Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Alte Religii
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 07.08.2009, 21:42:59
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit pt. cristiboss

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Îmi vin în minte cuvintele pline de înțelepciune a Arhimandritului Teofil Părăian , care spunea : Ortodoxia este în legătură cu viața omului, iar viața omului este trăită în Ortodoxie de către creștinii ortodocși. Cât de simplu și clar ! Tot Teofil Părăian, accentua : Nu toți creștinii au rânduielile noastre, nu toți creștinii sunt cu zile hotărâte de post, nu toți creștinii sunt cu cinstirea Maicii Domnului, cu cinstirea sfinților, a sfintelor icoane, n-au toți creștinii Liturghie. . . Avem noi oare ce învăța de la aceștia ? Cu siguranță că Nu. Un Nu HOTARÂT!
Desi polemizam uneori, desi in alte ori chiar exageram cu contrariile,de data asta ai intervenit simplu si frumos. Te felicit pt. interventie !
Scopul nostru al tuturora nu este sa vorbim orice,chipurile spunindu-ne parerile asa,nevinovat ci din contra a discuta scurt,precis,documentat,la obiect...spre folosul real al fiecaruia dintre noi. Cel putin asta este parerea mea.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 07.08.2009, 21:51:53
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Desi polemizam uneori, desi in alte ori chiar exageram cu contrariile,de data asta ai intervenit simplu si frumos. Te felicit pt. interventie !
Scopul nostru al tuturora nu este sa vorbim orice,chipurile spunindu-ne parerile asa,nevinovat ci din contra a discuta scurt,precis,documentat,la obiect...spre folosul real al fiecaruia dintre noi. Cel putin asta este parerea mea.
Sunt întru totul deacord cu tine ! Te rog să-mi permiți să-l citez pe Apostolul Pavel << Toate să le încercați ; țineți ce este bine >> . Cred că aceasta ar trebui să fie deviza Forumului nostru. Post binecuvântat ! +
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #23  
Vechi 07.08.2009, 22:22:18
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Sunt întru totul deacord cu tine ! Te rog să-mi permiți să-l citez pe Apostolul Pavel << Toate să le încercați ; țineți ce este bine >> . Cred că aceasta ar trebui să fie deviza Forumului nostru. Post binecuvântat ! +
Când citim <<Toate să le încercați>> , adică a le cerceta, să nu se înțeleagă altceva ! Menirea forumului , acestui forum, este tocmai de a face lumină în frământările noastre , pentru ca într un final să le "ținem pe cele bune " , așa cum ne îndeamnă și Sfântul Apostol.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #24  
Vechi 18.10.2009, 13:08:29
valeria85
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Draga Andrei,

Sunt de acord cu tine in ceea ce spui si te inteleg perfect, insa pentru ai convinge si pe ceilalti, cred ca ar trebui sa expunem situatia altfel&plusmn;

Nu ortodocsii trebuie sa invete lucruri noi de la alte religii, CI ROMANII AU FOARTE MULTE DE INVATAT DE LA ALTE POPOARE. Multi sar ca arsi daca aud de alte culte...Pentru a ridica ortodoxia in slavi , nu e nevoie sa calcam in picioare alte religii...

Ne batem cu pumnii in piept ca Ortodoxia e singura adevarata, si toti ceilalti apartin divolului...hmmm...Pai mie asta imi miroase a MANDRIE...NOI SUNTEM CEI MAI TARI SI CEI MAI MARI SI CEI MAI DESTEPTI, SI MAI INTELEPTI....atitudinea asta nu are nimic de/a face cu ortodoxia si in situatia in care ajungem la altfel de afirmatiii deja suntem mai pacatosi ca ereticii....Ca macar ei nu stiu cu ce se mananca orotdoxia, dar noi ce justificare ii vom da Domnului pentru comportamentul nostru.

Ia sa incercam sa facem abstractie de restul religiilor, dar abstractie la modul ca noi sa fim crestini fara a ne raporta la neortodocsi si fara ai critica in primul rand. Sa/i privim pe ceilalti ca oameni si nu ca musulmani, iudei, hindusi, sectanti etc. Si veti vedea ca avem f multe de invatat unii de la altii, caci ŽDar din dar se face raiulŽ...
Reply With Quote
  #25  
Vechi 18.10.2009, 15:15:19
Bastet's Avatar
Bastet Bastet is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.10.2009
Mesaje: 66
Implicit

Citat:
În prealabil postat de valeria85 Vezi mesajul
Ne batem cu pumnii in piept ca Ortodoxia e singura adevarata, si toti ceilalti apartin divolului...hmmm...
Ca absolut mai toți ceilalți.

Acum cîteva zile, o comunitate (14 membri) baptistă fundamentalistă de undeva din State a anunțat o „petrecere” de Halloween în care, pe lîngă ale chestii, să ardă o grămăde de variante de biblie (variante care lor nu le conveneau). Probabil că au fost puși la punct repede, pentru că după ce am citit știrea pagina respectivă de pe sait le fusese suspendată.

Ce e mai amuzant cu ortodoxia că e cea mai „mîndră” dintre toate, prin însăși denumire: „credința cea dreaptă” (orthos+doxa).

