Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 22.03.2009, 10:48:47
anastasia2008's Avatar
anastasia2008 anastasia2008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2008
Locație: Acum, in Valenii de Munte, Prahova.
Religia: Ortodox
Mesaje: 155
Smile

Eu cred ca daca se vine la aceasta intalnire cu ganduri bune, nu are de ce sa nu fie o intalnire deosebita. Daca ne facem fel de fel de ganduri, normal ca nu are cum sa fie bine.
Reply With Quote
  #72  
Vechi 22.03.2009, 16:05:42
alicia's Avatar
alicia alicia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: RM VALCEA
Religia: Ortodox
Mesaje: 138
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru alicia
Smile

Citat:
În prealabil postat de MarinaAlca Vezi mesajul
Ca ai fost suparata e de inteles, fiindca cineva a indraznit sa isi expuna parerile obiective, care nu erau in acord cu visele tale... dar de aici si pana la a face afirmatia ca erau idei de 2 lei!!!!!!!!
Nu ne putem ascunde mereu in spatele unor scuze ptr a arunca insulte.. apropo.. daca acum, te-ai aprins atat de tare, imi inchipui ce s-ar intampla daca la intalnirea cu pricina cineva ar indrazni sa faca o afrimatie care tie ti-ar pica stramb!!!
Si alta parere(de 2 lei)de-a mea este ca, nereusita intalnirii va creste direct proportional cu numarul persoanelor prezente.
Dupa cum vezi nu am nimic cu nimeni nu vreau sa ma cert cu nimeni cum fac unii,dar nu imi convine cand eu incep ceva si altii destrama totul!Si ce vreau eu sa fac nu sunt visuri draga o sa fie adevarat!Si nu m-am aprins asa cum zici tu ma enervez un pic pe moment dar imi trece repede nu sunt suparacioasa din fire dar nu crezi ca e normal sa ma supar nitel eu lupt pt ceva si voi ii descurajati!Imi cer iertare pt jigniri!
Reply With Quote
  #73  
Vechi 22.03.2009, 18:29:49
monica.miholca
Guest
 
Mesaje: n/a
Smile

Mie mi-ar placea foarte tare sa ne intalnim la o manastire, cine doreste sa vina desigur! eu anul asta ma pregatesc pt rezidentiat dar o zi -doua as putea sa vin, fie si cu cartile dupa mine!
mi se pare o idee minunata, alicia!
Reply With Quote
  #74  
Vechi 22.03.2009, 20:52:31
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MarinaAlca Vezi mesajul
Asta chiar mi se pare o propunere excelenta draga Antonia!
Ce-ar fi sa ne fixam rugaciunea comuna intre orele 21-21.15?
Reply With Quote
  #75  
Vechi 22.03.2009, 21:27:19
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

21 - 21:15 unde? adica aici la mine va fii o alta ora. Deci as vrea sa stiu unde anume va fii ora asta ca s apot sa ma reglez cu voi si sa ma unesc in rugaciune cu voi!
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #76  
Vechi 22.03.2009, 23:49:22
axios's Avatar
axios axios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.02.2009
Locație: suceava
Religia: Ortodox
Mesaje: 299
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru axios
Implicit ...

alicia,
singura ta sansa sa iesi basma curata de aici este sa dai solutia completa. cand si unde? asta e tot ce trebuie sa faci. spui ca pe data de 15 iunie ne vedem in gara din orasul cutare. si de acolo, toti, vom lua trenul catre manastirea din zona. pana pe data de 1 iunie tre sa ai confirmarile de venire. si asa vom sti daca avem locuri de cazare sau trebuie sa ne luam corturile cu noi. ma rog, data e la nimereala. dar ca sa intelegi cum trebuie sa faci planul ca cineva sa raspunda da sau nu chemarii tale. pentru ca daca lansezi doar ipoteza... va ramane doar in stadiul asta... si vei avea parte de cartitori cu duiumul si de intrebari cu daca si cu parca.
asa ca... mult succes in elaborarea strategiei!
Doamne ajuta!
__________________
"ziua zilei spune cuvant, si noaptea noptii vesteste stiinta."
Reply With Quote
  #77  
Vechi 23.03.2009, 09:47:33
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de patinina34 Vezi mesajul
21 - 21:15 unde? adica aici la mine va fii o alta ora. Deci as vrea sa stiu unde anume va fii ora asta ca s apot sa ma reglez cu voi si sa ma unesc in rugaciune cu voi!
Da, aici e o problema. Ma refeream la ora Roamaniei.
Reply With Quote
  #78  
Vechi 23.03.2009, 16:56:14
alicia's Avatar
alicia alicia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: RM VALCEA
Religia: Ortodox
Mesaje: 138
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru alicia
Smile

