Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 08.05.2012, 20:14:11
myself00 myself00 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.03.2012
Locație: Câmpulung muscel
Religia: Ortodox
Mesaje: 650
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru myself00
Implicit ajutați un păcătos să-și elucideze fapta...vă rog

ex ce-ați face dacă un unchi/mătușă/nasă...ș.a.m.d..s-ar fi așezat pe o canapea într-o poziție nu prea creștină, din perspectiva faptului că cam la 1,5m dinspre stânga în care se așezaseră se afla o icoana...( a Maicii Domnului) în cauză...

unchiul meu nefiind un creștin prea practicant...s-a așezat într-o poziție nu prea decentă față de respectiva icoană...

uite cum s-a întâmplat...eufemistic

pe când treceam prin sufragerie îl văd pe unchiul meu (el neștiind ceea ce tocmai făcuseră) adică stătea cu niște pijamale cam mulate pe dânsul întins pe canapea uitânduse la tv...iar la 1.5m înspre el se afla o icoană...iar eu am lăsat toate regulile și tot respectul și i-am luat icoana, iar el enervânduse că de ce îi iau(prețioasa icoană) atunci m-am cam aprins și am început că ne certăm rău...întru-un final și cu niște îmbrâncelii...

într-un cuvânt urăsc persoana care nu respectă icoana...

voi cum ați fi procedat în locul meu...
Reply With Quote
  #2  
Vechi 08.05.2012, 20:24:36
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Nu vă supărați pe mine că vă spun pe șleau, dar eroarea este de partea dv.

Fără doar și poate, avem o datorie de a-L apăra pe Cristos. Aceasta înseamnă că, atunci când cineva comite sau este pe cale să comită un sacrilegiu sau o profanare a celor sfinte, trebuie să încercăm să reparăm (să preîntâmpinăm, dacă se poate) răul făcut și să-i atragem atenția autorului, care poate că nu realizează pe deplin sensul poruncii 1.

Exemple de asemenea lucruri care ar impune intervenția noastră de apărare a onoarei lui Dumnezeu ar fi: cineva care face mișto de icoane, de exemplu le scoate din ramă și Îl maimuțărește de Dumnezeu sau pe sfinții bineplăcuți Lui. Un exemplu ar putea fi și profanarea, spre exemplu comiterea unui act moral ilicit în preajma icoanei.

Da, numai că ceea ce a făcut unchiul nu corespunde acestei definiții a sacrilegiului/profanării. Omul se uita la televizor. Nimic moral ilicit. Purta pijama în loc să fie în costum și cu papion. Iarăși, e absolut normal. Împrejurarea că era o pijama mulată pe corp ține de natura pijamalelor.
Dv aveți o icoană și în dormitor. Cum procedați când vă schimbați hainele ? Eu zic să vă împăcați cu unchiul dv. Ce-ar fi să dovediți cât de mult Îl iubiți pe Domnul smeridu-vă și cerându-i iertare unchiului dv ?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #3  
Vechi 08.05.2012, 20:42:01
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Si eu sunt de parerea lui Mihnea Dragomir. Cel mai bine ar fi sa iti ceri iertare de la unchiul tau ca l-ai imbrancit si ca i-ai vorbit urat, dar ii poti explica si ca pe tine personal te-a ranit gestul sau...

Prea tinem socoteala la marar si la patrunjel si uitam lucrurile mari...
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 08.05.2012, 20:44:36
myself00 myself00 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.03.2012
Locație: Câmpulung muscel
Religia: Ortodox
Mesaje: 650
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru myself00
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Eu zic să vă împăcați cu unchiul dv. Ce-ar fi să dovediți cât de mult Îl iubiți pe Domnul smeridu-vă și cerându-i iertare unchiului dv ?
este o părere proprie..? n-aș vrea să par prea exclusivist însă nu sunt deloc de acord cu propunerea de a-i cere iertare, ce-ar mai înțelege din asta ...?

Last edited by myself00; 27.07.2012 at 16:30:00.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 08.05.2012, 20:49:56
nicolae44 nicolae44 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2012
Locație: brasov
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 137
Implicit

Citat:
În prealabil postat de myself00 Vezi mesajul
ex ce-ați face dacă un unchi/mătușă/nasă...ș.a.m.d..s-ar fi așezat pe o canapea într-o poziție nu prea creștină, din perspectiva faptului că cam la 1,5m dinspre stânga în care se așezaseră se afla o icoana...( a Maicii Domnului) în cauză...

unchiul meu nefiind un creștin prea practicant...s-a așezat într-o poziție nu prea decentă față de respectiva icoană...

uite cum s-a întâmplat...eufemistic

pe când treceam prin sufragerie îl văd pe unchiul meu (el neștiind ceea ce tocmai făcuseră) adică stătea cu niște pijamale cam mulate pe dânsul întins pe canapea uitânduse la tv...iar la 1.5m înspre el se afla o icoană...iar eu am lăsat toate regulile și tot respectul și i-am luat icoana, iar el enervânduse că de ce îi iau(prețioasa icoană) atunci m-am cam aprins și am început că ne certăm rău...întru-un final și cu niște îmbrâncelii...

