Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 10.05.2008, 23:53:55
Dia20_diana Dia20_diana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2007
Mesaje: 307
Implicit

m-am gandit sa deschid un nou topic cu sfaturi pentru cei care urmeaza sa se casatoreasca sau sunt casatoriti de putin timp
din cate am vazut pe forum sunt persoane casatorite de ceva timp si m-am gandit ca ar fi o idee buna sa le impartaseasca si celor care sunt la inceput de drum putin din experienta lor
ceva voluntari :rolleyes:?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 11.05.2008, 00:11:28
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dia20_diana
m-am gandit sa deschid un nou topic cu sfaturi pentru cei care urmeaza sa se casatoreasca sau sunt casatoriti de putin timp
din cate am vazut pe forum sunt persoane casatorite de ceva timp si m-am gandit ca ar fi o idee buna sa le impartaseasca si celor care sunt la inceput de drum putin din experienta lor
ceva voluntari :rolleyes:?
Sa va iubiti! Restul vine de la sine!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 11.05.2008, 00:53:51
Dia20_diana Dia20_diana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2007
Mesaje: 307
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mirean
Citat:
În prealabil postat de Dia20_diana
m-am gandit sa deschid un nou topic cu sfaturi pentru cei care urmeaza sa se casatoreasca sau sunt casatoriti de putin timp
din cate am vazut pe forum sunt persoane casatorite de ceva timp si m-am gandit ca ar fi o idee buna sa le impartaseasca si celor care sunt la inceput de drum putin din experienta lor
ceva voluntari :rolleyes:?
Sa va iubiti! Restul vine de la sine!
:D nu sunt pentru mine :), eu personal nu sunt in aceasta postura, dar m-am gandit in general pentru cuplurile tinere casatorite
Reply With Quote
  #4  
Vechi 11.05.2008, 02:00:58
7th_Brigade_TzHL 7th_Brigade_TzHL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.03.2008
Mesaje: 478
Implicit

Nu sunt casatorit, dar daca se da voie sa dea sfaturi si cei in situatia asta, as spune ca e nevoie de:
1. multa grija inainte de a incepe o relatie
2. multa grija la inceputul relatiei
3. multa grija pana la casatorie

Adica...
1. nu te arunci imediat intr-o relatie, fara sa fi evaluat mai multe aspecte ca sansele de reusita a relatiei in finalizarea in casatorie, beneficii sufletesti sau viitoare plagi sufletesti, si nu in ultimul rand cum il iei pe Dumnezeu in ecuatie in aceasta relatie..
2. la inceputul relatiei sa poti pastra ochii deschisi, sa nu fii orbit de emotii.. sa nu faci economie de bani de sucuri. Intalnirile nu se tin la partener acasa! Nu se tin seara in parc, sau alte de genu asta.. Nu economisi bani de sucuri..
3. sa ti ochii deschisi, neorbiti de emotii, ca sa poti sa vezi daca Dumnezeu vrea sa iti spuna ceva.

Sa te rogi lui Dumnezeu asa: "Doamne fa ca in aceste zile sa imi arati adevaratul caracter al prietenei/prietenului. Te rog fa sa straluceasca lumina ta sa pot vedea cum e el in realitate". Si daca Dumnezeu iti arata, sa nu eziti sa actionezi cu sange rece pro sau contra...

Daca trebuie sa te desparti de celalalt sa ti seama de ceea ce spune talmudul: "Cine are mila de cine nu trebuie, nu are mila de cel de care trebuie sa aiba mila".

..am dat si eu niste sfaturi.. :)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 11.05.2008, 02:47:24
iana iana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.04.2008
Locație: romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 553
Implicit

Citat:
În prealabil postat de 7th_Brigade_TzHL
Nu sunt casatorit, dar daca se da voie sa dea sfaturi si cei in situatia asta, as spune ca e nevoie de:
1. multa grija inainte de a incepe o relatie
2. multa grija la inceputul relatiei
3. multa grija pana la casatorie

Adica...
1. nu te arunci imediat intr-o relatie, fara sa fi evaluat mai multe aspecte ca sansele de reusita a relatiei in finalizarea in casatorie, beneficii sufletesti sau viitoare plagi sufletesti, si nu in ultimul rand cum il iei pe Dumnezeu in ecuatie in aceasta relatie..
2. la inceputul relatiei sa poti pastra ochii deschisi, sa nu fii orbit de emotii.. sa nu faci economie de bani de sucuri. Intalnirile nu se tin la partener acasa! Nu se tin seara in parc, sau alte de genu asta.. Nu economisi bani de sucuri..
3. sa ti ochii deschisi, neorbiti de emotii, ca sa poti sa vezi daca Dumnezeu vrea sa iti spuna ceva.

