Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 20.07.2010, 10:24:46
armanda armanda is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 17.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 17
Implicit si cafeaua?

Citat:
În prealabil postat de IonelS Vezi mesajul
Fumat in post ? Esti ca o galeata sparta: pe de-o parte bagi, pe cealalta scapi...Duhovnicii mai cu har spun ca cei dependenti de fumat, cafea sau pahar sunt posedati...O sa ai de tras daca o sa incerci sa te infranezi..!
asta nu stiam!efectele tutunului stim care sunt dar cafeaua ce rau iti face?
Reply With Quote
  #12  
Vechi 20.07.2010, 10:34:41
FiulRisipitor's Avatar
FiulRisipitor FiulRisipitor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 657
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru FiulRisipitor
Implicit

Da la cei puternici se cere mult, de la cei mai mici si slabi se cere mai putin..... Intreaba-ti duhovnicul care te cunoaste si iti va spune sa te abtii sau nu.

"Dar când îti dezleaga postul un preot care el însusi posteste, te mustra cugetul pentru ca te
numeri printre cei handicapati, printre credinciosii de la usa bisericii, care nu pot îndeplini nici macar lucrurile elementare. În aceasta situatie, penitentul nu percepe dezlegarea postului ca pe o favoare, ci ca pe o amânare, ca pe o lipsa de încredere. De la un timp, el întelege ca se afla în situatia unui baietandru pe care baietii mai mari nu-l lasa în terenul de fotbal, rezervându-i doar umila placere de a aduce mingea când cineva o bate aiurea. Este un fel de a spune din partea duhovnicului: "Eu te las sa faci astfel pentru ca esti neputincios si slab, dar când te vei înzdraveni, va trebui sa faci si tu ceea ce vezi la mine." Aceste cuvinte însa nu trebuie sa le rosteasca duhovnicul niciodata ele singure vor bate ca o ciocanitoare în pieptul celui dornic de desavârsire, pâna vor razbi."

Din cartea "In cautarea aproapelui pierdut" - Savatie Bastovoi

Mult succes!

Last edited by FiulRisipitor; 20.07.2010 at 10:37:43.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 20.07.2010, 10:34:46
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Citat:
În prealabil postat de annajanette Vezi mesajul
iertati-ma ca va tot asasinez cu fumatul asta, dar ma roade raspunsul la intrebarea asta intrucat stiu ca vine postul SFINTEI MARIA si ma gandesc ca degeaba tii post daca fumezi sau nu e asa?

multumesc
Fumatul este daunator atat in afara perioadelor de post, cat si in timpul lor. Din punct de vedere moral, nu are importanta cum, cand, cat fumezi. Conteaza ca fumezi.

In cazul fumatului ca si in cel al altor vicii, asistam la un paradox, care arata ca desi toti suntem iubitori de sine, o facem insa intr-un sens rau, egoist.

Ar trebui sa ne iubim intr-atat incat sa nu mai facem lucruri care sa ne dauneze sanatatii trupesti si sufletesti. Vorbim de acea iubire naturala despre care ne spune Mantuitorul: "ca pe tine insuti".

Nu spun sa renuntam la fumat din iubire pentru Hristos. Poate ca este prea greu, desi este de dorit. Macar dintr-o adevarata iubire de sine.

Last edited by Marius22; 20.07.2010 at 11:30:56.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 20.07.2010, 12:45:06
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de annajanette Vezi mesajul
iertati-ma ca va tot asasinez cu fumatul asta, dar ma roade raspunsul la intrebarea asta intrucat stiu ca vine postul SFINTEI MARIA si ma gandesc ca degeaba tii post daca fumezi sau nu e asa?
Postul nu poate fi tinut "degeaba".
Acesta este un gand insuflat de diavol, spre a nu il "supara" cu postul, tinut de fiecare dupa puterile sale.

Nu te poti ruga in genunchi, roaga'te in picioare. Nu te poti ruga in picioare, roaga'te sezand pe scaun.
Nu poti tine post deplin, posteste de la ce poti. Nu poti posti de la o patima, posteste de la restul.

