Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 30.03.2016, 11:22:49
Urbanophon Urbanophon is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.11.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 257
Implicit Alcoolul

Cum vedeti aceasta licoare?

1. Sunteti 100% impotriva consumului de alcool?

2. Sunteti pentru consumul moderat?

3. Orice e in exces nu e crestinesc - dar unde considerati ca e linia intre moderat si exces?

4. V-ati luptat cu aceasta patima personal? Sau aveti experiente neplacut cu alte persoane? Ce concluzii ati tras...

5. Ce spune Sfanta Scriptura despre consumul de alcool? Aici completez cu niste episoade biblice care mi le amintesc si care mi-au atras atentia.
- Apostolul Pavel zice ca nici betivii si nici desfranantii nu vor intra in Imparatia Cerurilor.
- Prima minune a Mantuitorului a fost savarsita la o nunta, transformarea in vin a apei. Nasul s-a plans de ce a dat vinul bun dupa ce s-au ametit nuntasii.
- In Vechiul testament sunt mai multe episoade in care sunt descrise personaje cu inima infierbantata de la vin.

Eu personal, trec printr-o perioada in care incerc sa reduc cantitatile acestei placeri. Prea multe beri si nopti nedormite. Sunt anumite rugaciuni pentru aceasta patima? Vreau sa ma echilibrez, sincer imi place mult sa sa beau o bere cu prietenii, la momentul si locul potrivit. Dar a intervenit excesul...

Doamne ajuta!
Reply With Quote