Sa te rogi lui Dumnezeu asa: "Doamne fa ca in aceste zile sa imi arati adevaratul caracter al prietenei/prietenului. Te rog fa sa straluceasca lumina ta sa pot vedea cum e el in realitate". Si daca Dumnezeu iti arata, sa nu eziti sa actionezi cu sange rece pro sau contra...

Daca trebuie sa te desparti de celalalt sa ti seama de ceea ce spune talmudul: "Cine are mila de cine nu trebuie, nu are mila de cel de care trebuie sa aiba mila".

..am dat si eu niste sfaturi.. :)
Tu vorbesti serios?
Reply With Quote
  #6  
Vechi 11.05.2008, 06:22:40
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de 7th_Brigade_TzHL
as spune ca e nevoie de:
1. multa grija inainte de a incepe o relatie
2. multa grija la inceputul relatiei
3. multa grija pana la casatorie
asa e... dupa aceea, poti sa te culci pe-o ureche si sa dormi bine! :D
Reply With Quote
  #7  
Vechi 11.05.2008, 06:25:00
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de 7th_Brigade_TzHL
Nu economisi bani de sucuri..
:) apropo, vad ca tu ai un fix cu banii de sucuri cum are ovidiu/vsovi cu cafeaua...
Reply With Quote
  #8  
Vechi 11.05.2008, 15:15:07
7th_Brigade_TzHL 7th_Brigade_TzHL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.03.2008
Mesaje: 478
Implicit

:) ...no bine, ideea era ca sa folosesti timpul dicutand si afland cum gandeste celalalt, ca sa nu te trezesti panicat ca au trecut luni de zile dar tu nu o cunosti sau nu il cunosti, pentru ca ati facut alte activitati decat sa fiti in locuri publice, discutand decent.

Inca un sfat...
- ea sa nu il pisolageasca la cap: [color=green]"ma iubesti?"[/color]
- el sa nu ii tina predici: [color=green]"o sa te supui?"[/color]. Pentru ca in campaniile electorale (si chiar si dupa) asa se procedeaza, si le spun politicienii oamenilor: "cum vreti voi mai oameni buni... o sa fie numai cum vreti, si cum visati".
Reply With Quote
  #9  
Vechi 11.05.2008, 15:51:10
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Iana, mirelat, de ce radei de 7th_Brigade_TzHL. Nu-i frumos. :) Toti cred ca gandeam la fel. Evident, inainte sa facem 6 ani si sa "ne ia" la scoala.

Iarta-mi ironia 7th_Brigade_TzHL, dar ...
Reply With Quote
  #10  
Vechi 11.05.2008, 15:57:57
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de 7th_Brigade_TzHL
sa nu te trezesti panicat ca au trecut luni de zile dar tu nu o cunosti sau nu il cunosti
stii, se spune ca trebuie sa mananci un sac de sare alaturi de cineva pana sa ajungi sa il cunosti cu adevarat.

chiar n-am vrut sa rad de tine, doar glumeam si eu un pic legat de precautiile pe care le recomandai. din cate scrii tu pe aici pe forum, am vazut ca esti dintr-o bucata si stiu ca nu te-ai suparat. :)

legat de pisalogeala cu "ma iubesti" - eu si acum il mai stresez pe sotul meu cateodata :D
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sfaturi pentru cei divortati! viviana Nunta 14 11.08.2012 20:35:15
SoareD:Va mulumesc pentru sfaturi SoareD Generalitati 2 14.06.2009 15:46:04
sfaturi pentru suflet radup Nunta 42 03.11.2008 21:02:59
Sfaturi ale Pr. Arsenie pentru Pr. Daniil Laurentiu Mari Duhovnici si predicile lor 0 11.04.2007 12:14:23
Sfaturi pentru post Juli Pocainta 2 21.02.2007 13:14:57