Se va milostivi Domnul spre cel/cea care voieste sa scape de patimi.
Posteste si fumeaza, decat sa nu postesti deloc, iar Domnul va vedea vointa ta, fie ea si putina.

Orice dependenta rea dauneaza sufletului, iar fumatul dauneaza pana si trupului si celor din jurul nostru.
Dea Domnul ca cel ce doreste sa scape de aceasta patima, sa reuseasca sa o faca, fie in acest post, fie in urmatorul.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #15  
Vechi 20.07.2010, 14:32:06
annajanette
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de delia31 Vezi mesajul
draga annajanette

Nicotina este o substanta alcaloida otravitoare, toxica care provoaca adictie (dependenta).

Iar a fi dependent inseamna a nu fi liber, inseamna robie, inseamna o inchisoare fara usa si fara gardieni in care te inchizi singur si din care nu poti evada pentru ca vointa nu se poate opune.

Dependenta este un comportament impus chimic. In cazul tigarilor, e impus de nicotina ale carei comenzi in creier pot fi mai insistente decat gandurile rationale si decat vointa. De multe ori raspunzi acestor comenzi chimice în mod inconstient.

Intrebarea ta suna cam asa: are rost sa iau medicamente daca sunt bolnava?
Pai, boala se numeste dependenta de nicotina si vointa anesteziata iar medicamentul duhovnicesc numit post are tocmai acest efect, sa iti redea controlul asupra vointei.


postul e un exercitiu de vointa. adica sa nu lasi vreo pofta irationala (fie de mancare, fie de tigara, fie alta) sa te domine.
iar ca sa te lasi de fumat, ai nevoie sa-ti exersezi vointa.

Deci postul alimentar, ca exercitiu de vointa, nu numai ca te ajuta, dar chiar iti este indispensabil ca sa te lasi si de fumat si de orice altceva prin care Il tinem pe Dumnezeu departe.


Ca nu vei putea renunta imediat, e una. Nu inseamna sa nu incerci deloc. Lucrurile bune vin dupa oarecare straduinta.
Vorbeste cu duhovnicul tau si cere-i binecuvantarea si rugaciunea.

Deci , incearcă sa renunti treptat, progresiv, incearca sa reduci numărul de tigari daca nu poti brusc.

Daca fumezi cu o tigara mai puțin in fiecare zi, asta inseamnă ca intr-o saptamana vei fuma cu sapte tigari mai putin. Oricum, daca ti se pare greu, aminteste-ti ca fiecare doza de nicotina face sa-ti fie pofta de urmatoarea.

Renunta la nicotina in fiecare zi la randul ei și gandeste-te doar la acel moment din zi în care te afli. ,,Nu voi fuma inainte de ora 11, de ex,,.

Eventual, incearca sa faci asta în fiecare ora – la randul ei - sau in momentele în care simti acut nevoia de o tigara.

Incearca sa-ti trezesti vointa din anestezie, sa amani cat mai mult implinirea acestei pofte irationale.
cam asa inteleg eu postul de tigari ( desi, nefiind fumatoare, nu-mi dau seama cat e de greu, ).

annajanette – tu, o faptura libera creata de Dumnezeu si impreuna cu El, voi doi in colaborare sunteti MAI PUTERNICI decat niste tigari. nu tre sa fii geniu sa-ti dai seama ca la Dumnezeu nu exista sa nu poata ceva. Tot schepsisul e sa colaborezi cu El, asa cum poti, prin mijloacele pe care le ai, post, rugaciune etc.

Nicotina e neputincioasa in fata atotputerniciei lui Dumnezeu. Fa-ti-L aliat pe Hristos si roaga-L pe El, sa-ti elibereze vointa.

si asa cum te-a scapat de alte pacate pe care zici ca le faceai, asa o sa te scape si de asta. Dar tine-te cu insistenta de capul Lui ca doar El a zis:
n-am venit pentru cei sanatosi, ci pentru cei bolnavi.

iar tu cauta bine in launtrul tau, scoate vointa din ,,sertarul mintii,, in care doarme si pune-o la incarcat la sursa ( ca atunci cand n-avem vointa, suntem ca bateria de la telefon, mai e doar o liniuta anemica, dar cu aia nu facem mare branza).

