Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #301  
Vechi 23.07.2012, 17:54:42
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Sa spun si eu, din proprie experienta, ca atunci cand ne asezam la rugaciune si cerem ceva Domnului, nu trebuie sa avem ganduri de razbunare sau sa tinem in noi suparare altuia, caci de aceea ne vin ispite mari. Este, fara indoiala, si o rugaciune care nu este bine primita Domnului.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #302  
Vechi 23.07.2012, 18:25:03
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

In bisericile noastre se citesc, in cadrul ecteniei mari, si cererile pentru ploaie si roade. Si la Maslu au citit. Este cutremurator cum un singur om, Ilie, "om asemenea noua", numai prin rugaciunea lui, a inchis cerurile trei ani si jumatate si apoi le-a redeschis iarasi, tot prin rugaciune, ca sa arate puterea Dumnezeului sau, "Dumnezeului celui Viu". Si este cutremurator ca dupa trei ani si jumatate de seceta, nimeni nu a indraznit sa vina langa el, sa inalte o rugaciune, in momentul aducerii jertfei. Poporul statea ca la spectacol, sa vada la cine se aprinde jertfa, ca, doar, nu-i asa, erau amenintati cu moartea.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #303  
Vechi 29.07.2012, 03:57:28
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Asa este , Ovidiu ! Si pentr ca stiu ca-l iubesti mult pe Parintele Arsenie Boca , iata un cuvant al sau : ....
Mulțumesc Cristi! Cum să nu-l iubesc? Pe cel prin care Dumnezeu mi-a trimis milă! Pe cel care a îndrepatat atâtea suflete! Pe cel care a luptat pentru dreapta credință în timpul comunismului! Pe cel care a fost și este un stâlp al credinței noastre ortodoxe! Pe cel care cu ajutorul lui Dumnezeu și a Maicii Domnului a întemeiat obștea Mănăstirii Brâncoveanu de la Sâmbăta de Sus și a Mănăstirii Prislop, două mănăstiri fără viețuiori în acea vreme, mănăstiri care apoi au dat alți mari duhovnici (de ex Părintele Teofil), preoți și călugări, mănăstiri care astăzi sunt importante lăcașe de cult. Tocmai citesc ”Mărturii vol. 4, Părintele Arsenie Boca - un om mai presus de oameni”, unde sunt redate 2 scrisori ale părintelui Cleopa către părintele Arsenie, iar în una din cele două scrisori pr. Cleopa îi mulțumește pr. Arsenie pentru ucenicii care i-a trimis spre folosul obștii unde pr. Cleopa era stareț. Dacă tot ai pomenit de părintele...uite aici două cuvântări despre rugăciune care m-au ”atins” și încerc să le dăruiesc mai departe:

”Rugăciunea tâlharului a fost scurtă, dar a străpuns cerul. Până aflăm asta, ne purtăm ca tâlharii”.
”Rugăciunea e respirația sufletului, iar postul e apa care stinge văpaia patimilor”.

ps: aproape de București este Biserica din Drăgănescu, pictată de părintele Arsenie. Îți recomand să o vizitezi, dacă nu cumva ai vizitat-o deja.

ps: îți doresc să reusești să-l descoperi cât mai mult pe Părintele Arsenie Boca...nu-ți spun de ce...îți vei da seama singur...
Reply With Quote
  #304  
Vechi 29.08.2012, 19:30:55
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

"Sa ne rugam pentru toti. Cine vrea sa se mantuiasca numai el, nu se mantuieste.

Spune in rugaciune: Faca-se voia Ta, precum in Cer, asa si pe pamant. Aceea e Imparatia - Cerul. Unde se face voia lui Dumnezeu, acolo e Imparatia. Raiul si iadul exista si pe pamant". Parintele Adrian Fageteanu
Reply With Quote
  #305  
Vechi 02.09.2012, 00:56:52
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Smile

