Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Postul in Biserica Ortodoxa > Postul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #301  
Vechi 12.03.2013, 20:55:27
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirabela Vezi mesajul
Asa e Zaharia! Acum locuiesc in Germania, dar gatesc tot ca acasa in Ardeal. Desi aici se gasesc 'tot felul din toate felurile posibile', gatesc ca la tara. Ca de exemplu:

- dimineata omleta de ou sau cu lapte, fara ulei, cu putin unt, sau oua ochiuri, salata de rosii si castraveti cu ceapa, slanina si 'zamatisha'(branza de vaca dietetica), paine de casa cu unt si si miere sau 'liptari' (magiun de prune, fara zahar, fiert foarte multe ore la foc mic) si o cana de lapte, etc

- zupa(supa) cu carne de pui, si legume (uneori carnea si legumele le fac tocanita, sau carnea o dau prin faina si ou si apoi o prajesc si cu piure de cartofi cu putin unt, si supa cu legumele o fac ciorba aita cu smantana)

- cirobe de legume (de post) de varza, de cartofi, fasole verde, fasole uscata (cu mult cimbru), de gulii, de rosii, de ardei umpluti, etc sau ciorbe de dulce aite, dulci sau acre(fie bors sau zama de varza sau lamai), sau ciorbe fara carne(sau cu putina slanina afumuta si acoperita din belsug cu boia dulce) cu iaurt sau smantana cu spanac, salata verde, urzici, etc.

- tocanita de cartofi, de legume, ghicevi de legume, sarmale de post, etc sau mancarea mea preferata 'papa de porodici'( mancare de ceapa, ardei si multe multe rosii si cu lapte), papricas, gulas. Se pot gati si tocanite cu carne fara ulei la foc mic.

- sarme traditionale sunt cu pasat si cu o bucatica de slana in fiecare sarma(sarmale)

- desert: mere coapte, nuci, seminte de bostan, placinte pe tigaie cu zamatisha, placinte la cuptor cu prune, mere, varza, branza, sau sucituri cu zamatisha sau mere cu scortioara, compot de mere, ioiiiii si preferatul meu, cucuruz uscat, si smicurat fiert multe oreee in apa si cu putin zahar( nu mult, ca era scump, imi zicea bunica, Dumnezeu s-o ierte!), etc

Asta e doar o parta din mancarea ce se gateste la tara. Se poate manca si sanatos! Multi spun ca nu au ce manca dimineata, mezelurile fiind cele mai practice, dar sunt cele mai nocive, la fel si zaharul.

De Ignat se taie porcul, si nu se gusta nimic pana la Craciun(acu se gusta, multi nu mai tin post), astfel se fac carnati, maios, caltabos, sangerete( nu mananc asa ceva), caltabos pentru sarmale, jambon si oase si slana la afumat.



Doamne ajuta
Topicul nu este numai de discutie,asa cu sugestii pt perioada de post ci mai ales cu solutii,topicul ofera si retetele.
Eu,una sunt interesata de retete traditionale din Transilvania sau Moldova,in special Bucovina.
Am auzit de "papa de porodici" dar cum se face ?
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #302  
Vechi 12.03.2013, 21:55:34
caty_deea's Avatar
caty_deea caty_deea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.07.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 298
Implicit Apropo de mancare

Se mananca saptamana asta peste? Eu stiam ca da, asa ca am mancat, dar acum am vazut ca in calendar nu scrie. Macar sa ma las de azi
Reply With Quote
  #303  
Vechi 12.03.2013, 22:08:22
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Citat:
În prealabil postat de caty_deea Vezi mesajul
Se mananca saptamana asta peste? Eu stiam ca da, asa ca am mancat, dar acum am vazut ca in calendar nu scrie. Macar sa ma las de azi
Da, se mananca peste. La mine in calendar - de la Mitropolia Olteniei - scrie ca toata saptamana este dezlegare la lapte, branza, oua si peste. Am inteles ca asa a hotarat Sf. Sinod, sa se manance si peste in Saptamana Alba, adica saptamana branzei. Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #304  
Vechi 12.03.2013, 22:22:19
caty_deea's Avatar
caty_deea caty_deea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.07.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 298
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
Da, se mananca peste. La mine in calendar - de la Mitropolia Olteniei - scrie ca toata saptamana este dezlegare la lapte, branza, oua si peste. Am inteles ca asa a hotarat Sf. Sinod, sa se manance si peste in Saptamana Alba, adica saptamana branzei. Doamne ajuta!