Citat:
Ia sa incercam sa facem abstractie de restul religiilor, dar abstractie la modul ca noi sa fim crestini fara a ne raporta la neortodocsi si fara ai critica in primul rand. Sa/i privim pe ceilalti ca oameni si nu ca musulmani, iudei, hindusi, sectanti etc. Si veti vedea ca avem f multe de invatat unii de la altii, caci ŽDar din dar se face raiulŽ...
Aș vrea să cred că ar putea face creștinii asta, fără să aibă ca prim gînd „Io-s mai bun, io-s mai cu moț”.

TOȚI cred despre ei că-s cei mai buni. Din orice religie. Ce-i face pe ortodocși sau pe pastafarieni mai speciali? Înafară de subiectivism, nimic.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 20.10.2009, 04:02:35
orthodoxia.i.thanatos orthodoxia.i.thanatos is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 721
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bastet Vezi mesajul
Ca absolut mai toți ceilalți.

Acum cîteva zile, o comunitate (14 membri) baptistă fundamentalistă de undeva din State a anunțat o „petrecere” de Halloween în care, pe lîngă ale chestii, să ardă o grămăde de variante de biblie (variante care lor nu le conveneau). Probabil că au fost puși la punct repede, pentru că după ce am citit știrea pagina respectivă de pe sait le fusese suspendată.

Ce e mai amuzant cu ortodoxia că e cea mai „mîndră” dintre toate, prin însăși denumire: „credința cea dreaptă” (orthos+doxa).



Aș vrea să cred că ar putea face creștinii asta, fără să aibă ca prim gînd „Io-s mai bun, io-s mai cu moț”.

TOȚI cred despre ei că-s cei mai buni. Din orice religie. Ce-i face pe ortodocși sau pe pastafarieni mai speciali? Înafară de subiectivism, nimic.
Cel mai amuzant, insa, e sa vezi semidocti ca tine emitind pareri pretentioase, de (nici n-o sa-ti vina sa crezi!) activisti cu 4 clase trimisi cu "ateismu' stiintific" pe la sate.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 20.10.2009, 09:01:54
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de orthodoxia.i.thanatos Vezi mesajul
Cel mai amuzant, insa, e sa vezi semidocti ca tine emitind pareri pretentioase, de (nici n-o sa-ti vina sa crezi!) activisti cu 4 clase trimisi cu "ateismu' stiintific" pe la sate.
Daca analizezi putin cum te-ai exprimat tu si cum s-a exprimat Bastet afirmatia de mai sus ti se potriveste mult mai bine tie. Inclusiv pentru faptul ca ii dai dreptate in ceea ce spune despre cei ce se cred mai speciali. Ai cazut in capcana! Asta e! Daca te crezi mai cu mot :-P
Reply With Quote
  #28  
Vechi 20.10.2009, 09:34:47
Bastet's Avatar
Bastet Bastet is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.10.2009
Mesaje: 66
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ai2 Vezi mesajul
Daca analizezi putin cum te-ai exprimat tu si cum s-a exprimat Bastet afirmatia de mai sus ti se potriveste mult mai bine tie. Inclusiv pentru faptul ca ii dai dreptate in ceea ce spune despre cei ce se cred mai speciali. Ai cazut in capcana! Asta e! Daca te crezi mai cu mot :-P
Ei, na! L-a deranjat pe om faptul că i-am spus ce înseamnă termenul „ortodoxie”. Soluția? Simplu: să-mi aplice eticheta „semidoct”.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 21.10.2009, 03:18:25
orthodoxia.i.thanatos orthodoxia.i.thanatos is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 721
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ai2 Vezi mesajul
Daca analizezi putin cum te-ai exprimat tu si cum s-a exprimat Bastet afirmatia de mai sus ti se potriveste mult mai bine tie. Inclusiv pentru faptul ca ii dai dreptate in ceea ce spune despre cei ce se cred mai speciali. Ai cazut in capcana! Asta e! Daca te crezi mai cu mot :-P
Aiurea! Eu sau tu si cu fratele tau intru credinta umblati cu “ateismu’ stiintific” pe la case? Si, in general, nu vad de ce trebuie sa fiu neaparat mindru ca sa pot sa pun la punct un nesimtit.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 21.10.2009, 03:21:07
orthodoxia.i.thanatos orthodoxia.i.thanatos is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 721
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bastet Vezi mesajul
Ei, na! L-a deranjat pe om faptul că i-am spus ce înseamnă termenul „ortodoxie”. Soluția? Simplu: să-mi aplice eticheta „semidoct”.
Nu m-a deranjat definitia pe care ai dat-o ortodoxiei, ci comparatia pe care ai facut-o cu pastafarienii. Si ca sa faci asemenea trimiteri trebuie ori sa fi trecut prin citeva lobotemizari de nu mai poti distinge unde-i limita bunului simt, sau pur si simplu ti-ai facut cultura religioasa pe siteuri bascalioase, si-atunci, oricum ai lua-o, si degeaba te superi, comentariile tale nu pot fi altele decit acelea ale unui prost infumurat.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
diavolul invata ca oamenii ?!?!? omulet Generalitati 59 31.07.2010 15:02:55
Preotul - ce invata el la facultate? sophia Preotul 40 15.11.2009 19:36:50
Biserica noastra invata ca... amatyyy Despre Biserica Ortodoxa in general 1 12.11.2009 13:53:12
alte religii ralluka Alte Religii 5 26.02.2009 04:44:40
well , daca tot e despre alte religii Nitro Alte Religii 7 14.06.2007 13:18:16