Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 18.09.2012, 09:43:52
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Ce e blestemul si de ce exista?
Parintele Paisie Aghioritul, despre blestem:

http://www.catehetica.ro/ce-este-ble...sie-aghioritul
Reply With Quote
  #22  
Vechi 18.09.2012, 13:47:39
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.181
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Nu eu sunt asa, ci tu, deoarece daca raspunsul primit nu se incadreaza in ''teoria camasii de forta'' atunci incepi sa iei la misto din lipsa de argumente.

Ti-am demonstrat ca exemplul adus de tine(cu Iov) nu e corect, iar un alt exemplu care sa iasa din explicatiile pe care le-am si argumentat nu poti sa aduci pentru ca probabil nu ti-e foarte clar ce e blestemul si de ce exista.
Singurul lucru pe care l-ai demonstrat este faptul că nu înțelegi nimic din Cartea lui Iov, în conținutul căreia avem cea mai limpede expunere a limitelor acțiunii demonice asupra oamenilor.

Ți-e străină însă și concepția semitică asupra blestemului. Uite un indiciu:

"Ca martori înaintea voastră iau astăzi cerul și pământul: viață și moarte Ți-am pus eu astăzi înainte, și binecuvântare și blestem. Alege viața ca să trăiești tu și urmașii tăi." (Deuteronom 30:19).

Întrebare ajutătoare: cum erau considerate cuplurile semitice care nu aveau copii? Vezi cazurile celebre a sfinților Ioachim și Ana sau Zaharia și Elisabeta.
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #23  
Vechi 18.09.2012, 19:19:27
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.987
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Singurul lucru pe care l-ai demonstrat este faptul că nu înțelegi nimic din Cartea lui Iov, în conținutul căreia avem cea mai limpede expunere a limitelor acțiunii demonice asupra oamenilor.

Ți-e străină însă și concepția semitică asupra blestemului. Uite un indiciu:

"Ca martori înaintea voastră iau astăzi cerul și pământul: viață și moarte Ți-am pus eu astăzi înainte, și binecuvântare și blestem. Alege viața ca să trăiești tu și urmașii tăi." (Deuteronom 30:19).

Întrebare ajutătoare: cum erau considerate cuplurile semitice care nu aveau copii? Vezi cazurile celebre a sfinților Ioachim și Ana sau Zaharia și Elisabeta.
Scriptura nu explică nimic specific semiților. Biblia și Cuvântul nu se adresează special lor, ci mie și asta mă interesează; dacă pe tine te preocupă semiții mă bucur pentru tine.

Versetul boldat mie(care nu-s semit) mi-e limpede: cerul și pământul=viață și moarte=binecuvântare și blestem.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 18.09.2012, 19:29:17
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.181
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Scriptura nu explică nimic specific semiților. Biblia și Cuvântul nu se adresează special lor, ci mie și asta mă interesează; dacă pe tine te preocupă semiții mă bucur pentru tine.

Versetul boldat mie(care nu-s semit) mi-e limpede: cerul și pământul=viață și moarte=binecuvântare și blestem.
Să fii sănătos din partea mea însă, uite, ți-ai dat singur un motiv să nu-i mai corectezi aiurea pe alții! Dacă tot îți place așa de tare cuvântul "subiectiv" poți liniștit să-l anexezi felului tău de a vedea și înțelege realitatea.
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #25  
Vechi 18.09.2012, 19:39:58
viorels's Avatar
viorels viorels is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 22.06.2011
Mesaje: 15
Post Maica Domnuli si Profetii vechiului Tastament

