Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 29.06.2009, 20:50:28
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit De ce oare s-au racit copiii fata de parinti?

De ce oare copiii devin tot mai indiferenti fata de parinti?
Oare din cauza numarului imens de divorturi si separari s-a pus in miscare un mecanism de autoaparare a copilului in fata devastarii din familie?

Oare o fi o metoda de a uita/de a nu vedea ce se intimpla si a nu o lua razna?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 29.06.2009, 20:54:33
Anna Anna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 909
Implicit

Care copii s-au racit fata de parinti?
__________________
"Daca cineva mi-ar fi dovedit ca Hristos sta in afara adevarului, si daca in realitate adevarul ar sta in afara de Hristos,atunci as prefera sa fiu cu Hristos si nu cu adevarul" (Dostoievski)

"Daca Dumnezeu nu exista atunci totul este permis" (tot Dostoievski)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 29.06.2009, 21:15:31
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Ah, da, mai ales de cei crescuti in occident este vorba
Reply With Quote
  #4  
Vechi 29.06.2009, 21:16:51
Anna Anna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 909
Implicit

Te referi la copii sau la adolescenti?
Si cati ai cunoscut in cazul acesta?
__________________
"Daca cineva mi-ar fi dovedit ca Hristos sta in afara adevarului, si daca in realitate adevarul ar sta in afara de Hristos,atunci as prefera sa fiu cu Hristos si nu cu adevarul" (Dostoievski)

"Daca Dumnezeu nu exista atunci totul este permis" (tot Dostoievski)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 29.06.2009, 22:04:00
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
De ce oare copiii devin tot mai indiferenti fata de parinti?
Oare din cauza numarului imens de divorturi si separari s-a pus in miscare un mecanism de autoaparare a copilului in fata devastarii din familie?

Oare o fi o metoda de a uita/de a nu vedea ce se intimpla si a nu o lua razna?
Pai atata vreme cat ajung sa petreaca mai mult timp cu calculatorul si televizorul decat cu parintii lor,nu cred ca este de mirare.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 29.06.2009, 22:15:13
elom elom is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.07.2008
Mesaje: 105
Implicit

E pur și simplu vorba de conflict de idei. De exemplu părinții vor ca copii să-i ajute în casă, copii vor libertate, părinții zic că copii trebuie să se culce devreme, iar copii vor să stea până mai târziu (sincer, eu mă simt mai în largul meu noaptea), părinții vor ca copii să mănânce cu ei și copii nu vor (mie îmi place să mănânc singur, ca să am ritmul meu), părinții vor ca copii să aibă o anumită modă și copii nu vor (și aici nu mă refer neapărat la fuste mini sau cercei în buză), sau că vezi Doamne ar trebui să aibă prieten după ce termină facultatea... fleoșc, perioada 14-25 de ani ar trebui să fie extrem de frumoasă, că după aia începi să te ramolești.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 29.06.2009, 22:34:02
sia's Avatar
sia sia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.11.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 453
Implicit

[COLOR=purple],,Cinsteste pe tatal tau si pe mama ta ,ca sa-ti fie tie bine si sa traiesti ani multi pe pamant ,,[/COLOR]