ti-ar prinde bine si un program specializat. ti-am dat un link pe alt topic -cum sa scapi de dependenta de nicotina.
multumesc delia ptr cuvintele frumoase si explicatii bune
Reply With Quote
  #16  
Vechi 20.07.2010, 14:39:58
annajanette
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Sa va mai zic ceva: Duhovnicul meu este la manastirea sf nectarie, ii trec mii de oameni prin mana si nu ne cunoastem decat de cateva luni, si chiar ani de sa fi fost, nu te poate cunoaste cum zicea cineva cat de puternic esti sau slab , una ca nu are timp, 2. Ca nu stiu cat ii intereseaza pe preoti, calugari sa stea sa te cunoasca, ei spun numai ce trebuie si ce nu trebuie sa faci, si isi fac datoria fata de dumnezeu(unii....).
Deci pe un calugar cum e al meu il pot ruga cel mult sa ma ajute sa scap de patima atat.
Problema este alta: Jumate din mine vrea sa rennte cealalta nu si nu si aici se da batalia cea mare, ca de aceea nu am vointa ca daca as fi hotarata nu stiu daca m-ar impiedica ceva.
Offff.....cine m-o fi pus sa ma apuc de viciul asta nenorocit.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 20.07.2010, 14:41:24
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul
Scopul postului este înfrânarea, .
Da de acord, acesta este raspunsul corect, infrinarea in toate, nu ca un produs ar fi mai nociv ca altul.

De exemplu citeam undeva ca acum din cauza abundentei de conservanti in alimente folositi pentru prelungirea vietii de raft a tot ce vedeti la Alimentara, dezgroparea si mutarea cadavrelor/oaselor a devenit o problema pe motiv ca din cauza concentratiei mari de conservanti nu se mai descompun asa de usor ci doar se mumifica perfect. Viermii se pare ca nu mai sunt nici ei interesati.

Deci dpdv alimentar este gresit sa credem ca mincind piine care demult nu se mai face doar din faina noi mincam de post si suntem superiori celor care fumeaza. Si unii si ceilalti introduc foarte multi aditivi si chimicale in corp.

De aceea grecii fumeaza in masa pe scarile bisericii..oricum la ei asta este un sport national
Reply With Quote
  #18  
Vechi 20.07.2010, 14:45:48
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de annajanette Vezi mesajul
Jumate din mine vrea sa rennte cealalta nu si nu si aici se da batalia cea mare, .
Janette, incearca sa creezi un guvern majoritar 51% alcatuit di jumatatea care vrea sa renunte, pacalind pe careva din tabara adversa
Reply With Quote
  #19  
Vechi 20.07.2010, 15:23:14
Anytza
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de delia31 Vezi mesajul
draga annajanette

Nicotina este o substanta alcaloida otravitoare, toxica care provoaca adictie (dependenta).
http://www.e-sana.ro/index.php?a=55
http://www.netmedic.ro/articole-medi...capa,_tigarile

http://stirileprotv.ro/csid/sanatate...-7-minute.html
http://stirileprotv.ro/stiri/social/...n-plamani.html
http://stirileprotv.ro/stiri/social/...fumatorii.html

http://www.mediafax.ro/stiinta-sanat...treime-4921296
http://www.mediafax.ro/stiinta-sanat...fumat-5294991/
Si am mai citit intr-o carte ca daca un parinte fumeaza, poate produce copiilor o multime de boli,(nu le insirui) inclusiv dependenta. iti spun din proprie experienta, ca fumeaza tatal meu si inainte fuma si mama,( dar s-a imbolnavit si s-a lasat), eu am reumatism poliarticulat, iar sora mea astm bronsic si alergie. sunt boli care nu se vindeca. doar sa se tina sub control.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 20.07.2010, 15:30:04
Anytza
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