În Sfânta Scriptură avem două modalită?i de prezentare a Maicii Domnului: una prefigurativă sau tipică, în Vechiul Testament, ?i alta direct sau deplin revelată, în Noul Testament.
În Vechiul Testament se face men?iune despre femei care au avut o însemnătate specială în istoria mântuirii până la venirea lui Mesia. Astfel, Eva prime?te făgăduin?a izbânzii asupra diavolului ispititor metamorfozat în ?arpe (Facere 3, 15); Sarra devenea maica unui popor nou, a poporului ales ?i chiar a mai multor popoare (Facere 17, 15-16); Rebeca ?i Rahila modele de mame devotate ?i so?ii credincioase, harnice ?i ospitaliere, ?i-au sprijinit fiii lor ?i I-au întărit cu sfatul lor (Facere 27, 5-17 ?i 42-45; 35, 16-18); Iaela (Judecatori 4, 17-22) ?i Rut (Rut 4, 13-22), Ana (mama lui Samuel (1 Regi 1, 10-11 ?i 27-28) ?i Estera (Estera, 5, 1-7, 3-6) au arătat evlavie deosebită, iubire ne?ărmurită pentru poporul ales ?i pentru lucrarea lui Dumnezeu în lume.
Spre deosebire de celelalte femei men?ionate în Vechiul Testament numai Maica Domnului a fost obiectul unor profe?ii. Profetul Isaia a prezis că Fecioara va na?te pe Mântuitorul Hristos în chip minunat, ca un mare semn dumnezeiesc de izbăvire a poporului ales ?i de mântuire a lumii: „Pentru aceasta Domnul meu vă va da un semn: Iată Fecioara va lua în pântece ?i va na?te fiu ?i vor chema numele lui Emanuel“ (Isaia 7, 14). Proorocul Iezechiel a profe?it despre Maica Domnului ca Pururea Fecioară în viziunea sa despre noul templu al lui Dumnezeu, simbolizând-o printr-o poartă tainică a Dumnezeului lui Israel: „?i mi-a zis Domnul: Poarta aceasta va fi închisă, nu se va deschide ?i nici un om nu va intra pe ea, căci Domnul Dumnezeul lui Israel a intrat pe ea. De aceea va fi închisă“ (Iezechiel 44, 2). Ieremia închipuie tot Israelul într-o fecioară care se întoarece la Domnul ?i Stăpânul ei pentru ascultare, ca să devină „Loca? al dreptă?ii ?i munte sfânt“ binecuvântat de Dumnezeu (Ieremia 31, 21-23). Psalmistul David o descrie pe Sfânta Fecioară ca pe o Împărăteasă ce ?ade de-a dreapta lui Dumnezeu: „Stătut-a împărăteasa de-a dreapta Ta, îmbrăcată în haină aurită ?i prea înfrumuse?ată“ (Psalm 44, 11). Dar tot Maica Domnului este preînchipuită aici ?i ca Fiica Împăratului Dumnezeu, împodobită ?i urmată de fecioare, cu alai: „Toata slava fiicei Împăratului este înăuntru, îmbrăcată cu ?esături de aur ?i prea înfrumuse?ată. Aducese-vor Împăratului fecioare în urma ei, prietenele ei se vor aduce ?ie“ (Ps. 45, 15-16). Fără îndoială că aceste fecioare înso?itoare sunt nenumăratele fecioare muceni?e, care au urmat în smerenie ?i sfin?enie jertfelnicia Maicii Domnului, tot a?a cum femeile mironosi?e au înso?it-o în momentele grele ale patimii ?i îngropării Domnului nostru Iisus Hristos. De asemenea, dreptul Simeon a prezis suferin?a Maicii Domnului zicându-i, dupâ ce a binecuvântat pe Pruncul Iisus: „Iată, Acesta este pus spre căderea ?i spre ridicarea multora din Israel ?i spre semn de contrazicere ca să se descopere gândurile din multe inimi. ?i prin însu?i sufletul tău va trece sabie“ (Luca 2, 34-3
Attached Images
File Type: jpg 88880.jpg (27,7 KB, 6 views)
Reply With Quote
  #26  
Vechi 18.09.2012, 19:45:49
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Smile

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Să fii sănătos din partea mea însă, uite, ți-ai dat singur un motiv să nu-i mai corectezi aiurea pe alții! Dacă tot îți place așa de tare cuvântul "subiectiv" poți liniștit să-l anexezi felului tău de a vedea și înțelege realitatea.
Nu vedem lucrurile
așa cum sunt ele de fapt;
vedem lucrurile așa
cum suntem noi de fapt.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #27  
Vechi 18.09.2012, 20:03:57
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.987
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Nu vedem lucrurile
așa cum sunt ele de fapt;
vedem lucrurile așa
cum suntem noi de fapt.
Splendidă vorbă!


P.S. Mă înfrânge(doare) semnătura ta, Cristsi.

Last edited by Demetrius; 18.09.2012 at 20:09:08.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 19.09.2012, 18:09:06
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Smile

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Poate n-ai fost atent ce-ai scris.
Adica, dupa parerea ta NT se contrazice cu VT?
ți se pare că au același mesaj?
Reply With Quote
  #29  
Vechi 20.09.2012, 08:58:45
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.987
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
ți se pare că au același mesaj?
Nu, nu e același, e mai bun; dar ție cum ți se pare?

17. Să nu socotiți că am venit să stric Legea sau proorocii; n-am venit să stric, ci să împlinesc. (Mt5,17)

Last edited by Demetrius; 20.09.2012 at 19:21:36.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 22.09.2012, 17:56:46
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Nu, nu e același, e mai bun; dar ție cum ți se pare?

17. Să nu socotiți că am venit să stric Legea sau proorocii; n-am venit să stric, ci să împlinesc. (Mt5,17)
pentru tine "implinire" înseamnă schimbare totală?!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Lilith,mit sau realitate? mihaitzaneicu Generalitati 8 18.01.2012 12:14:31
Destin...realitate sau mit?! ioana30 Generalitati 13 30.10.2010 13:11:08
Eu nu cred in blesteme mihailt Generalitati 61 23.04.2010 16:18:13
Blesteme la biserica cod_gabriel Generalitati 19 08.03.2008 12:16:02
dezlegari blesteme in post evutza Generalitati 0 06.12.2007 21:55:08