[COLOR=black]Eu inteleg ce vrea sa spuna Andrei ..si are dreptate .[/COLOR]
[COLOR=black]Da, exista copii care au uitat respectul si recunostinta ce-le datoreaza parintilor . Sunt din ce in ce mai multi cei care -si parasesc parintii batrani ,bolnavi si fara ajutor din partea nimanui ..Acesti copii ,nu va ganditi neaparat la adolescenti vorbesc aici si de [/COLOR]
[COLOR=black],, copii ,, cu copii ajunsi maturi ,uita de indemnul primit de la Tatal sa ne cinstim parintii .[/COLOR]
Acesti copii ,uita ca Dumnezeu nu ingaduie lipsa de iubire .Pilda sta insusi Domnul nostru Iisus care pe cruce fiind o incredinteaza pe Maicuta Sa , ucenicului Ioan sa aiba grija de dansa.
[COLOR=black]Ca raspuns pt tine Andrei , s-au racit de parinti pt ca nu au sau si-au pierdut credinta crestina ..cine poarta vina ? Cred ca vina este individuala . Pana la educatie si credinta exista legea firii sau legea constiintei care te mustra : Ce faci ? sau Ce-ai facut ?[/COLOR]
__________________
Slava Lui Dumnezeu pentru toate !
Reply With Quote
  #8  
Vechi 29.06.2009, 22:44:32
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Pai atata vreme cat ajung sa petreaca mai mult timp cu calculatorul si televizorul decat cu parintii lor,nu cred ca este de mirare.
Dar de ce oare petrec mai mult cu calculatorul și televizorul ? Poate titlul topicului ar putea suna și în sens invers , în sensul că și mulți părinți s-au îndepărtat și s-au răcit față de propri copii. Mulți lucrează câte 12 ore pe zi sau mai grav lucrează în alte țări , crezând că astfel fac un bine ( material ) pentru familia și copii lor. Dar . . .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #9  
Vechi 29.06.2009, 23:07:07
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Dar de ce oare petrec mai mult cu calculatorul și televizorul ? Poate titlul topicului ar putea suna și în sens invers , în sensul că și mulți părinți s-au îndepărtat și s-au răcit față de propri copii. Mulți lucrează câte 12 ore pe zi sau mai grav lucrează în alte țări , crezând că astfel fac un bine ( material ) pentru familia și copii lor. Dar . . .
Evident,iar copiii lor ajung sa aiba un suflet bolnav din cauza lipsei de afectiune si cauta refugii in computer,alcool,droguri,sex,de multe ori dezvolta comportamente antisociale si ajung si la depresii,sinucidere sau la intamplari frecvente mai ales in America precum uciderea colegilor de scoala cu o arma.
Sunt copiii fara repere in viata,debusolati,cu un mare gol in suflet si cred ca aparitia acestei generatii EMO reflecta foarte clar acest lucru,precum si cresterea numarului suicidurilor in randul tinerilor.
Generatia mea nu a trait in lux,ba chiar a cunoscut lipsurile destul de serios,insa am avut parte de afectiune,am avut o carte sa citim,am ascultat povesti,socializam cu ceilalti copii,ne-am jucat in mijlocul naturii,parintii ne erau alaturi la fiecare pas si ne-au dat o educatie,lucruri pe care toata bogatia din lume nu le-ar putea egala.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 29.06.2009, 23:52:06
arkash arkash is offline
Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 38
Implicit

Din pacate se intampla ca, lucrand foarte mult, sa uitam de copiii nostri; evident divorturile sunt la moda (din prea mult bine, din lipsa de comunicare, din dorinta de schimbare, etc.)
Suntem sclavii muncii si ai ratiunii dar uitam mereu sa armonizam viata de familie cu munca; se intampla mult prea des sa venim obositi, sa neglijam acele lucruri atat de marunte dar atat de importante pentru viata copiilor nostri; cautam frecvent odihna noastra, fericirea noastra, implinirea noastra dar, de fapt, ar trebui sa ne ingrijim de bucuria semenilor nostri, de fericirea celor carora le-am dat viata, asa cum si Hristos ne calauzeste, ne indruma si ne invata mereu; mai si uitam (din cand in cand) sa ne rugam pentru copiii nostri din dorinta ca Bunul Dumnezeu sa ne arate noua calea ce trebuie urmata; punem dorintele noastre inaintea celor ale familiei, ale semenilor nostri; putem macar sa-l rugam pe Dumnezeu (si asta ar trebui mereu) sa ne dea inima curata, intelepciune si multa dragoste fata de aproapele nostru; numai asa putem dobandi Imparatia Cerurilor.
Iertati-mi va rog vorba lunga si Dumnezeu sa va ajute!
Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Dar de ce oare petrec mai mult cu calculatorul și televizorul ? Poate titlul topicului ar putea suna și în sens invers , în sensul că și mulți părinți s-au îndepărtat și s-au răcit față de propri copii. Mulți lucrează câte 12 ore pe zi sau mai grav lucrează în alte țări , crezând că astfel fac un bine ( material ) pentru familia și copii lor. Dar . . .
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
cat de departe merge datoria fata de parinti? arthur_clennam Morala Crestina 35 20.01.2013 18:07:41
BOR fata in fata cu ecumenism&globalizare sofiaiuga Biserica Ortodoxa Romana 21 31.10.2012 00:32:47
Dragostea fata de parinti papyllon Intrebari utilizatori 0 10.06.2011 15:06:27
Parintii fara copiii se numesc ... pacatosi ... oare asa o fi? refuz sa cred paulici Botezul 57 26.02.2011 01:10:06