"Ce contine o tigara
In cazul in care nu stiati, intr-o tigara sunt continute 43 de substante chimice care cauzeaza cancerul. Fumul de tigara contine peste 4.000 de substante chimice diferite, din care peste 300 sunt toxice pentru om nicotina, arsenic, radon, cianuri, fenol, DDT, azbest, benzen, monoxid de carbon, formaldehida.
Cei mai toxici compusi sunt nicotina, gudroanele si monoxidul de carbon. Probabil veti spune: poti face cancer de la o mie de alte lucruri, oricum nu percepi boala ca un pericol real decat daca ajungi la doctor si iti spune ori renunti la fumat ori mori. Atunci, constient de iminenta pericolului te poti lasa.
Efectul cancerigen si toxicitatea genetica constituie un alt aspect important. Gudroanele din fumul de tigara exercita puternice efecte mutagene asupra AND-ului din nucleele celulelor tractului respirator. In ultimele doua decenii a devenit limpede faptul ca fumul de tigara contine puternici factori cancerigeni. Dintre cele peste 43 de substante cancerigene, cele mai de temut sunt benzopirenul, N-nitrosaminele, aldehidele, clorura de vinil, hidrocarburile aromatice (benzenul, fenolii, etc.), etilen-oxidul, arseniu, poloniu, cadmiu, crom, etc. "

http://www.descopera.ro/dnews/579158...-sange-de-porc
http://www.descopera.ro/dnews/496491...cute-din-porci
Asta e interesanta: http://www.descopera.ro/dnews/517241...umeze-mai-mult
http://www.descopera.ro/dnews/931776...-mod-permanent


Asta asa..., ca pentru post:
"La fel ca multi oameni nu aveam nici cea mai mica idee referitor la ce se intampla cu cadavrul unui porc care paraseste abatorul. Am avut parte de acordul unui crescator de porci si, astfel, am urmarit intinerariul porcului cu numarul de indentificare 05049. Am fost socata sa descopar ce s-a intamplat cu el", declara Christein Maidertsma in varsta de 29 ani.

Astfel, inghetata contine gelatina extrasa din oasele de proc, gelatina care regleaza cristalizarea zaharului si incetineste procesul de topire. Fertilizatorii contin o mare parte de par de porc
procesat. Sampoanele contin acizi grasi extrasi din oasele porcilor, aceiasi acizi grasi dau stralucire sampoanelor. Sucurile de fructe au parte de aceeasi gelatina porcina folosita pentru limpezire. Painea contine proteine extrase din par de porc, proteine care o mentin proaspata pentru mai multe zile. Gelatina din oase este folosita la transportul in ! important]siguranta a prafului de pusca si corditei folosite la asamblarea gloantelor si cartuselor. Tamburinele orchestrelor moderne sunt realizate din vezica urinara a porcului.

Aceeasi gelatina din oase este folosita la limpezirea vinului inainte de a fi imbuteliat in marile lanturi industriale. Gelatina mai are un rol capital la imbunatatirea rigiditatii si reducerea umezelii colilor de hartie. Calciul extras direct din oase de porc este adaugat in multe marci de iaurt. Hemoglobina din sangele porcesc este folosita in toate filtrele de tigari pentru a incetini accesul numeroaselor substante toxice in plamanii fumatorilor.

Glicerina din oase este folosita pe scara larga pentru a imbunatati textura pastei de dinti. Colagenul porcesc este adaugat in majoritatea cremelor cosmetice faciale deoarece reduce ridurile mai bine decat orice alta substanta. Acelasi colagen abunda in batoanele proteice folosite pe scara larga de culturisti. Gelatina este adaugata in bere deoarece actioneaza ca un agent de limpezire reactionand cu substantele amare si taninul. "

http://www.stirifeldefel.ro/tag/ce-s...ntin-tigarile/

Last edited by Anytza; 20.07.2010 at 16:06:21.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Postul de pacate vs postul de bucate tigerAvalo9 Generalitati 21 28.02.2012 23:29:05
Postul la crestini si postul la maestri yoghini - oare sunt acelasi lucru? mihailt Generalitati 21 10.09.2010 10:24:12
Daca fumezi, Dzeu nu te ajuta? annajanette Generalitati 12 22.06.2010 02:16:23
Postul gabriela_iagar Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 11 25.11.2009 15:24:08
Postul adina30 Pocainta 22 22.06.2008 15:51:37