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Mulțumesc Cristi! Cum să nu-l iubesc? Pe cel prin care Dumnezeu mi-a trimis milă! Pe cel care a îndrepatat atâtea suflete! Pe cel care a luptat pentru dreapta credință în timpul comunismului! Pe cel care a fost și este un stâlp al credinței noastre ortodoxe! Pe cel care cu ajutorul lui Dumnezeu și a Maicii Domnului a întemeiat obștea Mănăstirii Brâncoveanu de la Sâmbăta de Sus și a Mănăstirii Prislop, două mănăstiri fără viețuiori în acea vreme, mănăstiri care apoi au dat alți mari duhovnici (de ex Părintele Teofil), preoți și călugări, mănăstiri care astăzi sunt importante lăcașe de cult. Tocmai citesc ”Mărturii vol. 4, Părintele Arsenie Boca - un om mai presus de oameni”, unde sunt redate 2 scrisori ale părintelui Cleopa către părintele Arsenie, iar în una din cele două scrisori pr. Cleopa îi mulțumește pr. Arsenie pentru ucenicii care i-a trimis spre folosul obștii unde pr. Cleopa era stareț. Dacă tot ai pomenit de părintele...uite aici două cuvântări despre rugăciune care m-au ”atins” și încerc să le dăruiesc mai departe:

”Rugăciunea tâlharului a fost scurtă, dar a străpuns cerul. Până aflăm asta, ne purtăm ca tâlharii”.
”Rugăciunea e respirația sufletului, iar postul e apa care stinge văpaia patimilor”.

ps: aproape de București este Biserica din Drăgănescu, pictată de părintele Arsenie. Îți recomand să o vizitezi, dacă nu cumva ai vizitat-o deja.

ps: îți doresc să reusești să-l descoperi cât mai mult pe Părintele Arsenie Boca...nu-ți spun de ce...îți vei da seama singur...
Cum bine spunea si Parintele Cleopa despre rugaciune , ca ea este " maica faptelor bune ", caci toate faptele bune ajuta sa castige dragostea de Dumnezeu , dar nici una ca rugaciunea !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #306  
Vechi 06.09.2012, 22:05:48
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Taranul si "rugaciunea pe litere"

Era odata un taran, care nu prea avea el stiinta de carte, dar care nu mergea pe nicaieri fara sa isi ia cartea de rugaciuni. Memoria nu il ajuta deloc si nu stia pe dinafara nicio rugaciune. Intr-o zi, a plecat la drum pe mare graba si si-a uitat cartea. Cand a venit ora rugaciunii, s-a intristat tare mult ca isi uitase cartea si ca nu stia nicio rugaciune. Si iata ce s-a gandit:

"Doamne, Tu care esti bun si le stii pe toate si pe toate le ierti! Uita-te si la mine, pacatosul, ca mi-am uitat acasa cartea de rugaciuni! Si fiindca altceva nu ma pricep a face, uite, o jumatate de ora o sa rostesc alfabetul de la cap la coada. Si Tu o sa alegi de acolo literele care alcatuiesc rugaciunile, caci Tu le stii pe toate si uite asa poate voi simti si eu ca ma rog!"

Se spune ca un inger, trecand pe acolo, a zis: "Viu este Domnul, Dumnezeul nostru ca nu am auzit pana astazi o rugaciune mai puternica ca aceasta de acum, a taranului!"
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #307  
Vechi 19.09.2012, 23:01:40
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

De cateva ori pe acest forum s-a pus intrebarea daca este cu adevarat de folos rugaciunea facuta in grup .
Iata un raspuns de folos dat de Parintele Sofian Boghiu la intrebarea :
Este bine ca un grup de credincioși, de prieteni să facă rugăciunile de seară, de dimineață ori alte rugăciuni împreună fiind?


Rugăciunea făcută în grup este foarte bine primită de Dumnezeu. În momentul în care Sfântul Apostol Petru era închis, undeva într-o casă creștinii erau adunați și se rugau pentru el. Toți aveau același dor, aceeași năzuință, aceeași rugăciune ca Sfântul Apostol Petru să fie scăpat de la moarte, fiindcă a doua zi trebuia să fie executat în văzul ierusalimitenilor. Fiindcă s-au rugat toți cu același dor, Dumnezeu i-a ascultat. Așa încât, atunci când se roagă mai mulți laolaltă, cum se roagă de pildă pe la internate sau cămine - unul citește și ceilalți ascultă - este frumos și bine dar cu o condiție necesară: să fie toți atenți la cuvintele rugăciunii. Rugăciunea particulară este mai bună, mi se pare mie, pentru că, atunci când mă rătăcesc cu mintea, cu luarea aminte, mă pot întoarce, o repet și mă căiesc și zăbovesc asupra unei vorbe sau părți din rugăciune. Când sunt mai mulți nu pot să-i opresc pe toți și să reiau rugăciunea de unde m-am rătăcit eu cu mintea. În asemenea cazuri este mai bună rugăciunea particulară.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)

