neascultare si mandrie de la trupul lui Hristos."

http://www.sfaturiortodoxe.ro/pcleopa/25stilvn.htm

Stiu ca sunt multe lucruri spuse despre stilul vechi, printre care cele din link. Dar daca voi v-ati hotarat sa va cununati, partea pozitiva este ca ei respecta traditia crestina in multe privinte: post, casnicie.... Nu ca nu s-ar gasi si printre ceilalti persoane de genul(mai rari), dar ei au fost invatati de mici intr-un anumit fel, pe cand ceilalti.

Legat de post, puteti sa-l tineti dupa ambele calendare sau ai putea sa-l tii dupa barbatul tau.

Daca nu, pentru tine, oricum, ar fi un post mai lung si s-ar continua, adica nu te-ar afecta daca l-ai tine pentru ambele "calendare", adica ai incepe mai devreme postul, dupa stilul nou si l-ai termina mai tarziu, pe stilul vechi.
Reply With Quote
  #155  
Vechi 09.08.2011, 19:32:08
vivi88 vivi88 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 15.07.2011
Locație: Iasi, Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 76
Implicit

buna. da, eu una asa as vrea: sa aducem unul dp vechi altul dp nou, dar vezi tu k POCHII DP CALENDARUL IULIAN NU VOR ASA. oricum un calugar mi-a zis ca mirungerea lor nu e valabila pentru ca mirul lor e furat. eu una am auzit ca la mirungerile lor mai sunt preoti care zic de Hristosul cel vechi si Hristosul cel nou. cat despre post, nu m-ar deranja absolut deloc sa il incep pe calendarul nou si sa il termin pe calendarul vechi, or sa tzin sarbatorile mari pe ambele clendare. dar uite k exista lipsa de flexibilitate din partea lor. socrul meu ii numea "talhari" pe cei dp nou, ca avem un patriarh mason si ecumenist care mai si accepta documentele cu cip, ca Teoctist arde cu dracii in iad etc. Bun crestin, nu?
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #156  
Vechi 09.08.2011, 19:33:16
vivi88 vivi88 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 15.07.2011
Locație: Iasi, Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 76
Implicit

Inca ceva: ce intelegeti voi prin pictura lor cu "Iisus Hristos cel Vechi de zile"?! Ei zic ca e Dumnezeu-Tatal =)) Dar pe Tatal nu ai voie sa-l pictezi ca n-ai cum!!!!
Reply With Quote
  #157  
Vechi 09.08.2011, 20:56:19
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vivi88 Vezi mesajul
buna. da, eu una asa as vrea: sa aducem unul dp vechi altul dp nou, dar vezi tu k POCHII DP CALENDARUL IULIAN NU VOR ASA. oricum un calugar mi-a zis ca mirungerea lor nu e valabila pentru ca mirul lor e furat. eu una am auzit ca la mirungerile lor mai sunt preoti care zic de Hristosul cel vechi si Hristosul cel nou. cat despre post, nu m-ar deranja absolut deloc sa il incep pe calendarul nou si sa il termin pe calendarul vechi, or sa tzin sarbatorile mari pe ambele clendare. dar uite k exista lipsa de flexibilitate din partea lor. socrul meu ii numea "talhari" pe cei dp nou, ca avem un patriarh mason si ecumenist care mai si accepta documentele cu cip, ca Teoctist arde cu dracii in iad etc. Bun crestin, nu?
Doamne ajuta!
Nu cred ca s-a inteles, cei de pe stil vechi s-au rupt de Biserica Ortodoxa, ei nu mia sunt preoti sau ierarhi. Sunt doar oameni care fac acelasi lucru ca ortodocsii, dar fara a avea har. In schimb nu e numai atat, pentru ca daca de exemplu accepti Tainele din afara Bisericii inseamna ca te lepezi de Hristos. Sinodul din 2008 a spus ca nimeni nu se poate impartasi in afara BO (la fel si alta Taina, ca Mirungerea), daca face asta e exclus din Biserica (adica oprit de la impartasanie). Nu e o joaca, Mirungerea e Sfanta Taina a primirii Duhului Sfant. Facand aceste lucruri o sa pierzi legatura cu Dumnezeu si mai degraba o sa ajungi si tu stilista, chiar daca acum nici nu te gandesti.
Reply With Quote
  #158  
Vechi 22.08.2011, 00:20:19
vivi88 vivi88 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 15.07.2011
Locație: Iasi, Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 76
Implicit

va recomand ceva pe care am intat si eu recent de curiozitate:
http://www.youtube.com/watch?v=OMtUy2FFOaE
sa-mi spuneti ce parere aveti. Ma intreb daca toata Romania ar sti ca minunile in Israel se petrec dupa calendarul iulian oare ce ar zice...?
Reply With Quote
  #159  
Vechi 23.08.2011, 17:14:08
vivi88 vivi88 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 15.07.2011
Locație: Iasi, Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 76
Implicit

spunea cineva ca a citit pe site-ul Mitropoliei Slatioara niste rautati legate despre pr Ilarion Argatu... eh bine acum eu am auzit de la nerusinatul de tata al prietenului meu vorbe precum "patriarhul Teoctist arde in iad".
Bai ce ma revolta nesimtzirea asta!! Cata rautate!! A fost si a vazut el asa ceva? De ce nu-si tine parerea pentru dansul?! Stie el ce suflet frumos si bun avea Teoctist in el? Dc tot mananca ciuperci?(intrebare retorica)
Adevarul este ca exista unii stilisti f cumsecade si care si-ar da si camasha pt a te ajuta, isi vad de treaba lor; dar sunt altii cu limba atat de otravita de-ti vine sa fugi!!
Reply With Quote
  #160  
Vechi 23.08.2011, 17:31:12
Adanna Adanna is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.08.2011
Mesaje: 52
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vivi88 Vezi mesajul
Familia din care urma sa fac parte avea oameni cu gura ff proasta, in frunte cu SOCRU-MIU!!
Cand intram in casa la ei ma coplesea o energie negativa transmisibila.
Asta tine de om nu de religia lui. Cunosc multi ortodocsi de rit vechi si n-am simtit nici o energie negativa cand am intrat la ei in casa.

Last edited by Adanna; 23.08.2011 at 21:34:36.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
casatorie, stil vechi



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
pentru o casatorie pe stil vechi doca Botezul 30 08.09.2012 19:29:55
biserica ortodoxa de stil vechi silviu.pintilie Secte si culte 6 12.11.2010 14:03:30
casatorie cu ortodox de stil vechi doca Nunta 1 31.01.2008 15:06:59
Biserica Ortodoxa de Rasarit( Stil vechi) teogtf Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 43 06.11.2006 10:37:07