Citat:
În prealabil postat de axios Vezi mesajul
alicia,
singura ta sansa sa iesi basma curata de aici este sa dai solutia completa. cand si unde? asta e tot ce trebuie sa faci. spui ca pe data de 15 iunie ne vedem in gara din orasul cutare. si de acolo, toti, vom lua trenul catre manastirea din zona. pana pe data de 1 iunie tre sa ai confirmarile de venire. si asa vom sti daca avem locuri de cazare sau trebuie sa ne luam corturile cu noi. ma rog, data e la nimereala. dar ca sa intelegi cum trebuie sa faci planul ca cineva sa raspunda da sau nu chemarii tale. pentru ca daca lansezi doar ipoteza... va ramane doar in stadiul asta... si vei avea parte de cartitori cu duiumul si de intrebari cu daca si cu parca.
asa ca... mult succes in elaborarea strategiei!
Doamne ajuta!
Saptamana aceasta va dau un rasp sigur,voi ramane doar sa va hotarati si sa veniti o sa fie f frumos o sa vedeti o sa facem poze,filmam si multe altele parerea mea e ca o sa va placa!
Reply With Quote
  #79  
Vechi 25.03.2009, 06:06:12
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Da, aici e o problema. Ma refeream la ora Roamaniei.
Nu face nimic, nici o problema, doar ca trebuie precizat asa:
1. data exacta
2. ora - specificand ca e ora Romaniei( fiecare va calcula care este ora la el/ea acasa)
3. rugaciunea se va face pentru- de ex: pentru cei saraci, impovarati, bolnavi, batrani neputinciosi, cei din orfelinate, cei din inchisori-in special cei pentru dreapta credinta, pentru cei din manastiri
4. se cere iertarea pacatelor -individual
5. se incheie rugaciunea cu pomenirea celor morti

Si atunci totul este foarte clar pentru fiecare.
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #80  
Vechi 26.03.2009, 20:33:29
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Parintele Porfirie spunea ca se ruga pentru crestini asa: ,,Doamne, Iisuse Hristoase, miluieste-ma pe mine, pacatosul!" Un tanar a considerat ca acest mod de rugaciune este egoist si chiar i-a spus Parintelui. Parintele Porfirie i-a spus ca mila lui Dumnezeu trebuie sa coboare mai intai asupra celui care se roaga. Daca acela a dobandit mila de la Dumnezeu, va primi Dumnezeu si rugaciunea sa pentru aproapele.

Eu niciodata nu ma rog pentru ceva anume. Stie Dumnezeu de ce am nevoie. Imi spun rugaciunile lasand totul in voia lui Dumnezeu. Ma gandesc ca ar fi bine sa ne rugam cum putem: rugaciuni din carti, acatiste, rugaciunea inimii mai ales pentru cei care se afla la serviciu. Dar sa stim ca atunci e ora noastra de intalnire.

E buna ideea de a-i pomeni pe toti cei care au nevoie de ajutorul lui Dumnezeu si de a ne ruga pentru dreapta credinta.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
nu fiti dezinteresati !!!

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Un anunt important pentru cei in nevoi mara2008 Stiri, actualitati, anunturi 1 31.07.2011 15:37:51
Important! AlinNNN Generalitati 3 25.01.2010 16:45:15
important catalinabalhui Stiri, actualitati, anunturi 0 20.05.2009 15:12:48
Important catalinabalhui Stiri, actualitati, anunturi 1 09.04.2009 09:30:42
Un anunt important!!!!!!!! Tudor Stiri, actualitati, anunturi 1 15.02.2006 16:17:08