Last edited by cristiboss56; 19.09.2012 at 23:08:14.
Reply With Quote
  #308  
Vechi 20.09.2012, 22:22:26
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

UN CLIP DE 7 MINUTE :"Despre rugaciune" - Parintele Dumitru Staniloae
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #309  
Vechi 20.09.2012, 22:35:57
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit o poveste

Un baiat cam de zece anisori era suparat foarte tare pe faptul ca niciodata nu castiga, atunci cand era chemat de ceilalti copii la jocul "sare piatra". In ce consta jocul acesta: ei puneau mai intai o piatra mai mica , apoi una mai mare, apoi un scaun de bucatarie, apoi un scaun cu speteaza si se straduiau sa sara peste ele.

Baiatul nostru desi ambitios nevoie mare nu putea sa sara mai sus decat sa treaca peste piatra mai mare. Cand ajungea la scaunul de bucatarie se impiedica, iar in scaunul cu speteaza mereu se lovea, iar ceilalti radeau de el.

Intr-o zi, dupa joaca, se duse la mama sa plangand. Ii povesti mamei sale cum se straduia sa sara cat mai sus, dar ca nu putea sa sara cat ceilalti, si ca, impiedicandu-se in scaune, toti radeau de el.

- Puiule draga, stai un pic sa vedem despre ce este vorba si nu te mai necaji...Ia spune-mi tu te rogi in fiecare seara?...
- Da mama ma rog...
- Si catre cine inalti tu rugaciunea?
- Pai catre Dumnezeu si sfinti...si catre ingeri...
- Si unde sunt acestia?
- Pai acolo sus in Cer, spuse copilul.
- Ei da! spuse mama sa... Noi parintii tai suntem sanatosi, la noi in familie este pace si liniste, avem bunastare?
- Da mama, avem toate astea! spuse micutul.
- Ei daca avem toate astea inseamna ca rugaciunile tale sunt ascultate si ca tu poti sari mult mai sus decat crezi. Fiindca unii oameni aici pe pamant pot sa sara sus peste pietre ori peste scaune, dar omul care se roaga poate sa sara pana sus la Cer.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #310  
Vechi 27.09.2012, 18:13:16
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit O rugaciune adanca inseamna o tacere adanca

Parintele Arsenie Papacioc recomanda rugaciune Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine, pacatosul! Aceasta rugaciune ajuta credinciosul sa se afle intr-o prezenta continua, atat de necesara si importanta pentru suflet. Despre rugaciunea dupa tipic Parintele spunea:

"Dupa ce isi termina rugaciunea aceasta dupa tipic omul se considera achitat de obligatia rugaciunii si se retrage fara nimic de la ceea ce ar trebui sa-l tina prezent. Daca ai rostit un Tatal nostru, daca ai citit un Paraclis si un Acatist e foarte bine. Dar ceea ce, de fapt, trebuie adus la cunostinta, pentru a se intelege, e prezenta inimii continua.

Adica sunt mai mult pentru o continua tresarire duhovniceasca. De aceea pot sa spun ca: orice clipa poate sa fie un timp si orice suspinare poate sa fie o rugaciune. Suspinarea, insa, nu iti ia timp. E la indemana si angajeaza toata fiinta ta: Of, Doamne!, si ai facut mai mult decat acela care a zis de zece ori Tatal nostru, il stia pe de rost si l-a zis repede. Nu aceasta inseamna castig duhovnicesc: Am zis multe!. Stii ce faci dupa ce zici multe: Doamne, am zis... si am depasit pe multi!

O rugaciune adanca inseamna o tacere adanca.

M-a intrebat cineva de cate ori sa zica rugaciunea, dupa ce un alt parinte ii recomandase sa o spuna de 1.000 de ori. I-am raspuns: Sa zici o data si sa nu mai termini!. Iar cuiva care m-a intrebat: Cate metanii sa fac in douazeci si patru de ore?. I-am raspuns: Ai libertatea sa faci cate poti! Dar sa faci."
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Intrebare Importanta ggmarius Generalitati 5 19.07.2011 11:26:09
puterea rugaciunii mihaisepo Rugaciuni 5 24.02.2011 16:11:06
Puterea rugaciunii Rodica50 Generalitati 20 02.02.2011 12:19:37
o nelamurire importanta padrevicentiu Generalitati 5 12.09.2007 11:07:11