într-un cuvânt urăsc persoana care nu respectă icoana...

voi cum ați fi procedat în locul meu...
ai spus ca urasti ....ura e de la cel rau.ai fi gata sa omori pe cineva daca ar da foc la o icoana?cuvintele tale te invinuiesc dar nu-i problema ia seama doar.Domnul a spus ca cine se manie pe fratele sau va cadea sub pedeapsa.aici ai facut ca pavel cand ii aresta pe crestini crezand ca face bine sau ca maica-mea care urla la mine sa ma dau din fata televizorului.ai ravna dar vezi in ce directie o indrepti cred ca nu te-ai suparat???
Reply With Quote
  #6  
Vechi 08.05.2012, 20:57:30
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de myself00 Vezi mesajul
este o părere proprie..? n-aș vrea să par prea exclusivist însă nu sunt deloc de acord cu propunerea de-ai cere iertare, ce-ar mai înțelege din asta ...?
Nu ar înțelege nimic probabil așa cum nu a înțeles nici furia ta pentru lipsa de respect în fața unei sfinte icoane ,dar tu ai datoria să-i ceri iertare. Nu o faci pentru el ci o faci pentru Iisus Hristos, asemenea căruia cu siguranță vrei să fii.
Eu zic să aștepți mai multe opinii și dacă ai cerut părerea noastră să faci ce te îndemnă majoritatea.
Aș adăuga că cel mai indicat este să te spovedești iar apoi să faci cum te învață duhovnicul.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 08.05.2012, 21:02:05
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de myself00 Vezi mesajul
ex ce-ați face dacă un unchi/mătușă/nasă...ș.a.m.d..s-ar fi așezat pe o canapea într-o poziție nu prea creștină, din perspectiva faptului că cam la 1,5m dinspre stânga în care se așezaseră se afla o icoana...( a Maicii Domnului) în cauză...

unchiul meu nefiind un creștin prea practicant...s-a așezat într-o poziție nu prea decentă față de respectiva icoană...

uite cum s-a întâmplat...eufemistic

pe când treceam prin sufragerie îl văd pe unchiul meu (el neștiind ceea ce tocmai făcuseră) adică stătea cu niște pijamale cam mulate pe dânsul întins pe canapea uitânduse la tv...iar la 1.5m înspre el se afla o icoană...iar eu am lăsat toate regulile și tot respectul și i-am luat icoana, iar el enervânduse că de ce îi iau(prețioasa icoană) atunci m-am cam aprins și am început că ne certăm rău...întru-un final și cu niște îmbrâncelii...

într-un cuvânt urăsc persoana care nu respectă icoana...

voi cum ați fi procedat în locul meu...
Offfff! Bietu si dragu de tine, o dai din lac in put incercand sa fii ......perfect (?).
Ai primit sfaturi bune, urmeaza-le!

PS: da' cu painea si apa cum ai scos-o la capat? ai mai suchitat?

Last edited by Adriana Cluj; 08.05.2012 at 21:04:34.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 08.05.2012, 21:18:23
Kronos's Avatar
Kronos Kronos is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.06.2011
Mesaje: 226
Implicit

Și totuși chiar a adus „sabie” în viețile unora (în loc de dragoste)...
Yourself00, cam așa au început crimele și războaiele în numele religiei.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 08.05.2012, 21:25:43
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.182
Implicit

Citat:
În prealabil postat de myself00 Vezi mesajul
ex ce-ați face dacă un unchi/mătușă/nasă...ș.a.m.d..s-ar fi așezat pe o canapea într-o poziție nu prea creștină, din perspectiva faptului că cam la 1,5m dinspre stânga în care se așezaseră se afla o icoana...( a Maicii Domnului) în cauză...

unchiul meu nefiind un creștin prea practicant...s-a așezat într-o poziție nu prea decentă față de respectiva icoană...

uite cum s-a întâmplat...eufemistic

pe când treceam prin sufragerie îl văd pe unchiul meu (el neștiind ceea ce tocmai făcuseră) adică stătea cu niște pijamale cam mulate pe dânsul întins pe canapea uitânduse la tv...iar la 1.5m înspre el se afla o icoană...iar eu am lăsat toate regulile și tot respectul și i-am luat icoana, iar el enervânduse că de ce îi iau(prețioasa icoană) atunci m-am cam aprins și am început că ne certăm rău...întru-un final și cu niște îmbrâncelii...

într-un cuvânt urăsc persoana care nu respectă icoana...

voi cum ați fi procedat în locul meu...
Reacția ta se încadrează în sindromul religios numit ”râvna smintită a lui Petru în Ghetsimani” și nu e chiar așa de grav dacă îndrepți lucrurile la timp.
”Dar Simon-Petru, având sabie, a scos-o și a lovit pe sluga arhiereului și i-a tăiat urechea dreaptă; iar numele slugii era Malhus. Deci a zis Iisus lui Petru: Pune sabia în teacă. Nu voi bea, oare, paharul pe care Mi l-a dat Tatăl?” (Ioan 18:10,11)
Petru a făcut mai facut niște gafe asemănătoare și altele, dar astea nu l-au împiedicat să se căiască și să se maturizeze duhovnicește, devenind un sfânt important și stâlp al Bisericii primare.
Între un obiect din inventarul simbolic al credinței și un om, aperi mai întâi omul, fiindcă valoarea iconică a omului este mult mai mare.
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #10  
Vechi 08.05.2012, 21:26:09
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Kronos Vezi mesajul
Și totuși chiar a adus „sabie” în viețile unora (în loc de dragoste)...
Yourself00, cam așa au început crimele și războaiele în numele religiei.
Lasa copilul in pace! Nu-l mai speria!
Luati-l mai usor...
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Actul pacatos al lui Adam si Eva zzzzzz Generalitati 34 04.09.2011 19:11:04
Cu gandul sau cu fapta? Bunl Despre Biserica Ortodoxa in general 17 06.04.2011 01:28:37
Sfaturi pentru un prea-pacatos laur_3440 Pocainta 6 16.05.2010 20:02:26
SPOVEDANIA unui pacatos OvidiuO Pocainta 47 31.01.2008 19:08:25