Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 22.08.2018, 12:24:13
ioan89 ioan89 is offline
Member
 
Data înregistrării: 16.09.2016
Mesaje: 34
Implicit Ganduri rele

Nu inteleg ce rost mai are viata mea. Nu o sa ma sinucid, dar am din ce in ce mai des ganduri de genul asta. Cred ca sunt prea prost pentru lumea in care traiesc sau prea slab emotional.

Va rog mult, recomandati-mi un duhovnic in Bucuresti. Al meu este foarte ocupat si nu are timp...
Reply With Quote
  #2  
Vechi 22.08.2018, 13:21:08
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan89 Vezi mesajul
Nu inteleg ce rost mai are viata mea. Nu o sa ma sinucid, dar am din ce in ce mai des ganduri de genul asta. Cred ca sunt prea prost pentru lumea in care traiesc sau prea slab emotional.

Va rog mult, recomandati-mi un duhovnic in Bucuresti. Al meu este foarte ocupat si nu are timp...
Nu duhovnic ci psihiatru pentru ca astea 2 fraze sunt simptomatologie clara de depresie.

1. Nu vorbesti de probleme
2. Nu ai un motiv anume
3. Nu intelegi ce e cu tine
4. Acuzi o stare de "abatere"
5. Nu gasesti o motivatie, filmul tau pare rupt
6. Te apasa foarte tare ceva dar nu stii ce...


Masuri pe termen scurt:
* sport
* uita-te la filme de comedie si la orice prostie de pe net care te binedispune: astea cresc rapid pe termen scurt nivelul de serotonina
* petrece mai mult timp afara, ca sa nu ai timp sa stai de vorba cu gandurile

Pe termen lung:
* psihiatru si tratament, daca e vorba de ceva serios
* neaparat spovedire daca ai pacate grele si pocainta

Poate am luat prea in serios postul tau...
Reply With Quote
  #3  
Vechi 22.08.2018, 13:30:24
ioan89 ioan89 is offline
Member
 
Data înregistrării: 16.09.2016
Mesaje: 34
Implicit

cred ca sunt un om foarte rau de nu am prieteni....sau foarte prost sau foarte sensibil....nu mai suport lumea in care traiesc...
Reply With Quote
  #4  
Vechi 22.08.2018, 13:32:00
ioan89 ioan89 is offline
Member
 
Data înregistrării: 16.09.2016
Mesaje: 34
Implicit

simt ca oamenii nu ma pot ajuta...fiecare e pe treaba lui....fiecare are probleme...singurul care ma poate ajuta este Dumnezeu ....
Reply With Quote
  #5  
Vechi 22.08.2018, 13:33:44
ioan89 ioan89 is offline
Member
 
Data înregistrării: 16.09.2016
Mesaje: 34
Implicit

ma plimb cu bicicleta destul de mult; sunt nemultumit de viata mea, de locul de munca, de mine insumi, de faptul ca am probleme cu spatele si de faptul ca o sa mor si ca nu are sens nimic din toate astea...
Reply With Quote
  #6  
Vechi 22.08.2018, 13:40:15
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan89 Vezi mesajul
ma plimb cu bicicleta destul de mult; sunt nemultumit de viata mea, de locul de munca, de mine insumi, de faptul ca am probleme cu spatele si de faptul ca o sa mor si ca nu are sens nimic din toate astea...
hm, poate nu e depresie, e doar un mindset, o optica si o setare a mentalitatii foarte gresita.

Totusi iti place ceva - bicicleta, deci ai chestii pe care le apreciezi in viata.

Iti scriu mai jos un foarte scurt tutorial despre viata. Cred ca trolezi insa intrebarea ta este bunicica.


Viata: este un sistem DE SUPRAVIETUIRE, in care in continuu lupti sa supravietuiesti.

In Romania noi ducem o lupta pentru supravietuire si nu pentru implinire persoanala.

Societatea romaneasca nu ne ofera nimic. Romania este o tara in constructie (si o sa dureze enorm de mult), in care inca 2 generatie o sa fie sacrificata in mizeria din tara asta.

Problema nu este a ta, ci este a contextului in care traiesti si care nu iti ofera prea multe.

Daca vrei o sansa mai buna, pleaca.

In Romania trebuie sa te obisnuiesti cu "ASA ESTE AICI", si nu ai cum sa schimbi asta, trebuie sa impaci cu gandul asta...

Asta e tara, astia sunt oamenii, asta este serviciul. Vrei alta sansa? Nu aici...


De murit nu o sa mori. Ia fiecare problema in parte si chiar daca nu poti sa o rezolvi incearca sa o ameliorezi.

Mai hranim si trolii putin pentru folosul altora, ramane mesajul asta si pentru altii care or sa aiba nevoie de povata.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 22.08.2018, 13:45:49
ioan89 ioan89 is offline
Member
 
Data înregistrării: 16.09.2016
Mesaje: 34
Implicit

Nu trolez.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 22.08.2018, 13:46:27
ioan89 ioan89 is offline
Member
 
Data înregistrării: 16.09.2016
Mesaje: 34
Implicit

cred ca am nevoie de atentie sau sa-mi raspunda cineva...nu stiu de ce fac ce fac...traiesc intr-o inertie....cred ca asta este parte a problemei...
Reply With Quote
  #9  
Vechi 22.08.2018, 13:54:08
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan89 Vezi mesajul
cred ca am nevoie de atentie sau sa-mi raspunda cineva...nu stiu de ce fac ce fac...traiesc intr-o inertie....cred ca asta este parte a problemei...
Cu totii traim intr-o inertie, trebuie doar sa-ti setezi corect inertia.

Iar daca te opresti din miscare nu ai sa ajungi bine, trebuie sa fii in miscare toata viata, altfel o dai in belele cu mintea.

Invata sa te organizezi, pentru ca pot sa-ti zic desi nu te cunosc ca haosul si demotivarea vin foarte mult din dezorganizare.

Asta ar fi un prim pas - sa-ti faci o lista de problema in fiecare zi si sa treci prin ea. Organizeaza-ti viata mult mai bine. In momentul asta tu nu ai control peste viata ta, nu stii ce este acolo...

Fa o lista de lucruri pozitive si una de probleme. Pluseaza pe cele bune si rezolva din cele rele.

In fiecare zi rezerva-ti 30 minute cu o hartie in mana si scrie-ti "asta e viata mea", pozitive, negative, pe cateva directii: Dumnezeu, eu, familie, aproape.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 22.08.2018, 13:54:23
ioan89 ioan89 is offline
Member
 
Data înregistrării: 16.09.2016
Mesaje: 34
Implicit

asa sunt eu. intelegi....daca pe un forum...pun o intrebare si mi se spune ca sunt trol.....
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare