Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 29.11.2010, 22:59:23
Templier Knight's Avatar
Templier Knight Templier Knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.11.2010
Locație: Unknown
Religia: Ortodox
Mesaje: 262
Implicit Sufletul dupa moarte ...?

Am o intrebare:dupa moarte sufletul isi pastreaza cunoastintele dobandite pe pamant ,isi mai poate aminti ce facut in viata trecuta ,se poate intalni cu persoane dragi si le poate recunoaste ?.Ce parere aveti din perspectiva ortodoxiei despre acest lucru, si parerile voastre.M am interesat pe net despre morti clinice ,cerebrale si aproape toti indivizii intorsi dim moartea cerebrala ,relatau ca simteau o stare de bine si ca vedeau o lumina
__________________
"Daca Hristos n-a inviat, zadarnica este atunci propovaduirea noastra, zadarnica si credinta voastra" (I Corint. XV, 14)
Reply With Quote
  #2  
Vechi 29.11.2010, 23:15:12
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Templier Knight Vezi mesajul
dupa moarte sufletul isi pastreaza cunoastintele dobandite pe pamant
Desigur. Nu numai că își păstrează cunoștințele dobândite, ci dobândește altele, văzând mult mai clar adevărul pe care acum îl vedem doar "în ghicitură".

Citat:
,isi mai poate aminti ce facut in viata trecuta ,
Își amintește totul perfect, inclusiv lucruri pe care le uitase în timp ce era în trup. Însă atitudinea față de aceste amintiri diferă mult în funcție de starea sufletului. Sufletele aflate în stare damnată vor cugeta: "cât am putut fi de tâmpit ca, pentru cutare clipă de plăcere, să mă trezesc în tot acest chin", concluzie care contribuie la și mai marele chin. Dimpotrivă, sufletele care se împărtășesc din viziunea beatifică vor cugeta: "cât de bun este Domnul, dacă pentru niște microscopice fapte bune pe care le-am făcut mă răsplătește cu asemenea fericire !"

Citat:
se poate intalni cu persoane dragi si le poate recunoaste ?.
Da, așa cum îngerii se recunosc între ei, tot așa și sufletele, într-un mod pe care totuși nu îl putem înțelege pe deplin. Dar de recunoscut, se recunosc cu certitudine.

Citat:
despre morti clinice ,cerebrale si aproape toti indivizii intorsi dim moartea cerebrala ,relatau ca simteau o stare de bine si ca vedeau o lumina
Multă prudență este necesară față de aceste relatări. Preotul ortodox Seraphim Rose a scris o cărțulie foarte instructivă despre asemenea viziuni și capcanele lor.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #3  
Vechi 30.11.2010, 01:10:08
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Templier Knight Vezi mesajul
Am o intrebare:dupa moarte sufletul isi pastreaza cunoastintele dobandite pe pamant ,isi mai poate aminti ce facut in viata trecuta ,se poate intalni cu persoane dragi si le poate recunoaste ?.Ce parere aveti din perspectiva ortodoxiei despre acest lucru, si parerile voastre.M am interesat pe net despre morti clinice ,cerebrale si aproape toti indivizii intorsi dim moartea cerebrala ,relatau ca simteau o stare de bine si ca vedeau o lumina
Ce sens ar mai avea viata pe pamant,daca ea nu ar fi urmata de o judecata?Un de ar mai fi rasplata,unde ar mai fi dreptatea?Asa cum zice si Mihnea ,nimic nu se pierde din ce a fost aici,doar omul se va schimba
Reply With Quote
  #4  
Vechi 30.11.2010, 01:58:26
ellyterra ellyterra is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 19
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Templier Knight Vezi mesajul
Am o intrebare:dupa moarte sufletul isi pastreaza cunoastintele dobandite pe pamant ,isi mai poate aminti ce facut in viata trecuta ,se poate intalni cu persoane dragi si le poate recunoaste ?.Ce parere aveti din perspectiva ortodoxiei despre acest lucru, si parerile voastre.M am interesat pe net despre morti clinice ,cerebrale si aproape toti indivizii intorsi dim moartea cerebrala ,relatau ca simteau o stare de bine si ca vedeau o lumina
intra aici si vei gasi raspunsuri..



http://amira-paranormal.blogspot.com...pa-moarte.html
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sufletul dupa moarte vidoveczandrei Slujba inmormantarii 137 27.05.2012 08:26:06
Sufletele dupa moarte silverstar Generalitati 112 24.03.2012 10:47:27
Moarte dupa 2 saptamani ? Robertworld Generalitati 6 03.08.2010 14:26:33
Ce se intampla cu sufletul dupa moarte heorhe Generalitati 85 02.08.2010 17:09:02