Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #501  
Vechi 12.12.2017, 15:40:00
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.637
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Și ce ai fumat atunci?
iartă-mă că-ți spun așa pe șleau.
Te iert, frate Dragose. Daca te pocaiesti atat de frumos.
Nu iti face griji, nu poti spune tu atatea prostii cate pot sa-ti iert eu.
Ca si pe mine ma tot iarta Domnul.

Dar tie ce ti-a facut fratele Hurricane, de l-ai bannat?

Last edited by Penticostalul Traditional; 12.12.2017 at 16:31:26.
  #502  
Vechi 12.12.2017, 16:46:46
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.637
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bairstow Vezi mesajul
Sunt teologi care pot sa-ti arate domnule penticostal ca esti pe un drum gresit.
Nu-mi faci si mie cunostinta cu vreunul?

Am indoieli ca exista vreun teolog ortodox care sa poata arata, cu Biblia in mana, trei argumente clare ca as fi pe un alt drum decat urmasii lui Hristos din biserica primara.

In afara de "pentru ca nu esti din confesiunea noastra, esti gresit" cred ca nu mai au chiar nimic de zis. Dar poate gresesc.
  #503  
Vechi 12.12.2017, 17:01:40
Tudor94 Tudor94 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.11.2012
Locație: Cluj Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 8
Implicit

Biblia nu-i singurul lucru de urmat. Exista si Sf. Traditie. Preotii ortodocsi sunt hirotonositi de catre ierarhi care la randul lor sunt hirotonositi de ierarhi si tot asa pana la Sf. Apostoli. Pastorii penticostali sunt numiti de alti pastori penticostali si tot asa pana la ... Charles Fox Parham? Nu cumva era pastorul acela baptist care a fost dat afara din biserica ca era homosexual? Numai intreb, poate gresesc.
  #504  
Vechi 12.12.2017, 17:03:16
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.637
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Tudor94 Vezi mesajul
Numai intreb, poate gresesc.
Gresesti.
Cu intentie
  #505  
Vechi 12.12.2017, 17:09:48
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.637
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Tudor94 Vezi mesajul
Preotii ortodocsi sunt hirotonositi de catre ierarhi care la randul lor sunt hirotonositi de ierarhi si tot asa pana la Sf. Apostoli. Pastorii penticostali sunt numiti de alti pastori penticostali si tot asa pana la ... Charles Fox Parham?
Pai si crezi ca Parham a fost hindus?

Nu prietene, era crestin hirotonit de baptisti din generatie in generatie pana la Biserica Protestanta, care, la randul ei, nu era hindusa ci avea preoti care au fost hirotoniti in Biserica Catolica, care la randul ei nu era nici ea hindusa ci crestina. Cu ierarhi care la randul lor fusesera hirotoniti de alti ierarhi, ghici pana unde?
  #506  
Vechi 12.12.2017, 17:54:18
bairstow bairstow is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.08.2010
Mesaje: 568
Implicit

Si atunci unde sunt ereticii ? Si cum mai este numită biserica stâlp si temelie a adevărului daca pentru tine nu contează care e ( baptistă ortodoxa etc toate sunt bune la tine). In fine citesti tu ce scriu eu cum citesc eu din Coran..Apoi cine sa iti explice tie ceva la cat esti de posedat nu ai voie de nimic. Zau ca esti de rasul curcilor . Mai stai pe aici doar ca sa te falesti ori poate mai prinzi peunul in plasă...
  #507  
Vechi 12.12.2017, 18:09:25
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.637
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bairstow Vezi mesajul
Zau ca esti de rasul curcilor.
Ai mare dreptate.
Mai ramane de stabilit doar cine sunt curcile...
  #508  
Vechi 12.12.2017, 18:15:58
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.637
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bairstow Vezi mesajul
In fine citesti tu ce scriu eu cum citesc eu din Coran.
Daca nu vei mai scrie amalgamat precum in Coran, te voi citi cu atentie.
Ai putea, de exemplu, sa precizezi tu care crezi tu ca ar fi cele trei argumente pe care astepti cu ardoare sa le spuna teolocul impricinat.

Pe bune acum, daca ai scormoni adanc, chiar ai gasi in mintea ta trei motive pentru care eu nu as merge pe calea urmasilor lui Isus, asa cum este ea descrisa in Biblie?

Daca ai scrie precis o chestie ca asta, postarile nu ti-ar mai semana cu Coranul.
  #509  
Vechi 12.12.2017, 18:29:00
bairstow bairstow is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.08.2010
Mesaje: 568
Implicit

Amalgamat ? Domnule vb românește 😃 . Tu care crezi tu... Simplu.1 nu faci parte din biserica ortodoxa adica cea adevărată ( ar mai fi si cea catolică deoarece si ei au preotimea de la Dumnezeu dar e mult de discutat). 2 nu te împărtășești cu sfintele taine 3 esti mândru si nu mai ai nevoie de nimic etc etc in fapt 2 si 3 se leagă de 1 asa cum spune biblia ca daca calci o poruncă le calci in fapt pe toate.
In fapt de ce biblia ne învață ca va apărea o noua evanghelie si sa ne ferim de eretici daca pt tine aceste lucruri nu contează?!? Va vor gadila urechile cu ..si spun eu aici cu profeții de rasul curcilor (iar) si cu veniri ale Domnului false etc etc. Daca ai fi consecvent cum am mai scris exista nu numai un mântuitor Domnul Iisus dar si doar o singură biserică ( sper ca biserica catolică si cea ortodoxa se unească cât mai curând.
  #510  
Vechi 12.12.2017, 18:34:32
bairstow bairstow is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.08.2010
Mesaje: 568
Implicit

Cu penticostalii nu prea discut si ei sunt vazuti prost si de ceilalti. O evanghelista spunea ca a fost la ei la biserică si nu i-a plăcut ce se petrece acolo fiind lucruri mai degrabă diavolicesti! Pe de altă parte sora ei ii lauda. In convorbirile cu ei nu avut răspuns unul mi-a dezvăluit păcatele care au loc la ei iar altii au spus ca le vorbește Domnul si eu asadar le scriu de pomană...

Last edited by bairstow; 12.12.2017 at 18:37:48.
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre vorbirea cu mortii strajeru Secte si culte 2 09.04.2018 23:32:16
Vorbirea in limbi - ajutor Archangel Reguli generale de utilizare a forumului 37 03.01.2013 13:16:48
Vorbirea in limbi la penticostali... lacrimi Secte si culte 2217 03.04.2012 14:35:20
Vorbirea despre Dumnezeu George.m Spiritualitatea ortodoxa 28 02.02.2011 14:01:53
DESPRE VORBIREA IN LIMBI Ioan_Ciobota Generalitati 4 24.03.2010 18:09:10