Multumesc. Ma dau cu oltenii. Glumesc, doar ca uneori sunt diferente in calendar. De exemplu Sf Teodosie de la Brazi e cu cruce rosie doar in BZ si VN. Daca te prinde sarbatoarea pe la Bucuresti, ai voie sa speli. Daca esti in vizita pe la Ramnicu Sarat.....alt calendar...alte randuieli.
Reply With Quote
  #305  
Vechi 13.03.2013, 01:44:19
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

La mine in calendar (IPS Irineu, Arhiepiscop al Alba Iuliei) scrie ca avem dezlegare la branza, lapte, oua si peste doar miercuri si vineri.
Reply With Quote
  #306  
Vechi 13.03.2013, 08:48:21
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

http://www.calendarortodox2013.ro/#Martie_2013
Dezlegare la oua, lapte, branza. Ar fi interesant de cercetat cum este corect.
Reply With Quote
  #307  
Vechi 13.03.2013, 09:34:22
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
La mine in calendar (IPS Irineu, Arhiepiscop al Alba Iuliei) scrie ca avem dezlegare la branza, lapte, oua si peste doar miercuri si vineri.
Nu are cum să fie dezlegare doar miercuri și vineri, care sunt tocmai zilele de post. Cred că vrea să specifice că e dezlegare inclusiv miercuri și vineri, care sunt zile de harți în săptămâna albă.
Dezelgările la pește în săptămâna asta se practică de câțiva ani, nu știu dacă e o hotărâre sinodală sau ține de fiecare eparhie în parte.
Reply With Quote
  #308  
Vechi 13.03.2013, 09:54:56
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
La mine in calendar (IPS Irineu, Arhiepiscop al Alba Iuliei) scrie ca avem dezlegare la branza, lapte, oua si peste doar miercuri si vineri.
Păi normal că atunci ai dezlegare, pentru că în rest nu ai legare.
Săptămâna aceasta nu e de post propriu-zis, acesta începe de luni 18 martie.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #309  
Vechi 13.03.2013, 22:01:19
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Nu are cum să fie dezlegare doar miercuri și vineri, care sunt tocmai zilele de post. Cred că vrea să specifice că e dezlegare inclusiv miercuri și vineri, care sunt zile de harți în săptămâna albă.
Dezelgările la pește în săptămâna asta se practică de câțiva ani, nu știu dacă e o hotărâre sinodală sau ține de fiecare eparhie în parte.
Iti multumesc, frate Priceputu. DA, avem dezlegare inclusiv miercuri si vineri.
Reply With Quote
  #310  
Vechi 14.03.2013, 10:28:41
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Tot nu ai priceput. Celelalte zile ale săptămânii nu aveau nevoie de dezlegare, postul începe din 18 Martie.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Istoria Bibliei romanesti Alustor Intrebari utilizatori 3 09.10.2012 14:48:27
Fototeca ortodoxiei romanesti cristiboss56 Resurse ortodoxe on-line 2 09.02.2012 12:08:09
costume populare-traditii romanesti lore86 Generalitati 9 18.12.2011 11:22:37
Pastorale ale IPS Mitropoliti ai Bisericilor Ortodoxe Traditionale razvan.mn Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 7 20.04.2010 20:14:32
23 canale romanesti pentru cei din strainatate patinina34 Stiri, actualitati, anunturi 4 10.08.2009 19:26:26